۱۰ فیلم دنباله برتر بر اساس نظرات وب سایت ردیت؛ از ژانر ترسناک تا اکشن

۲ خرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۱ دقیقه
دنباله

هم اکنون ساخت دنباله‌ها بسیار محبوب شده و حتی پیام رمزآلود مایک مایرز هم نشان می‌دهد که به نظر آستین پاورز نیز با دنباله‌های دیگری به میدان باز خواهد گشت. یک دنباله‌ معمولا دهه‌ها بعد از اینکه فیلم اصلی ساخته شده تولید می‌شود و حتی اگر فیلم مورد نظر در زمان خود دنباله‌های دیگری داشته باشد، معمولا این دنباله از جایی شروع می‌شود که محبوب‌ترین فیلم پایان یافته، بدون توجه به دنباله‌های دیگری که برایش ساخته شده‌اند.

معمولا ما در دنباله‌ها شاهد بازگشت بازیگران محبوبی هستیم که نمادین‌ترین نقش‌های خود را در فیلم اصلی ایفا کرده‌اند و به طور کلی ساخت چنین دنباله‌هایی منجر به وقوع لحظات شگفت انگیزی در تاریخ سینما خواهد شد. حال بحثی که در وب سایت ردیت پیش آمده این است که بهترین دنباله‌ها کدام دنباله‌ها هستند، فرقی نمی‌کند که دنباله‌ی مورد نظر دوازدهمین دنباله از یک فیلم ترسناک باشد یا بازگشت جدای و یا فیلمی که مخاطبان اصلا نمی‌دانستند یک دنباله است.

۱۰. هالووین (Halloween)

دنباله

 • کارگردان: دیوید گوردون گرین
 • بازیگران: جیمی لی کرتیس، ویرجینیا گاردنر، جودی گریر
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۸
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۵ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۹ از ۱۰۰

دنباله‌های زیادی در میان مجموعه فیلم‌های «هالووین» وجود دارد و لذا حتی نمی‌توان تعداد دفعات راه اندازی مجدد این داستان را محاسبه کرد. اما فیلم «هالووین» محصول سال ۲۰۱۸ به چند دلیل از هر جهت خاص است. برای شروع می‌توان گفت که این دنباله، اولین فیلم منحصربه‌فردی است که در طی سال‌های اخیر در این مجموعه گنجانده شده و به‌علاوه ما در آن شاهد بازگشت لوری استرود بودیم که باعث شد این فیلم به دنباله‌ی مستقیمی برای مهم‌ترین فیلم‌های این مجموعه تبدیل شود.

در حقیقت می‌توان به جرات بیان داشت که دنباله‌ی «هالووین» محصول سال ۲۰۱۸ به عنوان دنباله‌ای مستقیم برای فیلم «هالووین» در نظر گرفته می‌شود که دنباله‌های بعدی این فرنچایز را نادیده گرفت و به همین دلیل توانست به فیلمی فوق‌العاده دوست داشتنی تبدیل شود. البته درخشش این فیلم مدت اندکی دوام آورد زیرا فیلم بعدی، تحت عنوان «هالووین می‌کشد»، آن‌قدر افتضاح بود که به شدت مورد انتقاد منتقدین و مخاطبان قرار گرفت. با این حال، همچنان می‌توان آن را فیلم محبوبی دانست، زیرا دنباله‌های بعدی هالووین در آینده می‌توانند بسیاری از اشتباهات دنباله‌ی «هالووین می‌کشد» را اصلاح کنند.

۹. جیغ (Scream)

دنباله

 • کارگردان: مت بتینلی
 • بازیگران: نو کمبل، دیوید آرکت، دیلن مینت
 • تاریخ انتشار: ۲۰۲۲
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۴ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۷ از ۱۰۰

هیچ کس انتظار زیادی از دنباله‌ی «جیغ ۵» نداشت و اکثر مردم تصور می‌کردند که این دنباله باید فیلمی به درد نخور و پیش پا افتاده باشد. فیلم چهارم که در سال ۲۰۱۱ اکران شد، نه تنها نتوانست نظر مثبت منتقدان را جلب کند بلکه مردم نیز آن را دوست نداشتند و در کل فیلم محبوبی نبود. در حقیقت می‌توان گفت که این فرنچایز مدت‌هاست که در مسیر نزولی قرار گرفته است. با این حال، همان‌طور که مشاهده کردیم «جیغ ۵» توانست این فرنچایز را به ریشه‌های خود بازگرداند، شخصیت‌هایی را که مخاطبان دوست دارند بازگرداند و در عین حال مضمون داستانی آن نیز مملو از جوک‌های بامزه و صحنه‌های ترسناکی بود که باعث می‌شد لرزه بر اندمتان بیفتد.

در حقیقت بسیاری از منتقدین و مخاطبان بیان داشتند ک این فیلم یک نوع میراث طلایی منحصربه‌فرد برای فرنچایز «جیغ» به حساب می‌آید چراکه بر خلاف دنباله‌ی «جیغ ۴» توانست خوش بدرخشد و مورد توجه مخاطبان قرار گیرد. در واقع «جیغ ۴» یک دنباله‌ی پیش پا افتاده بود که تمامی میراث این مجموعه را فراموش کرده و یادش رفته بود که این فرنچایز چه خط سیری را دنبال می‌کند، با این حال دنباله‌ی میراث «جیغ» محصول سال ۲۰۲۲ توانست توقع مخاطبین و منتقدین را برآورده نماید.

۸. شکارچیان روح: افتر لایف (Ghostbusters: Afterlife)

دنباله

 • کارگردان: جیسون رایتمن
 • بازیگران: مکینا گریس، پل راد، بیل مری
 • تاریخ انتشار: ۲۰۲۱
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۱ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۶۳ از ۱۰۰

«شکارچیان روح: افتر لایف» یکی از بهترین دنباله‌های میراثی است که در این لیست به آن‌ها اشاره شده زیرا همان‌طور که از نام آن پیداست ارواح موجود در فیلم، توانستند مخاطبان را به سمت خود جلب نمایند و حتی آن‌ها را به شگفتی وا دارند. در حقیقت به جرات می‌توان گفت که «شکارچیان روح: افتر لایف» بسیار بهتر از راه‌اندازی مجدد این فرنچایز در سال ۲۰۱۶ بود زیرا داستان راه اندازی مجدد این فرنچایز نتوانست آن‌چنان توجه مخاطبان را جلب نماید. گرچه دنباله‌ی ساخته شده در سال ۲۰۲۱ اندکی خنده‌دار است، اما نمی‌توان آن را یک فیلم کمدی تمام عیار دانست، به‌علاوه این فیلم حول محور کاراکترهای جالبی جریان دارد که باعث می‌شود تماشای آن برای مخاطبان سرگرم کننده و دلپذیر باشد.

علاوه بر تمام موارد بالا، «شکارچیان روح: افتر لایف» یک فیلم ماجراجویی توام با احساسات است و به طرز ماهرانه‌ای توانسته کاراکترهای فیلم اصلی نظیر ونکمن، اگون و ری را به خدمت گیرد. در حقیقت افتر لایف نام مناسبی برای این دنباله به حساب می‌آید زیرا بینندگان اصلا نمی‌دانستند که این فیلم می‌تواند چنین دنباله‌ی منحصربه‌فردی داشته باشد و لذا این دنباله همانند روحی بود که به درون کالبد این فرنچایز دمیده شد و آن را دوباره زنده کرد. در عین حال «شکارچیان روح: افتر لایف» سرشار از لحظات احساسی بی‌نظیری است که نه تنها مخاطبان عادی بلکه مردان بالغ را نیز می‌توانند به گریه بیندازند.

۷. ترون: میراث (Tron: Legacy)

دنباله

 • کارگردان: جوزف کوشینسکی
 • بازیگران: جف بریجس، گرت هدلند، الیویا وایلد
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۸ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۵۱ از ۱۰۰

«ترون: میراث» یکی از آن دست دنباله‌هایی است که بسیاری از منتقدان از آن متنفرند و چندان نظر مثبتی درباره‌ی آن ندارند، اما به شدت توانسته در میان تماشاگران محبوب شود. البته علت تنفر منتقدان هم بی‌دلیل نیست و بیشتر به کمبود محتوای داستانی و تکنیک‌های دیجیتال به کار گرفته شده در آن بازمی‌گردد. اما نکته‌ی مثبت این فیلم این است که از وجود عنصر زیبایی‌شناختی دلپذیر و خاصی بهره می‌برد، در واقع نورهای نئونی و موسیقی آرام و دلپذیر به کار رفته در آن می‌تواند هر مخاطبی را به وجد بیاورد.

با توجه به ویژگی‌های بالا به جرات می‌توان گفت که «ترون: میراث» یکی از بهترین دنباله‌های میراثی است که تاکنون ساخته شده، زیرا به همان خط داستانی فیلم اصلی «ترون» پایبند مانده اما با این وجود جلوه‌های ویژه برای ارائه‌ی داستانی به این شکوه که در سال ۲۰۱۰ ساخته شده چندان مناسب نبودند و لذا این نقص به عنوان یکی از معضلات فیلم در نظر گرفته شد. با این حال با وجود ۲۸ سال فاصله در بین این دو دنباله می‌توان این دنباله را دنباله‌ی میراث مناسبی برای فیلم اصلی در نظر گرفت.

۶. رستاخیزهای ماتریکس (The Matrix Resurrections)

دنباله

 • کارگردان: لانا واچوفسکی
 • بازیگران: کیانو ریوز، جسیکا هنویک، جانتان گروف
 • تاریخ انتشار: ۲۰۲۱
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۵.۷ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۶۳ از ۱۰۰

به گفته‌ی بسیاری از مخاطبان، دنباله‌ی «رستاخیزهای ماتریکس» بهترین دنباله ایست که برای فیلم «ماتریکس» ساخته شده، با این وجود تعداد زیادی از دیگر مخاطبان و منتقدان به این موضوع اعتقاد ندارند، حتی با این وجود که کیانو ریوز در این دنباله در نقش نئو حضور داشت. درست مانند دنباله‌ی «جیغ ۵»، دنباله‌ی «رستاخیزهای ماتریکس» تلاش کرده که کاستی‌های دنباله‌ی قبلی خود را برطرف نماید اما به اندازه‌ی «جیغ ۵» موفق نبوده است.

داستان‌های بسیار خوبی در دنیای ماتریکس وجود دارد که می‌توان آن‌ها را در بازی‌های ویدئویی و کتاب‌های کمیک یافت، اما واچوفسکی در عین ناباوری تصمیم گرفت فیلمی را سرشار از جوک‌های خنده‌دار خلق کند که به گونه‌ای به تشریح فیلم اصلی و دنباله‌هایش می‌پردازد. به‌علاوه، واچوفسکی داستان ماتریکس را نیز به شدت تغییر داد و همین امر سبب شد که بسیاری از مخاطبان به شدت گیج شوند.

۵. جنگ ستارگان: آخرین جدای (Star Wars: The Last Jedi)

دنباله

 • کارگردان: ریان جانسن
 • بازیگران: مارک همیل، کری فیشر، اسکار آیزاک
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۷
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۹ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۱ از ۱۰۰

«جنگ ستارگان: آخرین جدای» یکی دیگر از دنباله‌های شگفت انگیز این لیست است، در حقیقت این دنباله به حدی تمام و کمال و بی‌عیب و نقص است که هیچ حرف و سخن و انتقادی در مورد آن وجود ندارد. بسیاری از مخاطبان در رابطه با این دنباله تنها یک جمله را بر زبان می‌آورند و آن این است که من عاشق «جنگ ستارگان: آخرین جدای» هستم و همین تعریف برای اینکه به جایگاه این دنباله پی ببریم کافی است.

«آخرین جدای» ویژگی‌های غیرقابل انکاری دارد و همین ویژگی‌ها توانسته‌اند آن را به یک دنباله‌ی میراث منحصربه‌فرد تبدیل نمایند. اگرچه این دنباله‌ی «نیرو برمی‌خیزد» بود که در لحظات آخرش، لوک اسکای واکر را مجددا به مخاطبان معرفی کرد، اما ما در «آخرین جدای» او را به عنوان شخصیت اصلی فیلم مشاهده کردیم و لذا همین امر باعث می‌شود که این دنباله تا حد زیادی به فرنچایز اصلی که ۳۰ سال قبل تولید شده بود شبیه گردد.

۴. بلید رانر ۲۰۴۹ (Blade Runner 2049)

دنباله

 • کارگردان: دنی ویلنوو
 • بازیگران: هریسون فورد، آنا د آرماس، رابین رایت
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۷
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۸ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۳ از ۱۰۰

به جرات می‌توان گفت که «بلید رانر ۲۰۴۹» بهترین دنباله‌ی میراث ساخته شده برای فیلم «بلید رانر» است زیرا درست از همان خط سیر داستان فیلم اصلی پیروی می‌کند، اما در عین حال ویژگی‌های منحصربه‌فرد خاص خود را دارد که باعث می‌شود یک تقلید کورکورانه از فیلم اصلی تلقی نشده و در نوع خود خاص و دوست داشتنی باشد. در حقیقت با اینکه دنباله‌ی «جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد» دنباله‌ی چندان محبوبی نبود، اما بین فیلم «بلید رانر ۲۰۴۹» و این دنباله از جنگ ستارگان اشتراکات زیادی وجود دارد. البته هچکدام از دست‌اندرکاران درگیر در ساخت فیلم «۲۰۴۹» فاش نکرده‌اند که آیا این فیلم با الهام از «نیرو برمی‌خیزد» ساخته شده یا خیر، اما حتی با این وجود هم ویژگی‌های این دنباله به وضوح در «بلید رانر ۲۰۴۹» مشهود هستند و لذا نیازی به گفتن ندارد که این فیلم به گونه‌ای از دنباله‌ی «جنگ ستارگان» اقتباس شده است.

در حالی که رویکردهای به کار گرفته شده در این دو دنباله بسیار متفاوت هستند، شباهت‌های زیادی بین داستان آن‌ها وجود دارد، زیرا فیلم «نیرو برمی‌خیزد» خط داستانی‌ای را دنبال می‌کند که در آن، شخصیت‌های اصلی مدت‌هاست در جستجوی لوک اسکای واکر گمشده هستند. در عین حال، ۲۰۴۹ از وجود داستان‌های جدید و مبتکرانه‌ای بهره می‌برد و درست همانند دنباله‌ی «جنگ ستارگان»، دکارد در این فیلم دو ساعته چندان بر روی صحنه ظاهر نمی‌شود.

۳. مکس دیوانه: جاده خشم (Mad Max: Fury Road)

دنباله

 • کارگردان: جرج میلر
 • بازیگران: تام هاردی، شارلیز ترون، نیکولاس هولت
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۵
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۸.۱ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۷ از ۱۰۰

«مکس دیوانه: جاده خشم» نه تنها یکی از بهترین دنباله‌های میراثی است که تاکنون ساخته شده، بلکه می‌توان با قاطعیت گفت که این دنباله حتی از نسخه‌ی اصلی خود هم بهتر است. البته بسیاری از کاربران عقیده دارند که این فیلم از همان داستان قدیمی و خسته کننده‌ی فیلم اصلی پیروی کرده با این حال «مکس دیوانه: جاده خشم» از وجود همان بازیگران فیلم قبلی بهره نمی‌برد و داستانش نیز به اندازه‌ی فیلم اصلی واقع گرایانه نیست.

اگرچه «جاده خشم» سی سال پس از «مکس دیوانه: آن سوی تاندردوم» ساخته شد، گویا کاراکترها تنها اندکی پیرتر جلوه داده شده‌اند. با این حال، یکی از ویژگی‌های خوب این فیلم این است که همچنان داستان کاراکتر اصلی را ادامه داده و از لحن منحصربه‌فردی استفاده کرده که در دنباله‌های کمتری شاهدش هستیم و لذا همین امر باعث می‌شود که «جاده خشم» به یکی از بهترین دنباله‌های میراثی تبدیل شود که تاکنون ساخته شده و بینندگان می‌توانند به تماشایش بنشینند.

۲. رنگ پول (The Color Of Money)

دنباله

 • کارگردان: مارتین اسکورسیزی
 • بازیگران: پل نیومن، تام کروز
 • تاریخ انتشار: ۱۹۸۶
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۹ از ۱۰۰

فیلم «رنگ پول» درباره بیلیارد بازی به نام ادی فلسون است که مرد جوانی به نام وینسنت را زیر بال و پر خود می‌گیرد و تمام حقه‌هایش را به او یاد می‌دهد. در حقیقت این فیلم به عنوان دنباله‌ی مستقیمی برای فیلم «بیلیارد باز» در نظر گرفته می‌شود که ۲۵ سال قبل اکران شد و بسیاری از مخاطبان تصور می‌کنند که این دنباله بهترین دنباله‌ی میراثی است که تاکنون ساخته شده است.

با این حال بسیاری دیگر از بینندگان اصلا نمی‌دانند که خود فیلم «رنگ پول» یک دنباله است. در حالی که چندین بار در این فیلم به گذشته ارجاع داده شده، به راحتی می‌توان چنین فرض کرد که این ارجاعات یک جور داستان پس‌زمینه‌ی نمایشی هستند نه ارجاع به فیلم اصلی یا دنباله‌ی قبلی. علاوه‌براین اگرچه رنگ پول تنها دنباله‌ای است که مارتین اسکورسیزی، آن را کارگردانی کرده است، اما ممکن است فیلم سومی نیز در این مجموعه وجود داشته باشد که مجددا به روایت چالش‌هایی بپردازد که وینسنت با آن‌ها رو به رو خواهد شد. بنابراین این فرنچایز می‌تواند اولین فرنچایزی باشد که تا به حال دو دنباله‌ی میراث به فاصله چند دهه برایش ساخته شده‌اند و لذا از این جهت در نوع خود بی‌نظیر است.

۱. کرید (Creed)

دنباله

 • کارگردان: رایان کوگلر
 • بازیگران: مایکل بی جردن، سیلوستر استالونه، تسا تامپسون
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۵
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۶ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۵ از ۱۰۰

فرنچایز «راکی» در زمان تولید «کرید» دنباله‌ی میراث دیگری هم داشت، زیرا «راکی ​​بالبوآ» ۱۶ سال پس از «راکی ۵» ساخته شد، اما نتوانست به اندازه‌ی فیلم اصلی موفق باشد و محبوبیتی را که فیلم اصلی به دست آورد کسب نماید. در حالی که همان‌طور که می‌دانیم راکی در «کرید» محصول سال ۲۰۱۵ مربی کرید است، اما سوال بزرگی که برای مخاطب به وجود می‌آید این است که آیا این شخصیت نمادین توانسته همانند فیلم اصلی خوش بدرخشد یا خیر.

بسیاری از مخاطبان بیان داشته‌اند که «کرید» به نوعی نسخه‌ی مدرن فیلم‌های راکی را به مخاطب امروزی نشان دهد و لذا از این جهت واقعا شایسته‌ی تقدیر است. به خاطر همین ویژگی و بسیاری از ویژگی‌های دیگر، این دنباله اولین فیلمی بود که پس از نسخه‌ی اصلی، توانست جایزه‌ی اسکار را برای استالونه به ارمغان بیاورد. «کرید» با داستان بی‌نظیر خود توانست به طرز ماهرانه‌ای این فرنچایز را به دوران مدرن انتقال دهد و مخاطبان نسل جوان را نیز شیفته‌ی خود کند. در حقیقت سری «کرید» توانستند به مجموعه‌ای کاملا موفق تبدیل شوند و به همین دلیل سومین فیلم از این مجموعه نیز قرار است در اواخر امسال اکران شود که قطعا خبر خوبی برای طرفداران این فرنچایز خواهد بود. در حقیقت با توجه به موفقیت این مجموعه، هیچ‌کس نمی‌داند که در آینده چند دنباله‌ی دیگر برای آن ساخته خواهد شد.

منبع: screenrant

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه