بهترین شامپوی ضد شپش و نحوه‌ی استفاده از آن

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
راهنمای خرید بهترین شامپو ضد شپش بزرگسالان و کودکان

شپش یک حشره‌ی کوچک است که به پوست سر می‌چسبد و از آن تغذیه می‌کند. این حشره اغلب کودکان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و از طریق تماس مستقیم با موهای فرد مبتلا یا گاهی‌اوقات استفاده از وسایل شخصی او مانند شانه یا کلاه منتقل می‌شود. شامپوها معمولا برای از بین بردن شپش گزینه‌ی مناسبی هستند. در این مقاله از دیجی‌کالا مگ با بهترین شامپوی ضد شپش آشنا می‌شوید و نحوه‌ی استفاده از آن را یاد می‌گیرید. ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید.

چرخه‌ی زندگی شپش

شپش به سه فرم مختلف روی سر ظاهر می‌شود:

  • تخم شپش: بیضی شکل است و پس از ۶ تا ۹ روز باز می‌شود.
  • پوره یا شفیره: شپش نابالغی است که بعد از ۹ تا ۱۲ روز بالغ می‌شود. شفیره بسیار کوچک و به اندازه‌ی سر سوزن است.
  • شپش بالغ: تقریبا به اندازه‌ی دانه‌ی کنجد است، ۶ پا دارد و سه تا چهار هفته زنده می‌ماند.

شپش ماده روزانه ۶ تا ۱۰ تخم می‌گذارد و یک ماده‌ی چسبنده‌ تولید می‌کند که هر تخم را به پایه‌ی ساقه‌ی مو در فاصله‌ی پنج میلی‌متری پوست سر می‌چسباند.

شپش می‌خزد، اما نمی‌تواند بپرد یا پرواز کند. بنابراین اغلب به‌دلیل تماس مستقیم سر به سر بین افراد پخش می‌شود. همچنین ممکن است در موارد نادر از طریق وسایل شخصی فرد آلوده از جمله کلاه، روسری، شانه، بالش و…  به دیگران منتقل شود.

چرخه‌ی زندگی شپش روی سر

بهترین شامپوی ضد شپش و انواع آن

برای اینکه بتوانید بهترین شامپو را انتخاب کنید، باید ابتدا با انواع محصولات ضدشپش موجود در بازار آشنا شوید. به‌طور کلی، شامپوهای ضدشپش را می‌توان بر اساس نوع ترکیبات به‌کاررفته در آن‌ها به ۲ دسته تقسیم کرد:

۱. بهترین شامپوی ضد شپش حاوی مواد شیمیایی

این نوع شامپوها از پیرترین یا پرمترین تشکیل شده‌اند. پیرترین‌ها ترکیبات طبیعی گل داوودی هستند و پرمترین نسخه‌ی سنتتیک این ترکیبات محسوب می‌شود.

۲. بهترین شامپوی ضد شپش حاوی مواد طبیعی

شامپوهایی که در فرمولاسیون آن‌ها از ترکیبات طبیعی یا گیاهی مثل روغن درخت چای و… استفاده شده است، معمولا از محصولات شیمیایی بی‌خطرتر هستند. با این حال، اثربخشی آن‌ها هم ممکن است به همان اندازه کمتر باشد. بنابراین مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا نتیجه‌ی استفاده از این محصولات را ببینید.

راهنمای انتخاب بهترین شامپوی ضد شپش

همان‌طور که آشنایی با نحوه‌ی انتخاب بهترین شامپو برای ریزش مو اهمیت دارد، آگاهی از فاکتورهای موثر در انتخاب بهترین شامپوی ضد شپش هم مهم است. اگر مطمئن هستید که شما یا فرزندتان به شپش مبتلا شده‌اید، فاکتورهای زیر را برای انتخاب شامپوی مناسب مدنظر داشته باشید:

۱. سن فرد

سن و سایر ویژگی‌های فردی یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که باید هنگام خرید شامپو به آن توجه کنید. چون بعضی از محصولات ممکن است برای کودکان خردسال یا زنان باردار و شیرده مناسب نباشند.

۲. ماده‌ی فعال شامپو

ماده‌ی فعال شامپو عامل مهمی دیگری است که روی انتخاب محصول مناسب تاثیر می‌گذارد. چون هر ماده‌ای شپش را در یک مرحله‌ی خاص از بین می‌برد. اگر شامپو فقط شپش بالغ را بکشد و روی تخم‌های آن تاثیر نداشته باشد، ممکن است مجبور شوید برای از بین بردن تخم‌ها از راهکار دیگری استفاده کنید.

۳. مواد محرک

در راهنمای خرید شامپو به این نکته اشاره شده است که باید قبل از انتخاب محصول ضدشپش حتما برچسب یا بروشور آن را به‌دقت بخوانید تا از ترکیبات به‌کاررفته در فرمولاسیون آن آگاه شوید. چون ممکن است بعضی از اجزای تشکیل‌دهنده‌ی شامپو باعث تحریک پوست سر شوند. برای پیشگیری از بروز این مشکل توصیه می‌شود از محصولات فاقد الکل یا عطر استفاده کنید.

 

نحوه‌ی استفاده از بهترین شامپوی ضد شپش

دستورالعمل استفاده از شامپو که روی برچسب یا بروشور محصول درج شده است را بخوانید و دقیقا طبق آن عمل کنید. امروزه شامپوهای ضدشپش متنوعی در بازار وجود دارد که ممکن است روش استفاده از آن‌ها کمی متفاوت باشد. بنابراین مهم است که نحوه‌ی استفاده‌ی صحیح از محصول مورد نظر خود را بدانید و در مورد هر قسمتی که متوجه نمی‌شوید از پزشک یا داروساز راهنمایی بخواهید.

برای درمان شپش باید شامپو را روی سر خود بمالید، چند دقیقه صبر کنید و در انتها موهایتان را با آب بشویید. بسته به فرمولاسیون محصول، ممکن است توصیه شود این کار را چند روز بعد دوباره تکرار کنید تا شپش‌های جدید که تازه از تخم بیرون آمده‌اند از بین بروند.

برای اینکه از شامپوی ضدشپش بیشترین سود را ببرید لازم است از نکات زیر آگاه باشید:

  • میزان تماس پوست را با شامپو به حداقل برسانید. بعضی از محصولات ضد‌شپش ممکن است پوست را تحریک کنند. به همین دلیل، در هنگام استفاده از آن‌ها باید لباس بپوشید و سر خود را داخل سینک بشویید. هرگز از این محصولات در حین دوش گرفتن استفاده نکنید.
  • در استفاده از شامپوی ضدشپش زیاده‌روی نکنید. این کار نه‌تنها سرعت درمان را افزایش نمی‌دهد، بلکه ممکن است خطرناک باشد.
  • از یک محصول استفاده کنید. ترکیب کردن محصولات مختلف ممکن است به تداخلات مضر بین آن‌ها منجر شود. اگر فکر می‌کنید به بیش از یک محصول نیاز دارید، از پزشک یا داروساز بپرسید که استفاده‌ی هم‌زمان از کدام محصولات بی‌خطر است.
  • از ورود شامپو به چشم، بینی، دهان یا واژن جلوگیری کنید. اگر محصولات ضدشپش وارد این نواحی شدند، آن‌ها را با آب فراوان بشویید و در صورت تحریک شدید فورا نزد پزشک بروید.
  • از شانه‌ی ضدشپش استفاده کنید. بعضی از شامپوهای ضدشپش با یک شانه‌ی دندانه‌ریز مخصوص ارائه می‌شوند. استفاده از این شانه فرآیند از بین رفتن شپش و تخم آن را تسریع می‌کند.

نحوه‌ی استفاده از بهترین شامپوی ضد شپش

بهترین شامپوهای ضد شپش ایرانی

این روزها شامپوهای ایرانی زیادی برای رفع شپش در بازار وجود دارد. این محصولات معمولا در مقایسه با شامپوهای خارجی ارزان‌تر هستند، اما می‌توانند به‌خوبی التهاب و خارش ناشی از شپش را از بین ببرند. در ادامه نام تعدادی از این شامپوها آورده شده است.

۱. شامپو ضدشپش سریتا مدل لایس فری

سریتا اولین محصولی است که به‌عنوان بهترین شامپوی ضد شپش ایرانی معرفی می‌کنیم. این شامپو از پیرتروم، پیپرونیل بوتوکساید، آلوئه‌ورا و روغن اسطوخودوس تشکیل شده است. شامپو سریتا تخم شپش را به‌طور کامل از موها جدا می‌کند و التهاب و خارش شدید کف سر را از بین می‌برد. همچنین می‌تواند پوسته‌ریزی ناشی از گزش شپش را کاهش دهد.

شامپو لایس فری سریتا حاوی ترکیبات غیرسمی است. بنابراین می‌توان از آن به‌عنوان بهترین شامپو ضد شپش کودکان و بزرگسالان نام برد. این محصول برای افراد بالای یک سال مناسب است.

شامپو ضد شپش سریتا مدل لایس فری حجم 95 میلی لیتر

۲. شامپو پرمترین ایروکس

ایروکس یکی از شامپوهای مفید برای از بین بردن شپش است. در هر ۱۰۰ میلی‌لیتر این شامپو یک گرم ماده‌ی موثره‌ی پرمترین وجود دارد. پرمترین شرایط لازم برای نابودی و فلج کردن شپش‌ را فراهم می‌کند و حتی باعث از بین رفتن تخم‌های آن می‌شود.

۳. شامپو ضدشپش نیکسترین ۱ درصد پرمترین گیلارانکو

در فرمولاسیون شامپو نیکسترین از پرمترین استفاده شده است. این محصول که همراه با یک شانه‌ی دندانه‌ریز برای جدا کردن تخم‌های شپش به فروش می‌رسد، برای بزرگسالان و کودکان بالای ۲ ماه قابل استفاده است. شامپو نیکسترین در مقایسه با سایر فرآورده‌های ضدشپش سمیت کمتری دارد و در عرض ۱۰ دقیقه تاثیر خود را نشان می‌دهد.

شامپو ضد شپش نیکسترین 1 درصد پرمترین گیلارانکو - 60 میلی لیتر

۴. شامپو و روغن ضدشپش نلا

نلا به‌صورت پک شامل یک شامپوی گیاهی ۱۲۰ میلی‌لیتری، یک روغن ۱۲۰‌ میلی‌لیتری و یک شانه‌ی مخصوص به فروش می‌رسد. این محصولات به‌دلیل داشتن ترکیبات گیاهی متعدد می‌توانند شپش را به‌طور از بین ببرند. محصولات ضدشپش نلا بدون بو و غیرسمی هستند و خاصیت ضدالتهابی و ضدخارش دارند. بنابراین همه افراد از جمله کودکان و زنان باردار یا شیرده می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

۵. شامپو مو ساینوکر مدل ضدشپش

شامپو ضدشپش ساینوکر در ایران و تحت لیسانس ایتالیا تولید می‌شود. این محصول از روغن درخت چای و عصاره‌ی گزنه، رزماری و اسطوخودوس تشکیل شده است. شامپو ساینوکر حاوی ترکیبات غیرسمی است و خاصیت ضدالتهاب، ضدخارش و نرم‌کننده دارد. همچنین پوست سر را کاملا پاکسازی می‌کند و جلوی رشد و تکثیر شپش را می‌گیرد.

شامپو مو ساینوکر مدل ضد شپش حجم 200 میلی لیتر

بهترین شامپوهای ضد شپش خارجی

به محض اینکه شپش یا تخم آن را روی کف سر یا ساقه‌ی مو مشاهده کردید، باید درمان را شروع کنید. چون هر چقدر این عارضه سریع‌تر درمان شود، امکان انتقال آن به دیگران کمتر می‌شود. بدین منظور می‌توانید از محصولات خارجی زیر استفاده کنید:

۱. شامپو ضدشپش هگور

شامپو هگور یک محصول فرانسوی است که می‌تواند شپش و تخم‌های آن را کاملا از بین ببرد. این شامپو از دی فنوترین برای نابود کردن شپش و اسید استیک برای از بین بردن اتصال تخم شپش به ساقه‌ی مو استفاده می‌کند. دی فنوترین یک ماده‌ی بسیار قوی است که استفاده از آن برای درمان شپش از سوی سازمان بهداشت جهانی تایید شده است.

۲. شامپو ضدشپش ۲ در ۱ الیمکس

شامپو الیمکس از کشور بلژیک یک محصول مناسب برای درمان شپش است. در فرمولاسیون این شامپو از روغن فرآوری‌شده‌ی خاص و فاکتور حفاظت‌کننده در برابر شپش استفاده شده است. شامپو الیمکس نه‌تنها باعث از بین رفتن شپش‌ها و تخم آن‌ها می‌شود، بلکه دورکننده‌ی شپش‌های جدید است. چون فاکتور حفاظت‌کننده باعث می‌شود موها جذابیت خود را برای شپش‌ها از دست بدهند.

۳. شامپو ضدشپش ایگو

شامپو ایگو محصول کشور استرالیا گزینه‌ی دیگری است که می‌توان به‌عنوان بهترین شامپوی ضد شپش خارجی معرفی کرد. این شامپو حاوی روغن‌های ضروری طبیعی است و باعث از بین رفتن شپش و تخم آن می‌شود.

کلام پایانی

محصولاتی که بدون نیاز به نسخه‌ی پزشک به فروش می‌رسند اغلب برای درمان شپش مفیدند. فقط کافی است دستورالعمل‌ها را برای استفاده از آن‌ها رعایت کنید تا از شر شپش خلاص شوید. با این حال، گاهی‌اوقات شپش‌ها به این نوع شامپوها مقاوم هستند یا محصولات بدون نسخه به‌دلیل استفاده‌ی نادرست کارایی خود را از دست می‌دهند. اگر استفاده از بهترین شامپوی ضد شپش بدون نسخه بی‌تاثیر بود، به پزشک مراجعه کنید تا محصولات قوی‌تری برای شما تجویز کند.

این مطلب صرفا جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منابع: mayoclinic, verywellfamily, webmd, medicalnewstoday

سوالات متداول
علائم شپش سر چیست؟
خارش پوست سر، گردن و گوش شایع‌ترین علامت شپش سر است. این علامت به‌دلیل واکنش آلرژیک به نیش شپش رخ می‌دهد. علاوه بر این، خاراندن پوست ممکن است باعث ایجاد برآمدگی‌های کوچک و قرمز رنگ شود.
چه کسانی به شپش سر مبتلا می‌شوند؟
این عارضه می‌تواند هر فردی را مبتلا کند. اما معمولا در کودکان پیش‌دبستانی و دبستانی که با هم بازی می‌کنند یا به مدرسه می‌روند، شایع‌تر است.
آیا روغن‌های طبیعی به از بین رفتن شپش کمک می‌کنند؟
بر اساس تحقیقات، بعضی از روغن‌ها مثل روغن درخت چای، روغن انیسون و روغن یلانگ یلانگ می‌توانند با محروم کردن شپش‌ها از هوا باعث خفه شدن آن‌ها شوند. اما برای درک بهتر این موضوع باید تحقیقات بیشتری انجام شود. به‌علاوه، گاهی‌اوقات روغن‌ها مضر هستند و باعث واکنش آلرژیک می‌شوند.
استفاده از کدام محصولات برای درمان شپش توصیه نمی‌شود؟
هرگز برای کشتن شپش یا از بین بردن تخم‌های آن از مواد قابل اشتعال مثل بنزین یا نفت سفید استفاده نکنید.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما