۱۰ انیمیشن و فیلم ترسناک درباره ارواح

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه

هر فیلم ترسناک درباره ارواح همیشه موردتوجه مخاطبان بوده است. با این حال بعضی فیلمها بسیار بهتر از باقی از این سوژه استفاده میکنند. نوع مواجهه این آثار با این موضوع به هر شکل که باشد، شخصیت‌های چنین فیلم ترسناکی همیشه راهی برای ارتباط با ارواح مییابند.

بعد از موفقیت بسیاری از این آثار، مثل محصول موفق سال ۲۰۲۳ «با من حرف بزن» که یک فیلم سینمایی ترسناک درباره ارواح بود، مخاطبان مشتاق تماشای فیلمهایی درباره روح هستند. لیست زیر شامل ۱۰ فیلم ترسناک درباره ارواح است.

کتاب فرهنگ کوچک وحشت اثر سید حسن حسینی انتشارات ساقی

۱۰) ورونیکا (Verónica)

فیلم ترسناک ورونیکا

 • کارگردان: پاکو پلازا
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۲ از ۱۰
 • سال انتشار: ۲۰۱۷

«ورونیکا» اثر پاکو پلازا یک فیلم اسپانیاییزبان است که ماجرای دختر ۱۵سالهای به همین نام را دنبال میکند. این دختر پس از مرگ پدرش همراه مادر و سه خواهر و برادر دیگرش در منطقهای واقع در مادرید زندگی میکند. در یک شب که کسوف اتفاق میافتد، ورونیکا و دوستانش یک جلسه احضار روح برای دسترسی به عزیزان مردهشان برگزار میکنند که منجر به تسخیر ورونیکا به وسیله یک روح خبیث میشود.

«ورونیکا» اقتباسی آزاد از یک واقعه حقیقی در همان منطقه به تاریخ ۱۹۹۱ است که در آن استفانیا گوتیرز لازارو پس از یک جلسه احضار روح به شکل مرموزی میمیرد. «ورونیکا» توسط برخی منتقدان به عنوان ترسناکترین فیلم نتفلیکس شناخته میشود و دنبالهای نیز از آن بزودی در ماه آتی منتشر خواهد شد.

۹) اویجا: منشأ شیطان (Ouija: Origin of Evil)

فیلم ترسناک اویجا: منشا شیطان

 • کارگردان: مایک فلاناگان
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۲ از ۱۰
 • سال انتشار: ۲۰۱۶

«اویجا: منشأ شیطان» به کارگردانی و تدوین مایک فلاناگان پیشدرآمدی است بر «اویجا» و بیوهای به نام آلیس (الیزابت ریزر) را دنبال میکند که مادر دو فرزند است. او تخته اویجایی را وارد جلسات احضار روح تقلبیاش میکند تا تنها با روحی که در نهایت کوچکترین دخترش دوریس (لولو ویلسون) را تسخیر میکند ارتباط برقرار سازد. «اویجا: منشأ شیطان» به عنوان ناجی این مجموعه فیلمها شناخته میشود. این فیلم امیدی ایجاد کرد که پیشدرآمدها و دنبالههای ترسناک بعدی میتوانند از نسخه اصلی بهتر عمل کنند.

۸) موذی (Insidious)

فیلم ترسناک موذی

 • کارگردان: جیمز وان
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۸ از ۱۰
 • سال انتشار: ۲۰۱۰

«موذی» ساخته جیمز وان و لی وانل داستان خانواده لمبرت را پس از نقل مکانشان به خانهای جدید تعریف میکند. پسر آنها، دالتون، به شکلی ناگهانی به کما میرود. از پس سرخوردگیهای بسیار و وقتی هیچ پیشرفت پزشکیای حاصل نمیشود، و همچنین دیدن شبحی در خانه این خانواده با یک احضارکننده روح به نام الیس (لین شای) ارتباط برقرار میکنند. الیس به آنها میگوید که دالتون در دوردستهادوزخی برای روحهای عذابکشیده مردگانگیر افتاده و آنها باید او را بیرون بکشند.

«موذی» یکی از بزرگترین فرنچایزهای ترسناک است که دو دنباله به نامهای «قسمت دوم» محصول ۲۰۱۳ و «در قرمز» محصول ۲۰۲۳ و همچنین دو پیشدرآمد با عناوین «قسمت سوم» تولید ۲۰۱۵ و در نهایت «آخرین کلید» محصول ۲۰۱۸ را دارد.

۷) پارانورمن (ParaNorman)

فیلم ترسناک پارانورمن

 • کارگردان: سم فل و کریس باتلر
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷ از ۱۰
 • سال انتشار: ۲۰۱۲

«پارانورمن» ساخته سم فل و کریس باتلر یک انیمیشن استاپموشن در ژانر کمدیترسناک است. در «پارانورمن» نورمن بابکاک ۱۱ ساله (کودی اسمیتمکفی) میتواند با مردهها سخن بگوید و هیچکس تقریبا او را باور نمیکند. پس از اینکه او تصوری ترسناک از مردم شهر که به وسیله طلسمی به مقابله با او میپردازند را از سر میگذراند و صحبت با روح دایی بزرگش، او باید مسئولیت حفاظت از شهر را در برابر طلسمی ۳۰۰ساله برعهده بگیرد.

«پارانورمن» نامزد اسکار بهترین انیمیشن شد و نگاهی تازه به مسئله مرگ ارائه کرد که آن را مناسب تماشا در خانواده میکند.

۶) ترسناکها (The Frighteners)

فیلم ترسناک ها

 • کارگردان: پیتر جکسون
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۱ از ۱۰
 • سال انتشار: ۱۹۹۶

«ترسناکها» یک فیلم ترسناککمدی و فراطبیعی ساخته پیتر جکسون است که داستان معماری به نام فرانک بنیستر (مایکل جی. فاکس) را دنبال میکند. فرانک پس از این که همسرش را در یک سانحه تصادف از دست میدهد، به توانایی دیدن، شنیدن و برقراری ارتباط با جهان مردگان نائل میشود. هنگامی که فرانک یک روح خبیث را ملاقات میکند که میتواند به مردگان و زندگان آسیب برساند و دلیل مرگ همسرش هم بوده، درمییابد که باید جلوی این روح خبیث را بگیرد تا آدمهای بیشتری کشته نشوند.

۵) احضار (The Changeling)

فیلم ترسناک احضار

 • کارگردان: پیتر مداک
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۲ از ۱۰
 • سال انتشار: ۱۹۸۰

«احضار» یک فیلم ترسناک درباره ارواح ساخته پیتر مداک است. این فیلم داستان جان راسل (جرج سی. اسکات) آهنگسازی اهل نیویورک را دنبال میکند که با نقل مکان به عمارتی تازه احساس میکند که این عمارت توسط ارواح تسخیر شده است. او با روح پسری که ناعادلانه کشته شد ارتباط میگیرد و قصد میکند تا راز مرگ پسر و مردی که امروز خودش را جای این پسر جا میزند را دریابد.

فیلمنامه «احضار» براساس تجربیات ادعاشده نویسنده فیلم راسل هانتر است. این فیلم یک کالت کلاسیک است و از آن به عنوان یکی از تاثیرگذارترین فیلمهای کانادایی یاد میشود.

۴) موروثی (Hereditary)فیلم ترسناک موروثی

 • کارگردان: آری آستر
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۳ از ۱۰
 • سال انتشار: ۲۰۱۸

«موروثی» ساختا آری آستر داستان انی گراهام (تونی کولت) و خانوادهاش را پس از مرگ مادر مرموزش الن دنبال میکند. هنگامی که انی با جوآن (ان داود) در یک گروه درمانی دوست میشود، جوآن انی را متقاعد میکند که در یک جلسه احضار روح شرکت کند که منجر به آزاد شدن یک شیطان میشود تا به دنبال میزبان تازهاش بگردد. در تمام این مدت رازهای خانواده یکییکی برملا میشوند و انی در نهایت چیزی در مورد مادرش میفهمد که معماها را حل میکند.

از «موروثی» به عنوان ترسناکترین و آزاردهندهترین فیلم از زمان «جنگیر» نام برده میشود و تا قبل از «همه چیز، همه جا، در یک لحظه» پرفروشترین فیلم کمپانی A24 بود. فیلم توسط منتقدان هم بسیار تحویل گرفته شد ونمایش درخشان تونی کولت بسیار موردتحسین قرار گرفت.

۳) با من حرف بزن (Talk to Me)

فیلم ترسناک با من حرف بزن

 • کارگردان: دنی فیلیپو و مایکل فیلیپو
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۲ از ۱۰
 • سال انتشار: ۲۰۲۳

«با من حرف بزن» یک فیلم ترسناک درباره ارواح ساخته برادران دنی و مایکل فیلیپو است. این فیلم داستان میا (سوفی وایلد) که در حال سوگواری برای مرگ مادرش است را روایت میکند. در یک مهمانی میا و دوستانش از یک دست مرده که توانایی تسخیر یک روح را دارد استفاده میکنند، اما به یک شرط؛ اگر آنها موفق به برقراری رابطه تا قبل از ۹۰ ثانیه نشوند، ممکن است آن روح تا ابد آنها را احاطه کند. وقتی این قانون پیروی نمیشود، میا شروع به داشتن تصوراتی درباره ارواح میکند؛ از جمله یکی که او باور دارد مادرش است و در ادامه جان دوستاتش را به خطر میاندازد.

«با من حرف بزن» فیلم ترسناک تازه کمپانی A24 است و تاکنون بسیار موردتوجه قرار گرفته است. بازیها در فیلم به خصوص نمایش سوفی وایلد موردتحسین همگان بوده و جلوههای ویژه فیلم هم موردتوجه قرار گرفته است.

۲) احضار (The Conjuring)

فیلم ترسناک احضار

 • کارگردان: جیمز وان
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۵ از ۱۰
 • سال انتشار: ۲۰۱۳

وقتی صحبت از فیلم ترسناک درباره ارواح می‌شود، «احضار» ساخته جیمز وان به خاطرمان میآید. داستان زوج شیطان شناسی به نامهای اد (پاتریک ویلسون) و لورین وارن (ورا فرمیگا) را تعریف میکند که در مورد فعالیتهای ماورالطبیعی تحقیق میکنند. خانواده پرون این زوج را پس از تجربه چند اتفاق ماورالطبیعی در خانهشان به استخدام درمیآورند. لورین درمییابد که خانه خانواده پرون در گذشته متعلق به یک جادوگر بوده و این زوج تلاش میکنند تا از شر ارواح خلاص شوند.

«احضار» بر اساس ماجراهای واقعی رخداده برای اد و لورین است. فرنچایز این فیلم از بزرگترینها در ژانر ترسناک به شمار میرود.

کیف پول طرح the conjuring3 مدل kp986

۱) حس ششم (The Sixth Sense)

فیلم ترسناک حس ششم

 • کارگردان: ام. نایت شیامالان
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۸.۲ از ۱۰
 • سال انتشار: ۱۹۹۸

«حس ششم» هم فیلم ترسناک روحی و هم یک تریلر روانشناختی ساخته ام. نایت شیامالات است. فیلم داستان یک روانشناس کودک به نام مالکولم کرو (بروس ویلیس) را دنبال میکند که در تلاش برای کمک به تازهترین بیمارش کول (هیلی جوئل اسمنت) است. کول ادعا میکند که توانایی دیدن و ارتباط با مردگان را دارد. او تلاش میکند تا به مادر نگرانش لین (تونی کولت) از تواناییاش بگوید اما مادرش او را باور ندارد. مالکولم هم تلاش میکند تا به کول کمک کند که با یاری به روحها باعث شود آنها کارشان را تمام کرده و با آرامش گذر کنند.

«حس ششم» به عنوان بهترین فیلم شیامالان شناخته میشود. فیلم همچنین نامزد شش جایزه اسکار شد.

منبع: colliderبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما