اگر ثور در فیلم «انتقام‌جویان: جنگ ابدیت» به سر تانوس ضربه می‌زد چه می‌شد؟

۱۳ خرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
ثور

سخنان تمسخرآمیز تانوس به ثور در فیلم «انتقام‌جویان: جنگ ابدیت» باعث آسیب دیدن خدای تندر از نظر روحی شد اما اگر ثور در اولین تلاش خود برای کشتن تایتان دیوانه به سر او ضربه می‌زد، چه اتفاقی می‌افتاد؟

مرد آسگاردی بعد از تمام کارهایی که تانوس در اوایل فیلم با او انجام داده بود حسی  انتقام‌جویانه نسبت به وی داشت. او پس از از دست دادن برادرش، لوکی و بسیاری از افرادش، به دنبال یک سلاح جدید بود و تمام نیروی یک ستاره را به کار گرفت تا ایتری طوفان‌شکن را بسازد. ثور در ماموریت خود ناامید نبود و بیش از هر انتقام‌جوی دیگری به کشتن تانوس نزدیک شد اما کارش ناتمام ماند، زیرا او با سلاح خود به قلب تانوس ضربه زد، در صورتی که این ضربه باید به سر وی اصابت می‌کرد.

تانوس قدرتمند اولین بار در صحنه پس از تیتراژ فیلم‌ «انتقام‌جویان» دیده شد و آن‌جا بود که متوجه شدیم لوکی به دستورات او عمل می‌کند و بدین ترتیب تانوس تاثیر خود را برجای گذاشت. او به قدرتمندترین قهرمانان زمین نزدیک‌تر و تهدیدات او بیشتر و بیشتر می‌شد. وی ثابت کرد که حریف بسیار شایسته‌ای برای انتقام‌جویان است. تانوس قصد داشت سنگ‌های قدرتمند ابدیت را جمع‌آوری کند. سنگ‌ها در سراسر مجموعه فیلم‌های دنیای سینمایی مارول و به صورت پراکنده در فازهای ۱ تا ۳ معرفی شدند و قهرمانان دنیای سینمایی مارول با قوی‌تر شدن تانوس مجبور شدند تا به شکلی خاص که قبلا از آن‌ها سراغ نداشتیم گرد هم آیند تا از سلطنت این شرور جلوگیری کنند.

آن‌ها تمام واکاندا را در کنار خود می‌دیدند اما برنامه‌ریزی یا منابع لازم برای از بین بردن تانوس را در نبرد اول در جنگ ابدیت در اختیار نداشتند. تونی و استیو با هم صحبت نمی‌کردند و هیچ برنامه دقیقی وجود نداشت. این اتفاقات در نهایت منجر به شکست آن‌ها شد و تانوس با دستکش خود بشکن زد و با موفقیت ۵۰ درصد از همه موجودات زنده را از بین برد و داستان در فیلم «بازی پایانی» ادامه پیدا کرد. با این حال، اگر ثور دید واضح‌تری از وقایع در جنگ ابدیت داشت و بلافاصله به سر تانوس ضربه می‌زد، روند دنیای سینمایی مارول بسیار متفاوت پیش می‌رفت.

چرا ثور در جنگ ابدیت به سر تانوس ضربه نزد؟ 

ثور

صحنه‌های ابتدایی «جنگ ابدیت» چیزی از باقی فیلم کم ندارند و سرشار از احساسات هستند. تانوس کشت و کشتار خود را در جنگ ابدیت با ضرب و شتم هالک و کشتن هایمدال با نیزه آغاز می‌کند و در نهایت لوکی را نیز خفه می‌کند. ثور که تا آن لحظه مادر، پدر و خواهر شرور خود را از دست داده بود، برادر و بهترین دوست خود را هم از دست می‌دهد.

لوکی و ثور در واقع رابطه‌شان را در پایان «ثور: رگناروک» بهبود بخشیده بودند و جزئیات دلخراش جنگ ابدیت در تریلر «ثور: عشق و تندر» رابطه خوب آن‌ها را ثابت می‌کند. بنابراین ثور که غم و اندوهی تازه در دل خود احساس می‌کند، با رویکردی انتقام‌جویانه در ذهن خود وارد نبرد واکاندا می‌شود. میل او برای دیدن رنج و عذاب تانوس بر تفکر منطقی او غلبه پیدا کرد و او به دنبال این نبود که فورا تانوس را بکشد، بلکه می‌خواست از شکست دادن تانوس لذت ببرد.

خط داستانی ثور در صورت کشته شدن تانوس به دست او خراب می‌شد

ثور

ثور در گذشته اشتباهاتی مرتکب شده و از آن‌ها درس گرفته بود اما پس از تلاشی ناموفق برای کشتن تانوس مجبور به گوشه‌گیری شد و این اتفاق مهم‌ترین قسمت از خط داستانی او بود. ثور از آن‌جایی که تقریبا از هر نظر قوی بود، اعتقاد داشت که می‌تواند هر کاری را به تنهایی انجام دهد. او دوست داشت که به تنهایی تانوس را در راستای انتقام هایمدال با بازی ادریس البا و لوکی با بازی تام هیدلستون شکست دهد. با این حال، او با عدم موفقیت در این ماموریت به شدت خودش را سرزنش کرد و خود را مسئول این فاجعه می‌دانست.

این اتفاق او را در مسیری تاریک به سمت اعتیاد به الکل و افسردگی در بازی پایانی سوق داد و وی دیگر احساس لیاقت و شایستگی نداشت و از طوفان‌شکن به عنوان درب‌بازکن بطری نوشیدنی خود استفاده می‌کرد. رشد شخصیتی که او در بازی پایانی تجربه می‌کند، نتیجه مستقیم شکست او در جنگ ابدیت است. او اهمیت کار گروهی را بهتر درک می‌کند و حتی وقتی متوجه می‌شود که استیو شایسته استفاده از میولنیر است، لبخند می‌زند. وی به فردی درون‌گراتر تبدیل می‌شود. این اتفاقات حتی پیش‌فرض فیلم «عشق و تندر» را ایجاد می‌کند که اگر او فورا به سر تانوس ضربه می‌زد شاید دیگر ساخته نمی‌شد.

چه اتفاقی بعد از شکست دادن تانوس در جنگ ابدیت برای ثور رخ می‌داد؟

ثور

اگر ثور تانوس را شکست داده بود، ماجراجویی او کاملا به شکلی متفاوت پیش می‌رفت. احتمالا او هرگز به درون‌نگری و مکاشفه نمی‌پرداخت و به قهرمانی که دوست داشت تبدیل نمی‌شد و ممکن بود به سادگی به همان روش قدیمی‌اش به زندگی ادامه دهد.

شاید او به جای انتصاب والکری به عنوان پادشاه آسگارد، خودش بر آن‌جا حکومت می‌کرد. با توجه به «بازی پایانی» و تریلر فیلم «عشق و تندر»، حاکمیت آسگارد می‌توانست برای او مضر باشد و هم‌چنین در روند تفییر شخصیتی والکری خلل ایجاد کند.

آینده متفاوت تمام انتقام‌جویان اصلی

ثور

اگر رویدادهای «جنگ ابدیت» اتفاق نمی‌افتاد، هیچ «بازی پایانی» وجود نداشت. بنابراین تمام خطوط داستانی شش انتقام‌جوی اصلی جور دیگری رقم می‌خورد. تونی و ناتاشا مجبور نبودند خود را قربانی کنند و متاسفانه استیو هرگز به گذشته برنمی‌گشت تا در کنار پگی زندگی کند.

کلینت تبدیل به رونین نمی‌شد و شاید سریال «هاوک‌آی» به شکلی کاملا متفاوت روایت می‌شد یا شاید اصلا ساخته نمی‌شد و در نهایت، شاید بروس انگیزه چندانی برای ترکیب هویت خود با هالک پیدا نمی‌کرد. با توجه به این که در اکثر موارد، این خطوط داستانی در کل برای هر شخصیت بسیار رضایت‌بخش بوده، تصور این که پایان آن‌ها متفاوت باشد، بسیار دشوار است.

«انتقام‌جویان ۴» و جایگزین تانوس؟

ثور

به نظر می‌رسد کنگ شرور، شخصیت منفی بزرگ بعدی دنیای سینمایی مارول باشد اما این احتمال وجود داشت که او زودتر جایگزین تانوس شود. اگر ثور به سر تانوس ضربه می‌زد هیچ‌کدام از خطوط داستانی شش شخصیت اصلی در جنگ ابدیت به پایان نمی‌رسید و آن‌ها باید در فیلم «انتقام‌جویان ۴» با تهدیدی بزرگ‌تر (کنگ) روبه‌رو می‌شدند.

تانوس سال‌ها قبل از نبرد بزرگ جنگ ابدیت در آثار مختلف مورد اشاره قرار می‌گرفت و پیاده کردن همین استراتژی در «انتقام‌جویان ۴» کار سختی بود و احتمالا کمی تکراری و فرسایشی به نظر می‌رسید.

معرفی سخت‌تر قهرمانان جدید دنیای سینمایی مارول

ثور

آخرین فیلم انتقام‌جویان، «بازی پایانی» پیامدها و نتایجی همیشگی برای برخی از شخصیت‌های محبوب دنیای سینمایی مارول داشت و به همین دلیل معرفی قهرمانان جدید بسیار آسان‌تر بود. دنیای سینمایی مارول با کنار گذاشتن نام‌های بزرگی مانند تونی، ناتاشا و استیو، به طور طبیعی شکافی را برای جایگزینان آن‌ها باز می‌کند.

اگر ثور به سر تانوس ضربه می‌زد، احتمالا انتقام‌جویان اصلی هنوز در برخی از آثار وجود داشتند و هیچ فشاری بر چهره‌های تازه وجود نداشت. با کنار رفتن آن‌ها، فرصت‌های بی‌نظیری برای شانگ‌چی، سم در نقش کاپیتان آمریکا، یلنا و شوالیه ماه به وجود آمد. اگر شش نفر اصلی همه زنده می‌ماندند، دنیای سینمایی شلوغ‌تر از قبل می‌شد.

موفقیت دنیای سینمایی مارول؟

ثور

نکته مهم در نتیجه‌گیری فاز ۳ دنیای سینمایی مارول، پایان‌بندی دو قسمتی آن بود که اگر ثور ثانوس را در جنگ ابدیت می‌کشت، این اتفاق نمی‌افتاد. دنیای سینمایی مارول با عظمت خود در آن زمان برای پایانی حماسی آماده بود و تقسیم شدن پایان‌بندی به دو فیلم مجزا بهترین تصمیم ممکن محسوب می‌شد. این دو فیلم با فاصله یک سال از هم اکران شدند و انتشار کاپیتان مارول و مرد مورچه‌ای و زنبورک در بین آن‌ها هیجان بیشتری ایجاد کرد و انتظارات برای پایان حماسه بی‌نهایت به اوج خود رسید. شکی وجود ندارد که دنیای سینمایی مارول حتی با ساخت یک پایان‌بندی یک قسمتی نیز به موفقیت می‌رسید اما در این صورت همان‌طور که گفته شد روند تولید فاز ۴ بسیار تغییر می‌کرد و می‌توانست این فرانچایز را در معرض انتقادات فراوان قرار دهد.

چنین اتفاقی فضای زیادی را برای حدس و گمان ایجاد می‌کرد و حماسه بی‌نهایت می‌توانست در چند جهت مختلف حرکت کند. اگر ثور واقعا تانوس را برای همیشه از بین می‌برد شاید در آن لحظه احساس موفقیت می‌کرد اما خط داستانی او معنا و مفهوم امروزه را نداشت. در نهایت، رویکرد سازندگان در روایت «انتقام‌جویان: جنگ ابدیت»، از نظر داستان‌سرایی گسترده‌تر و هم‌چنین بهترین روش ممکن برای آغاز فاز ۴ دنیای سینمایی مارول بود.

منبع: screenrant

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۹ دیدگاه
  1. Avatar حسین نامدارنیافرد

    دوستان الان جدی دقت کنین تو دنیای ما ول استرنج خیلی مرموزه مگه نگفتی فقط یک راه واسه برد هست پس چرا تو دکتر استرنج دو استرنج با استفاده از دارک هولد تانوس رو شکست داد!؟!؟؟؟؟از طرفی دیگه من کاملا به تانوس حق میدم که این کارو کرد شاید تانوس از ظهور خبر داشته و خب تانوس زن اترنالز رو داره و احتمال بالا از نابودی جهان جلوگیری کرده و چیز دیگه ای هم که هست اینه که اگه اونجرز به عقب برنمیگشتن اصلا چند جهانی وجود نداشت همه چی امن و امان پیش می رفت به همین سادگی به نظر من قهرمان اصلی حماسه ابدیت اونجرز نبود تانوس بود

  • 1
  • 2
loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه