۱۰ زوج سینمایی برتر عصر طلایی هالیوود؛ از لورل و هاردی تا بوگارت و باکال

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
زوج سینمایی

عصر طلایی هالیوود از ۱۹۲۷ تا دهه‌ی ۱۹۶۰ میلادی به طول انجامید و طی این سال‌ها بازیگران سینمایی بزرگی در کنار هم قرار گرفتند و با تشکیل دادن یک زوج سینمایی، فیلم‌های کلاسیک ماندگاری خلق کردند. این زوج‌های سینمایی در نظام استودیویی هالیوود، جایی که در آن فیلم‌ها با سرعتی باورنکردنی نوشته، ساخته و پخش می‌شدند، خلق شدند؛ جایی که در آن بزرگ‌ترین قدرت یک فیلم، ستاره‌های آن بودند و هیچ چیز بیش‌تر از یک جفت سینمایی دوست‌داشتنی، مخاطبان را به سینماها نمی‌کشاند.

بعضی از این زوج‌های سینمایی که گاها شایعات فراوانی زندگی‌شان را احاطه می‌کرد، در بیرون از دنیای سینما هم با یک‌دیگر روابط عاشقانه داشتند، در حالی که بعضی دیگر دوستانی واقعی بودند و ارتباط کاری قدرتمندی با یک‌دیگر برقرار کرده بودند. یعضی از بزرگ‌ترین زوج های سینمایی هالیوود که متعلق به عصر طلایی آن هستند، از کمدی‌های کلاسیک سر بر آورده‌اند؛ مانند لورل و هاردی یا ابوت و کاستللو. سایرین توانسته‌اند شهرت خود را از فیلم‌های موزیکال و توانایی خارق‌العاده‌شان در رقصیدن به دست بیاورند؛ مانند فرد آستر و جینجر راجرز. همه‌ی این‌ها در حالی است که بعضی از بازیگران مانند ویلیام پاول و میرنا لوی برای ایفا کردن نقش زن و شوهر روی پرده‌ی سینما معروف شدند؛ بعضی دیگر از بازیگران هم نقش‌های خود در سینما را با واقعیت گره زدند و در زندگی واقعی هم با یک‌دیگر ازدواج کردند. داستان‌های زیادی در رابطه با بهترین زوج‌های سینمایی عصر طلایی هالیوود وجود داشتند که دهان به دهان می‌چرخیدند.

۱۰. کری گرانت و کاترین هپبرن

زوج سینمایی

شناخته‌شده برای کمدی‌های پر گفت و گو مانند «تعطیلات» (Holiday). این دو ستاره‌ی درخشان دنیای سینما برای نخستین‌بار همراه یک‌دیگر در فیلم کمدی رمانتیک «سیلویا اسکارلت» (Sylvia Scarlett) روی پرده حاضر شدند و بعدتر در سه فیلم کمدی پر گفت و گوی دیگر هم هم‌بازی شدند؛ «پرورش بیبی» (Bringing Up Baby)، «تعطیلات» و «داستان فیلادلفیا» (The Philadelphia Story). یک زوج سینمایی که عمر کوتاهی داشتند، اما بسیار موفق بودند.

این زوج تنها طی نیم دهه بین سال‌های ۱۹۳۵ تا ۱۹۴۰ با یک‌دیگر همکاری کردند، اگرچه کری گرانت پس از آن به همکاری‌های موفق خود با کارگردان آلفرد هیچکاک ادامه داد، اما مسیر شغلی هپبرن طی دهه‌ی ۱۹۴۰ وضعیت خوبی نداشت، البته بعدتر طی دهه‌ی ۱۹۵۰ او با حضور در فیلم‌های «ملکه‌ی آفریقایی» (The African Queen) و «دوران تابستان» (Summertime) دیوید لین توانست یک‌بار دیگر کارنامه‌ی کاری خودش را احیا کند.

۹. گرتا گاربو و جان گیلبرت

گرتا گاربو و جان گیلبرت

شناخته‌شده برای «آنا کارنینا» (Anna Karenina) و «زنی برای رابطه» (A Woman of Affairs). گرتا گاربو به عنوان یکی از چهره‌های به یادماندنی سال‌های ابتدایی هالیوود، توانست به دنبال ایفای نقش‌های مالیخولیایی و تراژیک برای خودش اسم و رسمی به پا کتد، در حالی که جان گیلبرت به سختی توانست از پس تغییرات سینما به خصوص ورود صدا به آن بربیاید. اگر چه در حالی که هالیوود هنوز به طور کامل ورود صدا را نپذیرفته بود، گاربو و گیلبرت به عنوان آخرین زوج های سینمایی دوران سینمای صامت توانستند در تاریخ ماندگار شوند. آن‌ها در فیلم‌های «جسم و شیطان» (Flesh and the Devil)، «آنا کارنینا» و «زنی برای روابط» با یک‌دیگر هم‌بازی شدند. اگرچه موفقیت فیلم «خواننده‌ی جاز» (The Jazz Singer) طی سال ۱۹۲۷، دنیای فیلم‌سازی برای همیشه دست‌خوش تغییر کرد و این زوج سینمایی نتوانستند بیش از این با یک‌دیگر همکاری کنند.

۸. ویلیام پاول و میرنا لوی

زوج سینمایی

شناخته‌شده برای مجموعه فیلم‌های «مرد لاغر» (The Thin Man). ویلیام پاول و میرنا لوی به عنوان شناخته‌شده‌ترین زن و شوهر پرده‌ی نقره‌ای در عصر طلایی هالیوود توانستند طرفداران زیادی به دست بیاورند. این دو بازیگر در ۱۳ فیلم طی دهه‌ی ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ میلادی با یک‌دیگر نقش‌آفرینی کردند. پاول و لوی به خصوص برای بازی کردن در نقش نیک و نورا چارلز طی شش فیلم از مجموعه فیلم‌های «مرد لاغر» شناخته‌شده هستند. در حالی که پاول پیش از این مجموعه فیلم‌ها هم بازیگری درخشان بود، این فیلم‌ها باعث شدند لوی هم تبدیل به یک ستاره شود و این زوج سینمایی توانستند بارها و بارها موفقیت‌های خود را در ایفا کردن نقش زن و شوهر تکرار کنند.

۷. فرد آستر و جینجر راجرز

فرد آستر و جینجر راجرز

شناخته‌شده برای موزیکال‌های کلاسیک، مانند «چرخش زمان» (Swing Time). دوست‌داشتنی‌ترین زوج سینمایی رقصنده‌ی عصر طلایی هالیوود؛ این دو بازیگر توانستند با ۱۰ فیلم خود تمام مخاطبان بین‌المللی سینما در آن روزها را شگفت‌زده کنند. از «پرواز به ریو» (Flying Down to Rio) سال ۱۹۳۳ گرفته تا «بارکلی‌های برادوی» (The Barkleys of Broadway) سال ۱۹۴۹، زوج سینمایی آستر و جینجر یک شگفتی بودند که مهارت‌های خیره‌کننده‌ی آن‌ها قواعد ژانر موزیکال را برای همیشه تغییر داد و باعث شد که آن‌ها بعضی از بهترین فیلم‌های موزیکال تاریخ را خلق کنند. در حالی که هر کدام آن‌ها به تنهایی هم توانستند کارنامه‌ی درخشانی برای خود بسازند، اما بیش از همه زمانی می‌درخشیدند که کنار یک‌دیگر روی پرده‌ی نقره‌ای حاضر می‌شدند.

۶. بینگ کرازبی و باب هوپ

بینگ کرازبی و باب هوپ

شناخته‌شده برای مجموعه فیلم‌های جاده‌ای طنز. خواننده‌ی گروه رد پک، بینگ کرازبی و کمدین آمریکایی، باب هوپ با یک‌دیگر هفت فیلم کمدی جاده‌ای ساختند؛ همراه با خواننده و بازیگر، دوروتی لامور. به عنوان کمدین‌های یکی از ژانرهای محبوب آن دوران این بازیگران می‌توانستند شوخی‌های مختلفی را اجرا کنند و در استودیوهای مختلف به عرضه‌ی هنرهای خویش بپردازند. کرازبی و هوپ ارتباط خاصی با یک‌دیگر داشتند و پایه‌های نوعی از سینما را بنا نهادند که بعدها تبدیل به سینمای «برادرانه» شد؛ فیلم‌هایی که به روابط دوستانه و رفاقت‌های صمیمی بین مردها می‌پردازد.

۵. استن لورل و الیور هاردی

لارل و هاردی

شناخته‌شده برای کمدی‌های اسلپ‌استیک مانند «پسران بیابان» (The Sons of the Desert). احتمالا شناخته‌شده‌ترین زوج سینمایی کمدی تاریخ سینما، استن لورل و الیور هاردی هستند؛ یکی از محدود زوج‌های سینمایی که توانستند یه سلامت از دوره‌ی گذار سینما از صامت به صدادار عبور کنند. وقتی که صحبت از کمدی اسلپ‌استیک در میان باشد، هیچ‌کس به پای لورل و هاردی نمی‌رسد؛ سبک کارتونی لورل و هاردی و قد و وزن نامتناسب خنده‌دارشان طی تاریخ سینما، بارها و بارها مورد تقلید قرار گرفته است. لورل و هاردی بین دهه‌ی ۱۹۲۰ میلادی تا ۱۹۵۰ میلادی، ۱۰۷ فیلم با یک‌دیگر ساختند و به شکل دادن چهارچوب ژانر کمدی کمک فراوانی کردند؛ قواعدی که بعدها مورد استفاده‌ی افراد زیادی قرار گرفت، از ساموئل بکت گرفته تا مانتی پایتون.

۴. کاترین هپبرن و اسپنسر تریسی

زوج سینمایی

شناخته‌شده برای فیلم‌های عاشقانه مانند «زن برگزیده‌ی سال» (Woman of the Year). کاترین هپبرن و اسپنسر تریسی یک زوج سینمایی افسانه‌ای بودند؛ هم روی پرده‌ی نقره‌ای و هم بیرون از آن. روابط زناشویی این دو بازیگر تاریخ‌ساز همواره یکی از اصلی‌ترین موضوعات شایعات دوران طلایی هالیوود بود. هپبرن و تریسی در فیلم عاشقانه‌ی «زن برگزیده‌ی سال» سال ۱۹۴۲ با یک‌دیگر آشنا شدند و بعد از آن ۹ فیلم با یک‌دیگر ساختند که آخرین آن‌ها «حدس یزن چه کسی برای شام می‌آید» (Guess Who’s Coming to Dinner) سال ۱۹۶۷ بود. با یک رابطه‌ی شغلی و عاشقانه‌ی ۲۵ ساله، این زوج سینمایی تا لحظه‌ی فوت تریسی در کنار یک‌دیگر بودند؛ فوتی که چند هفته بعد از پایان فیلم‌برداری اتفاق افتاد و این فیلم را تبدیل به آخرین همکاری این زوج سینمایی کرد.

۳. باد ابوت و لو کاستللو

ابوت و کاستللو

شناخته‌شده برای کمدی‌های جنگی و کمدی‌های ترسناک کلاسیک. زوج سینمایی کمدی باد ابوت و لو کاستللو یکی از محبوب‌ترین تیم‌های کمدی دهه‌ی ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ میلادی بودند. ابوت و کاستللو با یک‌دیگر کمدی‌های جنگی مانند «سربازهای باک» (Buck Privated) و کمدی‌های ترسناک مانند «ابوت و کاستللو با فرانکنشتاین ملاقات می‌کنند» (Abbott and Costello Meet Frankenstein) را ساختند. این زوج در رادیو، تلویزیون و سینما به موفقیت دست پیدا کردند. این زوج سینمایی با امضای مخصوص خودشان؛ «اول نوبت کیست؟» در تاریخ ماندگار شدند. این سبک کمدی که در آن سوال «اول نوبت کیست؟» مطرح می‌شود یک روند همیشگی برای فیلم‌های کمدی است که نخستین‌بار ابوت و کاستللو با فیلم سال ۱۹۴۵ خود «نودی‌های شیطون» (The Naughty Nineties) آن را بنا نهادند.

۲. جان وین و مائورن اوهارا

زوج سینمایی

شناخته‌شده برای همکاری‌های به یادماندنی در فیلم‌های جان فورد. یکی از بزرگ‌ترین زوج های سینمایی عصر طلایی هالیوود، جان وین و مائورن اوهارا بودند که در ۵ فیلم نقش‌آفرینی کردند و ۳ تا از آن‌ها را فیلم‌ساز افسانه‌ای جان فورد ساخت. در کلاسیک‌هایی مانند «ریو گرانده» (Rio Grande) و «مرد آرام» (The Quiet Man) این زوج سینمایی توانستند توانایی‌های بالای همکاری‌شان با یک‌دیگر را به همه اثبات کنند و این همکاری‌ها در تمام ژانرهای ممکن از وسترن گرفته تا عاشقانه‌های روستایی و کمدی‌ها پاسخگوی نیازهای تهیه‌کنندگان، مخاطبان و منتقدان بودند. دیدن وین و اوهارا که پرده‌ی نقره‌ای را با یک‌دیگر تقسیم می‌کنند، همیشه لذت‌بخش بود و این دو نفر به مدت ۲۰ سال با یک‌دیگر رابطه‌ی شغلی و حرفه‌ای زیبایی داشتند، تا زمانی که اوهارا سال ۱۹۷۲ بازنشسته شد. متاسفانه وقتی که او برای آخرین فیلمش سال ۱۹۹۱ بازگشت، فورد دیگر فوت کرده بود.

۱. همفری بوگارت و لارن باکال

بوگارت و باکال

شناخته‌شده برای عشق دیوانه‌وارشان به یک‌دیگر و فیلم‌های نوآر، مانند «خواب بزرگ» (The Big Sleep). همفری بوگارت و لارن باکال ۴ فیلم همراه یک‌دیگر ساختند و قدرتمندترین زوج سینمایی آن عصر بودند که رسانه‌ها آن‌ها را بوگی و باکال می‌نامیدند. آن‌ها برای کلاسیک‌هایی مانند «خواب بزرگ» و «داشتن و نواشتن» (To Have and to Have Not) شناخته شده‌اند؛ دومی یک عاشقانه‌ی ماجراجویانه‌ است که آن‌ها بلافاصله بعد از این که هنگام بازی در آن با یک‌دیگر آشنا شدند، با هم ازدواج کردند. یک عشق افسانه‌ای اما متاسفانه کوتاه؛ چرا که بوگارت سال ۱۹۵۷ فوت کرد. هر کدام آن‌ها به تنهایی چهره‌های مهمی از عصر طلایی هالیوود هستند، اما با یک‌دیگر، آن‌ها کاریزمایی قدرتمند و غیرقابل تکرار را خلق کردند. تنها حضور کوتاهی از این دو بازیگر برای موفقیت هر فیلمی کافی بود.

منبع: screenrantبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. محمد

    زوج طلایی لارنس اولیویه و ویوین لی رو فراموش کردید

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما