آیفون ۱۴ به دلیل مشکلات TSMC شاید چیپست ۳ نانومتری نداشته باشد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
چیپست 3 نانومتری

اپل از سال گذشته فرایند استفاده از چیپست‌های اختصاصی برای سیستم‌های مک را آغاز کرده و به همین خاطر ارتباط بین اپل و TSMC (سازنده‌ی تراشه‌های اپل) روزبه‌روز عمیق‌تر و گسترده‌تر می‌شود. سایت the information با انتشار گزارشی به زوایای مختلف این رابطه نگاهی انداخته و در این میان به مشکلات تولید TSMC برای تولید تراشه‌های ۳ نانومتری هم اشاره کرده است.

باید خاطرنشان کنیم گوشی‌های سری آیفون ۱۳ از چیپست A15 استفاده می‌کنند که از فناوری ساخت ۵ نانومتری بهره می‌برد. TSMC در حال آماده‌سازی خط تولید تراشه‌های ۳ نانومتری است که گویا در این زمینه با چالش‌هایی روبه‌رو شده است.

در این گزارش آمده در صورت امکان استفاده از فناوری ساخت ۳ نانومتری برای تراشه‌ی آیفون ۱۴، اپل بدون اینکه نیازی به افزایش قابل‌توجه اندازه‌ی این تراشه داشته باشد می‌تواند توان آن را بیشتر کند و در عین حال مصرف انرژی را پایین بیاورد. با این حال، به نظر می‌رسد TSMC برای سومین سال پیاپی چاره‌ای جز تولید تراشه‌های ۵ نانومتری ندارد. همین موضوع می‌تواند برخی از کاربران را ترغیب کند که ارتقای آیفون خود را یک سال دیگر به تعویق بیندازند تا بتوانند از چیپست ۳ نانومتری بهره ببرند.

چیپست 3 نانومتری

با وجود این مشکلات، به احتمال زیاد TSMC اولین شرکتی خواهد بود که می‌تواند به فناوری ساخت ۳ نانومتری دست پیدا کند و در این زمینه رقبایی مانند اینتل و سامسونگ را پشت سر می‌گذارد. در گزارش‌های منتشر شده طی ماه‌های گذشته آمده که اپل قصد دارد برای برخی از محصولاتی که در سال ۲۰۲۲ راهی بازار می‌شوند، از چیپست ۳ نانومتری استفاده کند. اما حالا طبق این گزارش جدید این موضوع منتفی شده به نظر می‌رسد.

از نظر مالی، رابطه‌ی بین اپل و TSMC برای هر دو طرف اهمیت بسیار زیادی دارد. بر اساس گزارش‌ها، یک چهارم از درآمد ۴۸٫۰۸ میلیارد دلاری TSMC در سال گذشته مربوط به اپل است. برای یادآوری باید بگوییم که این دو شرکت همکاری گسترده‌ی خود را از سال ۲۰۱۳ آغاز کرده‌اند و در این سال درآمد TSMC حدود ۲۱ میلیارد دلار بوده است.

یکی از مهندسان سابق TSMC در رابطه با اهمیت زیاد اپل برای این شرکت گفته که بعد از مشکلات تولید تراشه‌های آیفون ۱۲، اپل TSMC را تحت فشار قرار داد تا تراشه‌های بیشتری را بدون افزایش قیمت ارائه دهد. در انتهای گزارش سایت the information آمده که این ارتباط در نهایت برای هر دو شرکت اهمیت بسیار زیادی دارد و هر دو طرف قرارداد از شرایط موجود راضی هستند.

منبع: ۹To5Mac

راهنمای خرید آیفون


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. امیر

    کسی چی میدونه شاید بزاره

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما