اپل روی روش جدیدی برای افزایش عمر باتری آیفون کار می‌کند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
افزایش عمر باتری آیفون

اپل به‌تازگی با هدف افزایش عمر باتری آیفون پتنتی را در اداره‌ی پتنت‌ و نشان‌ تجاری آمریکا (USPTO) به ثبت رسانده که Attention detection service (سرویس تشخیص توجه) نام‌گذاری شده است و با توجه به میزان تعامل کاربر با نمایشگر گوشی، تنظیماتی را اجرا می‌کند که به کاهش مصرف باتری منجر شود.

با توجه به آنچه در توضیح این پتنت ثبت شده است:

Attention detection service می‌تواند چندین دستگاه (سنسور) به کار رفته در دستگاه اصلی را زیر نظر بگیرد تا تشخیص دهد کاربر در حال توجه به دستگاه است یا خیر. چندین عامل وابسته ممکن است برای اعلان توجه و بی‌توجهی به رویداد استفاده شوند یا سرویس را برای رویدادها به رای بگذارند.

اگر کاربر دیگر به آیفون نگاه نکند، اقدامات ویژه‌ای انجام می‌شود تا مصرف باتری را کاهش دهد که یکی از آن‌ها خاموش کردن صفحه نمایش دستگاه است.

با توجه به توضیحات پتنت، دستگاه‌های موبایل معمولا به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که به‌جای یک منبع ثابت انرژی مانند خروجی پریز برق، یا علاوه بر آن، از یک منبع تغذیه سیار مانند باتری استفاده می‌کنند. منابع انرژی ثابت معمولا انرژی را بدون محدودیت در اختیار قرار می‌دهند، این در حالی است که منابع سیار می‌توانند به میزان خاصی از انرژی که قادر به ذخیره‌سازی آن هستند محدود باشند.

بنابراین، انرژی یک منبع نادر است که تمایل به حفظ آن زیاد است. حتی اگر گوشی یا سایر دستگاه‌های شما مستقیما به پریز برق متصل باشند، باز هم مدیریت انرژی آن‌ها مهم است؛ در غیر این‌صورت، ممکن است حرارت دستگاه بالا برود و نیاز به سرد شدن داشته باشد.

در حالی که فناوری اشاره شده در این پتنت احتمالا برای استفاده در آیفون‌های امسال آماده نخواهد بود، گفته می‌شود اپل با افزایش ظرفیت باتری آیفون ۱۳ پرو و ۱۳ پرو مکس سعی کرده تا انرژی مورد نیاز برای نمایشگرهای جدید ۱۲۰ هرتزی ProMotion آن‌ها را فراهم کند.

ابزارهای بسیاری به کار گرفته می‌شوند تا تعامل کاربر با محتوای نمایشگر را تشخیص دهند

به‌روز رسانی نمایشگر با نرخ ۱۲۰ فریم در هر ثانیه مصرف باتری بسیار بالایی خواهد داشت؛ حتی اگر از پنل LTPO در آن استفاده شود که می‌تواند بسته به نوع محتوای در حال نمایش، نرخ رفرش را کاهش یا افزایش دهد. حال پشتیبانی از ۵G را هم به آن اضافه کنید، آن وقت است که مصرف بالاتر هم می‌رود.

با توجه به شایعه‌های منتشر شده تا این لحظه، ظرفیت باتری آیفون‌های امسال به این شرح است؛

  • آیفون ۱۳ مینی: ۲۴۰۶ میلی‌آمپر ساعت
  • آیفون ۱۳ استاندارد: ۳۰۹۵ میلی‌آمپر ساعت
  • آیفون ۱۳ پرو: ۳۰۹۵ میلی‌آمپر ساعت
  • آیفون ۱۳ پرو مکس: ۴۳۲۵ میلی‌آمپر ساعت

روش‌های متنوعی برای سنجش توجه یا بی‌توجهی کاربر به محتوای در حال نمایش روی نمایشگر دستگاه وجود دارد. سکوت طولانی بدون اینکه هیچ صدایی از کاربر شنیده شود یکی از راه‌های تشخیص بی‌توجهی کاربر به محتواست که می‌تواند نور نمایشگر را کاهش دهد یا آن را خاموش کند.

افزایش عمر باتری آیفون

در کنار بهره‌گیری از میکروفون‌های آیفون، می‌توان از سایر ابزارها هم برای تشخیص بی‌توجهی کاربر به نمایشگر کمک گرفت، مانند سنسورهای متنوعی که مسیر نگاه کاربر را تشخیص می‌دهند یا لمس نمایشگر توسط او را می‌سنجند.

اپل با خلاصه کردن توضیحات درباره‌ی این پتنت، گفته است که هر دستگاهی می‌تواند یک Attention detection service داشته باشد. این سرویس می‌تواند چندین دستگاه به کار رفته در دستگاه اصلی را زیر نظر بگیرد تا تشخیص دهد کاربر در حال توجه به آن است یا خیر.

چندین عامل وابسته ممکن است برای اعلان توجه و بی‌توجهی به رویداد استفاده شوند یا سرویس را برای رویدادها به رای بگذارند. اگر کاربری به گوشی خود توجه نکند، ممکن است اقداماتی انجام شود که اجازه‌ی کاهش مصرف انرژی را صادر کند. در نتیجه، این فرایند باعث افزایش عمر باتری آیفون خواهد شد.

این پتنت با شماره‌ی ۱۱,۱۰۶,۲۶۵ در تاریخ ۳۱ مارس ۲۰۲۰ به ثبت رسیده است.

منبع: Phone Arena

راهنمای خرید آیفون


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

یک دیدگاه
  1. محمد

    اگر اینایی که گفتید باشه چیز خیلی جدید و پیچیده ای نبود
    ولی در کل آیفون و آیپد به بهینه مصرف شارژ معروف هستند که دلیلش سخت افزار بهینه یکپارچه و هماهنگی منسجم با نرم افزار هست

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما