ساخت خانه با واقعیت مجازی؛ آینده‌ای که خیلی دور نیست

۱۱ اسفند ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه

ساختن خانه کار راحتی نیست؛ به‌خصوص برای کسانی که می‌خواهند یک خانه‌ی سفارشی مطابق میل خود داشته باشند. انتخاب سازنده، طراح و پیمان‌کار مناسب، پیچیدگی فرآیند طراحی زیربنای ساختمان، دریافت مجوز ساخت‌وساز از مقامات شهری و محلی، نیاز به صرف زمان زیادی دارد؛ این در حالی است که هنوز حتی سقفی بالای سرتان ساخته نشده است.

Atmos یک شرکت ساخت‌وساز است که به صورت آنلاین سفارش کار ساخت خانه، سازنده و طراح را می‌پذیرد. این شرکت قصد دارد خانه‌سازی را به صورت گسترده‌ای به فرآیندی ساده و راحت تبدیل کند و امکان کاستومایز کردن خانه را به شکلی مردمی و آزاد در اختیار تعداد بیشتری از افراد بگذارد.

این استارت‌آپ که تحت حمایت شرکت Y Combinator قرار دارد، با طرحی جسورانه و بزرگ قصد دارد صنعت خانه‌سازی را متحول کند، آن هم در شرایطی که انتخاب طراح و اقدامات بعدی، به‌سادگی کلیک کردن روی سبد خرید Shopify است. این طرح تاکنون توجه خیلی از سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرده است.

بر اساس اظهارات مدیرعامل و بنیان‌گذار، نیک داناهو (Nick Donahue)، سم آلتمن (Sam Altman) نماینده‌ی سابق YC و مدیر فعلی OpenAl، و آدام نش (Adam Nash)، رییس و مدیر عامل سابق Wealthfront، این شرکت تاکنون با همراهی سرمایه‌گذاران مردمی توانسته ۲ میلیون دلار بودجه جمع‌آوری کند.

این طرح همچنین تحولی بزرگ در حوزه‌ی فعالیت‌های Atmos است، شرکتی که تا پیش از این، تنها روی واقعیت مجازی تمرکز داشت.

نیک داناهو کیست؟

نیک به خانواده‌ای باسابقه در ساختمان‌سازی تعلق دارد و پدرش هم در همین زمینه فعالیت داشته است. اما نیک که به واقعیت مجازی علاقه‌ی زیادی داشت، وارد این حوزه شد. او پس از اینکه متوجه شد فرآیند مهندس شدن چندان هم جذاب و هیجان‌انگیز نیست، درس و دانشگاه را رها کرد. پس روی پروژه‌هایی مانند هدست اوپن سورس VR تمرکز کرد. سرمایه‌گذاران زیادی به این هدست علاقه‌مند شدند و هزینه‌ی لازم برای ساخت و توسعه‌ی آن را فراهم کردند.

ایده‌ی طراحی و ساخت این هدست بر اساس «شبکه‌ی فضایی» ایجاد شده است. دوناهو می‌گوید که این ایده یعنی «مفهوم شبکه یک روز از ساختار دو بعدی به سه بعدی تغییر می‌کند و فضاهای فیزیکی بیشتر شبیه به وب‌سایت‌ها عمل می‌کنند». هدستی که او در حال ساخت آن بود، شبیه به یک «مرورگر» برای حرکت در این فضاها عمل می‌کرد.

البته محدودیت‌های VR نه تنها به شرکت Atmos، که به کل این صنعت آسیب زد، مثلا نیک تا اینجا با محدودیت‌هایی مانند عملکرد محاسباتی برای ساخت این محیط‌های سه‌بعدی و کمبود مقیاس‌گذاری در سکتورها روبه‌رو بوده است.

فکر تغییر فضاهای فیزیکی داناهو را به این فکر فرو برد که خانه‌های آینده چه شکلی خواهند بود؟

نیک می‌گوید: «به نظر ما موج بعدی این پدیده، انجام کامپیوتری کارها خواهد بود». او همچنین معتقد است «هر خانه یک مغز خواهد داشت». خانه‌ها دیجیتالی، قابل کنترل و کاستومایز شده خواهند بود و این به معنای یک انقلاب بزرگ در مفهوم خانه خواهد بود، مفهومی که نسل‌ها به همین شکل وجود داشته است.

Atmos برای رسیدن به چنین چشم‌انداز بزرگی باید این ترند را به نام خود ثبت کند. اما این شرکت، دست‌کم در حال حاضر، روی آسان‌سازی روند کاستومایز کردن خانه‌ها متمرکز است.

برای استفاده از پلتفرم، کاربر موقعیت مکانی و نقشه‌ی ساختمان خانه‌ی جدید را مشخص می‌کند. Atmos برای ساخت خانه، مناسب‌ترین سازندگان را بر اساس طرح و سایر چیزها انتخاب می‌کند. هزینه‌ی این پروژه‌ها بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ هزار دلار است و بیشتر در شهرهای شارلوت، آتلانتا، دنور، آستن و رالی دورهام انجام می‌شود.

این شرکت هنوز در ابتدای راه است. داناهو می‌گوید که Atmos برای اولین بار، چند پروژه‌ی در حال اجرا در شهر دالی دورهام دارد و در تلاش است تا ساختمان‌ساز‌های بیشتری را برای همکاری به خود جذب کند.

آیا این طرح عملی است؟

عملی بودن این طرح، بستگی به تمام عوامل مربوط به ساخت‌وساز دارد. کاستومایز کردن خانه ایده‌ی بسیار خوبی است، همه می‌خواهند خانه‌ای مطابق سلیقه و میل خودشان داشته باشند. اما یک چالش همیشگی برای سازندگان وجود دارد؛ هزینه‌های گزاف. تنها راه کاهش هزینه‌های خانه‌سازی برای سازندگان این است که خانه‌ها را تا جای ممکن به یک شکل و مطابق با یک طرح بسازند. به همین دلیل، زیرساخت‌ها همه مثل هم است و خانه‌ها درست مشابه هم ساخته می‌شوند.

سازندگان با وجود این طرح یکسان می‌توانند در طراحی و ساخت خانه به تناسب برسند. کارگران هم می‌توانند هم‌زمان بخش‌های مشابه هر ساختمان را بسازند و در هزینه و زمان صرفه‌جویی کنند. همچنین در چنین شرایطی می‌توان مصالح ساختمانی را هم به طور عمده و با قیمت کمتر تهیه کرد.

Atmos با استفاده از تکنولوژی پیشرفته‌تر و برخی کنترل‌های بهتر شاید بتواند بین مشتریان خود سینرژی ایجاد کند، به‌خصوص اگر بتواند در بازار شهرهای مختلف نفوذ کند. با این حال، به نظر می‌رسد که در نهایت، چشم‌انداز طولانی‌مدت برای این شرکت ضروری‌تر است. شاید تا همین چند ماه پیش، ارائه‌ی تعریف جدیدی از خانه، چندان منطقی نبود. اما حالا که افراد زیادی از خانه کار می‌کنند و با دنیای مجازی در ارتباط هستند، باید به این فکر کنیم که خانه‌ها باید چطور طراحی شوند تا با این فعالیت‌ها و این سبک زندگی همخوانی داشته باشند؟ اگر Atmos بتواند راهی برای این مسأله پیدا کند، قطعا به سود و ثروت زیادی خواهد رسید.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه