آموزش تنظیمات اپل واچ سری ۹؛ تمام ترفندهایی که باید بدانید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
آموزش تنظیمات اپل واچ

اگر به تازگی برای خرید اپل واچ اقدام کرده‌اید، در مطلب آموزش تنظیمات اپل واچ به شما کمک می‌کنیم تا بتوانید از همان روز اول به بهترین شکل ممکن از گجت پوشیدنی خود استفاده کنید.

فهرست محتوا

قابلیت Smart Stack
    نحوه فعال کردن Smart Stack و شخصی‌سازی آن
انجام کارهای ساده با حرکات خاص دست
    چطور از قابلیت Double Tap در اپل واچ استفاده کنیم؟
    نحوه تنظیم Double Tap در اپل واچ
افزایش طول عمر باتری اپل واچ سری ۹
    نحوه فعال‌سازی Low Power Mode در اپل واچ سری ۹
حالت‌های فوکوس (Focus)
    نحوه زمان بندی حالت های فوکوس در اپل واچ سری ۹
شخصی‌سازی واچ فیس
    نحوه شخصی‌سازی واچ فیس در اپل واچ سری ۹
به اشتراک‌گذاری مخاطبین با NameDrop
    نحوه شخصی‌سازی بخش Google Assistant در اپل واچ
آموزش تعویض بند اپل واچ سری ۹
    نحوه تغییر بند در اپل واچ سری ۹
نصب برنامه‌های شخص ثالث
    نحوه نصب برنامه‌های جانبی به طور مستقیم روی اپل واچ سری ۹
روشنایی، اندازه متن، صداها و لمسی را در اپل واچ سری ۹ تنظیم کنید
    نحوه تغییر روشنایی و اندازه متن در اپل واچ سری ۹
    نحوه تنظیم صدا در اپل واچ سری ۹
    نحوه تنظیم شدت لمس در اپل واچ سری ۹
آموزش تنظیمات اپل واچ سری ۹؛ راحت‌تر از همیشه!

اپل واچ سری ۹ جدیدترین مدل ساعت هوشمند اپل در حال حاضر محسوب می‌شود که با سنسورها، ابزارها و قابلیت‌های فوق العاده هیجان انگیز موفق شده فروش بسیار بالایی در بازار داشته باشد. در ادامه در قالب آموزش تنظیمات اپل واچ تلاش می‌کنیم تمامی قابلیت‌های مهمی که باید در اپل واچ سری ۹ فعال کنید را توضیح دهیم.

قابلیت Smart Stack

آموزش تنظیمات اپل واچ

قابلیت Smart Stack یک ابزار صفحه‌ی اصلی است که به طور خودکار ویجت‌های مرتبط را در طول روزمره‌ به شما نشان می‌دهد. برای مثال، در زمان صبح شما با ویجت‌های تقویم و آب و هوا روبه‌رو می‌شوید.

شما می‌توانید برای دسترسی به Smart Stack انگشتتان را روی واچ فیس قرار داده و از پایین به بالای صفحه حرکت دهید. حالا می‌توانید با سنجاق (Pin) کردن ویجت‌های دلخواه خود و از آن طرف حذف ویجت‌هایی که نیاز ندارید، برنامه Smart Stack را شخصی‌سازی کنید. همچنین این قابلیت را نیز دارید تا ویجت‌های جدید را به برنامه اضافه کنید. پیشنهاد می‌کنیم سه ویجت پرکاربرد را در این بخش داشته باشید که در طول یک شبانه‌روز با آن زیاد کار می‌کنید.

نحوه فعال کردن Smart Stack و شخصی‌سازی آن

 • فعال‌سازی قابلیت Smart Stack و شخصی‌سازی کردن آن
 • برای دسترسی به Smart Stack از واچ فیس به سمت بالا اسکرول کنید.
 • برای دسترسی به حالت ویرایش، ویجت بالایی را فشار داده و نگه دارید.
 • روی نماد پین زرد ضربه بزنید تا ویجت مورد نظر را به بالای برنامه‌های خود پین کنید.
 • برای حذف ویجت‌ها، روی نماد – قرمز رنگ ضربه بزنید.
 • ویجت‌ برنامه‌ی خود را با ضربه زدن روی نماد – قرمز رنگ متصل به برنامه‌ای که می‌خواهید جایگزین کنید، سفارشی کنید. سپس برای اضافه کردن میانبر جدید، روی نماد + که دور آن دایره کشیده شده ضربه بزنید.

انجام کارهای ساده با حرکات خاص دست

آموزش تنظیمات اپل واچ

به لطف به‌روز رسانی سیستم عامل watchOS 10.1، کاربران اپل واچ سری ۹ می‌توانند از کنترل ژست دو ضربه‌ای استفاده کنند. این حرکت انگشت برای زمانی که در دست شما وسیله بوده، بسیار کاربردی است. البته در نظر داشته باشید که این قابلیت در حالت Low Power Mode یا زمانی که Sleep Focus فعال شده در دسترس نیست.

چطور از قابلیت Double Tap در اپل واچ استفاده کنیم؟

 • هنگامی که ساعت خود را بلند کردید تا بیدار شود، انگشت شست و سبابه خود را برای توقف موقت موسیقی، به تعویق انداختن هشدارها، لغو تایمرها و موارد دیگر دو بار فشار دهید.
 • از صفحه ساعت، ژست مورد نظر به شما امکان می‌دهد در میان ویجت‌های Smart Stack خود پیمایش کنید.گ
ساعت هوشمند اپل مدل SE 2023 Aluminum Case 44mm

نحوه تنظیم Double Tap در اپل واچ

برنامه Settings را روی اپل واچ سری ۹ باز کنید.

گزینه‌ی Gestures و سپس Double Tap را ضربه بزنید. در نهایت باید از بین دو گزینه‌ی Playback و Smart Stack یک مورد را انتخاب کنید. پلی‌بک برای انتخاب پخش/توقف یا رد کردن کارایی دارد و اسمارت ترک برای انتخاب پیشرفته یا فرایند انتخاب کاربرد دارد.

شما می‌توانید همچنین از طریق برنامه‌ی اپل واچ روی گوشی آیفون خود قابلیت Double Tap را راه اندازی کنید. تنها کاری که باید انجام دهید، رفتن به سربرگ My Watch و سپس مسیر Settings > Gestures است. در نهایت گزینه‌ی Double Tap را ضربه بزنید.

اگر قبلا صاحب اپل واچ بوده‌اید، به لطف watchOS 10 به سرعت متوجه تغییرات در اقدامات‌ دکمه‌ی جانبی ساعت خواهید شد. با ضربه زدن روی دکمه‌جانبی در صفحه‌ی اصلی ساعت، شما وارد Control Center ساعت می‌شوید. در همین حال، یک ضربه از Digital Crown یا همان دکمه‌ی تاج دیجیتال، شما را وارد برنامه‌های ساعت می‌کند، در حالی که یک ضربه دوگانه از تاج دیجیتال، شما را به یک کاتالوگ از برنامه‌های باز می‌برد.

افزایش طول عمر باتری اپل واچ سری ۹

افزایش عمر باتری ساعت هوشمند اپل

اگر به تازگی اپل واچ خریده‌اید و از طرفی اولین مرتبه‌ای است که با یک ساعت هوشمند اپل کار می‌کنید، خالی شدن سریع باتری شاید برای‌تان آزار دهنده باشد. هر چند شرکت اپل ادعا کرده که می‌توان اپل واچ سری ۹ را تا ۱۸ ساعت بدون نیاز به باتری استفاده کرد. با این حال، شما با فعال‌سازی حالت Low Power می‌توانید چند ساعت بیشتر از گجت خود استفاده کنید. در ادامه‌ی آموزش تنظیمات اپل واچ فعال‌سازی این حالت را هم توضیح می‌دهیم.

نحوه فعال‌سازی Low Power Mode در اپل واچ سری ۹

از صفحه‌ی اصلی ساعت، دکمه‌ی جانبی را فشار دهید تا بخش Control Center باز شود.

 • روی آیکون درصد باتری ضربه بزنید.
 • روی Low Power Mode ضربه بزنید.
 • به سمت پایین اسکرول کرده و Turn On را ضربه بزنید.
ساعت هوشمند اپل مدل Series 8 Aluminum 41mm

حالت‌های فوکوس (Focus)

شبیه به آیفون، حالت‌های فوکوس شرکت اپل به کاربران کمک می‌کند تا سیگنال‌های مزاحم هنگام خواب، کار و سایر فعالیت‌ها تا حد امکان کاهش پیدا کند. شما می‌توانید اپل واچ خود را طوری تنظیم کنید که برنامه‌های فوکوس آیفون شما را منعکس کرده یا برنامه‌های جدیدی را از مچ دست خود تنظیم کنید.

نحوه زمان بندی حالت های فوکوس در اپل واچ سری ۹

 • از صفحه‌ی اصلی ساعت، روی دکمه‌ی تاج دیجیتال ضربه زده تا وارد کتابخانه‌ی برنامه‌ها شوید.
 • از بخش Settings، گزینه‌ی Focus را پیدا کرده و روی آن ضربه بزنید.
 • روی دسته‌بندی که مد نظر شماست ضربه بزنید تا پروسه‌ی زمان‌بندی فعال شود: حالت Do Not Disturb (مزاحم نشوید)، شخصی (Personal) و کاری (Work).
 • Sleep Focus به طور خودکار از سلسله المان‌های تنظیم شده در برنامه‌ی Sleep شما پیروی می‌کند، حتی اگر منعکس‌سازی گوشی آیفون فعال نشده باشد.
 • روی Add new ضربه زده و یک برنامه زمان‌بندی جدید را ایجاد کنید.

شخصی‌سازی واچ فیس

اپل واچ سری ۹ تنها با واچ فیس‌های اصلی ساعت سازگار است اما خوشبختانه شرکت اپل، طراحی‌های زیادی مطابق با تمامی سلیقه‌ها را ارائه می‌کند. چه بخواهید یک عکس دلخواه را نمایش دهید، چه بخواهید به رنگ خاصی متمایل شوید یا چهره خود را با داده‌ها و میانبرها بارگیری کنید، گزینه‌های متنوعی برای هر کاربر وجود دارد. WatchOS 10 حتی چهره‌های دیگری از جمله یک انیمیشن با Snoopy را معرفی کرد که به شدت بامزه و خنده‌دار طراحی شده است.

نحوه شخصی‌سازی واچ فیس در اپل واچ سری ۹

 • انگشتتان را روی واچ فیس کنونی ساعت خود نگه دارید.
 • به سمت چپ انگشتتان را حرکت داده و روی Add new ضربه بزنید.
 • با استفاده از حرکت انگشت و دکمه‌ی Digital Crown می‌توانید از تنظیمات شخصی‌سازی خود انتخاب کنید.

برای سفارشی‌سازی چهره‌ای که از قبل در گالری شماست، صفحه ساعت فعلی خود را فشار داده و نگه دارید و روی ویرایش زیر طرحی که می‌خواهید سفارشی کنید ضربه بزنید.

ساعت هوشمند اپل مدل Ultra 2 Titanium Case Alpine Loop 49mm

به اشتراک‌گذاری مخاطبین با NameDrop

ارقام را به طور مستقیم از اپل واچ خود با سایر کاربران اپل واچ به اشتراک بگذارید. با iOS 17.1 و watchOS 10.1 می‌توانید از NameDrop برای اشتراک‌گذاری اطلاعات تماس با یک دستگاه نزدیک استفاده کنید.

نحوه شخصی‌سازی بخش Google Assistant در اپل واچ

 • در صفحه‌ی اپل واچ، برنامه Contacts را باز کرده و سپس روی تصویر خود در گوشه‌ی بالا و سمت راست ضربه بزنید.
 • روی Share ضربه زده و سپس ساعت خود را نزدیک اپل واچ شخص مقابل خود قرار دهید. وقتی اتصال برقرار شود، ساعت هوشمند شما ویبره خواهد رفت.
 • همچنان دستگاه‌ها را در نزدیکی یکدیگر قرار داده تا اسم NameDrop روی صفحه نمایش هر دو ساعت نمایان شود.
 • در این مرحله شما می‌توانید انتخاب کنید که آیا فرد مقابل تنها باید اطلاعات مخاطبین شما را دریافت کند یا شما هم می‌توانید لیست مخاطبین فرد مقابل را دریافت کنید.

شما همچنین می‌توانید اطلاعات تماس را از یک آیفون به یک ساعت اپل با نگه داشتن صفحه نمایش گوشی چند سانتی متر از بالای اپل واچ به اشتراک بگذارید. دستورالعمل های بالا را دنبال کنید هنگامی که NameDrop روی صفحه نمایش ظاهر می‌شود.

آموزش تعویض بند اپل واچ سری ۹

آموزش تنظیمات اپل واچ

یک بند ساعت جدید راهی سریع و موثر برای شخصی‌سازی دستگاه شما محسوب می‌شود. بندهای اورجینال اپل واچ سری ۹ در مواد مختلف، از نایلون یا سیلیکون گرفته تا چرم یا فولاد ضد زنگ تولید می‌شوند. هر چند بهترین بند اپل واچ به طور حتم چیزی است که به سلیقه و سبک زندگی شما نزدیک باشد.

نحوه تغییر بند در اپل واچ سری ۹

 • اپل واچ خود را رو به پایین روی یک سطح تمیز و نرم قرار دهید.
 • دکمه آزاد کردن نوار را که در بخش پشتی ساعت قرار دارد را فشار داده و نگه دارید، سپس بند را در امتداد قاب ساعت بلغزانید تا آن را جدا کنید.
 • این روند را برای طرف مقابل هم تکرار کنید.

نصب برنامه‌های شخص ثالث

پشتیبانی از برنامه‌های شخص ثالث اپل، از پلتفرم‌های تناسب اندام گرفته تا ابزارهای بهره‌وری، به طور حتم بی‌رقیب است. اپ استور برای هر چیزی که به صورت بومی در دستگاه پیدا نمی‌کنید گزینه‌هایی در چنته دارد. اگر چه برنامه‌های آیفون شما باید به‌طور خودکار روی دستگاه شما نصب شوند، اما می‌توانید اپلیکیشن‌های اپل واچ بیشتری را به طور مستقیم از مچ دست خود اضافه کنید.

نحوه نصب برنامه‌های جانبی به طور مستقیم روی اپل واچ سری ۹

 • دکمه‌ی تاج دیجیتال (Digital Crown) را فشار داده تا وارد کتابخانه‌ی برنامه‌ها شوید.
 • به سمت پایین اسکرول کرده و روی اپ استور ضربه بزنید.
 • یک طبقه‌بندی را انتخاب یا اسم برنامه‌ی مورد نظر خود را جست‌وجو کنید تا پس از یافتن آن، بتوانید نصب کنید.
 • روی Get ضربه بزنید و سپس روی دکمه‌ی جانبی ساعت دو بار ضربه بزنید تا برنامه نصب شود.

روشنایی، اندازه متن، صداها و لمسی را در اپل واچ سری ۹ تنظیم کنید

 

تنظیم روشنایی، اندازه متن، صداها و لمس در ساعت هوشمند اپل مدل 2023

بسیاری از جنبه‌های تجربه‌ی کاربری در اپل واچ سری ۹ قابل تنظیم هستند. از جمله این موارد می توان به روشنایی صفحه نمایش، اندازه متن، صداها و لمسی اشاره کرد. ایجاد این ترفندها به کاربران این امکان را می‌دهد که دستگاه‌های خود را مطابق با سلیقه و ترجیح خود تنظیم کنند.

نحوه تغییر روشنایی و اندازه متن در اپل واچ سری ۹

برنامه Settings را روی اپل واچ باز کرده و سپس روی Display & Brightness ضربه بزنید. با کمک اسلایدر در بخش Brightness شما می‌توانید میزان روشنایی یا تغییر دهید. Text Size منظور اندازه متن است که با کمک دکمه‌ی تاج دیجیتال یا صرفا انتخاب اندازه‌ی حرف قابل تغییر است. همچنین در بخش Bold Text می‌توانید حروف را به صورت تو پر داشته باشید.

ساعت هوشمند اپل مدل Series 9 Aluminum 41mm

نحوه تنظیم صدا در اپل واچ سری ۹

برنامه‌ی Settings را باز کرده و روی Sounds & Haptics ضربه بزنید. در بخش Alert Volume شما می‌توانید میزان صدا را کنترل کنید. برای تنظیم می‌توان از تاج دیجیتال هم استفاده کرد.

نحوه تنظیم شدت لمس در اپل واچ سری ۹

به مسیر Settings > Sounds & Haptics بروید. گزینه‌ی Haptic Alerts را روشن کرده و سپس یکی از دو گزینه‌ی Default یا Prominent را انتخاب کنید. شما همچنین می‌توانید لمس تاج دیجیتال را از همین منو روشن یا خاموش کنید.

آموزش تنظیمات اپل واچ سری ۹؛ راحت‌تر از همیشه!

اگر تنها یک الی دو روز است که با ساعت هوشمند اپل مشغول به کار شده‌اید و قبلا هم اپل واچ نداشته‌اید، احتمالا سر و کله زدن با منوهای اپل واچ برای شما مقداری کلافه‌کننده به نظر می‌رسد. با این حال، در نظر داشته باشید که رابط تعاملی ساعت به مرور برای‌تان جذاب‌تر می‌شود چون در تلاش هستید محیط سیستم عامل اپل واچ را مطابق با سلیقه‌ی خود شخصی‌سازی کنید. بنابراین سعی کنید با مشکلات اپل واچ در همان چند روز اول کنار بیایید!

اگر هیچ یک از ترفندهای مطلب آموزش تنظیمات اپل واچ را قرار نیست انجام دهید، پیشنهاد می‌کنیم حتما حالت کم مصرف اپل واچ را فعال کنید تا مدت زمان بیشتری را بتوانید با این گجت دوست داشتنی کار کرده و از قابلیت‌های متنوع آن بهره‌برداری کنید.

منبع: androidauthority

سوال و جواب‌های رایج
آیا اپل واچ سری ۹ حالت صرفه‌جویی در باتری دارد؟
بله. شما با فعال‌سازی حالت Low Power می‌توانید چند ساعت بیشتر از گجت خود استفاده کنید.
شدت لمس اپل واچ سری ۹ را چطور می‌توان تنظیم کرد؟
به مسیر Settings > Sounds & Haptics بروید. گزینه‌ی Haptic Alerts را روشن کرده و سپس یکی از دو گزینه‌ی Default یا Prominent را انتخاب کنید.
اپل واچ سری ۹ مدل SE چند ساعت باتری نگه می‌دارد؟
اپل روی کاغذ ۱۸ ساعت اعلام کرده اما در یک استفاده‌ی روتین تقریبا تا ۱۴ ساعت می‌توان از این مدل اپل واچ استفاده کرد.
راهنمای خرید آیفون


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما