آزمایش نخستین اتوبوس خودران در اسکاتلند آغاز شد

۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۰۹:۳۰ ۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه

بریتانیا به‌عنوان گام اولیه در زمینه‌ی حمل‌ونقل عمومی خودران، نخستین آزمایش اتوبوس کاملا خودران را در اسکاتلند آغاز کرد.

CAVForth پروژه‌ی خودروی خودران که از سوی دولت بریتانیا پشتیبانی می‌شود، این هفته آزمایش اتوبوس‌های خودران جدید خود را در جاده‌های اسکاتلند آغاز کرد. اگرچه هنوز با خودروهای تمام-خودکار سال‌ها فاصله داریم اما پروژه‌هایی مانند این، زمینه را برای خدمات‌رسانی آینده‌ی و وسایل مسافربری بدون راننده فراهم می‌کنند.

این آزمایش به مدت دو هفته ادامه خواهد داشت و طی آن، پنج اتوبوس یک طبقه در مسیری ۲۲ کیلومتری را طی می‌کنند. این تمرین، برای زمانی است که در نهایت اتوبوس‌های خودران بتوانند مسافران را بین پارک Ferrytoll و Ride in Fife و همچنین پارک Edinburgh و پایانه‌ی تبادل تراموا جابه‌جا کنند.

پس از راه‌اندازی سرویس برای مسافران، یک اتوبوس واحد می‌تواند تا ۳۶ مسافر را حمل کند. این سامانه ظرفیت پذیرش بیش از ۱۰۰۰۰ مسافر در هفته را خواهد داشت و قرار است در اواخر تابستان راه اندازی شود.

این پروژه پیش از اقدام برای آزمایش جاده‌ای، آزمایش در مجموعه‌ای از مسیرهای پایانه‌محور، ردیابی مسیر و شبیه‌سازی‌های مجازی را تکمیل کرده است. CAVForth همچنین از حدود ۵۰۰ نفر از مردم درباره‌ی چگونگی عملکرد اتوبوس بازخورد گرفته است. طبق اعلام این شرکت، برای وجود نظارت مستقیم انسانی در گام‌های اولیه، یکی از کارکنان هم در هر اتوبوس خودران حضور خواهد داشت.

CAVForth برای توسعه‌ی این سامانه‌ی حمل‌ونقل عمومی خودران، با شرکت‌های «استیج‌کوچ» (Stagecoach)، «فیوژن پروسیژن» (Fusion Procession)، «ترنسپورت اسکاتلند» (Transport Scotland) و «الکساندر دنیس» (Alexander Dennis) همکاری می‌کند.

استیج‌کوچ به‌زودی استخدام ۲۰ راهبر متخصص اتوبوس‌های خودران را برای نظارت بر سیستم‌های اتوبوس خودران آغاز خواهد کرد. در کنار وجود راهبر، هم‌زمان یک «کاپیتان» هم با مسافران ارتباط برقرار می‌کند، به پرسش‌های آنان پاسخ می‌دهد و آینده‌ی بالقوه خودران را نشان می‌دهد. اتوبوس‌ها در سطح خودران ۴ (۴ SAE) کار خواهند کرد، به این معنی که سیستم انتظار ندارد که راننده کنترل خودرو را بر عهده بگیرد، با این وجود، ممکن است این وسایل نقلیه مجهز به کنترل‌های خودرو هم باشد.

«سام گریر» (Sam Greer) مدیر منطقه‌ای استیج‌کوچ گفت: «این یک گام بزرگ به جلو در مسیر ما برای راه‌اندازی کامل نخستین سرویس اتوبوس خودران با ابعاد کامل در بریتانیا است و دسترسی آسان به یک مسیر اتوبوس کاملا تازه را در قلب منطقه‌ی شرقی اسکاتلند فراهم می کند.»

وسایل نقلیه‌ی کاملا خودمختار که بدون هرگونه کنترلی برای نظارت راهبر باشند، هنوز سال‌ها با کاربرد واقعی فاصله دارند. این فناوری هنوز چندین مانع دارد که باید بر آن غلبه کرد که بتواند به اندازه‌ی کافی قابل اعتماد و ایمن باشد تا در نهایت جایگزین انسان در هر موقعیت رانندگی شود.

در حالی که شرکت‌ها این فناوری را بهبود می‌بخشند، خودروها باید به سمت استقلال کامل حرکت کنند. بنابراین اتوبوس‌ها، روبوتاکسی‌ها و دیگر سرویس‌ها، احتمالا این فناوری را برای استفاده در مکان‌های از پیش تعریف‌شده و با محدوده‌ی جغرافیایی مشخص به‌کار می‌گیرند.

عکس کاور: آزمایش اتوبوس خودران کاوفورث

Credit: CAVForth

منبع: Motor1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما