نگاهی به گیم‌پلی بازی Babylon’s Fall؛ ادغامی از نیِر و دستینی

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
babylon's fall

شرکت پلاتینوم گیمز چندی پیش یک نسخه آزمایشی از بازی نقش آفرینی خود منتشر کرد. این نسخه از بازی که در دست رسانه قرار گرفت توانست توجه آن‌ها را جلب کند. یکی از نکات مهم موجود در نسخه‌ی آزمایشی بازی بابیلونز فال (Babylon’s Fall) وجود حالت کوآپ بود که باعث شد تجربه نسخه بتا بسیار لذت بخش باشد.

نسخه بتا قسمت بسیار کوچکی از یک بازی را نشان می‌دهد به همین دلیل نمی‌توان به صورت دقیق در مورد آن نظر داد. با اینحال بخش مبارزه، جست و جو و کوآپ همگی در آن حضور داشته و موارد زیادی برای تجربه وجود داشتند. اگر شما از مشکلات نسخه آزمایشی بگذرید، بابیلونز فال پتانسیل خوبی دارد.

معرفی بابیلونز فال

اگر شما با این بازی آشنایی ندارید توضیح کلی آن به صورت زیر است: شما در یک دنیای فانتزی قرار داشته که پر از نقاشی‌های مختلف است. به نوعی می‌توان بابیلونز فار را ترکیبی از نیر اتوماتا (Nier: Automata) و دستینی (Destiny) دانست. شما در نقش یک جنگجو به نام سنتینل (Sentinel) بوده و در تلاش هستید تا برج بابیلون را تسخیر کنید. در این بازی اکشن زیادی وجود دارد. همینطور اینکه برای شکست دشمنان پاداش خوبی نیز دریافت خواهید کرد. یکی از سلاح‌های جالب در بازی Gideon Coffin است که نام جالبی برای آن است. این سلاح در اصل دو عدد شمشیر است که پشت کرکتر شما قرار دارد.

بابیلونز فال

نسخه آزمایشی جدید بابیلونز فال نسبت به قبل بهبود بسیار زیادی داشته است.

در این نسخه آزمایشی محدود ما توانستیم ۳ نژاد را ملاقات کنیم: هوسیان، آگاویان و گِلِیلیون. در حال حاضر ویژگی خاصی این ۳ نژاد را از یکدیگر جدا نمی‌کند. تنها تفاوت میان آن‌ها سلاح ابتدای کار است. هوسیان بیشتر برای افرادی که به شمشیر بازی علاقه دارند مناسب است.  با این حال گلگیلیون دارای تیر و کمان بوده و برای افرادی که در تیراندازی از راه دور تبحر دارند مناسب است. آگاوین نیز دارای یک چکش و زره بسیار قدرتمند است. در انتها شما می‌توانید با شخصی‌سازی در کاراکتر خود تغییر ایجاد کنید.

یکی از نکات مثبت گروه گلیلیون این است که می‌توانند از Gideon Coffin دوبار استفاده کنند. بقیه نژادها تنها یکبار می‌توانند از این سلاح استفاده کنند. در این بازی قابلیت‌های زیادی وجود دارد. برای مثال Soul Vault که به شما اجازه می‌دهد تا به سمت دشمنان بروید. قابلیت دیگر Soul Snatch است. بوسیله آن شما با از بین بردن دشمن خود می‌توانید جان خود را بازگردانید. یکی دیگر از قابلیت‌ها Soul Corrupt است. این قابلیت انرژی تاریک را وارد روح دشمنان کرده تا آن‌ها را ضعیف‌تر بکند.

نشانه‌هایی از دستینی

زمانی که شما کرکتر خود را طراحی کنید وارد فضای امنی خواهید شد. چیزی مثل برج در دستینی. شما در اینجا کاربران دیگر را ملاقات خواهید کرد که به مشغول اعمال خود هستند. اینجا جایی است که شما شخصیت‌های مختلف را ملاقات خواهید کرد و می‌توانید مأموریت خود را نیز انتخاب کنید. در گوشه نیز یک آهنگر وجود دارد. همینطور اینکه ورودی نیز توسط تعدادی نگهبان، مراقبت می‌شود. احتمال اینکه در بازی اصلی بتوانید از این محل خارج شده و مکان‌های دیگر شهر را بگردید زیاد است. با اینحال باید صبر کرد تا نسخه اصلی بازی عرضه شود.

در این نسخه آزمایشی یکی از مأموریت‌ها در جایی به نام Civic Cloister وجود داشت. شما وارد آنجا شده و سپس به یک سیاهچاله تلپرت خواهید شد. این سیاهچاله نیز مرحله‌ای بوده و در هر بخش دشمنان سرسخت‌تر خواهند شد. وظیفه شما چیست؟ شما باید تعداد بسیار زیادی گبلین بکشید. این دشمنان نیز انواع بسیار زیادی دارند. اکثر اوقات نیز در انتهای هر بخش یک غول وجود دارد که باید آن را شکست دهید. در برخی مواقع نیز در آخر هر بخش به جای غول با دشمنان عادی روبرو می‌شدید که بزرگ‌تر و قوی‌تر هستند. یکی از غول‌ها Igigi Warlord است که شکست دادن او نیاز به تلاش بسیاری دارد.

بابیلونز فال

به دلیل قابلیت شخصی سازی زیاد، کرکترهای زیادی در این بازی وجود دارد.

طبق همان چیزی که انتظار داریم مبارزه در این بازی دقیقاً به سبک شرکت پلاتینوم است. نکته مهم اینجاست که در بابیلونز فال شما تنها می‌توانید از یک سلاح استفاده کنید. شما در کل یک اسلحه برای ضربات سنگین و یک سلاح برای ضربات سبک خواهید داشت. البته می‌توانید از همه سلاح‌های موجود استفاده کنید. یعنی کمان، چوب جادو، چکش و شمشیر. هر چیزی که دوست دارید. در کنار همه این موارد دو عدد سلاح به نام گیدئون آرمز (Gideon Arms) برای شما وجود دارند. در اصل شما هر سلاحی که بردارید این دو مورد همراه شما خواهند بود. نتیجه حضور این تعداد سلاح هم نکته مثبت دارد و هم نکته منفی. شما با استفاده از سلاح‌های عادی خود به دشمنان ضربه خواهید زد. سپس خط Spirit خود را پر کرده و از گیدئون آرمز خود استفاده کنید.

وضعیت مبارزات چگونه است؟

مبارزات بسیار سریع و روان هستند و جلوه ظاهری جالبی نیز دارند. این سبک مبارزه مخصوصاً با استفاده از شمشیر بسیار جالب است. حرکات ترکیبی نیز زیاد دشوار نیستند. یعنی اگر شما یکی از بازی‌های قبلی شرکت پلاتینوم را تجربه کرده باشید در جریان کار قرار خواهید گرفت. بابیلونز فال از حرکات ترکیبی که شامل ضربات سبک و سنگین است استفاده می‌کند. البته مبارزات در این بازی به اندازی چیزی مثل Devil May Cry هیجان انگیز نیست ولی به نوبه خود بسیار خوب است.

چوب جادویی آنطور که باید کارآمد نیست و استفاده از آن کار مهیجی نیست. یعنی اگر شما از این چوب جادویی استفاده کنید بیشتر یک کار تکراری را چند بار انجام می‌دهید. در زمینه تیر و کمان نیز نمی‌توان گفت که وضعیت خیلی خوب است. کمان به طور کلی مشکلات زیادی دارد و مانند چوب جادویی استفاده از آن هیجان زیادی ندارد. اگر شما با یک تیم باشید، چوب دستی و کمان لازم هستند. همینطور اینکه اگر یکی از سلاح‌های شما شمشیر یا چکش باشد، انتخاب یکی از این دو به عنوان سلاح بعدی، خوب است. اگر از این سلاح‌ها به تنهایی استفاده کنید، لذت بازی کمتر خواهد شد.

بابیلونز فال

سلاح چکش طراحی بسیار خوبی داشته و کار با آن لذت‌بخش است.

در عوض سلاح Gideon Arms بسیار جالب است. زمانی که شما این سلاح را فعال کنید بنابر اسلحه جانبی خود یا با یک ضربه شمشیر قوی و یا با یک موشک جادویی روبرو خواهید شد. برخلاف موارد قبلی، چکش بسیار رضایت بخش است. زمانی که شما تریگر (Trigger) را نگه دارید، یک ضربه محکم با آن به چند دشمن وارد خواهد شد. این ضربه آن‌ها را آسیب پذیر کرده و می‌توانید با سلاح بعدی خود دشمنان را از بین ببرید.

البته در مبارزات استراتژی فاکتور اصلی نیست. مهم‌ نیست که شما به چه روشی مبارزه کنید، تا زمانی که ادامه دهید، پیشرفت خواهید کرد. تنها چیزی که شاید چالش برانگیز باشد، سختی برخی از دشمنان است. بابیلونز فال مانند دستینی سیستم سطح کرکتر (Character level) و سطح قدرت (Power Level) دارد. مورد اول بنابر EXP شما در مبارزه تعیین می‌شود. در صورتی که مورد دوم بر اساس سلاح شما تغییر خواهد کرد. برای رد کردن مراحلی مثل Civic Cloister شما نیاز به سطح بالایی دارید. به همین دلیل قبل از آن باید چند مأموریت کوچک را به اتمام برسانید.

پیشرفت در بازی بابیلونز فال دشوار نیست!

خوشبختانه به دست آوردن آیتم‌های مختلف در بابیلونز فال راحت است. شما با اتمام هر قسمت یک اثر ماندگار (Relic) دریافت خواهید کرد. سپس شما آن‌ها را باز کرده و در آن ابزار جدید وجود دارند. با استفاده از آن‌ها شما قدرتمندتر خواهید شد. مانند مبارزه، ابزارها و زره‌ها نیز بسیار جالب هستند. همینطور اینکه شما موارد بسیاری را نیز می‌توانید ارتقاء دهید. از بازیابی Spirit تا جان و موارد دیگر. به احتمال زیاد در بازی کامل، همه این موارد نقش مهم‌تری خواهند داشت. مانند اینکه ساخت یک تیم خوب در بازی اصلی اهمیت زیادی دارد.

بابیلونز فال

سیستم شخصی سازی و ارتقاء در بابیلونز فال بسیار گسترده است.

این نسخه آزمایشی یک نمونه کوچک از بابیلونز فال بود. با اینحال نشان داد که به این بازی امید هست. تنها سؤال باقی مانده در مورد پیشرفت است. به این معنا که هرچه سطح شما بالاتر برود آیا به همان نسبت در دنیا منابع وجود دارد؟ یا اینکه باید بیشتر به دنبال آیتم‌ها گشت. همینطور اینکه وضعیت آینده مراحل چگونه است. آیا با مراحل تکراری روبرو خواهیم بود یا تنوع مراحل زیاد است. سؤال آخر هم در مورد اتمام بازی است. زمانی که افراد کرکتر خود را به به بالاترین سطح ممکن رسانده‌اند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ ولی به طور کلی کیفیت نسخه آزمایشی خوب بوده است. امیدواریم که در آینده مشکلات این بازی برطرف شده و نسخه کامل با کمترین ایراد عرضه شود.

منبع: Rockpapershotgun.com

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما