پردازنده‌های جدید اپل می‌توانند دنیای رایانه‌ها را تغییر دهند

۲۱ آبان ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
مک بوک

در حالی که انتظار می‌رود که اپل در رویداد امشب خود با نام One More Thing از نخستین رایانه‌های مجهز به پردازنده‌های خود استفاده کنند، ساختار این تراشه‌ها می‌تواند باعث تحولی در زمینه‌ی عمر باتری، طراحی باریک‌تر و شاید حتی قیمت پایین‌تر رایانه‌ها شود.

اپل قصد دارد پردازنده‌هایی را معرفی کند که بیشتر شبیه تراشه‌های استفاده شده در آیفون به‌کار است. این موضوع به خودی خود در دنیای فناوری هیجان‌انگیز است اما وقتی جذاب‌تر می‌شود که بدانیم این پردازنده‌ها می‌توانند نشانه‌ای برای آغاز آینده‌ای با دستگاه‌های یکپارچه‌تر چه در دنیای مک و چه فراتر از آن باشند. این شرکت اعلام کرده که در رایانه‌های خود از پردازنده‌های ARM «اپل سیلیکون» (Apple Silicon) که ساخت خود این شرکت است، استفاده کند. رایانه‌هایی که احتمالا در مراسم سه‌شنبه شاهد معرفی آن‌ها خواهیم بود.

هرچند شاید بیشتر مردم به تغییر در یک تراشه‌ی کوچک رایانه‌های مک خود اهمیتی ندهند، اما این موضوع می‌تواند برای اپل و صنعت فناوری تغییرات بزرگی در پی داشته باشد. طی حدود ۱۴ سال گذشته، اپل برای تأمین انرژی لپ‌تاپ و رایانه‌های رومیزی خود به پردازنده‌های ساخت شرکت «اینتل» (Intel) متکی بود. اما پیش از پایان سال، اپل اعلام کرد که تحویل رایانه‌هایی با تراشه‌های مشابه آیفون و آیپد خود را آغاز می‌کند. تراشه‌هایی که به گفته‌ی این شرکت مصرف انرژی بهینه‌تری دارند و امکان می‌دهند تا طراحی رایانه‌ای کوچکتر و باریک‌تری با عمر باتری بیشتر و فناوری‌های تازه ممکن شود.

تیم کوک مدیرعامل اپل هنگام اعلام ابتکار جدید این شرکت در اوایل تابستان امسال گفت: «چشم‌انداز ما برای مک همیشه پذیرش نوآوری‌های بزرگ و داشتن شجاعت برای ایجاد تغییرات جسورانه بوده است.» به گفته‌ی او تراشه‌های خود اپل فناوری‌های تازه و عملکرد پیشگامانه‌ای را در صنعت آغاز می‌کنند. وی خاطرنشان کرد: «هر زمان این کار را انجام داده‌ایم، مک قدرتمندتر و پرقابلیت‌تر شده است.»

معرفی این فناوری برای اپل لحظه‌ای است که بیش از یک دهه مشغول ساخت آن است. پرسشی که اپل همواره از زمان فوت بنیانگذار آن «استیو جابز» (Steve Jobs) در سال ۲۰۱۱ با آن روبه‌رو بوده این بود که این شرکت چه چیزی در آینده ارائه خواهد کرد. جابز رایانه‌های مک، رایانه‌های همه‌دریکی آی‌مک، آی‌پاد، آیفون و آیپد را ارائه کرد. از آن زمان تا کنون ساعت اپل بزرگترین ارائه‌ی محصول این شرکت است که به یک تجارت عظیم تبدیل شده و سال گذشته با اختلاف چشمگیری از کل صنعت ساعت سوییس پیشی گرفت. اما هنوز هم این موفقیت مانند تحول آیفون در جهان نیست.

اپل با ترکیب همه‌ی دستگاه‌های خود تحت تراشه‌های یکسان و کد مشترک می‌تواند تجربه‌ای را به کاربران ارائه دهد که واقعا به رایانه‌ی رومیزی، لپ‌تاپ، تلفن و ساعت گسترده می‌شود. اپل پیش از این اعلام کرده که توسعه‌دهندگان برنامه می‌توانند یک برنامه بسازند و آن را به هر دستگاه دلخواهی بفرستند در حالی که کنترل برنامه توسط صفحه‌کلید و ماوس و یا لمس و حرکات انجام خواهد شد. این فناوری می‌تواند مرز بین آنچه به‌عنوان یک کامپیوتر شناخته می‌شود و کاری که قرار است انجام شود را کم‌رنگ کند.

این تغییرات در حال حاضر با جدیدترین نرم‌افزار رایانه‌ای اپل، MacOS 11 Big Sur آغاز شده که حتی از لحاظ شکل ظاهری، آیکون‌ها و صداها مشابه سیستم‌عامل iOS است و باعث می‌شود تجربه‌ی آیفون به کامپیوتر راه یابد.

«کارولینا میلانزی» (Carolina Milanesi) تحلیل‌گر Creative Strategies در زمینه‌ی این تحول گفت: «مک (Mac) فعلی در مقابل پی‌سی (PC) قرار می‌گیرد. اما اکنون اگر مک مانند آیفون رفتار کند، می‌توان آن را مانند افزونه‌ای برای دستگاه‌های iOS خود مدیریت کرد.»

تراشه‌ی بایونیک A14 اپل

تراشه‌ی بایونیک A14 اپل
Credit: Stephen Shankland/CNET

تغییرات بر پایه‌ی پردازنده‌های رایانه‌های اپل

طبق اعلام اپل، انتقال به تراشه‌های جدید ممکن است کمی چالش‌برانگیز هم باشد، زیرا توسعه‌دهندگان نرم‌افزار باید روش کدگذاری برنامه‌های خود را برای کار با این دستگاه‌های تازه تغییر دهند. هرچند این شرکت قول داده بیشتر نرم‌افزارهایی که می‌شناسیم از جمله مرورگرهای وب، ویرایشگرهای عکس و فیلم از انواع شرکت‌ها و حتی مجموعه برنامه‌های معروف آفیس (Office) مایکروسافت از روز اول روی دستگاه‌های جدید قابل اجرا باشد.

آنچه احتمالا بیش از هر چیز تغییر می‌کند در بخش بیرونی لپ‌تاپ و رایانه‌ی دسکتاپ اپل قرار دارد. آیفون‌ها و آیپدهای این شرکت برای خنک نگه داشتن تراشه‌های خود فن ندارند. تحلیلگران بیان می‌کنند که اگر اپل بتواند همین ترفند را برای رایانه‌های خود استفاده کند، شاهد اشغال شدن فضا و ضخیم‌تر شدن لپ‌تاپ‌ها نخواهیم بود.

اما فارغ از این تغییرات و همچنین گمانه‌زنی‌ها درباره‌ی لپ‌تاپ-آیپد جداشونده‌ی اپل، به ‌نظر می‌رسد که ناظرات اپل برای تغییرات طراحی سخت تحت فشار هستند.

یک تغییر بلندمدت‌تر دیگر در این زمینه ممکن است ادغام سرویس تلفن همراه در این نوع تراشه‌های اپل باشد. رایانه‌های دارای شبکه‌ی سلولی داخلی در بهترین حالت محصولات مطلوبی بوده‌اند اما این نوع پردازنده‌های تازه برای کار با شبکه‌ی رادیویی تلفن همراه طراحی می‌شوند و در حالی که مردم همیشه آیپدهای دارای شبکه‌ی تلفن همراه را خریداری می‌کنند، مک‌بوک ایر متصل به اینترنت، یک جهش بزرگ محسوب نمی‌شود.

اگرچه این به این زودی در بازار عرضه نخواهد شد اما شرکت‌های مخابراتی مشتاقانه می‌خواهند شبکه‌ی ۵G را به نسل آینده‌ی مک‌بوک‌های مبتنی بر تراشه‌های اپل وارد کنند.

ابعاد نمایشگر دستگاه‌های اپل

تفاوت رایانه و دستگاه همراه شاید در آینده تنها محدود به ابعاد نمایشگر باشد
Credit: Angela Lang/CNET

کاهش هزینه‌ها

اپل با گذار به تراشه‌های ساخت خود و دور شدن از تراشه‌های ساخت توسط اینتل، عملکرد و بازده انرژی بیش از حد انتظار به دست می‌آورد و همچنین می‌تواند با دقت بیشتری نرم‌افزار خود را برای کار با این تراشه‌های اختصاصی تنظیم کند. از سوی دیگر این شرکت قادر خواهد بود تولید خود را بهتر مدیریت کند.

«باب اودانل» (Bob O’Donnell) تحلیلگر Technalysis Research در این‌باره گفت: «وقتی سرنوشت و قطعات خود را کنترل کنید، می‌توانید هزینه هم پس‌نداز نمایید.»

به گفته‌ی او گفت قیمت تراشه به طور کلی حداقل ۲۰ درصد از هزینه‌های یک لپ‌تاپ را تشکیل می‌دهد. اگر چنین پس‌اندازی توسط اپل به قیمت‌های پایین‌تر برای محصولات منجر شود، می‌تواند افراد جدیدی را جلب کند که نمی‌خواند یا نمی‌توانند هزینه‌ی لپ‌تاپ‌های این شرکت را که از ۹۹۹ دلار آغاز می‌شود، بپردازند.

علاوه بر این استفاده‌ی اپل از پردازنده‌های مشابه دستگاه‌های همراه روی رایانه‌های خود، ممکن است باعث جلب نوجه مصرف‌کنندگان و رقابت دیگر سازندگان رایانه از جمله مایکروسافت شود که تا کنون نه چندان قوی به استفاده از تراشه‌های تلفن همراه در رایانه مشغول بوده‌اند.

به گفته‌ی تحلیلگران کارت اعتباری اپل می‌تواند برگ برنده‌ی واقعی این شرکت باشد. قرار دادن طرح فروش مک در یک برنامه‌ی دو ساله با اقساط بدون بهره، می‌تواند خرید یک رایانه با قیمت ماهیانه ۴۲ دلار را برای کاربران فراهم کند. به طوری که به گفته‌ی اودانل، با این روند ارائه‌ی مک به جمعیت بیشتر می‌تواند بسیار زیاد باشد.

در هر صورت اقدام اپل موجی را ایجاد خواهد کرد و ضمن نشان دادن قدرت تراشه‌های آیفون خود، به طور بالقوه صنعت را تحریک می‌کند تا دستگاه‌های خود را برای ادامه‌ی حیات در دنیای فناوری تغییر دهند.

عکس کاور: شاید مردم به ظاهر دستگاه‌های اپل اهمیت زیادی می‌دهند اما این بار اپل تحولی جدی در قلب رایانه‌های خود داده است.

Credit: Sarah Tew/CNET

منبع: CNet

راهنمای خرید آیفون
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه