راهنمای خرید بهترین عینک برای کار با کامپیوتر؛ هر آنچه باید بدانید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
بهترین عینک برای کار با کامپیوتر

آیا به دنبال یافتن و خرید بهترین عینک برای کار با کامپیوتر هستید؟ در این مقاله تلاش می‌کنیم ضمن توضیح درباره‌ی این موضوع که عینک برای کار با کامپیوتر باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد، درباره‌ی نکات پیرامون خرید بهترین عینک برای کار با کامپیوتر هم صحبت می‌کنیم.

چرا باید عینک مخصوص کامپیوتر را بخریم؟

عینک مخصوص کامپیوتر

بهترین عینک کامپیوتر یا به زبان دقیق‌تر بهترین عینک ضد اشعه کامپیوتر باید از پارامترهای به خصوصی برخوردار باشد. احتمالا اولین سوالی که به ذهن‌تان خطور کرده این است که آیا استفاده از عینک مخصوص کار با کامپیوتر ضروری است؟ اگر قرار باشد کاربرها در بلند مدت پای کامپیوتر مشغول به کار شوند، امکان دارد عوارضی نظیر خستگی چشم، تاری دید و به تبع سر درد را تجربه کنند. این عوارض به دلیل در معرض قرارگیری چشم‌های کاربر به طور مستمر با نور آبی است. به همین دلیل به این عینک‌های مخصوص، عینک‌های بلو کنترل (Blue Control) هم گفته می‌شود.

چرا باید خطر نور آبی را جدی گرفت؟

خطر نور ٱبی

بسیاری از کاربرها تصور می‌کنند که نور آبی، قدرت تخریب آنچنان زیادی روی چشم‌ها ندارد. در صورتی‌ که باید آسیب‌های مربوط به انتشار نور آبی را کاملا جدی گرفت. از آنجایی که نور آبی طول موج کوتاه‌تری نسبت به سایر طیف‌های نوری دارد، به تبع دارای انرژی بیشتری هم است. به همین دلیل، میزان آسیب به بافت‌های نرم چشم موجب بروز بیماری‌هایی مثل آب مروارید می‌شود. به طور خلاصه می‌توان به دو عارضه‌ی جدی و مهم اشاره کرد که یکی از دلایل ظهور آنها، در معرض قرارگیری مستمر به نور آبی است:

دژنراسیون یا تخریب ماکولا

ماکولا یا جسم زرد، بخشی از چشم است که مسئولیت دقت و تیزبینی را برعهده دارد. نور آبی که به طور معمول از خورشید و صفحات دیجیتالی منتشر می‌شود، این قدرت را دارد تا در بلند مدت به این بخش از چشم آسیب وارد کند. اگر تخریب ماکولا وخامت پیدا کند، حتی احتمال نابینایی هم سلامت بیمار را تهدید می‌کند.

عینک محافظ چشم دوکو مدل bluecutUV400

سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر (CVS)

شایع‌ترین عارضه‌ای که کاربرها در کار با کامپیوتر در بلند مدت با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، سندرم بینایی ناشی از کار با رایانه است. این عارضه صرفا مختص به بزرگسال‌ها نیست و حتی کودکان هم می‌توانند آن را تجربه کنند. خیره شدن طولانی مدت به صفحه‌ی مانیتور کامپیوتر یا حتی گوشی‌های هوشمند این مشکل را ایجاد می‌کند. از آنجایی که کاربرها در هنگام کار با کامپیوتر کمتر پلک می‌زنند، چشم‌ها به مرور خشک شده و به تبع چشم‌ها دچار التهاب می‌شود. علاوه بر خشکی چشم، تاری در دید، سر درد و آستنوپیا (خستگی چشم) از دیگر نشانه‌های این عارضه تلقی می‌شود.

برای جلوگیری از خستگی چشم قانون ۲۰-۲۰-۲۰ را باید رعایت کرد. یعنی پس از هر ۲۰ دقیقه کار با کامپیوتر، حداقل به مدت ۲۰ ثانیه استراحت کرده و به شی یا فردی که حداقل در ۲۰ قدم دورتر از شما وجود دارد نگاه کنید.

بر اساس بیماری‌های گفته شده، باید بهترین عینک برای کار با کامپیوتر را خریداری کنید. با این حال چیزی که اهمیت ویژه‌ای هنگام خرید دارد، انتخاب بهترین عدسی است.

انتخاب بهترین عینک برای کار با کامپیوتر؛ از جنبه‌ی رنگ عدسی

بهترین عینک برای کار با کامپیوتر

هیچ الزامی وجود ندارد که عینک برای کار با کامپیوتر حتما دارای عدسی شفاف و بی‌رنگ باشد. اتفاقا کارشناس‌ها و متخصصین پیشنهاد می‌کنند که از عدسی‌های رنگی برای ساخت عینک‌های طبی مخصوص به کامپیوتر استفاده شود. علت این موضوع در کاهش نورهای صفحه نمایش به وسیله‌ی ایجاد کنتراست بیشتر است. با تمامی این تفاسیر، در زمان نگارش این مطلب، رنگ زرد به عنوان بهترین رنگ برای محافظت از چشم‌ها دانسته می‌شود. بنابراین اگر با محصولاتی مواجه می‌شوید که شیشه‌هایشان به رنگ زرد است، می‌توان روی این دسته از محصولات به منظور خنثی کردن نور آبی صفحه‌ی مانیتور حساب ویژه باز کرد.

تفاوت عدسی بلوکات و بلو کنترل برای کار با کامپیوتر

عدسی‌های بلوکات و بلو کنترل در ظاهر شبیه به هم به نظر می‌رسند اما از جنبه‌ی ساختاری می‌توان تفاوت‌های حائز اهمیتی میان آنها را رویت کرد. کاربرد هر دو نوع عدسی برای کاهش انتشار نور آبی است. با این اوصاف، عدسی بلوکاتْ هم تابش اشعه‌های مضر و هم اشعه‌های مفید را فیلتر می‌کند. عدسی بلو کنترل برخلاف بلوکات تنها جلوی عبور اشعه‌ی مضر را گرفته و به اشعه‌ی مثبت اجازه‌ی انتشار را می‌دهد.

عینک ضد اشعه UV واته مدل Silver

این دو مدل عدسی حتی از جنبه‌ی کیفیت ساخت هم متفاوت هستند. عدسی‌های بلو کنترل در واقع عدسی‌های معمولی به حساب می‌آیند که صرفا یک لایه‌ی پوششیِ رنگی و ضد انعکاسی در سطح‌شان قرار گرفته است. با این حال، عدسی‌های بلوکات از مونومرهای با کیفیت تشکیل شده‌اند.

به طور کلی بهتر است افرادی از عینک با عدسی بلوکات استفاده کنند که به طور روتین هر روز شش الی هشت ساعت پای کامپیوتر، تبلت یا حتی گوشی هوشمند هستند. برای کاربرهایی که کمتر با این دستگاه‌های دیجیتالی سر و کار دارند (حداقل ۲ الی ۳ ساعت در طول یک شبانه‌روز) می‌توان خرید عینک با عدسی بلو کنترل را پیشنهاد کرد.

از جنبه‌ی قیمت به طور معمول عینک‌های مخصوص کامپیوتر مجهز به عدسی بلوکات ارزان قیمت‌تر از عینک‌های بلوکنترل محسوب می‌شوند.

ویژگی‌های بهترین عینک بلوکنترل برای کار با کامپیوتر

عینک ضد اشعه کامپیوتر

به عینکی می‌توان بهترین عینک بلوکنترل گفت که حداقل چهار پارامتر زیر را رعایت کند:

 • عدسی بتواند حداقل ۹۵ درصد از نور آبی ساطع شده را مسدود کند.
 • عینک باید درجه‌بندی UV داشته باشد. به طور معمول ۴۰۰ الی ۴۲۰ در محصولات حال حاضر در سطح بازار یک عدد قابل قبول است.
 • عینک باید به پوشش ضد انعکاس مجهز باشد.
 • عینک باید گارانتی در برابر شکستگی داشته باشد.
عینک ضد اشعه UV دیتیای مدل 9631 GL

بهترین مارک عدسی بلوکنترل برای کار با کامپیوتر

در زمانی که این مطلب نوشته می‌شود می‌توان چند برند پرطرفدار را معرفی کرد. لازم به ذکر است معرفی برندهای موجود در این مقاله صرفا برای آگاهی است و دیجی‌کالا مگ، خرید یک برند یا مارک خاص را توصیه نمی‌کند. بهترین مارک‌ها برای عینک بلوکنترل به شرح زیر است (برندها بر اساس ترتیب خاصی لیست نشده‌اند):

 • Kodak
 • Zeiss
 • Hoya
 • Maxxee
 • Barner Dalston
 • Barner Williamsburg
 • Barner Le Marais
 • Barner Chamberi
 • Barner Kreuzber
 • Barner Shoreditch
 • Goodlook GL308

آیا استفاده از عینک کامپیوتر در بیرون از خانه هم کاربرد دارد؟

عینک مخصوص کامپیوتر و گوشی

همان‌طور که در ابتدای مقاله به این موضوع اشاره شده، عینک مخصوص کار با کامپیوتر تنها برای کار با دستگاه‌های دیجیتالی ساخته نشده است. نور خورشید  هم به عنوان یک منبع قدرتمندِ ساطع کننده‌ی نور آبی شناخته می‌شود. بنابراین، می‌توان از این نوع عینک‌های به خصوص در بیرون از منزل هم استفاده کرد. به همین دلیل بهتر است یک عینک کامپیوتر با کیفیت را خریداری کنید.

سوال و جواب‌های رایج
چه تفاوتی از لحاظ قیمت بین عینک‌های بلو کنترل و بلوکات وجود دارد؟
از جنبه‌ی قیمت به طور معمول عینک‌های مخصوص کامپیوتر مجهز به عدسی بلوکات ارزان قیمت‌تر از عینک‌های بلوکنترل محسوب می‌شوند.
چه افرادی باید از عینک بلو کنترل و چه افرادی باید از عینک بلو کات استفاده کنند؟
به طور کلی بهتر است افرادی از عینک با عدسی بلوکات استفاده کنند که به طور روتین هر روز شش الی هشت ساعت پای کامپیوتر، تبلت یا حتی گوشی هوشمند هستند. برای کاربرهایی که کمتر با این دستگاه‌های دیجیتالی سر و کار دارند (حداقل ۲ الی ۳ ساعت در طول یک شبانه‌روز) می‌توان خرید عینک با عدسی بلو کنترل را پیشنهاد کرد.
کاربردهای عینک بلوکنترل چیست؟
برای استفاده‌ی طولانی مدت با دستگاه‌های کامپیوتری و گوشی‌های هوشمند و همچنین برای جلوگیری از انتشار نور آبی خورشید می‌توان از عینک‌های بلو کنترل استفاده کرد.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما