آیا بریدگی نمایشگر مک‌بوک پرو واقعا ضروری بوده است؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
ناچ مک‌بوک پرو

طی چند سال گذشته مدل‌های جدید مک‌بوک پرو چنگی به دل نمی‌زدند اما نسل جدید این لپ‌تاپ سروصدای زیادی ایجاد کرده است. نسل جدید مک‌بوک پرو در دو اندازه راهی بازار می‌شود، کاربران از بین دو چیپست بسیار قدرتمند می‌توانند دست به انتخاب بزنند، بار دیگر پورت‌های مهم برگشته‌اند و در ضمن نمایشگر از قبل هم بهتر شده است. یک لپ‌تاپ رویایی برای حرفه‌ای‌ها که البته حالا در نمایشگر آن شاهد ناچ هستیم.

فارغ از تمام بحث‌های مربوط به نوآوری، ناچ نمایشگر از چیزهایی است که در حالت ایدئال نباید در لپ‌تاپ وجود داشته باشد. با این حال، اپل تصمیم گرفته نماد معروف و نه‌چندان محبوب آیفون را راهی نسل جدید مک‌بوک پرو کند. اما آیا ناچ نمایشگر مک‌بوک پرو واقعا ضروری است؟ یا اینکه این هم یکی دیگر از اقدامات نه چندان منطقی اپل محسوب می‌شود؟

چرا نمایشگر مک‌بوک پروی جدید، ناچ دارد؟

ناچ مک‌بوک پرو

وقتی که اپل برای نخستین بار در آیفون از ناچ نمایشگر استفاده کرد، در این زمینه دلایل متعددی را ارائه داد. به‌عنوان مثال می‌توانیم به کاهش حاشیه‌های اطراف نمایشگر، کاهش قابل توجه ضخامت بخش پایین و ارائه‌ی احراز هویت ایمن‌تر با فناوری فیس آی‌دی اشاره کنیم. اگرچه هنوز هم بخشی از کاربران چندان دل خوشی از این مشخصه ندارند، اما حداقل منفعت آن را هم نمی‌توانیم نادیده بگیریم. با این حال درباره‌ی مک‌بوک پرو، اپل در زمینه‌ی توجیه ارائه‌ی ناچ کار چندانی انجام نداده است.

اگرچه حاشیه‌های نمایشگر کاهش پیدا کرده ولی غیر از این موضوع، مزیت مهم دیگری عملی نشده است. مهم‌ترین مزیت ناچ آیفون، بهره‌گیری آن از سیستم فیس آی‌دی است و اگرچه اپل می‌توانسته چنین سیستمی را در ناچ مک‌بوک پرو تعبیه کند، اما چنین کاری انجام نداده است. همان‌طور که در تصاویر می‌توانید ببینید، ناچ موجود در نمایشگر مک‌بوک پرو جدید اندازه‌ی بسیار بزرگی دارد ولی در آن فقط شاهد یک دوربین و چراغ کوچک هستیم. به نظر می‌رسد این هم یکی دیگر از کارهای عجیب اپل محسوب می‌شود که کاربران چاره‌ای جز کنار آمدن با آن ندارند.

طراحی منسجم تحمیلی

ناچ مک‌بوک پرو

روی هم رفته دوربین وب‌کم لپ‌تاپ فضای بسیار اندکی را اشغال می‌کند. با توجه به اینکه ناچ مک‌بوک پرو از سیستم فیس آی‌دی بهره نمی‌برد، دقیقا مشخص نیست که چرا اپل از چنین ناچ بزرگی برای مک‌بوک پرو استفاده کرده و احتمالا اتخاذ این تصمیم به حفظ انسجام طراحی برمی‌گردد.

طی سال‌های گذشته، انواع و اقسام شرکت‌ها برای لپ‌تاپ‌های خود تا حد زیادی از شکل و شمایل مک‌بوک‌ها کپی‌برداری کرده‌اند. در نسل جدید مک‌بوک پرو شاهد بازگشت برخی از عناصر موجود در مدل ۲۰۱۵ هستیم. به غیر از بازگشت پورت‌های مختلف، باید به حذف تاچ بار هم اشاره کنیم که همین تصمیم با استقبال زیادی روبه‌رو شده است.

با توجه به کنار گذاشتن ویژگی‌های مختلف و بازگشت به مشخصه‌های قدیمی، به نظر می‌رسد اپل تصمیم گرفته یک ویژگی خاص را برای منحصر‌به‌فرد کردن طراحی مک‌بوک پرو جدید عملی کند. به همین خاطر شاهد استفاده از ناچ نمایشگر هستیم که به لطف نسل‌های مختلف آیفون، طرفداران محصولات اپل به‌خوبی با آن آشنا هستند.

بنابراین آیا ناچ نمایشگر مک‌بوک پرو واقعا ضروری است؟

دوربین کیبورد لپ‌تاپ

برخی افراد بر این باور هستند که ناچ مک‌بوک پرو، جذابیت نمایشگر آن را کاهش می‌دهد. با این حال احتمالا اکثریت طرفداران اپل چنین نظری ندارند. اگرچه طی چند سال گذشته سازندگان گوشی‌های هوشمند برای انتخاب مکان دوربین سلفی راهکارهای خلاقانه و متنوعی عملی کرده‌اند، اما در بین لپ‌تاپ‌ها راهکارهای استفاده شده چندان مناسب نبودند. به‌عنوان مثال می‌توانیم به تعبیه‌ی دوربین در کیبورد لپ‌تاپ‌های Dell XPS 13 و سری هواوی میت‌بوک اشاره کنیم. در این میان برخی از لپ‌تاپ‌ها هم به طور کلی فاقد وب‌کم هستند تا جذابیت نمایشگر کاهش پیدا نکند.

با وجود اینکه در نگاه اول به نظر می‌رسد اپل چاره‌ای جز استفاده از ناچ نداشته، اما از طرف دیگر می‌توانسته حاشیه‌ی بخش فوقانی را کمی افزایش دهد تا دوربین در آن قرار بگیرد. علاوه بر این، ناچ مک‌بوک پرو هم می‌تواند بسیار کوچک‌تر باشد زیرا به غیر از یک دوربین و چراغ بسیار کوچک، چیزی در آن تعبیه نشده است.

ناچ مک‌بوک پرو

نمایشگرهای مک‌بوک پرو به داشتن تراکم پیکسلی بسیار بالا شهرت دارند و اگرچه امتداد ناچ برای نوار منو استفاده می‌شود، ولی معلوم نیست که اگر یک کاربر اندازه‌ی متن را افزایش یا کاهش دهد، آیا ضخامت این نوار منو هم دستخوش تغییر می‌شود یا نه. به احتمال زیاد فارغ از تنظیمات کاربران، ضخامت این نوار ثابت باقی می‌ماند.

با وجود ناچ، مک‌بوک پرو جدید لپ‌تاپ فوق‌العاده‌ای است

ناچ‌ مک‌بوک‌ پرو‌

با وجود اینکه ناچ نمایشگر مک‌بوک پرو صدای برخی از کاربران را درآورده، ولی در کل جذابیت و توان فوق‌العاده‌ی این لپ‌تاپ را نمی‌توانیم کتمان کنیم. به همین خاطر شاید تعداد اندکی از کاربران که به شدت از ناچ متنفر هستند، این لپ‌تاپ را خریداری نکنند ولی برای اکثریت کاربران، مزایای این لپ‌تاپ بسیار مهم‌تر محسوب می‌شوند.

روی هم رفته مک‌بوک پرو یک لپ‌تاپ تقریبا بی‌نقص برای حرفه‌ای و یک ارتقای عالی برای کاربران نسل‌های قبلی آن است. اپل بالاخره بعد از درخواست میلیون‌ها کاربر، ویژگی‌های حیاتی و مهمی را برگردانده و چیپست‌های اختصاصی این شرکت هم همچنان به غافلگیری کاربران ادامه می‌دهند. در رابطه با مک‌بوک پرو کاملا بی‌نقص هم باید منتظر استفاده از دوربین زیر نمایشگر باشیم که امیدواریم اپل این مشخصه را در آینده‌ی نزدیک عملی کند.

منبع: Android Authority

راهنمای خرید آیفون


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما