بهترین انیمه‌های اپرای فضایی که باید تماشا کنید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۱ دقیقه
بهترین انیمه‌های اپرای فضایی

به لطف داستان‌های حماسی، دسیسه‌های سیاسی جذاب و مبارزات پیچیده‌ی میان‌ستاره‌ای، بیننده‌ها همواره به انیمه‌های اپرای فضایی عشق ورزیده‌اند. با اینکه شاید محبوب‌ترین ژانر نباشد، انیمه‌های اپرای فضایی اغلب از بهترین، پیچیده‌ترین و جذاب‌ترین انیمه‌های علمی‌-تخیلی محسوب می‌شوند.

داستان‌های علمی‌-تخیلی فی‌نفسه خلاقانه و پیچیده هستند، اما ژانر اپرای فضایی حال‌وهوای آنها را به درجه‌ی خاصی ارتقا می‌دهند که شامل درگیری‌هایی در مقیاس‌های بزرگتر و ماجراهای حماسی و ملودراماتیک می‌شود که تضمین می‌کند بیننده‌ها را تا انتهای ماجرا مجذوب خود نگه دارد.

با توجه به گستردگی انیمه‌ها، هنوز تعداد زیادی انیمه‌ی اپرای فضایی ساخته نشده اما باز هم گزینه‌های بسیار ارزشمندی برای دوست‌داران وجود دارد که می‌توانند به سراغ‌شان بروند؛ از انیمه‌های کلاسیک قدیمی که هنوز هم به‌طرز مجذوب‌کننده‌ای طرفدارهای جدید پیدا می‌کنند تا بازسازی‌های مدرن یا حتی انیمه‌های کاملاً جدید که راه‌های نوآورانه‌ای برای به تصویر کشیدن این ژانر ارائه می‌دهند.

۱- دندی فضایی (Space Dandy)

دندی فضایی

 • سال پخش: ۲۰۱۴
 • تعداد قسمت‌ها: ۲۶
 • کارگردان: شینچیرو واتانابی، شینگو ناتسومه
 • امتیاز کاربران IMDB به انیمه: ۸.۱
 • امتیاز کاربران MyAnimeListبه انیمه: ۷.۹

دندی شکارچی پرزرق‌وبرق آدم‌فضایی‌هاست که با فضاپیمایش در کهکشان ماجراجویی می‌کند. در این سفر با دو همراه عجیب‌وغریبش همراه شده؛ رباتی به اسم کیو تی و موجود گربه‌مانندی به اسم میو. با اینکه پیمودن کهکشان جالب است اما همیشه با گونه‌های مختلف آدم‌فضایی‌ها و سیاره‌ها غیرعادی مواجه می‌شود که او را درگیر ماجراجویی‌های خطرناکی می‌کنند، به همین دلیل همیشه باید هشیار و گوش‌به‌زنگ باشد. با این وجود دندی می‌داند که بعد از هر ماجراجویی می‌تواند به رستوران محبوبش برگردد و استراحت کند.

«دندی فضایی»، که بعضی از طرفدارهای کابوی بیباپ آن را دنباله‌ای غیررسمی همین انیمه می‌دانند، روایتی غیرقابل پیش‌بینی ماجراجویانه‌ای را به تصویر می‌کشد و بیش از هر عنصری در داستان، بر کمدی بودن آن تمرکز می‌کند. از این جهت، شاید این انیمه مناسب بیننده‌هایی نباشد که دنبال سفرهای جدی و باشکوه هستند. این انیمه مناسب طرفدارهای انیمه‌های طولانی است که می‌خواهند برای تنوع انیمه‌ای کوتاه را ببینند و استراحتی به خودشان بدهند و شیطنت‌های سرگرم‌کننده‌ی دندی را دنبال کنند.

۲- به سوی ترا (Toward the Terra)

به سوی ترا انیمه اپرای فضایی

 • سال پخش: ۲۰۰۷
 • تعداد قسمت‌ها: ۲۴
 • کارگردان: اوسامو یامازاکی
 • امتیاز کاربران IMDB به انیمه: ۷.۵
 • امتیاز کاربران MyAnimeList به انیمه: ۶.۴

در آینده‌ای که آلودگی امکان زندگی بر روی کره‌ی زمین را ناممکن کرده، بشریت با استعمار سیارات مختلف به بقای خود ادامه می‌دهد. همچنین، با پیشرفت هوش مصنوعی حتی فراتر از شعور انسان‌ها، مردم ترجیح دادند آزادی خود را رها کنند و در جامعه‌ای زندگی کنند که همه‌‌ی جنبه‌های آن را هوش مصنوعی کنترل می‌کند. تا آنکه پسر جوانی به نام جومی به کمک سرباز بلو، رهبر نژاد مو، نژادی که قدرت‌های ذهنی خودشان را توسعه دادند به حدی که توانایی‌های ماورایی پیدا کردند، موفق می‌شود از این سرنوشت بی‌رحمانه فرار کند. جومی تصمیم می‌گیرد به نژاد مو بپیوندد و در کنار دوستان جدیدش به زمین می‌رود؛ شاید زمین تنها جای جهان باشد که بتوانند در صلح و آرامش در آن زندگی کنند.

«به سوی ترا» یکی از جذاب‌ترین تحولات ممکن در جامعه‌ی آینده را بررسی می‌کند که به پادآرمان‌شهر منتهی می‌شود. از محیط خود به‌عنوان اهرمی برای کشف موضوعات جاودانه، قابل‌تأمل و مهمی مانند تبعیض و اخلاق جنگ استفاده می‌کند. به این ترتیب، این انیمه برای طرفداران اپرای فضایی که به موقعیت‌های سیاسی پیچیده و درگیری‌های گیرا و جذاب که به‌سرعت تشدید می‌شوند و البته، نبرد کشتی‌های فضایی هم چاشنی اصلی این سریال است.

۳- کاپیتان تیلور بی‌مسئولیت (The Irresponsible Captain Tylor)

کاپیتان تیلور بی‌مسئولیت

 • سال پخش: ۱۹۹۳
 • تعداد قسمت‌ها: ۲۶
 • کارگردان: کویچی موشیمو
 • امتیاز کاربران IMDB به انیممه: ۷.۷
 • امتیاز کاربران MyAnimeList به انیمه: ۷.۹

جاستی یوکی تایلور مردی ساده است که دقیقاً می‌داند چه آرزویی دارد، اینکه شغلی بی‌دردسر در نیروی فضایی سیاره‌های متحد پیدا کند و زندگی خود را در آرامش و به دور از هر خطری بگذراند. با این وجود، برنامه‌هایش نقش بر آب می‌شود زیرا در موقعیت گروگان‌گیری گیر می‌افتد. در انتها موفق می‌شود فرمانده عالی‌رتبه‌ای را نجات دهد. تیلور به‌عنوان پاداشی برای تلاش‌هایش کاپیتان رزم‌ناو فضایی زهوار در رفته‌ای به نام سویوکازه می‌شود و تا به خودش می‌آید می‌بیند که مجبور شده خدمه‌ی عجیب‌و‌غریبی، متشکل از افراد ناسازگاری را علیه نیروهای امپراتوری رالگون مقدس هدایت کند.

در انیمه‌ی «کاپیتان تیلور بی‌مسئولیت» با قرار دادن قهرمانی که خودش و وظایفش را در موقعیت‌های پرتنش جدی نمی‌گیرد، انتظارات را زیرورو می‌کند و روایت تازه‌ای را به تصویر می‌کشد. اگرچه ذهنیت آرام تیلور و عدم تمایل او به رهبری دیگران، ممکن است در ابتدا او را کاپیتان نامناسبی جلوه دهد، اما در عوض، اینکه خودش را بهتر از دیگران تصور نمی‌کند، نقطه‌ی قوت تیلور است زیرا زیردستانش قدر او را بیشتر می‌دانند. به‌لطف نگرش منحصربه‌فرد تیلور و راه و روش غیرمعمول او برای مدیریت تنش‌های میان ستاره‌ای، ماجراهای فضایی او را سرگرم‌کننده و به‌یادماندنی است.

پیکسل طرح فضا و کهکشان کد 10383 مجموعه 5 عددی

۴- تاج ستاره‌ها (Crest of the Stars)

تاج ستاره‌ها

 • سال پخش: ۱۹۹۹ – ۲۰۰۱
 • تعداد قسمت‌ها: ۳۶
 • کارگردان: یوسوچیکا ناگواکا
 • امتیاز کاربران IMDB به انیمه: ۷.۵
 • امتیاز کاربران MyAnimeList به انیمه: ۷.۶

در دورانی که بشریت با تهدید امپراتوری ابه مواجه شده و از نظر تعداد نیروها و هم از جنبه‌ی فناوری در مضیقه قرار گرفته است، سیارات سرتاسر کهکشان با روش‌های مختلف واکنش نشان می‌دهند. رئیس‌جمهور سیاره‌ی مارتین با کمال میل جهان خود را در ازای تبدیل شدن به یکی از مقام‌های اشرافی ابه تسلیم کرده. رئیس‌جمهور موفق می‌شود پسرش، جینتو لین، را به شاهزاده تبدیل کند تا در میان آنهایی که مردمش را سرکوب کرده، زندگی کند. هنگامی که جینتو با لافیل ابریل، شاهدختی بی‌پروا و در عین حال توانا دوست می‌شود، این دو نفر درگیر مبارزه‌ی بزرگی می‌شوند که قرار است تمام دنیایشان را زیرورو کند.

انیمه‌ی «تاج ستاره‌ها» شاید شاهکار محسوب نشود اما سریال دیدنی قدیمی است که داستانی شخصیت‌محور را روایت می‌کند و در دنیایی مملو از جنگ‌های کهکشانی رخ می‌دهد. در حالی که طرفدار‌های انیمه‌های اپرای فضایی احتمالاً از ماجراهای سیاسی و درگیری‌های میان ستاره‌ای که میان جوامع مختلف، که در آینده‌ای دور اتفاق می‌افتد، خوششان خواهد آمد اما بدون شک هر بیننده‌ای از سیر رشد شخصیتی جذابی که در این انیمه روایت می‌شود، لذت خواهند برد زیرا شخصیت‌ها به همان اندازه که واقع‌بینانه و قابل‌لمس هستند، به‌خوبی بسط پیدا می‌کنند.

تابلو شاسی طرح فضا نورد کد blubd-mt225

۵- ستاره‌پیماها ۲۱۹۹ (Star Blazers 2199)

ستاره‌پیماها ۲۱۹۹ انیمه اپرای فضایی

 • سال پخش: ۲۰۱۲ – ۲۰۱۳
 • تعداد قسمت‌ها: ۲۶
 • کارگردان: تاکائو کاتو
 • امتیاز کاربران IMDB به انیمه: ۸.۱
 • امتیاز کاربران MyAnimeList به انیمه: ۸.۳

با گذشت زمان مناظر سرسبز زمین متحول شده، طبیعت سبز و خرم و ساختار فضای وحش هر دو به طور کامل از بین رفتند زیرا امپراتوری گامیلاس سیاره را به زمینی بایر و خشک تبدیل کرده. آنچه از بشریت باقی مانده به‌اجبار به شهرهای زیرزمینی پناه بردند. با این وجود، هنوز جای امیدواری هست که اوضاع بهبود یابد زیرا متوجه می‌شوند سیاره‌ای در دوردست به نام ایسکاندار دارای فناوری خاصی است که قادر خواهد بود شکوه گذشته‌ی زمین را بازگرداند. پس نیروهای دفاعی زمین تصمیم می‌گیرند چشم‌هایشان را به یاماتو بدوزند؛ یاماتو کشتی فضاپیمای جنگی است که خدمه‌اش مأموریت دشوار و حساس نجات بشریت را بر عهده گرفتند.

این انیمه‌ی بیست‌وشش قسمتی در واقع بازسازی درخشان یکی از انیمه‌های کلاسیک محبوب است که در سال ۱۹۷۶ پخش شد و موفق شده به اثر اصلی وفادار بماند اما در عین حال آن را از بسیاری از جهات بهبود ببخشد؛ انیمه‌ای حماسی که پایداری و استقامت بشریت را مورد بررسی قرار می‌دهد که حتی در دورانی که با انقراض تا حدودی قطعی مواجه شدند، انسان‌ها همچنان به امید رستگاری و راهی برای نجات راه‌شان را ادامه می‌دهند و برای رسیدن به اهداف‌شان تلاش می‌کنند، حتی تا جایی که به دورترین سیارات در فضا سفر می‌کنند. این انیمه روایتی خیره‌کننده است و هر آنچه که طرفدارهای اپرای فضایی دنبالش‌ هستند را در خودش دارد؛ از جنگ فضایی استراتژیک گرفته تا سفرهای جذاب و کهکشانی در این انیمه جا شده.

۶- ماکروس (Macross)

ماکروس

 • سال پخش: ۱۹۸۲ – ۱۹۸۳
 • تعداد قسمت‌ها: ۳۶
 • کارگردان: شوجی کاواموری
 • امتیاز کاربران IMDB به انیمه: ۸.۵
 • امتیاز کاربران MyAnimeList به انیمه: ۷.۹

روزی که فضاپیمای غول‌پیکری به زمین سقوط کرد، بشریت متوجه شد که در جهان تنها نیست. در نهایت این موقعیت تهدیدآمیز آنها را به ساخت کشتی فضاپیمایی اجبار می‌کند که نامش ماکروس است؛ ماکروس طراحی شده تا بشریت از آن برای دفاع از خود در برابر هرگونه حمله‌ی احتمالی استفاده کند. ماکروس در روز اول سفر اکتشافی خود، در حالی که نژاد بیگانه‌ی زنترادی به طور ناگهانی فرود آمده، خودبه‌خود شروع به شلیک سمت زنترادی‌ها می‌کند و در این لحظه آغاز جنگ عظیم کهکشانی کلید می‌خورد. هنگامی که مردم ماکروس قصد فرار می‌کنند، ناگهان می‌بینند به اعماق ناآشنا فضای بیرون از سیاره‌ی زمین منتقل شدند.

سریال «ماکروس» انیمه‌ای نقطه‌ی آغازین فرنچایز بلندی است که طرفدار‌هایش را برای دهه‌ها مجذوب خود کرده؛ داستانی جذاب را روایت می‌کند که به صورت هم‌زمان نبردهای حماسی در مقیاس بزرگ را به تصویر می‌کشد و در عین حال به کاوش‌های جزئی و شخصی می‌پردازد.

در حالی این انیمه به راحتی  اکشن سرگرم‌کننده را با صحنه‌های عاشقانه درهم می‌آمیزد، بیننده‌ها را مجذوب خودش می‌کند. با اینکه ماکروس در غرب محبوبیت زیادی پیدا نکرده اما این فرنچایز شامل چندین سریال و فیلم دیدنی است که طرفدارهای اپرای فضایی بدون شک از دنبال کردن آنها لذت خواهند برد.

مجسمه طرح فضانورد

۷- گمشده در فضا (Astra Lost in Space)

گمشده در فضا انیمه اپرای فضایی

 • سال پخش: ۲۰۱۹
 • تعداد قسمت‌ها: ۱۲
 • کارگردان: ماسائومی آندو
 • امتیاز کاربران IMDB به انیمه: ۸
 • امتیاز کاربران MyAnimeList به انیمه: ۸.۱

آریس اسپرینگِ سرخوش، به همراه گروهی از نوجوانان منحصربه‌فرد، قرار شده در اردوی سرگرم‌کننده‌ای در سیاره‌ی مک‌پا شرکت کند. اما ناگهان اردو بهم می‌ریزد زیرا به‌محض ورود به سیاره ناگهان گوی مرموزی آنها را می‌رباید و به فضایی دوردست فرستاده می‌شوند؛ دور از دنیایی که می‌شناختند و بدون راهی برای برقراری ارتباط با عزیزان‌شان گرفتار می‌شوند. با اینکه در کشتی به ظاهر رهاشده‌ای تنها ماندند، همه‌شان امیدوارند که بتوانند به خانه بازگردند بنابراین تصمیم می‌گیرند با هم سفری را آغاز کنند که بدون شک زندگی تک‌تک اعضای گروه را متحول خواهد کرد.

انیمه‌ی «گمشده در فضا» اثباتی بر این است که اپراهای فضایی هنوز هم می‌تواند محبوبیت و طرفدارهای جدیدی را حتی در میان مخاطب‌های مدرن پیدا کند. این انیمه با آنکه ماشین‌های بزرگ و چشم‌گیر یا جنگ‌های فضایی خیره‌کننده‌ای که دیگر انیمه‌ها دارند را نداشته باشد اما این روایت بر طبیعت درمانده‌ی بشریت و مبارزه‌اش برای بقا در دنیایی ناآشنا تمرکز کرده. لحن این انیمه در دنباله‌ی اپیزود آغازین طولانی آن است که دشواری فضای ورای زمین و استقامت ذاتی انسان را در برابر پس‌زمینه‌ی مسحورکننده سیارات ناشناخته را به خوبی روایت می‌کند.

۸- موبایل سوت گاندام: جادوگری از عطارد (Mobile Suit Gundam: The Witch from Mercury)

موبایل سوت گاندام: جادوگری در عطارد

 • سال پخش: ۲۰۲۲
 • تعداد قسمت‌ها: ۲۴
 • کارگردان: هیروشی کوبایاشی، ریو آندو
 • امتیاز کاربران IMDB به انیمه: ۷.۵
 • امتیاز کاربران MyAnimeList به انیمه: ۷.۹

وقتی که سولتا مریکوری سیاره دورافتاده‌ی خودش را ترک می‌کند تا به مدرسه فناوری استیکاسیا برود، با دنیای جدیدی مملو از فرصت‌های هیجان‌انگیز و قوانین عجیب روبه‌رو می‌شود. در مدرسه‌ی جدید سولتا، پیروزی میدان کسی است که در دوئل پیروز شود و برنده‌ی نهایی به میورین رامبران، دختر رئیس هیئت‌مدیره‌ی مدرسه، خواهد رسید. سولتا که از نحوه رفتار دیگران با میورین ناراضی است، تصمیم می‌گیرد نامزد فعلی میورین را به چالش بکشد و در نهایت پیروز می‌شود. با آنکه اولین روزهای سولتا در سیاره‌ی جدید پر از رخداد و حادثه بوده و تجریباتی که در مدرسه‌ی جدیدش تجربه خواهد کرد، به‌هیچ‌عنوان مانند مدرسه‌های معمولی نخواهد بود.

این انیمه به‌عنوان جدیدترین عنوان «موبایل سوت گاندام»، که یکی از گسترده‌ترین و محبوب‌ترین فرنچایزهای انیمه‌ای است، پخش شده و همان ترکیب کلاسیک را دوباره بازآفرینی می‌کند و به‌عنوان مقدمه‌ای دیدنی برای این دنیا عمل می‌کند. همچون دیگر عناوین «موبایل سوت گاندام»، این عنوان عناصری که ببینده‌ها از قبل عاشق آنها شده‌اند، مانند ملودرام جذاب و دسیسه‌های سیاسی، در خودش دارد، به‌علاوه با ایجاد نقاط عطف جدید، به‌خصوص در شکل‌گیری رابطه‌ای زیبا میان سولتا میورین به سریالی جذاب تبدیل شده.

این فرانچایز با همین اسم سریال‌های دیگری هم دارد که برای بیننده‌ها در دسترس هستند.

۹- کابوی بیباپ (Cowboy Bebop)

کابوی بیباپ

 • سال پخش: ۱۹۹۸
 • تعداد قسمت‌ها: ۲۶
 • کارگردان: شینیچیرو واتانابی
 • امتیاز کاربران IMDB به انیمه: ۸.۹
 • امتیاز کاربران MyAnimeList به انیمه: ۸.۸

در آینده‌ای دور که بشریت موفق به ایجاد سکونتگاه‌هایی در سیارات مختلف شده، حضور گسترده‌ی جنایتکاران و قانون‌شکنان منجر به ظهور شکارچیان جایزه‌بگیر شده که هر روز جان خودشان را به خطر می‌اندازند تا افراد مزاحم خطرناک را دستگیر کنند. اسپایک اشپیگل و جت بلک، دو شکارچی جایزه‌بگیر مصمم و در عین حال مشکل‌دار که در ابتدا فقط خودشان دو نفر در کنار هم فعالیت می‌کردند، در نهایت همراهان بیشتری را برای ماجراجویی‌های هیجان‌انگیزشان جذب می‌کنند؛ شکارچی‌های جدید یعنی فی ولنتاین، کلاهبرداری بدشانس، ادوارد، نابغه‌ای جوان، و آین، کورگی رباتیک ولزی، به اسپایک و جت می‌پیوندند.

این انیمه در ابتدا ممکن است با آنچه به صورت کلاسیک از اپرای فضایی انتظار داریم متفاوت باشد زیرا بیشتر بر روی شخصیت‌ها و درگیری‌های جزئی‌شان تمرکز می‌کند و جنگ‌های میان ستاره‌ای ندارد. اما «کابوی بیباپ» به انیمه‌ای نمادین تبدیل شده که فضای منحصربه‌فرد و شخصیت‌های جذابی را در خودش دارد. ماجراجویی‌های فضایی جذاب اسپایک اشپیگل و خدمه‌اش نه تنها یکی از بهترین اپراهای فضایی به حساب می‌آید بلکه یکی از بهترین انیمه‌هایی است که تابه‌حال ساخته شده.

۱۰- افسانه‌ی قهرمانان کهکشان (Legend of the Galactic Heroes)

افسانه‌ی قهرمانان کهکشان

 • سال پخش: ۱۹۸۸ – ۱۹۹۷
 • تعداد قسمت‌ها: ۱۱۰
 • کارگردان: نابورا ایشیگورو، کیزو شیمیزو
 • امتیاز کاربران IMDB به انیمه: ۹
 • امتیاز کاربران MyAnimeList به انیمه: ۹

امپراتوری کهکشانی و اتحاد سیاره‌های آزاد مدت‌هاست که در جنگی در فضا، میان ستاره‌ها، با ابعاد عظیم درگیر شدند و خسارات متعددی هم از نظر تعداد سربازهای از دست‌رفته و هم از نظر سفینه‌های فضایی از بین‌رفته، در هر دو طرف به بار آورده. حالا که نسل جدیدی قرار است سکان رهبری جنگ را بر عهده بگیرد، جهت و دامنه‌ی نبرد قرار است کامل تغییر کند. در حالی که راینهارد فون لوهنگرام، اهل امپراتوری، به دنبال این است که حاکم بزرگ بشریت شود و آنها را تحت اراده‌ی خودش متحد کند، یانگ ون لی، از اهالی اتحاد سیارات آزاد، به دیپلماسی اعتقاد دارد و امیدوار است دنیا به دموکراسی برسد.

در حالی که ممکن است تعداد قسمت‌ها و سال انتشار آن بیننده‌ها را مردد کند اما این انیمه بدون شک ارزش تماشا کردن را دارد. «افسانه‌ی قهرمانان کهکشان» برای طرفداران ماجراهای حماسی که در دل فضا اتفاق رخ می‌دهند مناسب است و نه تنها هر عنصری را که طرفداران این زیرژانر دوست دارند، از درگیری‌های فضایی جذاب و دسیسه‌های سیاسی گرفته تا یک فضای حماسی دیدنی را در خودش دارد بلکه در هر منظری، چه فنی و چه موارد دیگر، اثری برجسته محسوب می‌شود؛ «افسانه‌ی قهرمانان کهکشان» یکی از بهترین‌ها و حتی شاید بهترین انیمه‌ی اپرای فضایی باشد.

منبع: ScreenRant

راهنمای تماشای سریال


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما