یک جعبه ابزار کامل و کاربردی در خانه باید شامل چه ابزارهایی باشد؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۳ دقیقه
هر خانه‌ای به یک جعبه ابزار کامل و کاربردی نیاز دارد

بدون شک شما حداقل یک بار در زندگیتان با خودتان گفته‌اید: «چرا همه‌ی اتفاقات بد با هم پیش می‌آید؟ چرا همه‌ی وسایل با هم خراب می‌شوند؟» این یک قانون نانوشته در زندگی است که اگر شیر آب سینک ظرفشویی چکه می‌کند پس باید چند شیر دیگر هم چکه کنند، چند اتصال به مشکل بخورند و احتمالا یکی دو وسیله‌ی برقی هم خراب شوند. اینجا است که باید هر ساعت تلفن را بردارید و به یک تعمیرکار زنگ بزنید، با زحمت وقت بگیرید و کلی منتظر بمانید تا بالاخره بیاید و پیچ‌ها را سفت کند یا سیم‌ها را عوض کند. وقتی هم که فاکتور هزینه‌ی تعمیرات را پرداخت می‌کنید حتما با خودتان می‌گویید «این همه هزینه بابت سفت کردن دوتا پیج؟»

بله، شما هزینه‌ای سنگین برای انجام کاری ساده پرداخت کرده‌اید که می‌توانستید خودتان هم آن را انجام دهید. اگر چند ابزار ساده در خانه داشتید حداقل شیر آب ظرفشویی و اتصالات سینک را خودتان تعمیر می‌کردید. پس می‌بینید که وجود یک جعبه ابزار در خانه از ضروریات است. به همین دلیل در این مطلب از دیجی‌کالا مگ می‌خواهیم در ۵ قدم به شما یاد بدهیم چگونه یک جعبه ابزار جمع‌وجور آماده کنید تا خودتان، تعمیرکار خودتان باشید.

قدم اول: ابزارهای ضروری

ابزارهای ضروری رونیکس

وجود بعضی از ابزارهای دستی در هر خانه‌ای لازم است. ابزاری مثل پیچ گوشتی، سیم‌چین و انبردست می‌تواند به شما برای تعمیر و اصلاح قسمت‌های زیادی از خانه کمک کند. تصور کنید که سرپیچ لامپ ورودی خانه شکسته است و باید آن را عوض کنید. با کمک همین سه ابزار ساده می‌توانید در چند دقیقه یک سرپیچ نو را به جای سرپیچ شکسته بگذارید و نور ورودی خانه را تامین کنید. مزیت انجام تعمیرات در خانه، به غیر از صرفه‌جویی در هزینه‌ها، رفع مشکل در زمان کوتاه است. در ادامه با ابزارهای ضروری که باید حتما در خانه داشته باشید بیشتر آشنا می‌شوید.

پیچ گوشتی

پیچ گوشتی رونیکس

ساده‌ترین و کاربردی‌ترین ابزار در خانه پیچ گوشتی است. این ابزار در دو مدل «دو سو» و «چهارسو» تولید می‌شود و از نامشان پیداست که هر کدام چه مدل از پیچ‌ها را باز می‌کنند. معمولا یک پیچ گوشتی دو سو و یک چهارسو برای هر خانه‌ای کافی به نظر می‌رسد اما تصور کنید که با یک پیچ‌گوشتی چهارسوی بزرگ قرار است پیچ بست گاز، پیچ خروجی فیلتر ماشین لباسشویی و پیچ‌های پریز را ببندید.

این کار تقریبا غیرممکن است چون هر کدام از آن‌ها به یک اندازه هستند و طبیعی است که کار کمی سخت می‌شود. بهترین کار خرید یک ست پیچ گوشتی دو سو و چهارسو در اندازه‌های مختلف است. ست پیچ‌گوشتی‌های رونیکس همان چیزی است که شما به آن نیاز دارید. در ست پیچ‌گوشتی‌های رونیکس مدل H2712R سه پیچ‌گوشتی ساعتی دو سو و سه پیچ‌گوشتی ساعتی چهارسو در یک جعبه‌ی زیبا قرار دارد. شما تا با صرف یک هزینه‌ی مناسب حریف همه‌ی پیچ‌ها می‌شوید.

خرید ست پیچ‌گوشتی رونیکس از دیجی‌کالا

انبردست

انبردست رونیکس

همه‌ی ما حتما یک بار در زندگی‌مان انبردست به دست گرفته‌ایم و با آن کار کرده‌ایم. انبردست کمک می‌کند میزان فشار بیشتری به اجسام وارد شود و برای فیکس کردن یا جدا کردن دو قطعه کار را آسان‌تر می‌کند. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که اگر آلیاژ یا روکش پلاستکی انبردست از مواد درجه یک ساخته نشده باشد ممکن است در زمان کار آسیب ببیند و حتی به دست شما هم آسیب بزند.

پس برای خرید ابزار حتما به سراغ برندهای معتبر مثل رونیکس بروید تا از مقاومت قسمت فلزی، خوش‌دست بودن دسته و همچنین کیفیت عایق روی دسته مطمئن باشید. فراموش نکنید که سایز و مدل سری انبردست هم در انجام کارها مهم است. اگر قرار است انبردست را در جعبه ابزار خانگی قرار دهید انبردست رونیکس مدل RH-1167، که در سایز ۸ میلی‌متر تولید شده است، مناسب‌ترین انتخاب است.

خرید انبردست رونیکس از دیجی‌کالا

سیم‌چین

سیم‌چین رونیکس

به خاطر داشته باشید اگر قرار است با سیم‌های متصل به سیستم برق اصلی کار کنید فیوز را قطع کرده و از دستکش محافظ ضد برق هم استفاده کنید.

کاربرد این ابزار از نامش کاملا پیدا است: قطع کردن سیم‌ها! اگر به همان سرپیچ شکسته برگردیم می‌بینیم که برای تعویض آن نیاز است که سیم بریده شود، سر سیم‌های وصل شده به سیم‌کشی اصلی ساختمان و سیم‌های سرپیچ جدید لخت شود و سپس به هم بسته  شده، با چسب برق عایق شود. تمام این مراحل را با یک سیم‌چین ساده می‌توانید انجام دهید. در زمان خرید سیم‌چین دقت کنید که روکش دسته‌ی آن کاملا عایق باشد، از آلیاژ مقاومی ساخته شده باشد و در زمان کار با آن احساس خستگی نکنید.

سیم‌چین رونیکس مدل RH-1204 از آن محصولاتی است که قرار است یک عمر برای شما کار کند. مقاومت این ابزار آنقدر زیاد است که نه تنها سیم‌ها، بلکه لایه‌های مختلف مواد دیگر را هم برای شما برش می‌زند. یک ابزار کوچک و کاربردی که در تمام امور تعمیراتی دستیار شما است.

خرید سیم‌چین رونیکس از دیجی‌کالا

فازمتر

فازمتر رونیکس

فازمتر ظاهری شبیه به پیچ گوشتی دو سو و بدنه‌ای شفاف دارد اما برای تشخیص وجود یا عدم وجود جریان برق در مدار استفاده می‌شود. قسمت انتهایی فازمتر رسانا است و با برقراری اتصال بین بدن شما و سیستم برق، به صورت ایمن، کار می‌کند. برای استفاده قسمت فلزی انتهای فازمتر را به کف دست یا انگشت خود بچسبانید و سر فازمتر را به قسمتی که قرار است جریان برق را در آن بررسی کنید متصل کنید.

اگر چراغ قرمز کوچک داخل دسته‌ی فازمتر روشن شد یعنی جریان برق برقرار است اما اگر روشن نشد، به این معنا است که جریان با موفقیت قطع شده است. فازمتر رونیکس با هشدار نور زیاد این امکان را فراهم می‌آورد که در مکان‌های پر نور هم بتوانید به راحتی متوجه اتصال برق در مدار شده و از حادثه جلوگیری کنید. همچنین جنس دسته‌ی آن عایق و نسبت به ضربه مقاوم است.

خرید فازمتر رونیکس از دیجی‌کالا

آچار

آچار رونیکس

در خانواده‌ی بزرگ آچارها ۲۲ مدل آچار مختلف برای انجام کارهای مختلف وجود دارد. البته معمولا در خانه از ۳ یا ۴ مدل از آن‌ها استفاده می‌شود اما در اینجا لیست کاملی از آچارها را برای شما آورده‌ایم. اگر قصد دارید جعبه ابزار خانه را تکمیل کنید، به سراغ مدل‌هایی بروید که با علامت ستاره مشخص شده‌اند.

 • آچار فرانسه*قابل استفاده برای باز کردن انواع پیچ و مهره‌ها، انجام لوله‌کشی و باز و بسته کردن اتصالات پیچی
 • آچار کلاغی (انبردست سرکج): قابل استفاده برای باز و بسته کردن لوله‌ها، پیچ و مهره‌ها، فیکس کردن و سفت کردن اتصالات و قطعات با شکل‌های نامتعارف
 • آچار شلاقی: قابل استفاده در انجام تمام امور مربوط به لوله‌کشی
 • انبر قفلی: قابل استفاده برای باز و بسته کردن پیچ‌های هرز شده و اتصالات لغزنده
 • آچار تخت*: قابل استفاده برای باز و بسته کردن انواع پیچ و مهره در سایز‌های مختلف
 • آچار رینگ: قابل استفاده برای باز و بسته کردن مهره‌های مربعی شکل و گوشه‌دار در سایز‌های مختلف
 • آچار ترکیبی*: ترکیبی از آچار سر تخت و رینگی، قابل استفاده برای انجام کارهای مکانیکی و فنی
 • آچار کوتاه*: نوعی آچار تخت برای انجام تقریبا تمام کارهای فنی
 • آچار بکس: قابل استفاده در ساخت‌وساز و انواع کارهای مکانیکی
 • آچار جغجغه‌ای: قابل استفاده برای انجام کارهای تاسیساتی و صنایع مختلف
 • آچار چکش‌خور: با افزایش نیرو برای کار با اتصالات قوی، بزرگ یا دارای مشکلاتی مثل زنگ زدگی مناسب است.
 • آچارهای سرعتی: قابل استفاده در مشاغل فنی و مکانیکی‌ها
 • آچار چرخ: قابل استفاده برای باز و بسته کردن پیچ‌های چرخ ماشین
 • آچار فیلتر باز کن: قابل استفاده در تعمیرات خودرو و کارهای مکانیکی
 • آچار آلن*: قابل استفاده برای باز و بسته کردن پیچ‌هایی با شکل آلن که معمولا در صندلی‌های اداری،‌ بعضی ماشین‌های لباسشویی، رگال‌های لباس و وسایلی از این دست استفاده می‌شود.
 • آچار ترکمتر: قابل استفاده برای باز و بسته کردن پیچ و مهره‌های ماشین و صنایع
 • آچار پین: قابل استفاده برای باز و بسته کردن پین‌ها و پر استفاده در دندان‌پزشکی‌ها
 • آچار اسلحه: قابل استفاده در صنایع نظامی و اسلحه‌سازی
 • آچار درام: قابل استفاده برای کوک کردن ادوات موسیقی مثل جاز، درام و پیانو
 • آچار آبگیر: ابزاری به شکل T با قسمتی خمیده که برای آبگیری کردن شیرآلات و سینک استفاده می‌شود.
 • آچار پدال: ابزاری با دو شکاف به شکل U که برای تعمیر انواع پدال از آن استفاده می‌شود.
 • آچار شمع: قابل استفاده برای تعمیر و تعویض شمع خودرو با ظاهری شش گوش و دوجداره.

آچارهای رونیکس از بهترین مواد اولیه ساخته شده‌اند و با طراحی ارگونومیکی که دارند مانع از خستگی دست در زمان کار کردن می‌شوند. همچنین در برابر ضربه و خوردگی مقاوم هستند و روکش آن‌ها با گذشت زمان از بین نمی‌رود.

خرید آچار فرانسه رونیکس از دیجی‌کالا

چکش

چکش رونیکس

آشناترین ابزار در هر خانه‌ای چکش است. همه‌ی ما از کودکی تا بزرگسالی با این ابزار آشنا هستیم و تقریبا همیشه به آن نیاز پیدا می‌کنیم. برای خرید چکش باید به وزن، آلیاژ استفاده شده و اتصالات آن دقت کرد. بهترین چکش‌ها سَری ساخته شده از آلیاژ مقاوم دارند. دسته‌ی آن‌ها سبک است و استفاده را آسان می‌کند. همچنین سَری به دسته به دقت متصل شده و خطر جدا شدن را در زمان کار از بین برده است. پس برای انتخاب چکش حتما به سراغ برندهای شناخته شده‌ای مثل رونیکس بروید تا مطمئن باشید ابزاری ایمن و ماندگان انتخاب کرده‌اید.

چکش رونیکس فقط ۲۵۰ گرم وزن دارد و دسته‌ی ضد لغزش و ضد تعریق آن به شما این امکان را می‌دهد تا در هر محیطی به راحتی کار کنید. بعضی از چکش‌ها در قسمت انتهایی سری خود میخ‌کش هم دارند و بعضی دیگر به صورت ساده ساخته شده‌اند. شما می‌توانید براساس نیاز خود یکی از این دو مدل را انتخاب کنید.

خرید چکش رونیکس از دیجی‌کالا

دریل

دریل رونیکس

شاید فکر کنید استفاده از دریل در خانه آنقدر زیاد نیست که برای خرید آن هزینه کنید. اما بیایید با هم یک بررسی ساده انجام دهیم. وقتی درِ کابینت به مشکل می‌خورد، وقتی قرار است آویز گلدان را به دیوار یا سقف وصل کنیم، وقتی قرار است چوب پرده را نصب کنیم یا در تراس و حیاط بند رخت نصب کنیم به دریل نیاز داریم. درواقع برای نصب هر پیچی ابتدا به دریل نیاز داریم پس بهتر است یک دریل ساده در خانه داشته باشیم.

دریل‌ها به دو صورت شارژی و اتصال مستقیم به برق تولید می‌شوند. شما می‌توانید هر دو مدل را بخرید اما پیشنهاد ما خرید دریل شارژی رونیکس است. دریل شارژی رونیکس مدل ۸۰۱۲ بسیار سبک است و با باطری کار می‌کند، پس شما می‌توانید آن را به راحتی در یک کیف دستی هم گذاشته و به محل مورد نیاز ببرید. گردش به چپ و راست و ۳ نظام ۱۳ میلی‌متری همراه با دریل شارژی رونیکس، همان چیزی است که برای یک عمر کار با دریل نیاز دارید.

خرید دریل رونیکس از دیجی‌کالا

قدم دوم: ابزارهای جانبی

دستکش محافظ و ایمنی رونیکس

حالا که با ابزارهای اصلی مورد نیاز برای جعبه ابزار آشنا شدیم باید به سراغ وسایل جانبی برویم. وسایلی کوچکی که می‌تواند تکمیل‌کننده‌ی تمام کارهای تعمیراتی باشد.

 • چسب برق: از این چسب برای پوشاندن قسمت‌های بدون روکش سیم‌های برق و همچنین اتصال دو سیم به یکدیگر استفاده می‌شود.
 • نوار تفلون: نام اصلی آن نوار آب‌بندی است و برای پوشاندن اتصالات در لوله‌کشی و جلوگیری از نشت آب استفاده می‌شود. اما در بازار و بین همه‌ی مردم با نام نوار تفلون شناخته می‌شود.
 • دستکش ایمنی: با پوشیدن این دستکش در زمان انجام تعمیرات از آسیب رسیدن به پوست دست و همچنین احتمال برق‌گرفتگی جلوگیری کنید. دستکش ایمنی رونیکس از جنس کتان و لاتکس ساخته شده و دست شما در زمان استفاده از آن احساس راحتی می‌کند.
 • میخ – پیچ – رول‌پلاک: همیشه باید مقداری میخ، پیچ و رول‌پلاک در سایز‌های مختلف در جعبه ابزارتان وجود داشته باشد تا برای نصب وسایل مختلف به مشکل برنخورید.
 • چند مدل چسب مایع: چسب سنگ، چسب چوب، چسب مایع معمولی و چسب آهن از چسب‌هایی است که باید در هر جعبه ابزاری وجود داشته باشد.
خرید دستکش ایمنی رونیکس از دیجی‌کالا

قدم سوم: لوازم اضافی

ابزارهای خانگی رونیکس

بعضی از وسایل و ابزارها را ممکن است فقط سالی یک بار استفاده کنیم اما بهتر است در جعبه ابزارمان داشته باشیم تا در زمان نیاز به راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشیم. وسایلی مثل سرپیچ، سنباده‌ی ریز و درشت،‌ باطری در اندازه‌های مختلف، چند متر سیم و روغن جلا. البته اگر از طرفداران محیط زیست هستید و دوست ندارید به آن آسیب برسانید پیشنهاد می‌کنیم از باطری‌های قابل شارژ استفاده کنید. یک شارژر باطری مناسب می‌تواند انواع باطری‌های قابل شارژ در هر اندازه‌ای را شارژ‌ کند. پس یک شارژر باطری و چند مدل باطری را در لیست خرید خانه یادداشت کنید.

خرید فست شارژر رونیکس از دیجی‌کالا

قدم چهارم: کمی حرفه‌ای‌تر

کمی حرفه‌ای‌تر با ابزار برقی رونیکس

این دسته از ابزارها که در این قسمت معرفی می‌شوند استفاده‌ی خاصی در خانه ندارند اما اگر اهل تغییر دکوراسیون و ساخت‌وساز هستید، بهتر است این ابزار را هم در خانه داشته باشید.

دریل پیچ گوشتی شارژی

دریل پیچ گوشتی شارژی رونیکس

با خرید دریل پیچ گوشتی شارژی می‌توانید هم‌زمان یک دریل عالی و پیچ گوشتی برقی کاربردی داشته باشید و بدون نیاز به دسترسی به برق، به راحتی در هر مکانی از آن استفاده کنید. این ابزار، برعکس تصور عموم مردم، قیمت بسیار مناسبی دارد و برای انجام همه‌ی کارها می‌تواند یک دستیار مناسب باشد. دریل پیچ‌گوشتی شارژی رونیکس یک دستگاه کاربردی است که با یک باتری لیتیومی کار می‌کند و سیستم گردش به چپ و راست دارد.

گیربکس دو وضعیتی موجود در این ابزار می‌تواند سرعت گردش موتور را در هر وضعیت تغییر دهد تا بهترین عملکرد را داشته باشد. چراغ LED زیر سه نظام محلی که قرار است با دریل روی آن کار کنید را کاملا روشن می‌کند تا دقت کار شما افزایش پیدا کند. اگر بخواهیم به صورت خلاصه دریل پیچ‌گوشتی رونیکس را به شما معرفی کنیم باید بگوییم ابزاری سبک و همه فن حریف که می‌توانید با آن هر کاری را انجام دهید.

خرید دریل پیچ‌گوشتی شارژی رونیکس از دیجی‌کالا

مینی فرز

مینی فرز رونیکس

از دستگاه فرز برای برش و صاف کردن سطح سنگ، فلز و گاهی بتن استفاده می‌شود. استفاده از دستگاه فرز صنعتی یا فرزهای ساختمان‌سازی در خانه کمی سخت است اما یک مینی فرز می‌تواند برای بازسازی یا تعمیرات سنگین خانه کاربرد داشته باشد. تصور کنید که می‌خواهید میز کانتر آشپزخانه را از چوبی به سنگی تغییر دهید. با کمک مینی فرز می‌توانید سنگ مورد علاقه‌تان را برش داده، صیغل زده و برای استفاده آماده کنید.

مینی فرز رونیکس مدل ۳۱۳۰ صفحه‌ای با قطر ۱۱.۵ سانتیمتر دارد و برای صیغل دادن انواع سطوح مناسب است. کلید قفل صفحه‌ که در این ابزار قرار دارد می‌تواند در زمان تعویض صفحه، ایمنی دست شما را تامین کند. برای مشاهده و خرید مینی فرز رونیکس می‌توانید روی دکمه‌ی زیر بزنید.

خرید مینی فرز رونیکس از دیجی‌کالا

دریل بتن کن

دریل بتن کن رونیکس

دریل بتن کن برای تخریب سطوحی از جنس بتن، سنگ و آجر استفاده می‌شود. ظاهر آن شبیه به چکش تخریب، همان وسیله‌ای که با آن آسفالت خیابان را خرد می‌کنند، دارد اما تفاوت‌هایی با آن دارد. دریل بتن کن می‌تواند کار سوراخ کردن را هم انجام دهد اما چکش تخریب این قابلیت را ندارد. دریل بتن کن دو نوع ۴ شیار و ۵ شیار دارد که با توجه به سطحی که قرار است تخریب شود مدل مناسب انتخاب می‌شود.

اگر قصد دارید خودتان خانه یا دفتر کار را کمی بازسازی کنید یا تغییر ساختار دهید می‌توانید از دریل‌های بتن کن رونیکس استفاده کنید. دریل بتن کن رونیکس مدل ۲۸۰۳ از محبوب‌ترین ابزارهای رونیکس است که برای تخریب‌های سبک تا متوسط مناسب است. با کمک این ابزار می‌توانید سقف و دیوار را تخریب کنید و بدون نگرانی از غبار گرفتن موتور یا وارد آمد شوک به آن، ساعت‌ها با آن کار کنید. بتن کن رونیکس خیلی دیر مستهلک می‌شود و می‌تواند در شرایط سخت و پرفشار به خوبی کار کند.

خرید دریل بتن کن رونیکس از دیجی‌کالا

قدم پنجم: یوتیوب، دوست خوب ما

یوتیوب رونیکس آموزش کار با ابزار

حالا که جعبه ابزار خانه را تکمیل کردیم نوبت به یادگیری تعمیرات می‌شود. در نگاه اول تعویض شیر آشپزخانه،‌ تعمیر هود، عوض کردن مغزی قفل و نصب پنکه‌ی سقفی سخت به نظر می‌رسد. اما وقتی یک فرد آشنا به کار، یا به اصطلاح «اوستا کار» در کنار شما باشد و قدم به قدم کار را به شما آموزش دهد می‌توانید به راحتی همه‌ی کارها را خودتان انجام دهید. یوتیوب، که با عنوان بزرگترین دانشگاه جهان شناخته می‌شود، منبع تمام ویدیوهای آموزشی درباره‌ی تعمیرات است. برای تعمیر هر وسیله‌ای ویدیوهای بی‌شماری در یوتیوب قرار دارد. حتی اگر بخواهید با وسایل قدیمی یک وسیله‌ی جدید بسازید، با جست‌وجوی کلمه‌ی DIY می‌توانید به هزاران ویدیوی آموزشی دسترسی داشته باشید. پس می‌بینید که یک موبایل و یک جعبه ابزار می‌تواند شما را به یک فرد فنی همه فن حریف تبدیل کند.

مشاهده ویدیوهای آموزشی رونیکس در یوتیوب


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما