۸ غذای مناسب برای ماهی قرمز و ماهی‌های آکواریومی

۴ اسفند ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
8 غذای مناسب برای تغذیه‌ی ماهی تنگ و آکواریوم

حالا که به عید نوروز نزدیک می‌شویم تقریبا همه به فکر خرید ماهی قرمز افتاده‌ایم تا در سفره‌ی هفت سین قرار دهیم. جالب است بدانید نگهداری از ماهی قرمز یا ماهی‌های آکواریومی فرقی ندارد و هر دو دسته به فضایی تمیز، غذایی مناسب و رسیدگی نیاز دارند. اهمیت غذای مناسب اگر از فضای تمیز بیشتر نباشد، کمتر هم نیست. ماهی‌هایی که در خانه نگهداری می‌شوند از فضای طبیعی رودخانه و دریا دور هستند و به تنوع غذایی بستر روخانه و دریا دسترسی ندارند. پس باید بدانیم چه غذاهایی برای ماهی مناسب است تا بتوانیم برایشان فراهم کنیم. این کار بر سلامت و طول عمر ماهی تنگ یا آکواریوم تاثیر مستقیم دارد.

در این مطلب از دیجی‌کالا مگ می‌خواهیم درباره‌ی بهترین غذاهایی که می‌توانیم به ماهی تنگ و آکواریوم بدهیم صحبت کنیم. پس تا انتهای مطلب را با دقت بخوانید.

۱. تکه‌های ماهی

تکه‌های ماهی

تکه‌های ماهی محبوب‌ترین غذا برای تمام ماهی‌ها است و برای همه مدل ماهی تنگ و آکواریوم مناسب است. تکه‌های ماهی ابتدا روی سطح آب شناور می‌شوند و سپس به آرامی در آب فرو رفته و پخش می‌شوند. این موضوع امکان خوردن آن در قسمت‌های پایینی را هم برای ماهی‌ها فراهم می‌کند.

۲. گلوله‌های ماهی

گلوله‌های ماهی

گلوله‌های ماهی نه تنها برای ماهی تنگ یا آکواریوم مناسب است، بلکه اگر در حوض خانه هم ماهی نگهداری می‌کنید می‌توانید به آن‌ها از این غذا بدهید. اندازه‌ی گلوله‌های ماهی متفاوت است و بافت متنوعی از سخت تا نرم دارد. سطح آن‌ها صاف و بدون منفذ است و آب را بسیار آهسته جذب می‌کنند در نتیجه به تدریج در آب آزاد می‌شوند.

۳. قرص ماهی

این مدل از غذا را می‌توانید به دیواره‌ی تنگ یا آکواریوم بچسبانید تا ماهی‌ها به مرور از آن تغذیه کنند. اگر از ماهی‌هایی که کف آکواریوم قرار می‌گیرند یا سخت‌پوستان نگهداری می‌کنید بهتر است این قرص را در پایین‌ترین قسمت آکواریوم بچسبانید تا شرایط تغذیه‌ی مناسب برای آن‌ها فراهم شود.

۴. چوب ماهی

چوب ماهی

این غذا به شکل شناور روی آب قرار می‌گیرد و مناسب برای ماهی‌های متوسط تا بزرگ است. وقتی چوب ماهی را روی آب قرار می‌دهید ماهی‌ها روی سطح آب جمع شده و شروع به غذا خوردن می‌کنند.

۵. ویفر ماهی

ویفر ماهی

ویفرهای ماهی به سرعت به عمق آب می‌روند و غذای مناسبی برای سخت‌پوستان و ماهی‌هایی است که کف آکواریوم زندگی می‌کنند. ویفر آب را به آرامی جذب می‌کند و به همین دلیل مدت طولانی‌تری در آب باقی می‌ماند. این یک غذای ایدئال برای ماهی‌هایی است که می‌توانند غذا را در دهانشان خرد کنند. پس اگر ماهی تنگ دارید از این غذا استفاده نکنید.

۶. چیپس ماهی

چیپس ماهی

آشناترین غذا برای افرادی که ماهی قرمز دارند چیپس ماهی است. این غذا به شکل ورقه‌های نازک و کوچکی از ماهی است که خیلی دیر در آب حل می‌شوند. هر نوع ماهی تنگ و آکواریومی به این غذا علاقه دارد و تکه تکه آن‌ها را گاز زده و می‌خورد.

۷. غذای ماهی خشک شده‌ی منجمد

غذای ماهی خشک شده‌ی منجمد

غذای منجمد شده نوعی از غذای ماهی است که در وسط مواد طبیعی و مصنوعی قرار می‌گیرد. این غذا از لارو سخت‌پوستان، حشرات و زئوپلانکتون‌ها و بدون استفاده از آب ساخته شده است. برای خشک کردن و انجماد این غذا، موجودات ذکر شده را در خلاء قرار می‌دهند تا بدون اینکه خواص غذایی، طعم و بوی خود را از دست بدهند آب آن‌ها تبخیر شود. 

۸. غذای طبیعی

غذای طبیعی

غذای طبیعی بهترین روش تغذیه برای ماهی‌های آکواریومی است. وقتی از ماهی‌های درنده‌ی آکواریومی صحبت می‌شود منظور موجودان زنده‌ای است که از جلبک‌ها، سبزیجات و گیاهان آبزی تغذیه می‌کنند و از گیاهخواری لذت می‌برند. تعداد کمی از ماهی‌ها هستند که دهان کوچکی دارند و باید از پولک‌ها و میکروگرانول‌ها، یعنی منابع غذای طبیعی، تغذیه کنند. ماهی‌های بزرگی که دهان بزرگتری دارند و می‌توانند غذا را از سطح آب جمع کنند بهتر است با چیپس و چوب ماهی تغذیه شوند. اما ماهی‌هایی که در قسمت‌های پایینی تنگ یا آکواریوم هستند بهتر است با پولک، گلوله‌ی ماهی، قرص یا ویفر ماهی تغذیه شوند.

مرور کلی

فرقی ندارد چند ماهی تنگ کوچک در خانه دارید یا یک آکواریوم پر از ماهی‌های مختلف، شما باید شرایط مناسبی برای تغذیه و زندگی آن‌ها فراهم کنید. حالا که این ماهی‌ها از محیط طبیعی رودخانه و دریا دور هستند باید به شکلی فضای تنگ یا آکواریوم را به محیط‌های طبیعی شبیه کنید. مهم‌ترین کارهایی که باید انجام دهید ایجاد فضایی تمیز برای زندگی آن‌ها و در دسترس قرار دادن انواع غذاهای با کیفیت برای ماهی‌ها است. با این کار نه تنها به سلامت آن‌ها کمک می‌کنید، بلکه باعث طولانی‌تر شدن عمرشان هم می‌شوید.

منبع: aquael

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar کگب

    در گوگل جستجو کنید
    طرز تهیه غذای دست ساز سایت اقیانوس شهر
    بری یاد بگیرید وحالشو ببرید

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه