۲۷ فیلم برتر قرن ۲۱ درباره‌ی سرقت

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳۱ دقیقه
فیلم سرقت

از زمان فیلم سرقت بزرگ قطار در سال ۱۹۰۳، فیلم‌های سرقت‌ تماشاگران را مجذوب خود کرده‌اند. آن‌ها افرادی جسور و حیله‌گر را به نمایش می‌گذارند که می‌توانند شهروندان مطیع قانون را به چالش بکشند.

این فیلم‌ها از فدوراها و گاوچران‌های دهه‌های ۵۰ و ۶۰ میلادی فراتر رفتند و تحت مکتب جدیدی که در دهه ۷۰ میلادی زیر نظر لی استراسبرگ افسانه‌ای بود، پیشرفت کردند. سپس در دهه ۹۰ میلادی با انفجار فیلم‌های معاصر در این زیر‌ژانر مواجه شدیم، از جمله نقطه فروپاشی، سگ‌های انباری، مخمصه، ماموریت غیر‌ممکن، جکی براون و اولین فیلم پرهزینه استیون سودربرگ با نام خارج از دید. فیلمنامه‌های جذاب، کارگردانان باکلاس و بازیگران پرطرفدار، این آثار را به فیلم‌هایی بی‌بدیل تبدیل کردند که هنوز فیلم‌های سرقت امروزی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهند.

فیلم‌های سرقت مدرن، گانگسترهای حریص قدیمی را که سیگار می‌کشند و اسلحه به دست دارند از دور خارج کرده و شخصیت‌های پیچیده و حساب شده‌ای را جایگزین آن‌ها کرده‌اند که اخلاق آن‌ها از انگیزه‌های آن‌ها مبهم‌تر است. بسیاری از این فیلم‌ها به عنوان انتقادی استعاری از وضعیت کنونی سیستم سرمایه‌داری و اوضاع طبقه کارگر آمریکا عمل می‌کنند اما همه چیز، فلسفه نیست، بلکه یک فیلم سرقت‌ خوب، پرتنش، دراماتیک، غیرقابل پیش‌بینی و هوشمندانه است. یک تیراندازی بزرگ در فیلم می‌تواند به اندازه یک سرقت غیر‌مسلح، موثر باشد، به شرطی که هنرمندان و نه جنایتکاران، به خوبی از پس اجرای آن بربیایند. جذابیت، کمدی و انرژی که سودربرگ با سبک خود و گروه بازیگران ۱۱ یار اوشن، به این ژانر تزریق کرد، بر تماشاگران سراسر جهان تاثیر گذاشت. این اثر با گذشت بیش از ۲۰ سال از زمان اکران، هنوز در فرهنگ مدرن سینما و موسیقی (با توجه به گنجاندن آهنگ بازسازی نشده الویس در فیلم، تقریبا سی سال پس از مرگش) ماندگار است اما ۱۱ یار اوشن، تنها سرقت هوشمندانه، پرتنش و غیرقابل پیش‌بینی در هزاره جدید نیست. حتی دنباله‌های آن نیز، زیبا، خنده‌دار و هوشمندانه هستند. به غیر از ۱۲ یار اوشن و ۱۳ یار اوشن، ۲۷ فیلم سرقت‌ دیگر موجود هستند که ارزش دیدن دارند. 

۲۷. مرد مورچه‌ای (Ant-Man)

فیلم سرقت مرد مورچه‌ای

 • کارگردان: پیتون رید
 • نویسندگان: ادگار رایت، جو کورنیش، آدام مککی
 • بازیگران: پل راد، اوانجلین لیلی، مایکل داگلاس، کوری استول، مایکل پنا
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۵
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۳ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۳ از ۱۰

فیلم مرد مورچه‌ای ادگار رایت به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های کمیک مدرن در نظر گرفته می‌شود اما مرد مورچه‌ای پیتون رید به عنوان یکی از کم‌تر دیده‌شده‌ترین داستان‌های اصلی مارول شناخته می‌شود. این فیلم ژانرهای کمیک و سرقت را در یک نمایش سرگرم‌کننده و پر از جلوه‌های ویژه و اکشن ابرقهرمانی ادغام می‌کند. پل راد دزدی مهربان است که در نقش اسکات لانگ بازی می‌کند. هنک پیم (مایکل داگلاس) به او ماموریت می‌دهد تا به شرکت قدیمی هنک وارد شده و یکی از کارهای مهم زندگی‌اش را سرقت کند. یک محافظ انتقام‌جو، یک دختر کوچک‌شده و یک لباس کوچک، عناصری غیرمنتظره هستند که به این فیلم مهیج و شوخ‌طبعانه اضافه می‌شوند. فیلم‌نامه رایت، جو کورنیش و آدام مککی پر از کمدی، جذابیت، انرژی و شوخ‌طبعی است. حتی بازیگران مکمل مانند مایکل پنا نیز فوق‌العاده هستند که یک بازی عالی به عنوان دوست وفادار نقش اصلی به اجرا می‌گذارد. مرد مورچه‌ای یک فیلم سرقت‌ خنده‌دار و سرگرم‌کننده و داستانی اصیل است. 

۲۶. ارتش مردگان (Army of the Dead)

بهترین فیلم های سرقت

 • کارگردان: زک اسنایدر
 • نویسندگان: زک اسنایدر، شی هتن، جابی هارولد
 • بازیگران: دیو باتیستا، الا پرنل، آنا رگورا، اوماری هاردویک، ماتیاس شوایگوفر
 • تاریخ انتشار: ۲۰۲۱
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۶۷ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۵.۸ از ۱۰

سال ۲۰۲۱ برای زک اسنایدر سال بسیار خوبی بود. او چهار سال پس از اکران فیلم لیگ عدالت، شاهد انتشار دیدگاه اختصاصی خود از لیگ عدالت بود و هم‌چنین فیلم سرقت‌محور او که دنباله فیلم طلوع مردگان بود اکران شد. این فیلم، اثری خونین، خلاقانه و پر جنب و جوش است. این پروژه، تعریفی جدید و نوآورانه از ژانر سرقت و زامبی ارائه می‌دهد. دیو باتیستا (بازیگر نگهبانان کهکشان) تیمی از مزدوران و اشرار را جمع می‌کند و آن‌ها را رهبری می‌نماید تا منطقه‌ای از لاس وگاس را تخلیه و پاکسازی کنند که به دلیل هجوم زامبی‌ها از سایر نقاط ایالات متحده قرنطینه شده است.

اسنایدر در این پروژه به عنوان نویسنده، تهیه کننده، کارگردان و مدیر فیلمبرداری فعالیت داشت و این فیلم را کاملا به سبک و سیاق خود ساخت. سکانس مهم آغازین، به تنهایی نمایشی استادانه از قدرت احساسی این کارگردان است. این اثر ریتمی عالی دارد و لحن آن به تدریج تغییر می‌کند و در گام بعدی از یک فیلم کمدی به یک فیلم مالیخولیایی تبدیل می‌شود. زک اسنایدر اعلام کرد که آثار بیشتری از دنیای جدیدترین فیلم زامبی‌محور خود منتشر خواهد شد که احتمالا شامل یک پیش‌درآمد، یک انیمه و حداقل یک دنباله خواهند بود.

۲۵. بیبی راننده (Baby Driver)

بهترین فیلم های دزدی بیبی راننده

 • کارگردان: ادگار رایت
 • نویسنده: ادگار رایت
 • بازیگران: انسل الگورت، جو برنتال، جو هم، لیلی جیمز، ایزا گونزالس، جیمی فاکس
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۷
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۲ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۶ از ۱۰

بیبی راننده مانند چند خط کوتاه از ملودی یک قطعه موزیکال است. اکشن، انسداد، هیجان و صدا همزمان با ضرب و شتم، در مدت زمان تقریبا دو ساعته این مونتاژ حماسی از موسیقی و تعقیب و گریز ماشینی، یکی از منحصر به فردترین و پرانرژی‌ترین فیلم‌های اکشن تمام دوران را ایجاد می‌کند. در این فیلم با موضوع سرقت، انسل الگورت (بازیگر بخت پریشان ما) به عنوان بیبی، روی صندلی راننده می‌نشیند. او راننده‌ای ماهر است که استعداد خود را در یک سرقت جنایی که توسط کوین اسپیسی طراحی و اداره می‌شود، به کار می‌گیرد. بیبی راننده مانند همه فیلم‌های قبلی رایت، پر از انرژی است. فقط در بخش‌هایی خاص، از سرعت فیلم کاسته می‌شود تا بیبی به خانه برگردد تا از جوزف (سی جی جونز)، همسایه ناشنوای پیر خود مراقبت کند و در آن‌جاست که او با دبورا (لیلی جیمز) آشنا می‌شود.

موسیقی متن فیلم، فوق‌العاده و شامل موسیقی‌های انتخاب شده توسط خود رایت است که تقریبا در تمام فریم‌های فیلم از طریق هماهنگی با ریتم و دیالوگ‌ها، با فیلم تلفیق می‌شود. این فیلم، جسورانه و سرگرم‌کننده و دارای چندین صحنه تعقیب و گریز فوق‌العاده است که با انتخاب آهنگ‌هایی شیرین، جلا داده شده‌اند. اجراهای بازیگران، عالی و دراماتیک و کاملا با دنیای موسیقی منحصر به فرد ترسیم‌شده در بیبی راننده، هماهنگ هستند. 

۲۴. راهزنان (Bandits)

فیلم راهزنان از فیلم‌های سرقت‌محور

 • کارگردان: بری لوینسون
 • نویسنده: هارلی پیتون
 • بازیگران: بروس ویلیس، بیلی باب تورتون، کیت بلانشت، تروی گاریتی، برایان بایرن، استیسی تراویس
 • تاریخ انتشار: ۲۰۰۱
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۶۴ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۵ از ۱۰

بروس ویلیس و بیلی باب تورتون در این فیلم ارزشمند اوایل قرن جدید، به عنوان یک زوج باهوش و شوخ طبع حضور دارند. آن‌ها شهروندان ناامید فوق‌الذکر نیستند که توسط سیستم مجبور به جرم و جنایت شده باشند، بلکه دو مرد هستند که تمایل دارند به شیوه‌ای زندگی کنند که برای ۹۹ درصد از مردم جهان، دست‌نیافتنی است. آن‌ها با سرقت غیر‌مسلحانه از بانک‌ها شروع می‌کنند و به گونه‌ای پیشرفت می‌کنند که به آن‌ها لقب راهزنان می‌دهند. این دو در طول جنایات خود، سادیستی عمل نمی‌کنند و بسیار خونسرد و ملایم هستند.

برنامه‌های آن‌ها توسط کیت بلانشت به هم می‌خورد که سعی دارد در روند آن‌ها خلل ایجاد کند. سکانس‌ معرفی او که سبک خاصی دارد، آغاز هیجان غیرقابل پیش‌بینی ناشی از حضور اوست. پویایی بین بروس ویلیس کاریزماتیک، بیلی باب ترتون عصبی و کیت بلانشت دیوانه، نقطه قوت و نیروی محرکه این فیلم است. این سه نفر به شکلی جالب، درگیر یک مثلث عشقی می‌شوند و در نهایت، شاهد روایتی از عشق و همکاری این نفرات، خارج از استانداردهای متعارف فیلم‌های سرقت از بانک هستیم. 

۲۳. کشیده‌شده در بتن (Dragged Across Concrete)

کشیده‌شده در بتن از بهترین فیلم های سرقت از بانک جدید

 • کارگردان: کریگ زاهلر
 • نویسنده: کریگ زاهلر
 • بازیگران: مل گیبسون، وینس وان، تروی کیتلز، مایکل جی وایت، توماس کرشمن
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۸
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۶ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۹ از ۱۰

وقتی صحبت از فیلم‌های مردانه و تند می‌شود، کریگ زاهلر، این سبک را که کارگردانان دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی باب کرده بودند، زنده می‌کند. کشیده‌شده در بتن جدیدترین فیلمی است که زاهلر، نویسندگی و کارگردانی آن را برعهده داشته است که همان شخصیت‌پردازی، بدبینی و ایده‌آل‌گرایی آمریکایی را که در آثار قبلی او مانند سلول ۹۹ و بون تامهاوک دیده بودیم، به صورت تکامل‌یافته‌تر به تصویر می‌کشد. فیلم، داستان دو پلیس تعلیق‌شده، مل گیبسون و وینس وان را دنبال می‌کند که قصد سرقت از یک جنایتکار را دارند که معلوم می‌شود دزد بانک است. این اثر فیلمی تقریبا سه ساعته، غرق در دیالوگ و شخصیت‌پردازی به همراه خشونتی تکان‌دهنده و انفجاری است؛ یکی از بهترین فیلم‌های دزدی از بانک.

در این فیلم در یکی از نگران‌کننده‌ترین و ترسناک‌ترین صحنه‌های سرقت از بانک در سینما، شاهد فضایی غم‌انگیز و متفاوت هستیم که توسط افرادی واقعا ترسناک و مبتکر به وجود می‌آید. اجراهای قوی بازیگران در سناریویی وحشتناک، فیلم را پربار کرده و بر اکشن و کشت و کشتار صحنه‌ها، تاثیر خاصی گذاشته است. این فیلم ریتمی آهسته دارد اما بینندگان صبور، در نهایت، پاداشی ارزشمند از این شخصیت‌های پیچیده دریافت می‌کنند که با شلیک گلوله و مرگ و میر مهم‌ترین کاراکترها همراه است. کشیده‌شده در بتن میان فیلم‌های سرقت هوشمندانه جایگاه خاص خود را دارد.

۲۲. رانندگی (Drive)

فیلم رانندگی از بهترین فیلم های سرقت

 • کارگردان: نیکولاس ویندینگ رفن
 • نویسنده: حسین امینی
 • بازیگران: رایان گاسلینگ، کری مولیگان، برایان کرانستون، آلبرت بروکس، اسکار آیزاک، ران پرلمان
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۱
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۳ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۸ از ۱۰

سخت است که باور کنیم ۱۰ سال از اکران رانندگی گذشته است. این فیلم جنایی و سرقت‌محور نئونوآر با بازی رایان گاسلینگ، یکی از شاهکارهای فیلم‌سازی معاصر است که موسیقی متن تامل‌برانگیزی از کلیف مارتینز و فیلم‌برداری منحصربه‌فردی از نیوتون توماس سیگل (فیلم‌بردار مردان ایکس: روزهای گذشته آینده) دارد. راننده، شخصیت آرام و با انگیزه گاسلینگ، بدلکاری است که به عنوان راننده یک باند جنایتکار زیرزمینی در لس‌آنجلس فعالیت می‌کند. پیشینه داستان، نیات و رویاهای او همه به تفسیر خود مخاطب واگذار شده‌اند تا شخصیت او، مرموز و کارآمد به نظر برسد.

آن‌چه مشخص است تمایل او برای جدا نگه داشتن زندگی دوگانه خود است. وقتی جهان‌های او با هم برخورد می‌کنند، سکوت و فضای نیمه اول فیلم از بین می‌رود و شاهد یک پایان‌بندی خونین و انتقام‌جویانه هستیم. اکشن فیلم، وحشیانه و خشونت‌آمیز است و جلوه‌های ویژه آن‌قدر ناخوشایند هستند که نمی‌توان به آن‌ها نگاه کرد. رانندگی، اولین فیلم هالیوودی کارگردان، نیکلاس ویندینگ رفن بود که تبدیل به سبک و علامت تجاری او شد و این سبک در فیلم بعدی او، برونسون نیز ادامه یافت. او در تمام آثار بعدی خود سعی کرد چیزی شبیه به رانندگی بیافریند. 

۲۱. سریع و خشمگین ۵ (Fast Five)

بهترین فیلم های سرقت

 • کارگردان: جاستین لین
 • نویسندگان: کریس مورگان، کری اسکات تامپسون
 • بازیگران: وین دیزل، پل واکر، دواین جانسون، جوردنا بروستر، تایرس گیبسون، لوداکریس
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۱
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۷ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۳ از ۱۰

تماشای سریع و خشمگین ۵ بسیار شگفت‌انگیز و لذت‌بخش است. این فیلم علی‌رغم قدمت آن، یک بازخوانی معاصر برای حماسه‌های اکشن دهه ۸۰ میلادی است که آدرنالین مخاطبان، با تماشای آن ترشح می‌شود و دیالوگ‌هایی قوی دارد. این اولین فیلمی است که کل اعضای تیم فرانچایز در یک قسمت جمع می‌شوند و اولین حضور دواین جانسون (راک) در نقش مامور ویژه، هابز، در حماسه سریع و خشمگین است. کارگردان فیلم، جاستین لین با استفاده‌ از جادوی سینما و نادیده گرفتن قوانین فیزیک، از مرزبندی دو فیلم قبلی خود در این فرنچایز فراتر می‌رود.

فیلم مستقیما در همان نقطه‌ای که سریع و خشمگین ۴ در سال ۲۰۰۹ متوقف شده بود، آغاز می‌شود و اثری پر از جنایتکاران و ماشین‌های فوق‌العاده است که از همان ابتدا تماشاگران را برای دنیایی غیرقابل پیش‌بینی و اغلب کمدی آماده می‌کند. در این فیلم اعضای تیم به سرپرستی دومینیک تورتو (وین دیزل) در یک سرقت شرکت می‌کنند که به منظور انتقام از یک باند مافیایی جنایتکار در آمریکای جنوبی طراحی شده است. دوم و برایان (پل واکر) نفراتی اعم از رانندگان و افراد کاربلد از سری سریع و خشمگین از جمله تایرس گیبسون، لوداکریس، هان، گال گادوت و ریس را گرد هم می‌آورند. نیم ساعت آخر فیلم، بهترین سکانس‌های اکشن در بین همه فیلم‌های پرطرفدار سریع و خشمگین را به نمایش می‌گذارد و دارای یک سرقت هوشمندانه، مخرب، جذاب و بی‌نظیر در تاریخ این فرانچایز است.

۲۰. سرقت (Heist)

فیلم سرقت

 • کارگردان: دیوید مامت
 • نویسنده: دیوید مامت
 • بازیگران: جین هکمن، ربکا پیدگون، دنی دویتو، دلروی لیندو، سم راکول
 • تاریخ انتشار: ۲۰۰۱
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۶۶ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۵ از ۱۰

سرقت علی‌رغم اکران هم‌زمان با ۱۱ یار اوشن، کاملا با آن متفاوت است. دنیای این فیلم، بدبینانه، خاکستری و زجرآور است. جین هکمن سردسته گروهی از سارقان و هنرمندان کلاهبردار و کثیف است. گروه سارقان این فیلم مانند چند فیلم دیگر در این لیست، همه قبل از این که به سرقت اقدام کنند، به هم قول می‌دهند که این مورد، آخرین کارشان باشد. گروه هکمن در به دست آوردن و ربودن یک محموله طلا، مانند یک خانواده رفتار و عمل می‌کنند، به گونه‌ای که دومینیک تورتو در مقابل آن‌ها کم می‌آورد.

سرقت یک فیلم جنایی است که با وجود نابغه‌های کمدی مانند جین هکمن، دنی دویتو (بازیگر سریال فیلادلفیا همیشه آفتابی است) و سم راکول (بازیگر فیلم هفت روانی) فاقد طنز است که البته این کمبود طنز و کمدی با داستانی هیجان‌انگیز و سراسر حقه و فریب، جبران می‌شود. با رفتن به سمت اوج فیلم، افراد زیادی کشته می‌شوند، زیرا همه برای به چنگ آوردن طلایی که فکر می‌کنند متعلق به آن‌هاست می‌جنگند. سرقت، به هم ریخته، شلوغ و سرگرم‌کننده است و با وجود فضایی معمولی، داستان یکی از مبتکرانه‌ترین سرقت‌ها را در خود جای داده است. 

۱۹. هر چه پیش آید خوش آید (Hell or High Water)

فیلم هر چه پیش آید خوش آید

 • کارگردان: دیوید مکنزی
 • نویسنده: تیلور شریدان
 • بازیگران: کریس پاین، بن فاستر، جف بریجز، گیل بیرمنگام، دیل دیکی، ویلیام استرچی
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۶
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۶ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۶ از ۱۰

این فیلم داستانی هیجان‌انگیز درباره دو برادر تگزاسی است که پس از مرگ مادرشان، به سرقت روی می‌آورند. هر چه پیش آید خوش آید یکی از بهترین فیلم‌های سرقت و از بهترین آثار سال ۲۰۱۶ است که چهار نامزدی اسکار از جمله بهترین فیلمنامه اصلی، بهترین بازیگر نقش مکمل (جف بریجز) و بهترین فیلم را دریافت کرد. فیلمنامه تیلور شریدان (نویسنده فیلم سیکاریو) وضعیت کنونی سیستم سرمایه‌داری آمریکا و نابسامانی شرایط اکثریت طبقه کارگر را به شدت محکوم می‌کند. فیلم، جذاب و خنده‌دار است و بازیگرانی با تجربه دارد که شخصیت‌های خود را به خوبی بازی می‌کنند. کریس پاین (بازیگر پیشتازان فضا) و بن فاستر (بازیگر گالوستون) همان سارقان فراری هستند که بی‌وقفه توسط جف بریجز و شریکش، گیل بیرمنگام (دو کلانتر تگزاسی) تعقیب می‌شوند. روابط برادرانه فیلم به واسطه کارگردان و فیلمنامه‌‌ای قوی، به خوبی ساخته و پرداخته شده‌ و عنصر اصلی داستان است. این اثر، شبیه‌ترین فیلم به سبک معروف تگزاسی است که در نیومکزیکو فیلم‌برداری شده است.

۱۸. تلقین (Inception)

تلقین از بهترین فیلم های دزدی

 • کارگردان: کریستوفر نولان
 • نویسنده: کریستوفر نولان
 • بازیگران: لئوناردو دی‌کاپریو، جوزف گوردون لویت، الیوت پیج، کن واتانابه، تام هاردی
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۷ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۸.۸ از ۱۰

برخی از سارقان پول می‌دزدند و برخی دیگر جواهرات یا آثار هنری را سرقت می‌کنند اما کاب (لئوناردو دی‌کاپریو) و همکارانش، اسرار را می‌ربایند. آن‌ها به بانک‌ها یا موزه‌ها نفوذ نمی‌کنند، بلکه به ذهن افراد خاصی می‌روند تا اطلاعات آن‌ها را به دست آورند. تلقین یکی از مهم‌ترین و مفهومی‌ترین فیلم‌های تمام دوران است. محبوبیت و استقبال بالا از آن باعث تاثیرگذاری بر فرهنگ مدرن شد تا حدی که بسیاری از فیلم‌ها از آن تقلید کردند و حتی پارودی‌های گوناگونی نیز از آن ساخته شد. پروژه و داستان عظیم و افکار بلند‌پروازانه کریستوفر نولان با اجراهای دی‌کاپریو، ماریون کوتیار (بازیگر شوالیه تاریکی برمی‌خیزد)، کیلین مورفی (بازیگر سریال پیکی بلایندرز) و کن واتانابه (بازیگر گودزیلا) مطابقت دارد.

فیلم، مفاهیمی پیچیده درباره رویای درون رویا و نحوه تحریف جریان زمان در عمق ذهن فرد هدف با پایین آمدن آگاهی او دارد که بسیار سرگرم‌کننده و هیجان‌انگیز هستند. این فیلم چهار جایزه از هشت جایزه اسکار را که نامزد دریافت آن شده بود، از جمله بهترین فیلمبرداری، بهترین تدوین صدا و بهترین تدوین و بهترین جلوه ویژه را از آن خود کرد. یازده سال از تلقین گذشته است و این فیلم هنوز به عنوان برجسته‌ترین اثر کارنامه کاری کریستوفر نولان شناخته می‌شود. 

۱۷. نفوذی (Inside Man)

فیلم نفوذی

 • کارگردان: اسپایک لی
 • نویسنده: راسل گویرتز
 • بازیگران: دنزل واشینگتن، کلایو اوون، جودی فاستر، کریستوفر پلامر، ویلم دفو
 • تاریخ انتشار: ۲۰۰۶
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۶ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۶ از ۱۰

نفوذی هنوز ۱۵ سال پس از اکران‌، یک فیلم سرقت‌ هوشمندانه، پر زرق و برق و مدرن است. فیلمنامه ماهرانه، تدوین غیر‌خطی و انبوهی از ابزارهای لازم در اختیار اسپایک لی باعث می‌شود که نفوذی نه تنها در کارنامه حرفه‌ای لی، بلکه در تاریخ فیلم‌های سرقت‌محور، اثری برجسته باشد. بازی کلایو اوون در نقش دالتون راسل متکبر و باهوش، هیجان‌انگیز است و تماشای اجرای دنزل واشینگتن نیز، نیمی از لذت فیلم است. لی در طی این فیلم، صدای خود را به منظور انتقاد درباره مسائل مربوط به اجرای قانون در جامعه و کلیشه‌های نژادی و تبعیض بین مردم، آشکارا به گوش مخاطب می‌رساند. مضامین فیلم‌نامه در لایه‌بندی فیلم پخته می‌شوند و به طور مداوم توسط بازیگران مکمل تقویت می‌گردند. این بازیگران مکمل شامل افرادی مانند چیوتل اجیوفور (بازیگر ۱۲ سال بردگی)، جودی فاستر (بازیگر سکوت بره‌ها)، کریستوفر پلامر (بازیگر چاقوکشی) و ویلم دفو (بازیگر فانوس دریایی) هستند. موسیقی متن جازی که در طول فیلم پخش می‌شود، حس دوران دیگری از درام‌های پلیسی را زنده می‌کند. نفوذی اغلب از منظر و دیدگاه دنزل واشینگتن روایت می‌شود. 

۱۶. لوگان خوش‌شانس (Logan Lucky)

فیلم لوگان خوش‌شانس

 • کارگردان: استیون سودربرگ
 • نویسنده: جولز ازنر
 • بازیگران: چنینگ تیتوم، آدام درایور، دنیل کریگ، فرح مکنزی، رایلی کوخ
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۷
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۲ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷ از ۱۰

استیون سودربرگ بعد از دو فصل عالی در سریال نیک و یک دهه پس از پایان سه‌گانه اوشن، با فیلم لوگان خوش‌شانس، به زیر‌ژانر سرقت بازگشت. برادران لوگان با بازی چنینگ تیتوم و آدام درایور با کمک یک شیمی‌دان سرکش (دنیل کریگ)، نقشه‌ای را برای سرقت از یک رویداد ناسکار، طراحی می‌کنند. هیچ بازیگری دیگری نمی‌توانست نقش‌ها را به خوبی این سه نفر بازی کند. تیتوم و درایور در نقش پسرهایی خوب با رگه‌هایی بدی هستند که در حالی که سعی می‌کنند نقشه را در کنار یکدیگر پیش ببرند، مدام ناله می‌کنند و غر می‌زنند.

دنیل کریگ، دیالوگ‌های خاص خود را با لهجه تند جنوبی ادا می‌کند که یادآور نقش او در فیلم چاقوکشی است. بازی او در این نقش به عنوان یک جنایتکار حرفه‌ای در این گروه، طرح و داستان فیلم را پربارتر کرده است. این فیلم به اندازه فیلم‌های اوشن، کمدی و هوشمندانه است اما در آن، خبری از روشنایی روز و کت و شلوار و لباس رسمی نیست. این فیلم سرقت‌، مانند اوشن، از فقدان تنش رنج می‌برد و در تمام لحظات، مغز متفکر گروه، یک قدم جلوتر از باقی اعضای تیم است و کارها را پیش می‌برد. البته که تماشای ماجراجویی برادران لوگان، جالب و جذاب است، زیرا آن‌ها در طول مسیر خود با اتفاقاتی غیر‌منتظره‌ روبه‌رو می‌شوند. 

۱۵. ماموریت غیر‌ممکن: پروتکل شبح (Mission Impossible: Ghost Protocol)

فیلم ماموریت غیر‌ممکن: پروتکل شبح

 • کارگردان: برد برد
 • نویسندگان: جاش اپلبام، آندری نمک
 • بازیگران: تام کروز، جرمی رنر، سیمون پگ، پائولا پتون، مایکل نیکوست
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۱
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۳ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۴ از ۱۰

فیلم‌های ماموریت غیرممکن طی سال‌های گذشته، همراه با استانداردهای سینمای اکشن تکامل یافته‌اند. این فرانچایز با اثر برایان دی پالما آغاز شد که موضوع آن، سرقت یک فلاپی دیسک بود. سپس برد برد، با احترام به ماموریت غیرممکن ۳ به کارگردانی آبرامز،  داستان جدیدی را آغاز کرد و آن روایت را در طول فرانچایز ادامه داد تا اینکه به ماموریت غیرممکن ۷ رسیدیم. این فیلم یک سال قبل از سری جک ریچر (به کارگردانی تام کلنسی و با بازی تام کروز) منتشر شد و همه عناصر محبوب ماموریت غیرممکن مانند گجت‌های گوناگون، بدلکاری و سرقت را دارد. این اثر روایتی ما بین اکشن و کمدی دارد و مانند هر فیلم سرقت‌محور اکشن دیگر در این فهرست، دارای سرعت و ریتمی تند است. این فیلم به طرز جالبی از صحنه‌های بزرگ به فضاهای کوچک می‌رود و لحن طنز و کمدی سیمون پگ، تنش‌های مخفی آن را خنثی می‌کند. پروتوکل شبح، فیلمی جذاب با بازیگرانی فوق‌العاده است که طرفداران فیلم‌های سرقت، اکشن، جاسوسی و دیگر فیلم‌ها آن را تحسین می‌کنند. 

۱۴. گنجینه ملی (National Treasure)

فیلم گنجینه ملی

 • کارگردان: جو ترتلتاب
 • نویسندگان: جیم کاف، کورماک وایبرلی، ماریان وایبرلی، آورین اویو، چارلز سگارز
 • بازیگران: نیکولاس کیج، دایان کروگر، جاستین بارتا، شان بین، جان وویت، هاروی کیتل
 • تاریخ انتشار: ۲۰۰۴
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۴۶ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۹ از ۱۰

«من اعلامیه استقلال را خواهم دزدید.» این جمله یکی از نمادین‌ترین دیالوگ‌های سینما در قرن ۲۱ است. دندان‌های تقریبا فشرده نیکلاس کیج در هنگام ادای این دیالوگ‌، قابل تشخیص است و خود جمله، حس عجیبی و جذابی مانند خود فیلم گنجینه ملی دارد. تماشاگران در این فیلم، داستان کیج را در نقش بنجامین فرانکلین گیتس دنبال می‌کنند که کاوشگر و مورخی است که خانواده‌اش وظیفه حفاظت از یک گنجینه باستانی را بر عهده دارند. گنجینه ملی مانند رمان‌های خوب دن براون، بدون هیچ‌گونه ابهام، مخاطبان را با دنیای پنهان اطراف خود، دنیایی از انجمن‌های مخفی، پیام‌های پنهان و آثار گمشده آشنا می‌کند. دنبال کردن این ماجراجویی، بسیار هیجان‌انگیز است، زیرا آن‌ها معماها و پازل‌هایی را حل می‌کنند که با دقتی بالا، به رویدادها و افراد واقعی مربوط می‌شوند. سرقت اعلامیه استقلال برای پیدا کردن سرنخ‌های پنهان درون آن، نقطه اوج فیلم نیست. بنابراین تماشاگرانی که برای اولین بار فیلم را می‌بینند، باید پس از این پیچش‌ داستانی، خود را برای ماجراهای سرگرم‌کننده‌تری آماده کنند. 

۱۳. حرکت ناگهانی ممنوع (No Sudden Move)

فیلم سرقت جدید حرکت ناگهانی ممنوع

 • کارگردان: استیون سودربرگ
 • نویسنده: اد سالومون
 • بازیگران: دان چیدل، بنسیو دل تورو، دیوید هاربر، جان هم، کریگ مامز گرم
 • تاریخ انتشار: ۲۰۲۱
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۱ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۵ از ۱۰

حرکت ناگهانی ممنوع تمام ویژگی‌های یک فیلم سرقت‌ را که از استیون سودربرگ انتظار داریم، دارد و با این وجود به عنوان نقطه مقابل فرانچایز اوشن عمل می‌کند. گروه بازیگران فیلم (با حضور تعدادی از بهترین‌های اوشن) سعی دارند رویدادها و پیامدهای سرقتی نوآورانه در دهه ۵۰ میلادی را کنترل کنند. فیلم توسط لنزهای عجیب و غریبی تصویربرداری شده است و سبک خاصی دارد. پس‌زمینه‌های تصویر، کج و معوج هستند و از فریم خارج می‌شوند و مانند یک پس‌زمینه نقاشی‌شده روی یک حلقه پیوسته در یک انیمیشن قدیمی به نظر می‌رسند. ظاهر، موسیقی و زنجیره بی‌وقفه اتفاقات غیرمترقبه، این فیلم را کاملا از سایر آثار سرقت‌محور سودربرگ متمایز می‌کند. در این فیلم، خبری از گروهی از متخصصان که با یک‌دیگر کار می‌کنند تا به هدفی بزرگ برسند، نیست و به هیچ عنوان شاهد افرادی که بخواهند از شرایط نابسامان سواستفاده کنند نیستیم. این یک داستان تلخ درباره مبارزات و نزاع‌هایی است که مردم پایین‌دست باید پشت سر بگذارند تا بتوانند یک قدم جلوتر بروند، در حالی که افراد بالا‌دست هم‌چنان از مزایا و ثروت خاص خود برخوردارند و در مسیر افراد ضعیف، مشکل ایجاد می‌کنند. 

۱۲. حالا مرا می‌بینی (Now You See Me)

بهترین فیلم های سرقت از بانک جدید

 • کارگردان: لوئیس لتریر
 • نویسندگان: اد سالومون، بوآز یاکین، ادوارد ریکورت
 • بازیگران: جسی هایزنبرگ، مارک روفالو، وودی هارلسون، ایسلا فیشر، دیو فرانکو
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۳
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۵۰ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۲ از ۱۰

ترکیب استعدادهای فیلم حالا مرا می‌بینی به اندازه هر فیلم دیگری در این لیست قوی است. این فیلم به کارگردانی لوئیس لتریر (کارگردان هالک شگفت‌انگیز) ساخته شده است و اد سالومون، بواز یاکین (کارگردان تایتان‌ها را به یاد آور) و ادوارد ریکورت (نویسنده جسیکا جونز) نویسندگی آن را برعهده داشتند. حالا مرا می‌بینی یک فیلم سرقت‌ سرگرم‌کننده و موثر است که در آن، زوج فیلم زامبی لند، جسی هایزنبرگ و وودی هارلسون به عنوان دو نفر از گروه چهار سوار‌کار حضور دارند که گروهی از شعبده‌بازان است که در اقداماتی نمایشی، از بانک‌ها سرقت می‌کنند. دو عضو دیگر چهار سوارکار دیو فرانکو (بازیگر هنرمند فاجعه) و ایسلا فیشر (بازیگر هات راد) هستند. سوارکاران توسط ماموران قانون تعقیب می‌شوند، زیرا مکررا از بانک‌های سراسر جهان، پول سرقت و به بقیه اهدا می‌کنند. بازیگران مجری قانون، نمایندگان بیمه و اشخاص دیگر، متشکل از چندین بازیگر نامزد جایزه اسکار از جمله مارک روفالو، مورگان فریمن و مایکل کین هستند. فیلم، هوشمندانه و از نظر بصری، جذاب است و عناصر غیرقابل پیش‌بینی آن، توسط پتانسیل ناشناخته شعبده و جادو، پررنگ‌تر می‌شوند. 

۱۱. هشت یار اوشن (Ocean’s 8)

بهترین فیلم های سرقت

 • کارگردان: گری راس
 • نویسندگان: گری راس، اولیویا میشل
 • بازیگران: ساندرا بولاک، کیت بلانشت، آن هاتاوی، میندی کالینگ، ریحانا، آکوافینا
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۸
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۶۹ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۳ از ۱۰

هشت یار اوشن وارث واقعی فرانچایز اوشن در استفاده از هوش، کمدی و پر از جذابیت و پیچیدگی است. نقشه دبی اوشن (ساندرا بولاک) برای ربودن گردنبند الماسی شش پوندی از گردن ستاره فیلمی به نام دافنه کلگر (آن هاتاوی) در مت گالا، بسیار جسورانه و هیجان‌انگیز است، مخصوصا در حالی که گروه سارقان در تمام مراحل، تحت نظارت ۱۲ یار اوشن هستند. موسیقی متن دنیل پمبرتون، ادای احترامی به موسیقی فوق‌العاده دیوید هولم است و حس و حال و انرژی خاصی را به تصویر تزریق می‌کند. فیلم، خنده‌دار است و ساندرا بولاک و کیت بلانشت هر صحنه‌ای را که در آن حضور دارند ارتقا می‌دهند و آن را جذاب‌تر از همیشه می‌کنند. اجرای زیبا و عالی بلانشت، در هر ثانیه از سرقت، سکانس‌های خوش‌ساختی را می‌آفریند. این فیلم دارای فلش‌بک‌هایی به آثار گذشته فرانچایز است اما  نقاط قوت خاص خود از جمله فضای مهیج، ریتم مناسب و رنگ‌پردازی جذاب را دارد. 

۱۰. ۱۱ یار اوشن (Ocean’s 11)

بهترین فیلم های دزدی

 • کارگردان: استیون سودربرگ
 • نویسنده: تد گریفین
 • بازیگران: جورج کلونی، برد پیت، جولیا رابرتس، مت دیمون، دان چیدل، برنی مک
 • تاریخ انتشار: ۲۰۰۱
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۳ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۷ از ۱۰

۱۱ یار اوشن، ۲۰ سال پس از اکران‌، هنوز به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های سرقت‌ تمام دوران با گروهی از بازیگران خبره شناخته می‌شود. بازیگران ستاره این فیلم در نقش دزدانی جذاب و در قالب داستانی غیرخطی، جسورانه به کاخ بلاژیو نفوذ می‌کنند و یکی از شیک‌ترین و هیجان‌انگیزترین فیلم‌های هزاره جدید را می‌آفرینند. چهارچوب شناسی سودربرگ و موسیقی دیوید هولم در تمام مدت فیلم، انرژی خاصی به اثر می‌بخشند. این فیلم بدون این که مضحک باشد، سرگرم‌کننده است و روند مناسبی دارد و هیجان‌انگیز به نظر می‌رسد. هر بازیگر، سهم خود را در این سرقت دارد که قراراست در آن، بیش از ۱۲۰ میلیون دلار را از صاحب یک کازینو و بدون هیچ‌گونه تلفاتی بدزدند. ۱۱ یار اوشن مانند لوگان خوش‌شانس یا هر فیلم سرقت‌محور مدرن و امروزی، فقط یک نقطه ضعف دارد و آن، این است که قهرمانان آن، خیلی باهوش هستند و هرگز احساس نمی‌کنید که آن‌ها شکست بخورند. البته این مورد در ۱۲ یار اوشن نقض می‌شود تا آن فیلم، کمی متفاوت‌تر باشد. 

۹. مکانی آن سوی کاج‌ها (The Place Beyond the Pines)

فیلم‌های سرقت‌محور

 • کارگردان: درک سیانفرانس
 • نویسندگان: داریوس ماردر، بن کوکیو، درک سیانفرانس
 • بازیگران: رایان گاسلینگ، بردلی کوپر، اوا مندس، بن مندلسون، دین دیهان
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۲
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۸ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۳ از ۱۰

مکانی آنسوی کاج‌ها دارای چندین سرقت است که آدرنالین بدن را ترشح می‌کنند اما در واقع، این فیلم، داستانی بسیار بزرگ‌تر است که درد و رنج نسل‌های مختلف را بررسی می‌کند. این داستان مانند یک سریال تلویزیونی جریان دارد و در شروع خود، سرگذشت مجموعه‌ای از شخصیت‌های گوناگون را روایت‌ می‌کند و سپس قصه بر فرزندان آن‌ها متمرکز می‌شود. رایان گاسلینگ در این فیلم دوباره با کارگردان ولنتاین غم‌انگیز، درک سیانفرانس، همکاری می‌کند و نقش یک بدلکار و سارق بانک را برعهده دارد که با پلیس جوانی با بازی بردلی کوپر (بازیگر و کارگردان ستاره‌ای متولد شده است) روبه‌رو می‌شود. فیلم در قالب داستانی پدر و پسری و عاشقانه در کنار توطئه‌های پلیس‌های فاسد، مضامینی مانند مسئولیت شخصی، خیانت و وفاداری را مطرح می‌کند. در قسمتی از فیلم و در یک جهش زمانی، دان دیهان (بازیگر داروی سلامتی) و اموری کوئن (بازیگر اربابان آشوب) با در دست گرفتن روایت، روند فیلم را جلو می‌برند. در آخرین بخش فیلم، کارگردان پس از کنار گذاشتن فرمول سرقت‌محور خود، موضوعات همگام پیشین را کنار هم قرار می‌دهد تا یکی از کامل‌ترین و عمیق‌ترین فیلم‌های این لیست را ساخته باشد. 

۸. دشمنان ملت (Public Enemies)

فیلم‌های سرقت‌محور دشمنان ملت

 • کارگردان: مایکل من
 • نویسندگان: مایکل من، رونان بنت، آن بیدرمن
 • بازیگران: کریستین بیل، جانی دپ، کریستین استول، جیسون کلارک، استفن گراهام
 • تاریخ انتشار: ۲۰۰۹
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۶۸ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷ از ۱۰

مخمصه مایکل من یکی از الهام‌بخش‌ترین فیلم‌های پنجاه سال اخیر است. اکشن، شخصیت‌پردازی، زیبایی بصری و اجراها، از آن زمان، الهام‌بخش تولیدکنندگان رسانه‌های تصویری بوده‌اند. بنابراین طبیعتا هنگامی که او بازگشت خود به زیرژانر سرقت را با ساخت فیلمی تاریخی درباره زمان اوج شهرت مجرمی به نام جان دیلنگر (جانی دپ) اعلام کرد، سینفیل‌ها برای تماشای این پروژه، لحظه‌شماری می‌کردند. این فیلم، بازگشتی به دوران گانگسترهای فدورا‌ پوش و سیگار به دست دهه‌های ۳۰ و ۴۰ میلادی است.

جنایتکاران حرفه‌ای مخمصه، این بار در دشمنان ملت، به شکل خلافکارانی کاریزماتیک درآمده‌اند که از یک مامور فدرال به نام ملوین پورویس (کریستین بیل) فرار می‌کنند. مایکل من در آثار قبلی خود مانند وثیقه و معاون میامی، تلاش می‌کرد تا با دوربین‌های دیجیتال، نگاهی واقع‌بینانه به جنایات دوران قدیم داشته باشد که البته موفق هم بود. دانته اسپینوتی، فیلم‌برداری که با من در چندین فیلم از جمله مخمصه کار کرده است، این بار هم در یکی از پویا‌ترین و جذاب‌ترین فیلم‌های من حضور دارد و قبل از اینکه دوربین‌های دیجیتال به دلیل کارآیی و مقرون به صرفه بودن به استاندارد صنعت سینما تبدیل شوند، با استفاده از آن‌ها تصاویری فوق‌العاده ارائه می‌دهد.

۷. جنگ ستارگان: سرکش (Rogue One: A Star Wars Story)

فیلم جنگ ستارگان: سرکش

 • کارگردان: گرت ادواردز
 • نویسندگان: کریس وایتز، تونی گیلروی، جان نال، گری ویتا
 • بازیگران: فلیسیتی جونز، دیگو لونا، آلن تودیک، دانی ین، ون جیانگ، بن مندلسون
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۶
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۴ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۸ از ۱۰

از هر یک از طرفداران جنگ ستارگان بپرسید تا به شما بگویند که جنگ ستارگان: سرکش، یکی از بهترین فیلم‌های جنگ ستارگان است. این فیلم، زیبایی بصری سه‌گانه اصلی را به همراه جلوه‌های ویژه مدرن و با داستان سرقتی که در جنگ ستارگان ۴: امید جدید، به آن اشاره شده است، بازسازی می‌کند. سرکش فیلمی مستقل و قوی و یک نقطه اتکای محکم برای بینندگانی است که از داستان جنگ ستارگان آگاهی چندانی ندارند. این فیلم کاملا قابل درک و شسنته و رفته است و عناصری دارد که طرفداران متعصب قدیمی نیز از آن لذت می‌برند. همه شخصیت‌ها در گروه سارقان، جالب هستند اما یک زوج در بین سربازان و قاتلان برجسته‌تر به نظر می‌رسند.

کاراکتر آلن تودیک در نقش یک دروید باتجربه و بی‌پروا حضور دارد که دوباره برنامه‌ریزی شده است تا با سازندگان خود مبارزه کند. چیروت ایموه با بازی دانی ین (بازیگر ایپ من) که نیرویی معنوی دارد، در این فیلم، دوباره به جنگ ستارگان بازمی‌گردد. کارگردان فیلم، گرت ادواردز (کارگردان گودزیلا) راهی برای ایجاد تنش در داستانی پیدا کرد که پایان‌بندی آن، ۴۰ سال قبل از ساخت فیلم، لو رفته بود. او این کار را با کمک نویسندگان و بازیگران و با خلق شخصیت‌های دلپذیری انجام داد که تماشاگران علی‌رغم آگاهی از شرایط و سرنوشت آن‌ها، به شدت پیگیر داستانشان بودند. 

۶. امتیاز (The Score)

فیلم امتیاز

 • کارگردان: فرانک اوز
 • نویسندگان: لم دابز، دنیل تیلور، کاریو سلیم
 • بازیگران: رابرت دنیرو، ادوارد نورتون، مارلون براندو، آنجلا بست، گری فارمر، پال سولز
 • تاریخ انتشار: ۲۰۰۱
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۳ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۸ از ۱۰

امتیاز، معیاری عالی برای سنجش کیفیت یک فیلم سرقت‌ است و دارای اجراهایی عالی، بازیگرانی افسانه‌ای، طرحی هوشمندانه و یک موسیقی فاخر است. زمان زیادی طول می‌کشد تا تماشاگران به هسته اصلی فیلم برسند اما با این حال، امتیاز، فیلمی مهم و بسیار جذاب محسوب می‌شود. رابرت دنیرو نقش سارق پیری را بازی می‌کند که به دنبال راهی برای فرار است و شخصیتی مخالف با بازی استادانه و عملکرد تاثیرگذارش در مخمصه دارد. حرفه‌ای بودن دنیرو او را در نقطه مقابل کاراکتر مشتاق و خام ادوارد نورتون (بازیگر مرد پرنده) قرار می‌دهد.

ادوارد نورتون در نقش جک، شخصیتی عجول است و در جایی از داستان، رفتار او بالاخره به ضرررش تمام می‌شود و او ضربه می‌خورد. امتیاز مانند سرقت، درباره شهروندان مستضعف و تلاش آن‌ها برای رسیدن به پول نیست. این فیلم‌ درباره افراد حرفه‌ای، نفرت‌انگیز و متکبری است که احساس می‌کنند می‌توانند سیستم را فریب دهند. مارلون براندو در اواخر عمر در آخرین فیلم خود قبل از مرگش در سال ۲۰۰۴ تقریبا غیرقابل تشخیص است اما او هم‌چنان با مهارت خود، نقش مکس، کارگزار اطلاعات و جاسوس دنیرو را به خوبی بازی می‌کند. 

۵. دریاچه شیمر (Shimmer Lake)

فیلم‌ دریاچه شیمر

 • کارگردان: اورن اوزیل
 • نویسنده: اورن اوزیل
 • بازیگران: بنجامین واکر، رین ویلسون، استفانی سیگمن، جان مایکل هیگینز، راب کوردری
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۷
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۶۰ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۳ از ۱۰

دریاچه شیمر یکی از بهترین آثار کم‌تر دیده‌شده نتفلیکس است. با دیدن این فیلم متوجه می‌شویم که گاهی اوقات آن‌چه روایت می‌شود مهم نیست، بلکه نحوه روایت داستان اهمیت دارد. در طول داستان، آرام آرام با مواردی مانند سرقت از بانک، قتل و تعقیب و گریز در شهری کوچک روبه‌رو می‌شویم. این فیلم مانند یادگاری‌، پر از راز و معما است و رویدادها تا زمانی که بیننده زمینه‌ای برای آن‌ها فراهم نکند، معنای چندانی ندارد. همین روند باعث ایجاد لحظات کمدی یا دراماتیک بی‌نظیری می‌شود که در آن‌ها مخاطب از پشت پرده ماجرا آگاه می‌گردد و در نهایت، این لحظات مختلف در یک نقطه به هم وصل می‌شوند. این فیلم، یک کمدی تلخ است و رگه‌هایی از درام دارد که باز هم تلخ و دارک هستند. شهر کوچک دریاچه شیمر پر از غم و اندوه و فاجعه است و مردم آن تلاش می‌کنند تا حوادث تلخ گذشته را فراموش‌ کنند. 

۴. قاپ‌زنی (Snatch)

فیلم‌ قاپ‌زنی

 • کارگردان: گای ریچی
 • نویسنده: گای ریچی
 • بازیگران: جیسون استاتهام، برد پیت، استفن گراهام، وینی جونز، بنسیو دل تورو، آلن فورد
 • تاریخ انتشار: ۲۰۰۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۴ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۸.۳ از ۱۰

شاهکار گانگستری گای ریچی، قاپ‌زنی یکی از بهترین فیلم‌های سرقت‌ تمام دوران است. این فیلم دارای فهرستی افسانه‌ای از شخصیت‌ها از جمله بوریس گلوله افکن (رید شربجیا) و تونی دندان گلوله‌ای (وینی جونز) است که بازیگران بزرگتری مانند برد پیت، آلن جونز (بازیگر فیلم‌های لاک استاک و دو بشکه سیگار)، دنیس فارینا و حتی جیسون استاتهام نیز آن‌ها را همراهی می‌کنند. استاتهام در ۲۰ سال گذشته، نقش افراد قلدر و یاغی را مانند همین فیلم، بار‌ها به نمایش گذاشته است. این گروه برای یافتن یک الماس به سرقت‌رفته، به هر کسی که جلوی راه آن‌ها قرار بگیرد، شلیک می‌کنند و او را می‌کشند. دیالوگ‌های سریع و برش‌های تند آهنگین فیلم، به خوبی در راستای تنش و کمدی موجود در متن هستند. دنیای زیرزمینی گانگستری کثیف انگلیسی به نمایش‌درآمده در این فیلم، دارای همان سبک حماسه اوشن اما بدون درخشش و زرق و برق است. در این فیلم، درست مانند اوشن، شاهد قمار، داستانی غیرخطی و البته حضور برد پیت هستیم. 

۳. تینیشس دی در پیک سرنوشت (Tenacious D in the Pick of Destiny)

تینیشس دی در پیک سرنوشت

 • کارگردان: لیام لینچ
 • نویسندگان: لیام لینچ، جک بلک، کایل گس
 • بازیگران: جک بلک، کایل گس، جونیور رید، پال تامپکینز، تیم رابینز، دیو گرول
 • تاریخ انتشار: ۲۰۰۶
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۵۲ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۸ از ۱۰

فقط در تینیشس دی است که یک داستان سرقت به صورت موزیکال و با زمینه کمدی ارائه می‌شود. زوج گرمابه و گلستان جک بلک (بازیگر جومانجی) و کایل گس، برنامه موزیکال و کمدی خود را از اچ‌بی‌او اقتباس کردند و در تینیشس دی در پیک سرنوشت بر روی پرده سینما به نمایش درآوردند. این فیلم بازیگران فوق‌العاده‌ای از جمله تیم رابینز، امی پولر و فرد آرمیسن را دارد که هر کدام مهارت‌های خاصی در طنز دارند. این اثر، فیلمی خنده‌دار است که داستان یک سرقت خونین را روایت‌ می‌کند. در تینیشس دی مانند هر فیلم سرقت‌محور دیگری شاهد یک تیم، نقشه، موزیک هیجان‌انگیز و تعقیب و گریز ماشین‌ها هستیم. این فیلم همه جوانب این ژانر را دارد و بر خلاف ۹۹ درصد فیلم‌های سرقت‌محور، به شیوه‌ای منحصر به فرد، سوررئال و موزیکال ارائه شده است. تینیشس دی در پیک سرنوشت کمی مضحک است اما یکی از بهترین کمدی‌های قرن جدید محسوب می‌شود. 

۲. شهر (The Town)

فیلم های دزدی از بانک

 • کارگردان: بن افلک
 • نویسندگان: بن افلک، پیتر کریگ، آرون استوکارد
 • بازیگران: بن افلک، جرمی رنر، ربکا هال، جان هم، بلیک لایولی، جورج کارول
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۲ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۵ از ۱۰

شهر، بعد از یک دهه، هم‌چنان یکی از بهترین فیلم‌های سرقت در ۲۱ سال گذشته است. این فیلم نامزد اسکار، ظهور بن افلک را به عنوان یکی از استعدادهای درخشان و نوظهور عرصه فیلم‌سازی تایید کرد. این فیلم نقاط قوت مشترکی با فیلم‌های بزرگ تاریخ مانند مخمصه و نقطه فروپاشی دارد و بدون شک از جذابیت کلاسیک‌های قبلی بهره می‌برد اما استفاده موثر از دانش، ابزار و تکنیک‌های استادان گذشته، کار آسانی نیست. با این حال، افلک هم به عنوان کارگردان و نویسنده و هم به عنوان بازیگری برجسته، اجرایی قوی به نمایش می‌گذارد و قدرت و مهارت خود را نشان می‌دهد. جرمی رنر برای بازی در این فیلم، نامزد دریافت جایزه اسکار شد. او نقش  یکی از اعضای وحشی باند سارقان بانک بوستون را دارد و نقش‌آفرینی او میان فیلم‌های دزدی از بانک به‌یادماندنی است.

۱. بیوه‌ها (Widows)

بیوه‌ها

 • کارگردان: استیو مک‌کویین
 • نویسندگان: استیو مک کویین، گیلیان فلین
 • بازیگران: وایولا دیویس، میشل رودریگز، الیزابت دبیکی، لیام نیسون، برایان تایری هنری
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۸
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۱ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۹ از ۱۰

نویسنده و کارگردان، استیو مک‌کویین (کارگردان ۱۲ سال بردگی) و نویسنده، گیلیان فلین (نویسنده دختر گمشده) با هم متحد شدند تا یکی از چشم‌گیرترین فیلم‌های سرقت‌محور و اعصاب خردکن چند سال اخیر را رقم بزنند. بیوه‌ها با یک خرابکاری آغاز می‌شود که در نتیجه آن، زنان سارقان، مجبور می‌شوند بدهی همسران خود را پرداخت کنند. وایولا دیویس (بازیگر چگونه می‌توان با یک قتل کنار آمد) با تمام بیوه‌ها ارتباط برقرار می‌کند تا از میزان بدهی و گزینه‌های آن‌ها مطلع شود و سپس آن‌ها از از نقشه خود برای اجرای آخرین سرقتی که شوهرش در دفترچه‌ای، طرح آن را ریخته بود، آگاه کند.

تضاد و کنتراست رنگی موجود در تصاویر، با مهارت فیلم‌بردار همیشگی مک‌کویین، شان بابیت (فیلم‌بردار مکانی آنسوی کاج‌ها) به دست آمده است. اجراهای بازیگران، کنتراست رنگی عالی، برداشت‌های طولانی، گریم فوق‌العاده و موسیقی بی‌نظیر هانس زیمر، بیوه‌ها را به اثری ارزشمند تبدیل کرده است. این فیلم همزمان با ۸ یار اوشن در سال ۲۰۱۸ اکران شد اما درام و لحن آن، در نقطه مقابل فرانچایز اوشن قرار دارد. آن‌ها هر دو درباره سرقت زنان هستند اما به هیچ وجه، قابل مقایسه نیستند. بیوه‌ها و ۸ یار اوشن دو نمونه از بهترین فیلم‌های سرقت با بازیگرانی فوق‌العاده هستند که ارزش تماشا دارند.

منبع: Colliderبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

۶ دیدگاه
 1. Melica

  Perfect 👍🏽

 2. علیرضا

  سوال از فیلم بازها!
  یه سریالی حدود سی سال قبل تلویزیون ایران پخش می کرد، البته اگر سنتون اجازه بده،

  چند تا برادر بودن، یه الماس تو عمارت گم میشه، همه برادرها برای اینکه از شر تحقیقات خلاص بشند، میرن به ارتش ملحق میشند، بعد چند سال چند تاشون تو جنگ کشته میشن و …

  اسم این سریال خاطرتون هست؟

  1. آرش

   سریال بو ژست beau geste

 3. میلاد

  خیلی مسخره شد لیست که در صف اول از فیلم بزرگ مایکل مان مخمصه خبری نبود

 4. شهرزاد

  عالی و کامل بود مطالبتون.زنده باد

 5. پیمان

  سپاس از فیلم های خوبی که معرفی کردید
  خلاصه و مفید

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما