دلیل واقعی اینکه ساخت قسمت بعدی فیلم آواتار انقدر طول کشیده چیست؟

۴ دی ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه

نزدیک به نه سال از اولین باری که دنیای پاندورا در آواتار به مخاطبین معرفی شد می‌گذرد و هم‌اکنون چیزی در حدود یک سال تا تکمیل اولین نسخه از چهار دنباله این فیلم استثنایی باقی‌مانده است. چرا تولید یکی از بزرگ‌ترین سری فیلم‌های تاریخ برای جیمز کامرون تا به این حد زمان برده است؟

آواتار یک حماسه علمی تخیلی مملو از صحنه‌ها و جلوه‌های ویژه کامپیوتری است که ​​خیلی زود توانست به یکی از پرسودترین فیلم‌های تاریخ هالیوود تبدیل شود. در زمان تولید اولین نسخه، این فیلم توانست جهان هالیوود را به‌ یک‌باره متحول نماید و سبب شود تا از آن زمان به بعد فیلم‌های تخیلی بیشتری تولید گردند.

بلافاصله پس‌ازآن موفقیت چشمگیر و کسب درآمدی بالغ‌بر ۲.۷۸۸ میلیارد دلار، کامرون اعلام کرد که دو نسخه دیگر از این فیلم را تولید خواهد کرد. البته این خبر با توجه به مصاحبه کامرون در سال ۲۰۰۶ و صحبت‌هایش در مورد تبدیل فیلم به یک فرنچایز، چندان تعجب‌آور نبود. اما کمی بعد تصویربرداری نسخه دوم اندکی به تعویق افتاد. علی‌ای‌حال دو دنباله اول آواتار بالاخره در مراحل تولید و پیش‌تولید هستند.

در ابتدا، کامرون اعلام کرد که در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ نسخه‌های دوم و سوم این فیلم را منتشر خواهد نمود اما این تاریخ‌ها اندکی بعد تا دسامبر ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ به تعویق افتادند و هم‌اکنون نیز تاریخ انتشار فیلم، دسامبر ۲۰۲۲ و ۲۰۲۴ اعلام‌شده است و این تاریخ هنوز هم ممکن است تغییر کند. فیلم‌برداری آواتار ۲ در سپتامبر ۲۰۲۰ به پایان رسید، بنابراین طرفداران می‌توانند انتظار داشته باشند که این فیلم را همین روزها بر پرده سینماها ببینند. جزئیات داستان هنوز هم چندان مشخص نیست اما استیون لانگ، بازیگر نقش مایلز کواریچ در آواتر ۱، بیان نمود که نه‌تنها فیلم‌برداری آواتار ۲ تمام‌شده بلکه فیلم‌برداری آواتار ۳ نیز روزهای پایانی‌اش را طی می‌کند که نشان می‌دهد کامرون توانسته به‌ خوبی از پس‌ تولید دو نسخه دیگر از آواتار بربیاید.

تمامی این حرف‌وحدیث‌ها حاکی از آن است که دنباله‌های آواتار به‌ زودی درراه خواهند بود، اما قطعا نمی‌توان از تاخیر طولانی‌مدت این کارگردان در ارائه نسخه‌های بعدی چشم‌پوشی کرد. درواقع می‌توان گفت که بیش از یک دهه در بین تولید این دنباله‌ها فاصله افتاده که حتی از فاصله بین تولید نسخه‌های بعدی جنگ ستارگان: انتقام سیث و جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد هم بیشتر بوده است.

آیا تاخیر در تولید نسخه‌های بعدی آواتار مشکل‌ساز خواهد بود؟

آواتار

این سوال که آیا دنباله‌های آواتار می‌توانند همانند نسخه اصلی خوش بدرخشند و آیا مخاطبان و طرفداران این فیلم در سرتاسر دنیا در طول این سال‌های متمادی برای نسخه‌های بعدی فیلم همچنان هیجان‌زده هستند یا نه موضوعی است که نمی‌توان با قطعیت بدان پاسخ داد، اما معمولا در صنعت تولید فیلم، وقتی زمان زیادی صرف تولید یک نسخه از فیلم می‌شود مخاطبین بیشتری به‌ سوی آن جذب می‌گردند اما شاید آن شور و هیجان اولیه وجود داشته باشد. بنابراین معمولا فیلم‌سازان دو انتخاب دارند. یا باعجله یک محصول تجاری را برای برآورده کردن تقاضای مخاطبین به بازار ارائه کنند و شهرت خود را با تولید یک فیلم بد به خطر بیندازید یا وقت بگذارند و فیلمی مطلوب و چشمگیر را ارائه نمایند و البته این موضوع را مدنظر قرار دهند که ممکن است شور و هیجان اولیه‌ای را که برای تماشای فیلم وجود داشته از دست بدهند. این‌ها مسائلی هستند که قطعا کمپانی فاکس آن‌ها را مدنظر قرار داده اما همه‌چیز به‌زودی آشکار می‌گردد و معلوم خواهد شد که علت این‌ همه تاخیر چه بوده است.

بااین‌حال، گویا جیمز کامرون توانسته بر خواسته‌های استودیو و مدیران غلبه کند و حرف خود را به کرسی بنشاند. او یکی از معدود کارگردان‌هایی است که به ‌قول ‌معروف هر کاری را که می‌خواهد انجام می‌دهد و گویا، تصمیم گرفته که وقت خود را صرف تولید دنباله‌هایی چشمگیر و مخاطب پسند کند و به خواسته‌های کمپانی برای تولید هرچه زودتر فیلم توجهی ننماید.

البته همیشه همین‌طور بوده است. همواره پروژه‌های بزرگ کامرون همانند ترمیناتور ۲: روز داوری، تایتانیک، یا نسخه اصلی آواتار از طرف هالیوود مورد ملامت قرارگرفته‌اند و به‌ عنوان حماقت‌های گران‌قیمتی که قرار است با شکستی فضاحت‌بار روبه‌رو شوند در نظر گرفته‌شده‌اند و هر بار، او به‌ راحتی به هالیوود ثابت نموده که سخت در اشتباه بوده و با جذب مخاطبان زیاد و برنده شدن جوایز مختلف، دهان منتقدین را مهروموم نموده است.

جیمز کامرون می‌خواهد جلوه‌های ویژه زیرآب را به‌ درستی اجرا کند

آواتار

یکی از دلایل اصلی این انتظار طولانی برای دنباله‌های آواتار، می‌تواند علاقه بیش ‌از حد کامرون به جلوه‌های ویژه باشد. این همان چیزی است که توانست آواتار را از سایر فیلم‌های زمان خودش متمایز نماید. او یک کمال‌گرا است، بنابراین هیچ تردیدی وجود ندارد که می‌خواهد وقت خود را صرف جلوه‌های ویژه بی‌نظیری کند و به بهترین وجه از فنّاوری استفاده نماید.

در سال ۲۰۱۱، کامرون بیان داشت که می‌خواهد دنباله‌های آواتار را با نرخ فریم بالاتر فیلم‌برداری کند، چیزی که تا زمان فیلم‌برداری سه‌گانه هابیت توسط پیتر جکسون چندان مرسوم نبود. در سال ۲۰۱۶، او درباره امکان فیلم‌برداری فیلم به‌ صورت سه‌بعدی اما بدون به عینک برای تماشای آن صحبت کرد، اگرچه بعدا اعتراف کرد که استفاده از چنین فناوری در حال حاضر امکان‌پذیر نیست.

امروزه، جلوه‌های ویژه‌ای که در سال ۲۰۰۹ معجزه به‌ حساب می‌آمدند، جزو ویژگی‌های معمولی سینما قلمداد می‌شوند، بنابراین قطعا کامرون می‌تواند چیزهای شگفت‌انگیز بیشتری را در فیلم خود به نمایش بگذارد. اگر خلق دنیایی همانند پاندورا هم‌اکنون به موضوعی عادی در فیلم‌های پیش‌پاافتاده تبدیل‌شده، او باید یک گام جلوتر برود. اما شاید برای خلق چنین جلوه‌های ویژه‌ای مجبور باشد چند سال دیگر هم صبر کند. جلوه‌های ویژه زیرآبی همیشه کامرون را مجذوب خود کرده بودند و او همواره در فیلم‌های خود به‌ صراحت این موضوع را نشان داده است، بنابراین چندان عجیب نخواهد بود که ما در آواتار ۲ بیشتر شاهد وجود چنین صحنه‌هایی باشیم اما موضوعی که باید بدان توجه نمود این است که خلق جلوه‌های ویژه زیرآبی به هر شکلی همواره دشوار بوده است. حتی دوربین عکس‌برداری نیز در زیرآب محدودیت‌های خاص خود را دارد، چه رسد به ضبط فیلم که قطعا بسیار دشوار خواهد بود.

تولید چهار دنباله برای آواتار

آواتار

اما این تاخیر فقط شامل حال آواتار ۲ نمی‌شود. درواقع در طول سالیان متمادی ساخت این فیلم، آن‌قدر مسایل و موضوعات مختلف درهم‌آمیخته شده‌اند که کامرون پیش‌بینی می‌کند ساخت و تولید آواتار ۵ تا سال ۲۰۲۸ به تعویق بیفتد. درواقع تبدیل فیلم به فرانچایز سبب شد که کامرون تصمیم بگیرد فیلم‌نامه هر چهار قسمت را قبل از شروع تولیدشان به پایان برساند و بعد برای فیلم‌برداری آماده شود.

آنچه واضح است سرنوشت آواتار ۴ و ۵ تا حد زیادی به موفقیت قسمت‌های ۲ و ۳ بستگی دارد. حتی کامرون اذعان داشته که اگر درامد فیلمش در گیشه قابل توجیه نباشد، قسمت‌های دیگر را تولید نخواهد کرد، اگرچه خبرها حاکی از آن است که فیلم‌نامه آواتار ۵ تکمیل ‌شده است. با تمامی چیزهایی که تا به امروز اتفاق افتاده، کارگردان این فیلم استثنایی، خوش‌بین است و تصور می‌کند که این تاخیرها به موفقیت فیلم لطمه‌ای وارد نخواهند کد و این فیلم نظر مثبت طرفداران را جلب خواهد نمود. در مصاحبه اخیر کامرون، وی برای توجه این تاخیر، آواتار ۲ را با کارش بر روی فیلم‌هایی نظیر بیگانگان و ترمیناتور ۲ مقایسه کرده است. وی بیان داشته که آن فیلم‌ها نیز ازنظر تجاری به‌ شدت موفق بودند و نسخه‌های بعدی‌شان که چندین سال بعد از فیلم‌های اصلی تولید شدند نیز توانستند نظر مثبت مخاطبین و منتقدین را جلب نمایند. اما آنچه بر همه‌گان معلوم است این است که دور و زمانه دیگر فرق کرده و سینمای امروز از سینمای دهه ۸۰ فاصله گرفته، رقابت‌ها شدیدتر شده‌اند و مخاطبین انتظارات بیشتری دارند و تعداد تماشاچیان سینماها نیز روزبه‌روز کاهش می‌یابد. هر چه باشد به‌ زودی مشخص می‌شود که حق با کامرون است یا نه. البته اگر تاریخ انتشار فیلم مجددا به تعویق نیافتد.

منبع: screenrant

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
  1. Avatar Shirin

    قسمت اولش ک بی نظیر بود😍🤩

  2. Avatar محمد

    منتظرم

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه