هدفون سونی WH-1000XM4 در برابر بیتس استودیو ۳؛ کدام مدل بهتر است؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
هدفون سونی WH-1000XM4

هدفون‌های بی‌سیم گجت‌های بسیار جذابی هستند و هر ساله صد‌ها هدفون بی‌سیم جدید راهی بازار می‌شود. با توجه به بودجه‌ای که در اختیار دارید، می‌توانید از بین مدل‌های متنوعی دست به انتخاب بزنید. در این میان مدل‌های پرچم‌دار و باکیفیت طبیعتا قیمت بسیار بالایی دارند و هدفون سونی WH-1000XM4 و بیتس استودیو ۳ از جمله هدفون‌های گران‌قیمت موجود در بازار ایران هستند که هر دو طرفداران زیادی هم دارند. در این مطلب از زوایای مختلف این دو هدفون گران‌قیمت و محبوب را بررسی می‌کنیم تا ببینیم کدام‌یک ارزش خرید بیشتری دارد.

هدفون بی سیم سونی مدل WH-1000XM4
۳ %
۱۶,۶۰۵,۱۲۰
۱۶,۱۰۶,۹۶۰ تومان
هدفون بی سیم بیتس  مدل Studio 3

مقایسه در یک نگاه

اگر نمی‌خواهید این بررسی مفصل را مطالعه کنید، در ادامه به صورت مختصر و مفید به مهم‌ترین تفاوت‌های این دو هدفون می‌پردازیم.

  • برخی قابلیت‌های استودیو ۳ مختص گجت‌های اپل است ولی همه‌ی سیستم‌عامل‌ها می‌توانند از تمام ویژگی‌های هدفون سونی WH-1000XM4 بهره ببرند.
  • هر دو هدفون دارای قابلیت صدای سه‌بعدی هستند ولی فقط هدفون سونی WH-1000XM4 در این زمینه شخصی‌سازی ارائه می‌کند.
  • سیستم حذف نویز هدفون سونی WH-1000XM4 بهتر از استودیو ۳ است.
  • عمر باتری هدفون سونی به ۳۰ ساعت می‌رسد ولی هدفون استودیو ۳ عمر باتری ۲۲ ساعته ارائه می‌کند.
  • شارژ هدفون سونی از طریق پورت USB-C صورت می‌گیرد ولی استودیو ۳ از پورت قدیمی microUSB بهره می‌برد.
  • تنوع رنگی هدفون استودیو ۳ بیشتر از هدفون سونی است.

مشخصات

نام هدفون
سونی WH-1000XM4
بیتس استودیو ۳
وزن ۲۵۴ گرم ۲۶۰ گرم
بلوتوث بلوتوث ۵.۰ بلوتوث ۴.۰
عمر باتری با حذف نویز: ۳۰ ساعت
بدون حذف نویز: ۳۸ ساعت
با حذف نویز: ۲۲ ساعت
بدون حذف نویز: ۴۰ ساعت
سایز درایور ۴۰ میلی‌متر ۴۰ میلی‌متر
چیپست QN1 W1
تاریخ عرضه ۲۰۲۰ ۲۰۱۷

هر دو هدفون از بدنه‌ی تاشو بهره می‌برند و به همین خاطر به راحتی می‌توانید آن‌ها را در کیف قرار دهید و جابجا کنید. البته فقط هدفون سونی از قابلیت چرخش کاپ‌ها پشتیبانی می‌کند.

هدفون سونی WH-1000XM4 برای تمام سیستم‌عامل‌ها تجربه‌ی کاربری یکسانی ارائه می‌کند. این یعنی اپ ارائه شده برای اندروید و iOS از ویژگی‌های مشابهی بهره می‌برد. یکی از قابلیت‌های مهم این هدفون، امکان شخصی‌سازی صدای سه‌بعدی است. با توجه به اینکه به طور پیش‌فرض کیفیت صدای دریافت شده از این هدفون چندان ایده‌آل نیست، این مشخصه برای کاربران اهمیت زیادی دارد. درون این هدفون چیپ NFC تعبیه شده و به همین خاطر به سرعت می‌تواند به گوشی‌های دارای این مشخصه وصل شود.

هدفون سونی WH-1000XM4

در طرف مقابل، برخی قابلیت‌های هدفون استودیو ۳ مختص گجت‌های اپل است. با توجه به اینکه اپل مالک شرکت بیتس است، چنین رویکردی منطقی به نظر می‌رسد. با توجه به بهره‌گیری از چیپ W1، کاربران این هدفون می‌توانند صرفا با گفتن Hey, Siri از این دستیار هوشمند بهره ببرند. همچنین نباید پشتیبانی از صدای سه‌بعدی را از قلم بیندازیم که البته مانند هدفون سونی، بهره‌گیری از این قابلیت مستلزم استفاده از فایل صوتی سازگار با آن است.

هدفون سونی WH-1000XM4 از بلوتوث ۵.۰ پشتیبانی می‌کند که نسبت به بلوتوث ۴.۰ ارائه شده برای هدفون بیتس یک نسل جدیدتر است. همچنین هدفون سونی از کدک‌های صوتی بلوتوثی بیشتر پشتیبانی می‌کند که این یعنی برای گوشی‌های اندرویدی تجربه‌ی بهتری ارائه می‌کند. به طور مشخص، کاربران هدفون سونی می‌توانند از بین کدک‌های صوتی SBC، AAC و LDAC دست به انتخاب بزنند ولی هدفون استودیو ۳ محدود به کدک‌های صوتی SBC و AAC است.

هدفون بیس می‌تواند به طور همزمان به دو دستگاه اپل وصل شود ولی کاربران هدفون می‌توانند این هدفون را به دو دستگاه با سیستم‌عامل‌های مختلف وصل کنند. این یعنی مثلا می‌توانید هدفون را به لپ‌تاپ وصل کنید و از طریق آن صدای فیلم را بشنوید و از سوی دیگر با وصل ماندن هدفون به گوشی، در صورت دریافت تماس تلفنی می‌توانید به راحتی مشغول مکالمه شوید.

هدفون سونی WH-1000XM4

سیستم حذف نویز و عمر باتری هدفون سونی هم به طور قابل توجهی بهتر از هدفون بیتس است. کاربران برای خرید هدفون بیتس می‌توانند از بین رنگ‌های بیشتری دست به انتخاب بزنند ولی برای هدفون سونی انتخاب‌ها محدود به سه رنگ مشکی، آبی و نقره‌ای است.

سیستم حذف نویز

هدفون سونی WH-1000XM4

سونی در زمینه‌ی حذف نویز بدون شک بهترین شرکت جهان محسوب می‌شود و هدفون سونی WH-1000XM4 در این زمینه حرف زیادی برای گفتن دارد. در طرف مقابل با در نظر گرفتن این موضوع که هدفون بیتس در سال ۲۰۱۷ عرضه شده، از نظر حذف نویز همچنان عملکرد خوبی دارد اما عملکرد این مشخصه در حد هدفون سونی نیست.

کیفیت صدا

بیشتر کاربران بر این باور هستند که با تنظیمات پیش‌فرض، هدفون بیتس کیفیت صدای بهتری نسبت به هدفون سونی WH-1000XM4 دارد. تنظیمات هدفون بیتس به شکلی است که بدون نیاز به تغییر دادن، می‌تواند اکثر آهنگ‌ها را به خوبی پخش کند. البته این تنظیمات باعث شده که بیس دریافتی از موسیقی‌های کلاسیک بالاتر از حد انتظار باشد ولی برای آهنگ‌های معاصر عملکرد خوبی دارد.

هدفون سونی WH-1000XM4

مانند هدفون بیتس، هدفون سونی در حالت پیشفرض بیس را تقویت کرده ولی از طرف دیگر با تریبل تقویت شده هم روبرو هستیم. همین رویکرد باعث شده که صدای دریافتی برای برخی کاربران اصلا لذت‌بخش نباشد. اما خوشبختانه با استفاده از اپ ارائه شده از طرف سونی، می‌توانید به راحتی تریبل را پایین بیاورید تا کیفیت صدا بهبود پیدا کند.

در نمودار بالا می‌توانید تفاوت پاسخ فرکانسی این دو هدفون را با هم مقایسه کنید. خط آبی عملکرد هدفون بیتس را نشان می‌دهد و خط نقطه‌چین زرد رنگ هم مربوط به عملکرد هدفون سونی است. خط سوم هم میزان پاسخ فرکانسی ایده‌آل است که پاسخ فرکانسی یک هدفون باکیفیت باید به این خط سوم نزدیک باشد.

بر اساس این نمودار، از ۲۰۰۰ هرتز تا بالاتر، هدفون بیتس عملکرد بهتری ارائه داده ولی زیر ۲۰۰۰ هرتز، این هدفون سونی است که توانسته نزدیکی بیشتری به خط پاسخ فرکانسی ایده‌آل داشته باشد.

کیفیت میکروفون

در محیط‌های ساکت، هدفون سونی WH-1000XM4 کیفیت صدای میکروفون بهتری دارد. اما در کل هر دو هدفون برای مکالمات تلفنی در محیط‌های داخلی عملکرد خیلی خوبی دارند. اما در محیط بیرونی که سروصدای بیشتری وجود دارد، هر دو تا حدی صدای باد را منتقل می‌کنند اما صدای پس‌زمینه‌ی محیط در هدفون هدفون سونی WH-1000XM4 بیشتر منتقل می‌شود.

باتری و سرعت شارژ

هدفون بیتس استودیو ۳ در صورت فعال بودن سیستم حذف نویز می‌تواند عمر باتری ۲۲ ساعته داشته باشد و عمر باتری هدفون در این حالت ۳۰ ساعت است. با غیرفعال کردن حذف نویز، عمر باتری هدفون سونی به ۳۸ ساعت افزایش پیدا می‌کند ولی هدفون بیتس با عمر باتری ۴۰ ساعته در این زمینه عملکرد بهتری دارد.

هر دو هدفون از شارژ سریع پشتیبانی می‌کنند و اگر فقط هدفون سونی را به مدت ۱۰ دقیقه به شارژر وصل کنید، می‌توانید ۵ ساعت از آن استفاده کنید و ۱۰ دقیقه شارژ کردن هدفون بیتس هم به معنای استفاده‌ی ۳ ساعته از آن خواهد بود. هر دو در این زمینه عملکرد خوبی دارند ولی سرعت شارژ هدفون سونی بسیار بهتر است.

قیمت

هدفون بیتس استودیو ۳ در سال ۲۰۱۷ با قیمت ۳۴۹ دلار معرفی شد. در طرف مقابل، هدفون سونی WH-1000XM4 در سال ۲۰۲۰ با قیمت ۳۴۹ دلار از راه رسید. با وجود قیمت دلاری مشابه این دو هدفون در بازار جهانی، هدفون سونی در بازار ایران به طور قابل توجهی قیمت بالاتری دارد.

خرید کدام هدفون منطقی‌تر است؟

هر دو هدفون حرف زیادی برای گفتن دارند ولی در کل هدفون سونی امکانات بیشتری ارائه می‌کند. از بهره‌گیری از پورت USB-C گرفته تا شخصی‌سازی اکولایزر و صدای سه‌بعدی. البته کاربران آیفون احتمالا انگیزه‌ی بیشتری برای خرید هدفون بیتس خواهند داشت و در ضمن باید خاطرنشان کنیم که صدای ارائه شده از طرف هدفون بیتس به طور پیشفرض بهتر است ولی برای هدفون سونی باید کمی شخصی‌سازی انجام دهید تا کیفیت صدا به طور قابل توجهی بهتر شود. بنابراین با در نظر گرفتن تمام این موارد، برنده‌ی رقابت این دو هدفون، مدل WH-1000XM4 است.

هدفون بی سیم سونی مدل WH-1000XM4
۳ %
۱۶,۶۰۵,۱۲۰
۱۶,۱۰۶,۹۶۰ تومان
هدفون بی سیم بیتس  مدل Studio 3

منبع: Android Authority

سوالات متداول
آیا هر دو هدفون ضدآب هستند؟
خیر، هر دو هدفون از گواهی IP برای مقاومت در برابر نفوذ آب بهره نمی‌برند.
آیا هدفون بیتس استودیو ۳ از قابلیت حذف نویز بهره می‌برد؟
بله ولی در این زمینه ضعیف‌تر از هدفون سونی عمل می‌کند.
آیا هدفون سونی WH-1000XM4 مناسب گیمینگ است؟
برای گیمینگ بهتر است کابل را به این هدفون وصل کنید تا با هیچگونه تاخیر صدایی روبرو نشوید.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما