اپل iPadOS 15 را با بهبود صفحه‌ی هوم و مالتی‌تسکینگ معرفی کرد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه

همان‌گونه که انتظار می‌رفت اپل دقایقی قبل و در کنفرانس توسعه‌دهندگان WWDC 2021 از نسخه‌ی جدید سیستم عامل iPadOS رونمایی کرد. این نسخه‌ی جدید که iPadOS 15 نام دارد دارای تغییرات و ویژگی‌هایی جدیدی است که به کاربران اجازه می‌دهد به‌شکل بهتری از آیپد خود استفاده کنند.

در حدود دو ماه پیش بود که اپل با برگزاری مراسمی به نام Spring Loaded از نسل جدید آیپد پرو در کنار محصولات دیگر رونمایی کرد. نکته‌ی جالب توجه درباره‌ی نسل جدید آیپد پرو این است که اپل برخلاف گذشته به جای استفاده از تراشه‌های سری A، از اولین نسل از تراشه‌های جدید خودش به نام سری M در آیپد پرو استفاده کرد.

می‌دانید که پیش‌ از آیپد پرو اپل از تراشه‌ی اپل M1 در نسل جدید مک‌بوک ایر، مک‌بوک پرو ۱۳ اینچ و مک‌ مینی استفاده کرده بود. بررسی‌های صورت گرفته بر روی این مک‌ها نشان می‌دهند که این تراشه‌ی جدید دارای قدرت پردازشی و گرافیکی خارق‌العاده‌ای در کنار مصرف کم انرژی است.

مجهز شدن نسل جدید آیپد پرو به تراشه‌ی اپل M1 باعث شده که این تبلت هم در مقایسه با نسل‌های قبلی خود دارای قدرت پردازشی بسیار زیادی در زمان انجام کار‌ها باشد. حتی ممکن است که بعضی افراد فکر کنند که اکنون آیپد به‌خصوص آیپد پرو به تبلتی تبدیل شده است که بتوان آن را جایگزین لپ‌تاپ‌ کرد. البته باید بگوییم مانعی که برای انجام این کار و جایگزین کامل لپ‌تاپ با این تبلت وجود دارد و آن هم سیستم عامل به کار رفته در این دستگاه یعنی iPadOS است.

با توجه به این موضوع، بسیاری از کاربران انتظار داشتند که اپل با برگزاری کنفرانس توسعه‌دهندگان WWDC 2021 و رونمایی از iPadOS 15 تغییرات گسترده‌ای را در این سیستم عامل ایجاد کند تا بتوان به شکل بهتری از آیپد‌های این شرکت برای انجام کار‌های مختلف استفاده و حتی بتوان این تبلت‌ها را جایگزین لپ‌تاپ‌ کرد. حتی برخی کاربران انتظار داشتند که اپل در این کنفرانس برخی اپ‌های حرفه‌ای و مخصوص مک‌های خود مانند Xcode و Final Cut Pro را هم برای آیپد پرو عرضه کند.

حال که اپل از iPadOS 15 رونمایی کرده است می‌خواهیم با هم نگاهی به تمامی ویژگی‌ها و تغییرات رخ داده در این سیستم عامل داشته باشیم تا ببینیم که تغییرات رخ داده در این سیستم عامل جدید به‌گونه‌ای هستند که بتوانند نظر تمامی کاربران را به خود جلب کنند یا نه.

iPadOS 15

از صفحه‌ی هوم سیستم عامل iPadOS 15 شروع می‌کنیم. همان‌گونه که می‌دانید اپل از سال ۲۰۱۰ تاکنون تغییرات چندان زیادی را در صفحه‌ی هوم iPadOS ایجاد نکرده است. حتی با وجود رونمایی از ویجت‌ها در سال گذشته و اضافه شدن آن‌ها به سیستم عامل‌های iOS 14 و iPadOS 14 کاربران در زمان استفاده از آن‌ها در iPadOS نمی‌توانستند که از آن‌ها به‌راحتی استفاده کنند و ویجت‌های مورد نظر خود را در هر جایی از صفحه‌ی هوم که می‌خواهند قرار دهند تا به‌سرعت به اطلاعات مورد نیازشان دسترسی داشته باشند.

گویا اپل هم از نارضایتی کاربران از این موضوع آگاه شده و اولین تغییر رخ داده در سیستم عامل iPadOS 15 مربوط به ویجت‌ها و نحوه‌ی استفاده از آن‌هاست. در واقع کاربران در iPadOS 15 می‌توانند که ویجت‌های مورد نظر خود را در هر جایی از صفحه‌ی هوم که می‌خواهند قرار دهند و به اطلاعات آن ویجت به‌راحتی و در همان صفحه‌ی هوم دسترسی داشته باشند.

علاوه‌بر تغییرات رخ داده در ویجت‌ها، اپل برخی از قابلیت‌های iOS را هم به iPadOS 15 اضافه کرده است. در واقع اکنون کاربران در آیپد هم می‌توانند تا از قابلیت App Library همانند آیفون استفاده کنند. اضافه شدن این قابلیت به سیستم عامل iPadOS 15 به کاربران اجازه می‌دهد تا اپ‌های غیرضروری را از روی صفحه‌ی هوم خود حذف کنند و صفحه‌ی هوم مرتب‌تری را داشته‌ باشند.

در این نسخه‌ی جدید از سیستم عامل iPadOS کاربران می‌توانند در صورت نیاز به استفاده از این اپ‌های حذف شده، با رفتن به قابلیت App Library به آن‌ها و همچنین تمامی اپ‌های نصب شده بر روی تبلت خود به صورت دسته‌بندی شده دسترسی داشته باشند. با توجه به این موضوع، کاربران می‌توانند برای استفاده از ویژگی‌ App Library در iPadOS 15 به این ویژگی بر روی داک آیپد دسترسی داشته باشند.

همان‌گونه که می‌دانید اضافه شدن ویجت‌ها به صفحه‌ی هوم تنها تغییر رخ داده در صفحه‌ی هوم سیستم عامل iPadOS 15 نیست. شایعه‌های منتشر شده نشان می‌دادند که اپل در iPadOS 15 قابلیت‌های مربوط مالتی‌تسکینگ را هم بهبود خواهد داد. اکنون و با رونمایی از این سیستم عامل شاهد رخ دادن این اتفاق هستیم.

در واقع اپل در این سیستم عامل بهبود‌هایی را در مالتی‌تسکینگ سیستم عامل iPadOS ایجاد کرده است. به عنوان اکنون آیکون جدیدی به این سیستم عامل اضافه شده است که کاربران با استفاده از آن می‌توانند کار‌هایی مانند مشاهده‌ی اپ‌ها در کنار یکدیگر را به‌راحتی انجام دهند.

iPadOS 15

اپل همچنین قابلیت‌های دیگری را هم به مالتی‌تسکینگ iPadOS 15 اضافه کرده است که با استفاده از آن‌ها کاربران می‌توانند پیچیدگی‌های به وجود آمده در زمان انجام کار‌های مختلف را کاهش دهند. باید بگوییم که در iPadOS 15 شاهد رخ دادن تغییرات گسترده‌ای در قابلیت‌های مربوط به مالتی‌تسکینگ سیستم عامل iPadOS هستیم.

یکی دیگر از قابلیت‌های جدید سیستم عامل iPadOS 15 ویژگی جدیدی به نام QuickNote است. اضافه شدن این قابلیت به iPadOS 15 به کاربران اجازه می‌دهد تا یادداشت‌های مختلف را به سایت‌های متفاوت و دیگر قسمت‌های سیستم عامل iPadOS اضافه کنند و به‌راحتی بتوانند در زمان مراجعه به یک سایت یا یک قسمت از سیستم عامل iPadOS، به‌راحتی به یادداشت اضافه شده دسترسی داشته باشند. در نهایت شاهد اضافه شدن اپ Trasnslate به سیستم عامل iPadOS هستیم.

با توجه به اینکه دو سیستم عامل iOS و iPadOS مشابه یکدیگر هستند. بسیاری از ویژگی‌های استفاده شده در iOS 15 در سیستم عامل iPadOS 15 هم وجود دارد. از جمله‌ای قابلیت‌های مشترک این دو سیستم عامل می‌توان به قابلیت‌های جدید اضافه شده به تماس‌های برقرار شده با FaceTime اشاره کرد. به عنوان نمونه تماس‌های برقرار شده با اپ FaceTime اکنون از ویژگی صدای فضایی پشتیبانی می‌کند.

در ضمن قابلیت ایزوله کردن صدا به کاربران این امکان را می‌دهد که در زمان برقراری تماس با FaceTime، آیپد به صورت خودکار صدای شخص در حال انجام مکالمه را از نویز‌های اطرافش جدا کند. در ضمن انتخاب گزینه‌ی طیف صوتی گسترده باعث می‌شود که در زمان انجام تماس، صدا‌های بیشتری توسط آیپد دریافت و فرستاده شوند.

همچنین اپل حالت پرتره را هم به تماس‌های تصویری با اپ FaceTime اضافه کرده است و استفاده از این حالت در زمان برقراری تماس با این اپ پس‌زمینه‌ی قرار گرفته در پشت سر کاربر را مات و دوربین جلویی دستگاه بر روی چهره‌ی کاربر فوکوس می‌کند.

اپل همچنین در این مراسم از ویژگی SharePlay رونمایی کرد. این ویژگی به کاربران اجازه می‌دهد که در زمان برقراری تماس تصویری با اپ FaceTime بتوانند که محتوا‌های مختلفی مانند آهنگ، فیلم و دیگر انواع محتوا را با یکدیگر و در تماس‌های فردی و گروهی به اشتراک بگذارند.

این نسخه از سیستم عامل iPadOS دارای ویژگی‌ها و ابزار‌های جدیدی است که به کاربران این امکان را می‌دهد که در زمان انجام کار‌های خود به شکل بهتری بر روی کار‌هایشان تمرکز کنند. از جمله‌ی این ویژگی‌ها می‌توان به بهبود‌های صورت گرفته در نمایش نوتیفیکیشن‌ها و نمایش خلاصه‌ای از نوتیفیکیشن‌ها اشاره کرد.

iPadOS 15

این تغییرات صورت گرفته در سیستم عامل iPadOS به کاربر اجازه می‌دهد که مشخص کند که در هر ساعتی از روز چه نوع نوتیفیکیشن‌هایی را دریافت کند. در واقع این قابلیت به کاربران اجازه می‌دهد که نوتیفیکیشن‌های کاری را از نوتیفیکیشن‌های شخصی جدا کنند.

اپل همچنین قابلیت‌هایی را به ویژگی Memories در اپ Photos اضافه کرده است. اکنون قابلیت Memories با آهنگ‌ها هماهنگ می‌شود و با توجه به نوع و حالت آهنگ فیلتر‌ها و افکت‌هایی را به عکس‌های نمایش داده شده در این قابلیت، اضافه می‌کند. از جمله دیگر قابلیت‌های اضافه شده به این سیستم عامل می‌توان به بهبود‌های صورت گرفته در قسمت جست‌وجوی Spotlight اشاره کرد.

iPadOS 15 دارای قابلیتی به نام Live Text است که با استفاده از هوش مصنوعی به کار رفته در این تبلت می‌توان نوشته‌های به کار رفته در تصاویر و عکس‌های گرفته شده را تشخیص داد و سپس کارهایی مانند ارسال متن، کپی کردن و ترجمه کردن این متن‌ها را به‌راحتی انجام داد.

در نهایت باید بگوییم که با وجود اینکه بسیاری از کاربران انتظار داشتند که چون نسل جدید آیپد پرو هم همانند مک‌های جدید دارای تراشه‌ی اپل M1 است، اپل ویژگی‌هایی مانند پشتیبانی از چند کاربر، اپ Files پیشرفته‌تر، پشتیبانی بهتر از نمایشگر‌های خارجی و اپ‌های حرفه‌ای مانند Final Cut Pro را به iPadOS 15 اضافه کند. که البته هیچ یک از این اتفاق‌ها رخ نداد.

در واقع تنها قابلیت حرفه‌ای که اپل امشب از آن رونمایی کرد قابلیت درست کردن اپ با استفاده از Swift Playgrounds است. در نهایت ما منتظر هستیم تا با منتشر شدن نسخه‌‌های بتا از این سیستم عامل به شکل بهتری با تمامی ویژگی‌های به کار رفته در این سیستم عامل آشنا شویم.

منبع: The Verge

راهنمای خرید آیفون


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما