هوش مصنوعی چگونه جلوی جعل دست‌خط و امضا را می‌گیرد؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه

با گذشت سال‌ها، افراد، صنایع و دولت‌ها در سراسر جهان به‌طور فزاینده‌ای با روش‌های جدیدتر و مدرن‌تری از کلاه‌برداری و سرقت روبه‌رو هستند. در این میان جعل امضا و هویت در کنار تحمیل خسارت‌های سنگین به دولت‌ها و جوامع، امنیت افراد و سازمان‌ها را هم به‌طور جدی تهدید کند. اما تکنولوژی همان‌طور که مسئله و چالشی را ایجاد کرده، راهکاری هم برای این مسائل  پیدا می‌کند. هوش مصنوعی همان راهکاری‌ست که می‌تواند دست‌خط و امضاهای مختلف را تجزیه‌وتحلیل کند و جعلی بودن آن‌ها را تشخیص دهد.

تشخیص دست‌خط جعلی

دست‌خط افراد ممکن است شباهت‌های زیادی به هم داشته باشند، شباهت‌هایی که به‌صورت اتفاقی یا با تمرین ایجاد می‌شود. دست‌خط‌های مشابه احتمال کلاه‌برداری و سرقت‌های مادی و معنوی را افزایش می‌دهد. خالی شدن حساب‌های بانکی یا منتشر شدن اطلاعات شخصی و محرمانه تنها نمونه‌های کوچکی از پیامدهای جعل دست‌خط است.

نرم‌افزار تشخیص جعل دست‌خط از الگوریتم‌های یادگیری عمیق برای مقایسه‌ی دست‌خط اصلی و جعلی و شناسایی حتی کوچک‌ترین تغییرات استفاده می‌کند. اما شاید صاحب دست‌خط اصلی نتواند نسخه‌ی دقیقی از دست‌خط خود را تولید کند. در چنین شرایطی سیستم‌های هوش مصنوعی درصد تطابق و عدم تطابق دست‌خط‌ها را شناسایی و اندازه‌گیری می‌کنند. این سیستم‌ها تفاوت‌های جزیی دست‌خط اصلی یک فرد را تشخیص می‌دهند. چنین عملکردی می‌تواند تا حد زیادی به افراد اطمینان دهد که به عنوان جاعل و کلاه‌بردار شناسایی نخواهند شد.

تشخیص امضای جعلی

سیستم‌های مجهز به هوش مصنوعی می‌توانند امضاهای کاذب را به‌آسانی تشخیص دهند. به این ترتیب افراد می‌توانند هویت امضای خود را در اسناد مختلف تایید کنند. با جعل امضا و هویت، مزایا و سرمایه‌های مادی و معنوی به افراد نادرستی واگذار می‌شود، که همین امر می‌تواند باعث ایجاد قانون‌شکنی‌ها و بی‌نظمی‌های زیادی در جوامع شود. از بانک‌ و بیمه گرفته تا مقامات دولتی، موارد زیادی را می‌توان دید که از جعل امضای اصلی افراد برای رسیدن به مزایای غیرقانونی استفاده شده است. این مساله در آثار هنری و ادبی هم خسارت‌های جبران‌ناپذیری را برای هنرمندان و نویسندگان ایجاد کرده است.

متخصصان با استفاده از هوش مصنوعی توانسته‌اند ابزارهای تشخیص تصویر نوری را به سطح بالاتری برسانند. به این ترتیب، این سیستم‌ها می‌توانند الگوهای نوشتاری و تصویری در تصاویر اسکن شده یا نسخه‌ی اصلی اسناد را یاد بگیرند. این تکنولوژی می‌تواند در شناسایی امضاهای تقلبی بسیار کارآمد باشد.

مزایای تشخیص دست‌خط جعلی برای سازمان‌ها و افراد

بیمه

تصور کنید یک شرکت بزرگ بیمه، روزانه بیش از ۱۰ میلیون سند دریافت می‌کند و تأخیر در رسیدگی به درخواست‌ها می‌تواند تاثیرات بسیار ناخوشایندی روی اعتبار و عملکرد این شرکت بگذارد. این اسناد و مدارک هر کدام شامل دست‌خط‌هایی با سبک و سیاق خاصی‌ست که باید به دقت بررسی شود. واضح است که نمی‌توان به سادگی تمام این اسناد را به‌صورت دستی اعتبارسنجی کرد. سیستم‌های تشخیص دست‌خط جعلی در چنین مواردی می‌توانند به‌ روند سریع‌تر کارها کمک کنند و جلوی کلاه‌برداری‌های کلان را بگیرند.

بانک‌داری

در بسیاری از بانک‌های دنیا، به‌ویژه در کشورهای در حال توسعه، یک کارمند بانک اطلاعات چک را به‌صورت دستی وارد سیستم می‌کند. همین فرد باید نوشته‌های روی چک، مانند امضا و تاریخ، را تایید کند. از آن‌جایی که هر روز چک‌های زیادی در یک بانک پردازش می‌شود، وجود سیستم تشخیص متن دست‌نویس می‌تواند از کلاه‌برداری‌ و سرقت‌ جلوگیری کند؛ به‌علاوه، این سیستم‌ها نقش مهمی در تسریع رسیدگی به نیاز مشتریان بانک دارد و وظایف سنگین نیروهای انسانی را هم کاهش می‌دهد.

درمان و سلامت

دیجیتالی شدن نسخه‌های بیماران در کنار آسان‌تر و سریع‌تر کردن روند رسیدگی به نیاز بیماران، چالش‌هایی هم به همراه دارد. بیمارستان‌ها و داروسازی‌ها می‌توانند با بهره‌گیری از تشخیص دست‌خط، تجربه‌ی مطمئن‌تری را در اختیاران بیماران و جامعه‌ی پزشکی قرار دهند. همچنین، ثبت‌نام بیماران و دیجیتالی شدن فرم آن‌ها تاثیر زیادی در عملکرد درست و دقیق بیمارستان‌ها و مراکز دارویی و درمانی دارد.

کتاب‌خانه‌های آنلاین

حجم عظیمی از آثار تاریخی دست‌نویس در قالب تصاویر اسکن‌شده در کتاب‌خانه‌های آنلاین بارگذاری می‌شود. این اسناد تنها زمانی قابل انتشار هستند که متن و تصاویر فایل بررسی و اعتبارسنجی شود. تشخیص دست‌خط نقش اساسی در زنده‌ نگه‌داشتن اسناد، نامه‌ها، کتب و تحقیقات تاریخی مانند قرون وسطا یا قرن بیستم دارد.

چالش‌های تشخیص دست‌خط جعلی

  • ممکن است دست‌خط‌ افراد مختلف به‌صورت کاملا تصادفی به هم شباهت زیادی داشته باشد.
  • دست‌خط یک فرد طی زمان خواه ‌ناخواه تغییر می‌کند و همیشه فرم و الگوی ثابتی ندارد.
  • اسناد یا تصاویر قدیمی ممکن است دچار فرسودگی شده باشند و کیفیت پایینی داشته باشند.
  • متن‌ اسناد چاپ‌شده در یک خط مستقیم قرار دارند؛ در حالی که دست‌خط افراد روی یک کاغذ سفید لزوما در یک مسیر مستقیم و منظم شکل نمی‌گیرد.
  • دست‌خط‌های شکسته و پیوسته تشخیص حروف را بسیار دشوار می‌کند.
  • برای یادگیری عمیق نرم‌افزارهای تشخیص جعل دست‌خط، جمع‌آوری داده‌های اصلی و موثق نسبت به داده‌های مصنوعی دشوارتر و گران‌تر است.

کدام خطرناک‌تر است، جعل دست‌خط یا دست‌خط جعلی؟

جعل دست‌خط همیشه چندان هم بد نیست؛ دانشگاه کالج لندن برنامه‌ای به نام My Text in Your Handwriting طراحی کرده که می‌تواند با استفاده از یک متن دست‌نوشته از افراد، دقیقا همان دست‌خط را برای نوشته‌های جدید ایجاد کند. این برنامه از فاکتورهای مختلفی مانند فاصله‌ی عمودی و افقی و اتصالات بین حروف استفاده می‌کند. چنین فناوری‌هایی به بیماران سکته‌ی مغزی برای نوشتن یا امضای اسناد و مدارک و ترجمه‌ی کتاب با دست‌خط نویسنده کمک زیادی می‌کند.

با این حال، برنامه‌های زیاد دیگری هم وجود دارند که کاربران با استفاده از آن‌ها می‌توانند دست‌خط دیگران را کپی کنند. این برنامه‌ها هم از هوش مصنوعی بهره می‌برند و دسترسی ساده‌ای دارند. اینجاست که توسعه‌دهندگان تشخیص دست‌خط و امضای جعلی کار دشوارتری برای افزایش دقت و کارایی این فرآیند در پیش دارند.برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما