ارتباط ماهواره‌ای آیفون ۱۳ احتمالا فقط برای شرایط اورژانسی خواهد بود

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
آیفون 13 ماهواره‌ای

بر اساس گزارش جدید بلومبرگ، اپل قصد دارد از طریق ارائه‌ی ارتباطات ماهواره‌ای برای آیفون‌های جدید، به کاربران اجازه دهد که در مناطق فاقد سیگنال‌های مخابراتی در شرایط اضطراری پیام ارسال کنند. در همین رابطه باید به گزارش مینگ-چی کو هم اشاره کنیم که چند روز قبل اعلام کرد آیفون ۱۳ از قابلیت تماس ماهواره‌ای پشتیبانی می‌کند.

روی هم رفته اگرچه ماهواره‌های مختص این کارها از سال‌ها قبل استفاده می‌شوند، اما این قابلیت به احتمال زیاد در سال ۲۰۲۱ برای آیفون‌های جدید عملی نخواهد شد. طبق گزارش جدید بلومبرگ، پیام اضطراری ماهواره‌ای به گونه‌ای طراحی شده تا کاربران در مناطق فاقد سیگنال بتوانند به سرویس‌های مربوط به اورژانس و افراد قابل اعتماد پیام مخصوصی ارسال کنند. این سرویس در اپ Messages تعبیه خواهد شد و کنار پروتکل‌های مربوط به پیامک و iMessage انجام وظیفه خواهد کرد.

به نظر می‌رسد پیام‌هایی که از این طریق ارسال می‌شوند، به صورت حباب‌های خاکستری رنگ به نمایش درمی‌آیند و این در حالی است پیامک‌ها دارای رنگ سبز و پیام‌های iMessage دارای رنگ آبی هستند. در ضمن باید به محدودیت تعداد کاراکترهای این نوع پیام‌ها هم اشاره کنیم. گفته می‌شود حتی اگر فرد مدنظر شما حالت Do Not Disturbed (مزاحم نشوید) را فعال کرده باشید، باز هم پیام اضطراری را دریافت خواهد کرد.

آیفون 13 ماهواره‌ای

یک ویژگی دیگر این مشخصه به کاربران اجازه می‌دهد شرایط اورژانسی را گزارش دهند. در گزارش بلومبرگ آمده که از کاربران پرسیده می‌شود چه اتفاق اورژانسی در حال رخ دادن است و مثلا حادثه‌های مربوط به اتومبیل، قایق، هواپیما یا آتش‌سوزی بین گزینه‌ها مطرح می‌شود. همچنین از این راه می‌توانید موقعیت مکانی و مشخصات شناسه‌ی پزشکی خود را بفرستید.

اپل قابلیت ارتباط ماهواره‌ای را فقط در برخی کشورها فعال می‌کند و این موضوع با قوانین کشورها و موقعیت ماهواره‌ها ارتباط مستقیمی دارد. ارتباط آیفون با ماهواره احتمالا به صورت فوری انجام نمی‌شود و شاید برقراری این ارتباط تا ۱ دقیقه طول بکشد.

ارتباط با ماهواره‌ها به مودم خاصی نیاز دارد و اپل طی چند سال آینده برای آیفون‌های خود از مودم‌های کوالکام استفاده خواهد کرد. اگرچه مینگ-چی کو اعلام کرده که اپل برای این کار از ماهواره‌های شرکت Globalstar بهره می‌برد، اما در گزارش بلومبرگ آمده که این موضوع هنوز نهایی نشده است. از طرف دیگر، رقبای Globalstar یعنی Iridium Communications و Omnispace هم مشغول همکاری با اپل نیستند و این یعنی به احتمال زیاد شاهد بهره‌گیری آیفون‌ها از ماهواره‌های Globalstar خواهیم بود.

به گفته‌ی یک منبع آگاه، این قابلیت امسال عملی نمی‌شود و این یعنی خریداران آیفون ۱۳ در ابتدا قادر به استفاده از این مشخصه نخواهند بود. از طرف دیگر ویژگی‌های مربوط به این مشخصه هنوز نهایی نشده‌اند و حتی امکان کنار گذاشتن آن هم وجود دارد.

منبع: The Verge

راهنمای خرید آیفون


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

یک دیدگاه
  1. محمد

    برای موارد اورژانسی خیلی کارآمده وقتی گوشیت آنتن نداره

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما