۱۰ ابزار خارق‌العاده بتمن که در دنیای واقعی کارایی ندارند

۱ مهر ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
وسیله بتمن که در دنیای ولاقعی کارایی ندارند

آنچه بتمن را از باقی ابرقهرمانان متمایز می‌کند، نداشتن قدرت‌های فرابشری است. با وجود اینکه ابرقهرمانان دیگری هم هستند که به قدرت‌های فرابشری متکی نباشند، اما هیچ‌کدام آن‌ها باورپذیری بتمن را ندارند. باورپذیری بتمن آن‌قدر شدید بوده که اغلب ما منتظریم یکی از مولتی‌میلیاردرهای دنیای واقعی لباس سیاهی برای خود دست و پا کند و با ثروتی که در اختیار دارد، درست مانند بتمن به مبارزه با جرم و جنایت بپردازد. با وجود اینکه ابزار و تجهیزاتی که بتمن در فیلم‌های خود استفاده می‌کند باورپذیری بالایی دارند و منطقی و امکان‌پذیر به نظر می‌رسند، اما همه آنچه در فیلم‌ها به نمایش درآمده در دنیای واقعی کارایی ندارند.

در طول سال‌ها شخصیت بتمن تغییرات واقعاً خیره‌کننده‌ای را به خود دیده است. اگرچه شخصیت بتمن و بروس وین برای انیمیشن‌ها، سریال‌ها و فیلم‌های مختلف مدام تغییر می‌کند و از نو نوشته می‌شود، اما او در تمام نسخه‌ها و داستان‌های مختلف خود همیشه از ابزارهای ویژه‌ای استفاده می‌کند. شوالیه تاریکی گاتهام با ثروت شخصی خود قادر است از فناوری‌های پیشرفته برای محقق کردن مقاصد خود استفاده کند،‌ اما مهم‌تر از آن، او هوش و توانایی جسمی بالایی دارد که باعث می‌شود به بهترین نحو ممکن از این فناوری‌ها بهره بجوید.

فیگور فانکو مدل بتمن داس دار کد397

بدیهی است که همه نسخه‌های بتمن بیش از حد واقع‌گرایانه خلق نشده‌اند، اما فارغ از این موضوع، ابزارهای این ابرقهرمان همیشه بر پایه امکان‌پذیر بودن و واقع‌گرایی طراحی شده‌اند و چنین ماهیتی دارند. هر یک از اقتباس‌های سینمایی شوالیه تاریکی به واسطه موقعیت‌ها و دشمن‌هایی که بتمن با آن‌ها روبه‌رو می‌شود، ابزارها و فناوری‌های متفاوتی برای خفاش گاتهام تدارک می‌بینند. برخلاف آنچه فیلم‌های سینمایی به بینندگان خود القا می‌کنند، همه این ابزارها و فناوری‌ها از نظر علمی امکان‌پذیر نیستند و حتی برخی از آن‌ها برای ابرقهرمان سیاه‌پوش ما ضرورت ندارند. در فهرست پیش رو سراغ اقتباس‌های سینمایی جدید و قدیمی بتمن می‌رویم و به ۱۰ مورد از ابزارهای بتمن که از نظر علمی امکان‌پذیر نیستند یا اصلاً احمقانه‌اند خواهیم پرداخت.

۱.‌ کارت اعتباری بتمن باعث افشای هویت او خواهد شد

کارت اعتباری بتمن

فیلم «بتمن و رابین» (Batman & Robin) جنجال‌های زیادی به وجود آورد و تا به امروز از سوی طرفداران به عنوان یکی از بدترین اقتباس‌های بتمن شناخته می‌شود. این اقتباس سینمایی شامل تعداد قابل توجهی از صحنه‌ها و سناریوهای مضحک می‌شود که ما تنها با یکی از آن‌ها کار خواهیم داشت. در یک نقطه از فیلم بتمن و رابین مجبور می‌شوند در یک مزایده برای گذراندن یک شب با پویزن آیوی شرکت کنند. در ادامه شاهد این هستیم که رقم پیشنهادها در مزایده میلیون دلاری می‌شوند، بنابراین بتمن برای حسن ختام بالاترین پیشنهاد را می‌دهد و کارت اعتباری خود را بیرون می‌آورد، یک کارت اعتباری که نماد بتمن روی آن نقش بسته.

جدای از اینکه بتمن هرگز از چنین کارتی استفاده نخواهد کرد، اگر این کارت واقعاً کارایی داشته باشد، نگرانی‌های زیادی برای ابرقهرمان گاتهام به وجود می‌آورد. جابجایی پول از حساب‌های بروس وین، به هر طریقی هم که باشد، ردی از خود به جا می‌گذارد که برای متخصصین این حوزه و البته دشمنان بتمن، آشکار خواهد کرد چه کسی نقاب بتمن را می‌پوشد. گذشته از این داشتن یک کارت اعتباری مخصوص و استفاده از آن به همه می‌فهماند که بتمن ثروتمند است. با وجود اینکه بتمن خودروها و هواپیماهای گران‌قیمتی دارد، اما کسی نمی‌داند این وسیله‌ها را چطور به دست آورده و هیچ سند و مدرکی برای ثروتمند بودن او وجود ندارد. اما استفاده از چنین کارتی به طور آشکار این حقیقت را بازگو خواهد کرد و هویت مخفی بتمن را به خطر می‌اندازد.

استیکر کارت مدل بتمن کد 079

۲. اسپری دافع کوسه بتمن می‌تواند وجود داشته باشد، اما لزوماً مؤثر نخواهد بود

اسپری دافع کوسه

اسپری دافع کوسه یکی از ابزارهای مضحک بتمن است که کمابیش شناخته شده محسوب می‌شود. این ابزار را در اقتباس سال ۱۹۶۶، زمانی که بتمن از آن برای دور کردن یک کوسه گرسنه استفاده می‌کند می‌بینیم. از نظر فنی اسپری دافع کوسه می‌تواند در زندگی واقعی ساخته شود و با استفاده از فرومون‌ها شکارچیان درنده اقیانوس‌ها را دور کند، اما چنین ابزاری قابل‌ اعتماد نخواهد بود.

اسپری دافع کوسه بتمن ممکن است یک کوسه را بترساند و دور کند، اما باعث وحشی شدن یک کوسه دیگر شود. این یعنی اسپری دافع کوسه به همان اندازه که ممکن است جان بتمن را نجات بدهد، ممکن است سبب مرگ او بشود. تعداد زیاد متغیرهای ناشناخته باعث می‌شود نتوان به کاربرد این اسپری اعتماد کرد و در بهترین حالت،‌ بتمن تنها می‌تواند در مواقعی که بحث مرگ و زندگی نیست از این ابزار استفاده کند.

انگشتر مدل بتمن کد GL147

۳. تهیه گاز بیهوشی مؤثر نیازمند دانستن قد و وزن شخص مدنظر است

گاز بیهوشی

اگرچه بتمن آدام وست در اقتباس سینمایی ۱۹۶۶ از این شخصیت ابزارهای احمقانه زیادی دارد، اما این مقوله مختص بتمن نیست و دشمنان او نیز از ابزارهایی استفاده می‌کنند که در دنیای واقعی کارایی ندارند. در این فیلم ریدلر از گاز بیهوشی برای بیهوش کردن قهرمانان گاتهام استفاده می‌کند. گازی که در دنیای واقعی لزوماً شخص مدنظر را بیهوش نخواهد کرد و ممکن است تأثیرات دیگری بگذارد.

بیهوش شدن فرد با چنین گازی مستلزم دانستن قد و وزن او برای محاسبه غلظت دقیق محلول است. اگر غلظت محلول بیش از اندازه باشد، گاز باعث مرگ خواهد شد و اگر کم باشد، هیچ تأثیر چشمگیری نخواهد گذاشت. در دنیای واقعی ممکن بود ریدلر با اشتباه محاسبه کردن قد و وزن رابین، او را به قتل برساند.

کتاب بتمن پیش از بتمن اثر دیوید لیومن نشر باژ

۴. پخش زنده از لنزهای دوربینی بتمن در بت‌کیو امکان‌پذیر نیست

پخش زنده از لنزهای دوربینی

آخرین اقتباس سینمایی بتمن، یعنی فیلم «بتمن» (The Batman) به کارگردانی مت ریوز را می‌توان واقع‌گراترین نسخه شوالیه تاریکی دانست. اما تکنولوژی‌ای که بتمن در این فیلم استفاده می‌کند هنوز در دنیای واقعی امکان‌پذیر نیست.

در فیلم پس از اینکه بتمن متوجه می‌شود کت‌ومن به قلب جرم و جنایت در شهر گاتهام دسترسی دارد و می‌تواند بدون جلب توجه آنجا ظاهر شود، او را به یک جفت لنز مجهز می‌کند تا هر آنچه که چشم‌های کت‌ومن می‌بیند را در همان لحظه ببیند. با وجود اینکه انتقال تصاویر به طور لحظه‌ای و  با کیفیت بالا امروزه امکان‌پذیر است، اما این تکنولوژی هنوز به شکل لنزهای شفاف و نامحسوس درنیامده. به هر حال فیلم «بتمن» کارش را خوب انجام داده و کاری کرده بینندگان باورشان بشود چنین فناوری‌ای امکان‌پذیر است.

کتاب کت ومن اثر سارا جی ماس نشر باژ

۵. چرخ‌های چرخان موتور بتمن کنترل او را به جای افزایش، کاهش می‌دهند

چرخ‌های چرخان موتور بتمن

این کریستوفر نولان بود که با سه‌گانه «شوالیه تاریکی» (Dark Knight) خود باعث شد همه به این باور برسند که بتمن می‌تواند در دنیای واقعی وجود داشته باشد. در سه‌گانه نولان بیشتر ابزارهای بتمن براساس فناوری‌های پیشرفته نظامی ساخته شده‌اند، از جمله وسایل نقلیه‌ای که استفاده می‌کند.

با وجود اینکه خودروی بتمن یا همان بت‌موبیل در این سه‌گانه طوری طراحی شده که تا حد امکان واقع‌گرا و کاربردی باشد، اما این موضوع درباره موتور بتمن صدق نمی‌کند. این موتور به طرز فریبنده‌ای زیبا و جذاب به نظر می‌رسد، اما دقیقاً به همان اندازه غیرکاربردی است. همان‌طور که در فیلم دیده‌ایم بتمن حین پیمودن خیابان‌های تنگ و تاریک گاتهام، برای مانور بیشتر چرخ‌های موتور خود را می‌چرخاند تا در تعقیب و گریزهای اقبال بیشتری داشته باشد. اما اگر این ابزار در دنیای واقعی ساخته شود، این کار غیرممکن خواهد بود و کارایی ندارد. چرا که چرخیدن چرخ‌ها به این شکل به سادگی می‌تواند وسیله نقلیه را از کنترل خارج کند و در حقیقت یک عمل انتحاری خواهد بود.

ماشین بازی کنترلی طرح بتمن 872738

۶. استفاده از امواج صوتی برای احضار خفاش‌ها هرگز کارساز نخواهد بود

امواج صوتی برای احضار خفاش‌ها

در فیلم «بتمن آغاز می‌کند» (Batman Begins) بتمن به وسیله یک ابزار صوتی جمعیت عظیمی از خفاش‌ها را احضار می‌کند تا بتواند از مهلکه فرار کند. برای انجام چنین کاری در دنیای واقعی می‌بایست زمان زیادی را صرف آموزش ده‌ها هزار خفاش کرد تا به یک فرکانس خاص واکنش نشان دهند و به سمت منشأ آن پرواز کنند.

علاوه بر این چنین دستگاهی تنها روی خفاش‌ها تأثیر نخواهد گذاشت و حیوانات دیگر، به خصوص پرنده‌ها را آزار خواهد داد و به واکنش پیش‌بینی‌ناپذیر آن‌ها ختم خواهد شد. ایده چنین ابزاری جالب به نظر می‌رسد، اما به هیچ وجه پایه و اساس علمی ندارد و حتی اگر امکان‌پذیر باشد، تأثیر آن پیش‌بینی‌ناپذیر خواهد بود.

۷. ساطع‌کننده امواج مایکروویو به طور غیرقابل کنترلی خطرناک خواهد بود

ساطع‌کننده امواج مایکروویو

یکی از بزرگ‌ترین حفره‌های داستانی فیلم «بتمن آغاز می‌کند» دستگاه راس‌الغول است. بارها به این حقیقت که دستگاه ساطع‌کننده امواج مایکروویو به علت کاملاً متفاوتی خطرناک خواهد بود اشاره شده. از نظر تئوری این دستگاه همان‌طور که در فیلم گفته شده، می‌تواند منابع آب شهر گاتهام که به مخدر مترسک آلوده شده را تبخیر کند، اما خطر واقعی جای دیگری نهفته است.

این دستگاه توانایی این را دارد که همان کار را با آب داخل بدن شهروندان گاتهام انجام بدهد و آن‌ها را به شیوه‌ای بی‌نهایت وحشتناک به قتل برساند. حتی اگر دستگاه ساطع‌کننده امواج طوری محدود شده باشد تا آب بدن را تبخیر نکند، امواج مایکروویو به خودی خود برای انسان فوق‌العاده مضر است و می‌تواند آسیب دائمی یا طولانی‌مدتی به ساکنان گاتهام وارد کند. بنابراین چنین دستگاهی نمی‌تواند اهداف راس‌الغول در «بتمن آغاز می‌کند» را محقق کند.

ماگ مدل بتمن کد 1000

۸. تلفن‌های مدرن از دستگاه سونار بتمن در «شوالیه تاریکی» (The Dark Knight) پشتیبانی نمی‌کنند

دستگاه سونار بتمن

در فیلم «شوالیه تاریکی» بتمن از یک دستگاه سونار استفاده می‌کند تا با دستکاری تلفن‌های شهروندان، بدون اطلاع آن‌ها، به سرعت نقشه‌ای دیجیتالی از گاتهام ترسیم کند و از این طریق بتواند محل وقوع سانحه‌ها یا اعمال مجرمانه را پیدا کند. جدای از غیراخلاقی بودن این کار، چنین دستگاهی در دنیای واقعی کارایی ندارد.

حتی اگر از نظر تئوری هک همزمان میلیون‌ها تلفن همراه امکان‌پذیر باشد، به علت بلندگوهایی که تلفن‌های مدرن دارند واداشتن‌ آن‌ها به ارسال فرکانس مورد نیاز برای دستگاه سونار غیرممکن خواهد بود. بنابراین دستگاهی که بتمن از آن برای مبارزه با جرم و جنایت استفاده می‌کرد و همزمان حریم خصوصی شهروندان را به خطر می‌انداخت، در دنیای واقعی کارایی ندارد یا حداقل با این شکل و شمایل امکان‌پذیر نیست.

گردنبند مردانه مدل بتمن طرح راگون سیتی

۹. قلاب تفنگ قلاب‌انداز بتمن باید چند برابر اندازه فعلی باشد

تفنگ قلاب‌انداز بتمن

یکی از ابزارهای اصلی بتمن که به‌یادماندنی‌ترین آن‌ها نیز به شمار می‌آید، تفنگ قلاب‌انداز اوست. اما حتی این ابزار به ظاهر ساده و کاربردی بتمن هم در دنیای واقعی کارایی ندارد. باید به این نکته اشاره کرد که بتمن یک شخص عضلانی و هیکلی است که وزن خود را با پوشیدن زره و حمل انواع و اقسام ابزارها دو برابر می‌کند. از سوی دیگر تفنگ قلاب‌انداز او معمولاً به اندازه یک تپانچه است که از حمل و شلیک یک کابل قدرتمند و ضخیم که بتواند وزن بتمن را تحمل کند، ناتوان است.

خود قلاب هم اغلب مواقع اندازه کوچکی دارد که باعث می‌شود نتواند شوالیه تاریکی را به درستی بالا بکشد. با توجه به وزن بتمن، قلابی به آن کوچکی ممکن است هر لحظه رها بشود و قهرمان سیاه‌پوش را کله‌پا کند. اگر به هیچ چیز دیگری جز تحمل وزن توجه نکنیم، هم قلاب و هم تفنگ برای کارایی واقعی می‌بایست ابعاد بسیار بزرگ‌تری داشته باشند.

هودی مردانه 27 مدل بتمن کد ALP97 رنگ طوسی

۱۰. شنل بتمن نمی‌تواند به پرواز کردن او کمک کند

شنل بتمن

شنل بتمن بخش جدایی‌ناپذیر لباس اوست، همان چیزی است که شوالیه تاریک گاتهام را به یک خفاش واقعی تبدیل می‌کند. با وجود اینکه در اقتباس‌ها شنل بتمن دستخوش تغییرات ریز و درشتی شده و در برخی از آن‌ها تلاش شده توجیه علمی قابل‌قبولی برای قابلیت پرواز کردن آن ارائه شود، این امر در دنیای واقعی ممکن نیست.

مساحت سطح شنل بسیار کوچک است و تقریباً می‌توان با اطمینان گفت که چنین شنلی حتی نمی‌تواند سرعت یک فرود ساده را کاهش دهد، چه برسد به پرش‌های حماسی بتمن از آسمان‌خراش‌های گاتهام. برای نمونه باید ابعاد یک چتر نجات را در نظر گرفت و به این نکته توجه داشت که حتی چترهای نجات هم نمی‌توانند با نیروی گرانش مقابله کنند. بنابراین در دنیای واقعی با هیچ شنلی نمی‌توان بر فراز خیابان‌های گاتهام پرواز کرد. شنل بتمن و پرواز کردن به وسیله آن بدون شک یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های این ابرقهرمان است، اما اگر منطقی و علمی به آن نگاه کنیم، شنل یکی دیگر از ابزارهایی است که کارایی واقعی نخواهند داشت.

دیوارکوب مدل حجمی فلزی بتمن FR1

منبع: SCREENRANT

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه