۱۰ مورد از موثرترین خواص‌ ماسک گوجه‌فرنگی برای پوست

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
خواص ماسک گوجه‌فرنگی برای پوست

گوجه‌فرنگی یکی از مفید‌ترین مواد غذایی است که فواید زیادی برای بدن دارد؛ اما خواص بی‌نظیر این ماده که سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها و ویتامین است تنها منحصر به مصرف خوراکی آن نمی‌شود بلکه مصرف موضعی گوجه‌فرنگی هم می‌تواند خواص بی‌نظیری برای پوست داشته باشد و در حل مشکلات پوستی متعددی مؤثر باشد. شما می‌توانید از این ماده طبیعی مفید و در عین حال ارزان ماسک‌های طبیعی متنوعی را درست کنید و از خواص بی‌نظیر گوجه‌فرنگی برای پوست بهره‌مند شوید. در این مطلب قصد داریم ۱۰ مورد از خواص ماسک گوجه‌فرنگی برای پوست صورت را برایتان شرح دهیم.

خواص ماسک گوجه‌فرنگی بر پوست

خواص ماسک گوجه‌فرنگی بر روی پوست

گوجه‌فرنگی سرشار از انواع آنتی‌اکسیدان‌ها و ویتامین سی است و علاوه بر مصرف غذایی مصرف آن به صورت موضعی هم می‌تواند خواص فوق‌العاده‌ای برای پوست داشته باشد. گوجه‌فرنگی با دارا بودن بتاکاروتن، لیکوپن، منیزیم، پتاسیم، ویتامین A و انواع ویتامین B‌ می‌تواند در رفع مشکلات و آسیب‌های پوستی نقش مؤثری را ایفا کند. در این بخش از مطلب به ۱۰ مورد از مهم‌ترین خواص ماسک گوجه‌فرنگی برای پوست خواهیم پرداخت.

۱. قابلیت لایه‌برداری؛ یکی از مهم‌ترین خواص ماسک گوجه‌فرنگی برای پوست

بر اساس مطالعات انجام شده پکتین و فلاونوئیدهای موجود در گوجه‌فرنگی دارای عناصری هستند که می‌توانند پوست را به‌خوبی پاک‌سازی و تغذیه کنند؛ بنابراین گوجه‌فرنگی می‌تواند با پاک‌سازی و ازبین‌بردن سلول‌های مرده‌ی پوست بافت پوست را شفاف‌تر و سالم‌تر کند. برای این که بتوانید از خاصیت لایه‌برداری گوجه‌فرنگی بهره‌مند شوید می‌توانید با استفاده از آب گوجه‌فرنگی یا پوره‌ی گوشت گوجه‌فرنگی به همراه شکر قهوه‌ای اسکراب خانگی بسازید و پوستتان را لایه‌برداری کنید.

۲. گوجه‌فرنگی می‌تواند با عوامل آسیب‌زننده به سلول‌های پوستی مبارزه کند

رادیکال‌های آزاد می‌توانند به سلول‌های پوست آسیب برسانند و این امر ممکن است منجر به پیری زودرس پوست شود. آنتی اکسیدهای موجود در گوجه‌فرنگی مانند لیکوپن و ویتامین سی می‌توانند با رادیکال‌های آزاد مبارزه کنند و خطر پیری زودرس را کاهش دهند.

۳. گوجه‌فرنگی می‌تواند در پیشگیری آفتاب‌سوختگی مفید باشد

بر اساس مطالعات انجام شده مصرف میوه‌ها و سبزیجات غنی از لیکوپن می‌تواند از پوست در برابر اشعه‌ی UV یا فرابنفش محافظت کند و گوجه‌فرنگی جزو مواد طبیعی غنی از لیکوپن دسته‌بندی می‌شود. مصرف غذایی و موضعی گوجه‌فرنگی می‌تواند مقاومت پوست در برابر اشعه‌ی فرابنفش را افزایش دهد.

۴. کاهش التهاب‌های پوستی یکی از مهم‌ترین خواص ماسک صورت گوجه‌فرنگی است

گوجه‌فرنگی با دارابودن خاصیت آنتی‌اکسیدانی می‌تواند در کاهش التهاب‌های پوستی و قرمزی پوست مؤثر باشد. برای این که بتوانید از این خاصیت گوجه‌فرنگی بهره‌مند شوید می‌توانید آن را با مواد طبیعی ضدالتهاب دیگری مانند آلوئه‌ورا ترکیب کرده و آن را به صورت ماسک روی پوستتان قرار دهید.

۵. ماسک گوجه‌فرنگی می‌تواند برای پوست خاصیت مرطوب‌کنندگی داشته باشد

بر اساس پژوهش‌های صورت‌گرفته کاهش پتاسیم در پوست می‌تواند منجر به خشکی پوست در افراد مبتلا به درماتیت آتوپیک شود که نوعی اگزما است و جزو بیماری‌های شایع پوستی محسوب می‌شود. از آنجایی‌ که گوجه‌فرنگی منبعی عالی برای افزایش سطح پتاسیم پوست به شمار می‌رود این ماده طبیعی می‌تواند در تأمین پتاسیم مورد نیاز برای پوست و کاهش خشکی آن مؤثر باشد

۶. گوجه‌فرنگی می‌تواند چربی اضافی پوست را کاهش داده در کنترل جوش و آکنه مؤثر باشد

در پوست غددی وجود دارند که با ترشح چربی پوست را نرم و لطیف می‌کنند گاهی این غدد بیش از حد چربی ترشح می‌کنند و این امر سبب می‌شود پوست چرب شود و با تجمع سبوم اضافی در منافذ پوست مشکلاتی مانند آکنه ایجاد شود. گوجه‌فرنگی با کاهش PH پوست می‌تواند ترشح غدد چربی را تنظیم کند و متعاقباً از بروز مشکلاتی مانند آکنه و جوش صورت مؤثر باشد.

۷. ماسک گوجه‌فرنگی می‌تواند منافذ باز صورت را کوچک‌تر کند

اگر منافذ باز صورتتان بیش از حد بزرگ است استفاده از ماسک گوجه‌فرنگی یکی از راهکارهایی است که برای حل این مشکل در اختیار دارید. گوجه‌فرنگی خاصیت قابض دارد و می‌تواند منافذ باز صورت را کوچک‌تر کند. منافذ باز پوست علاوه بر این که ظاهری ناهموار و کد به پوست می‌دهند می‌توانند محلی برای تجمع باکتری و آلودگی‌های محیطی باشند و کوچک‌تر شدن این منافذ می‌تواند تجمع آلودگی در پوست را کاهش دهد. برای این که از ماسک گوجه‌فرنگی برای کوچک‌کردن منافذ باز پوستتان استفاده کنید می‌توانید آب گوجه‌فرنگی را با خاک رس که خودش هم خاصیت قابض دارد مخلوط کنید و خمیر به‌ دست‌ آمده را به صورت ماسک روی پوست صورتتان بگذارید.

۸. استفاده از ماسک گوجه‌فرنگی پوست را روشن، شفاف و درخشان می‌کند

گوجه‌فرنگی با دارابودن ویتامین C، ویتامین E  و بتاکاروتن می‌تواند پوست را روشن، شفاف و درخشان کند. اگر پوستی کدر دارید استفاده از ماسک گوجه‌فرنگی یکی از بهترین راه کارهایی است که در اختیار دارید. به ویژه اگر گوجه‌فرنگی را با دیگر مواد طبیعی روشن‌کننده‌ی پوست مانند زردچوبه یا آب‌لیمو مخلوط کنید و به صورت ماسک روی پوستتان بگذارید.

۹. تحریک فرایند کلاژن‌سازی یکی از مفیدترین خواص ماسک گوجه‌فرنگی برای صورت است

ویتامین سی موجود در گوجه‌فرنگی می‌تواند فرایند کلاژن‌سازی را در پوست تحریک کند. با افزایش کلاژن در پوست خاصیت ارتجاعی پوست افزایش می‌یابد و چین‌وچروک‌های پوستی کاهش پیدا می‌کنند. بهبود سریع‌تر زخم و جای جوش هم یکی از مواردی است که با افزایش کلاژن در پوست صورت می‌گیرد.

۱۰. ماسک گوجه‌فرنگی خواص ضد پیری دارد

همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم افزایش کلاژن‌سازی یکی از خواص ماسک گوجه‌فرنگی برای پوست است و افزایش کلاژن در پوست منجر به کاهش چین‌وچروک و علایم پیری زودرس خواهد شد؛ از سوی دیگر وجود ویتامین‌های B6، B5، B3، B1 و B9 موجود در گوجه‌فرنگی می‌توانند نقش مؤثری در بهبود چین‌وچروک و ترمیم سلول‌های پوستی داشته باشند.

ساخت ماسک طبیعی گوجه‌فرنگی

ساخت ماسک گوجه‌فرنگی

برای ساخت ماسک گوجه‌فرنگی می‌توانید از آب گوجه‌فرنگی یا پوره‌ی گوشت گوجه‌فرنگی استفاده کنید و آن را با ترکیبات مفید دیگری مانند پودر جوی دوسر، خاک رس، عسل و… ترکیب کنید. همچنین می‌توانید یک گلوله پنبه‌ای را آغشته به آب گوجه‌فرنگی کنید و آن را به صورتتان بمالید و بگذارید ۳۰ دقیقه روی پوستتان بماند.

ماسک ورقه‌ای گوجه‌فرنگی هم با توجه به‌ سهولت کاربردش می‌تواند گزینه‌ای عالی برای بهره‌گیری از خواص گوجه‌فرنگی باشد، هم یکی از بهترین روش‌ها برای ساخت ماسک ورقه‌ای گوجه‌فرنگی استفاده از قرص ماسک است. کافی است مقداری آب گوجه‌فرنگی را با صافی صاف کنید و در یک‌ کاسه کوچک بریزید، سپس قرص ماسک ورقه‌ای را در کاسه بی‌اندازید تا ماسک باز شود و سپس ماسک را به راحتی روی صورتتان بگذارید. برای بهره‌گیری از خواص ماسک ورقه‌ای گوجه‌فرنگی می‌توانید از ماسک‌های ورقه‌ای موجود در بازار که حاوی عصاره گوجه‌فرنگی هستند هم استفاده کنید.

قرص ماسک ورقه ای صورت بایو آکوا مدل 0085 بسته 12 عددی

اگر بخواهید مستقیماً از آب گوجه‌فرنگی ماسک نقابی خانگی بسازید استفاده از دستگاه ماسک‌ساز یکی از گزینه‌هایی است که در اختیار دارید. این دستگاه برای ساخت ماسک‌های صورت خانگی فوق‌العاده است و به راحتی می‌تواند با استفاده از مواد طبیعی مانند آب و پوره‌ی گوجه‌فرنگی برایتان ماسک طبیعی نقابی بسازد.

پس از استفاده از ماسک گوجه‌فرنگی صورتتان را بشویید و کرم مرطوب‌کننده بزنید. استفاده از کرم مرطوب‌کننده پس از استفاده از ماسک سبب می‌شود رطوبت پوست حفظ شود و پوستتان شفاف‌تر و شاداب‌تر شود. برای خرید کرم مرطوب‌کننده مناسب برای نوع پوستتان می‌توانید به فروشگاه دیجی‌کالا مراجعه کنید.

ماسک صورت سادور مدل گوجه ای وزن 25 گرم

عوارض استفاده از ماسک گوجه‌فرنگی برای پوست

گوجه‌فرنگی یک ماده غذایی بسیار مفید است که از استفاده از آن چه به صورت خوراکی و چه به صورت ماسک کاملاً بی‌خطر است. با این وجود برخی از افراد نسبت به استفاده از ماسک گوجه‌فرنگی واکنش آلرژیک نشان می‌دهند. اگر پوستی حساس دارید ممکن است پوستتان نسبت به اسیدیته‌ی بالای گوجه‌فرنگی واکنش نشان دهد و دچار قرمزی پوست، کهیر یا خارش شوید. پیش از این که ماسک گوجه‌فرنگی را روی صورتتان بگذارید، گوجه‌فرنگی را روی ناحیه‌ی کوچکی از پوستتان بگذارید و بگذارید ۲۰ دقیقه بماند. اگر دچار عوارضی مانند قرمزی، خارش و تورم پوست شدید ممکن است پوستتان نسبت به گوجه‌فرنگی حساس باشد.

و در پایان

برای این که از خواص گوجه‌فرنگی بهره‌مند شوید علاوه بر استفاده از آن به صورت ماسک می‌توانید مصرف گوجه‌فرنگی را در تغذیه‌ی روزانه‌تان بیشتر کنید. با توجه به این که گوجه‌فرنگی سرشار از آنتی‌اکسیدان و ویتامین سی است مصرف گوجه‌فرنگی خام در سالاد یا نوشیدن آب گوجه‌فرنگی ضمن محافظت از بدنتان در برابر سرطان می‌تواند پوستتان را بسیار شفاف‌تر و سالم‌تر کند.

پیش از استفاده از ماسک گوجه‌فرنگی حتماً صورتتان را به‌خوبی پاک‌سازی کنید تا ماسک اثر بیشتری داشته باشد. استفاده از بخور صورت پیش از استفاده از ماسک هم می‌تواند تأثیر ماسک گوجه‌فرنگی را بیشتر کند.

این مطلب فقط جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با یک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منابع:healthline, hkvitals

روتین پوستی
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما