سری کینگدام هارتس را به چه ترتیبی بازی کنیم؟

۵ مهر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
Kingdom Hearts 2

سری کینگدام هارتس جامعه هواداری دوآتشه و بزرگی دارد اما داستان پیچیده آن مانند دیوار دفاعی نفوذناپذیر در مقابل بازیکنان جدید علاقه‌مند به این مجموعه عمل می‌کند. با عناوین جدیدی که در راه هستند بسیاری از بازیکنان بر آن شده‌اند که عناوین عرضه شده را تجربه کنند تا خود را برای نسخه‌های جدید فرنچایز آماده کنند.

در این فرنچایز عناوین بی‌شماری دیده می‌شود که بر روی هر پلتفرمی که فکرش را بکنید، از کنسول گرفته تا گوشی همراه و بازی‌های وب‌سایتی عرضه شده‌اند. این مسئله یک سؤال بسیار مهم برای علاقه‌مندان تازه‌وارد ایجاد می‌کند: بازی‌ها را به چه ترتیبی باید انجام دهم؟

در این مقاله بهترین ترتیب ممکن تجربه بازی‌های کینگدام هارتس را برای شما علاقه‌مندان عزیز تهیه دیده‌ایم. توجه داشته باشید که این ترتیب از نظر تاریخ عرضه عناوین و خط داستانی هر یک از آنها متفاوت است. مضاف بر این، اسپین آف‌های کمتر شناخته شده نیز در این نوشته نادیده گرفته شده‌اند.

۱. Kingdom Hearts

پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن ۲، پلی‌استیشن ۳، پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، کامپیوتر

بازی Kingdom hearts

اولین قدم در این راه، تجربه بازی اصلی، کینگدام هارتس، است. در اولین بازی مجموعه شما در نقش پروتاگونیست سرزنده آن، سورا، بازی خواهید کرد و میان جهان‌های مختلف سفرکرده تا هارتلس (بی قلب) ها را با کی‌بلید خود در جستجوی دوستانتان شکست دهید.

بازی از آغاز کار شما را مجذوب ابعاد مختلف خود می‌کند. گیم پلی منحصربه‌فرد آن سیستم نبرد فاینال فانتزی و اکشن نقش‌آفرینی را با جهان‌های چشم‌نواز دیزنی و شخصیت‌های متعلق به هر دو شرکت تلفیق می‌کند.

کینگدام هارتس تجربه‌ای نوستالژیک، خودمانی و اکشن محور است و با به پایان رساندن بازی شما را به یکی از هواداران پروپاقرص خود تبدیل می‌کند.

۲. Kingdom Hearts Re: Chain of Memories

پلتفرم‌ها: گیم بوی ادونس، پلی‌استیشن ۲، پلی‌استیشن ۳، پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، کامپیوتر

بازی Kingdom Hearts Re: Chain of Memories

بازی دومی که باید به سراغ آن بروید با عنوان نخست از نظر گیم پلی تفاوت دارد. این نسخه سه‌بعدی ریسمتر شده از زنجیر خاطرات اورجینال سورا، دونالد و گوفی را به عمارت فراموشی موحش می‌برد و در عین آن ها را مجبور به مبارزه علیه سازمان سیزده شرور می‌کند.

بر سر راهتان، با چندین دشمن جدید روبه‌رو می‌شوید که به بخشی مهمی از داستان تو در توی کینگدام هارتس تبدیل می‌شوند. گیم پلی بر اساس سیستم مبارزات کارتی مبتنی شده و مهارت پیداکردن در آن کمی وقت می‌برد. بااین‌حال، این بازی در درک داستان کلی کینگدام هارتس نقش حیاتی دارد و چندین مضمون کلیدی که بعدها در مجموعه تأثیر خواهند گذاشت را معرفی می‌کند.

۳. Kingdom Hearts 358/2 Days

پلتفرم‌ها: نینتندو دی‌اس (بازی اصلی)، پلی‌استیشن ۳، پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، کامپیوتر (میان‌پرده‌ها به صورت بازسازی شده)

Kingdom Hearts 358 2

در اینجا، ترتیب انجام بازی‌ها از تاریخ عرضه آنها جدا می‌شود. این بازی پنجمین عنوان فرنچایز است و برای کنسول DS عرضه شد اما بهتر است پس از تجربه دو عنوان مذکور سر وقت این بازی بروید.

علاوه بر این، در این بازی دوباره به سیستم نبرد اکشن نقش‌آفرینی بازمی‌گردیم. داستان در این عنوان به‌صورت موازی با زنجیر خاطرات رخ می‌دهد. در ۳۵۸/۲ روز ما داستان راکسز که حامل کی‌بلید و سیزدهمین عضو تازه‌وارد سازمان سیزده است را دنبال می‌کنیم. راکسز با دو عضو دیگر سازمان، اکسل (بله همان اکسلی که می‌شناسید) و شیان، رابطه‌ای دوستانه شکل می‌دهد و اوقاتش را با انجام مأموریت‌های روزانه برای رهبر سازمان سپری می‌کند.

۴. Kingdom Hearts II

پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن ۲، پلی‌استیشن ۳، پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، کامپیوتر

Kingdom Hearts 2

حال نوبت به دنبال موردعلاقه همه می‌رسد. کینگدام هارتس ۲ یکی از برجسته‌ترین عناوین این فرنچایز است و یکی از بهترین گیم‌پلی‌هایی که می‌توان از یک بازی ویدئویی انتظار داشت ارائه می‌کند.

این بازی بهترین جنبه‌های اولین کینگدام هارتس را ارائه می‌کند و به آن عناصر دیگری چون Drive Forms و Reaction Commands را می‌افزاید تا تجربه‌ای فوق‌العاده برای بازیکن رقم بزند. در مقدمه بازی راکسز شخصیت قابل بازی است اما مدت کوتاهی پس از آن دوباره کنترل سورا در اختیار بازیکن قرار داده می‌شود تا قدم در داستانی بی‌نظیر به همراه تمامی شخصیت‌های موردعلاقه هواداران بگذارد.

اگر تا اینجا هنوز به جمع هواداران فرنچایز ملحق نشده‌اید این بازی شما را به یکی از هواداران دوآتشه سری تبدیل می‌کند. می‌توانیم روزها را صرف صحبت و نوشتن درباره این بازی کنیم اما بهتر است خودتان آن را تجربه کنید….و حتما یادتان نرود که از نبرد با سفیروث لذت ببرید البته اگر شجاعت امتحانش را دارید.

۵. Kingdom Hearts Birth By Sleep

پلتفرم‌ها: پی‌اس‌پی، پلی‌استیشن ۳، پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، کامپیوتر

بازی Kingdom Hearts Birth By Sleep

بازی بعدی در این فهرست پیش درآمدی برای بازی اول فرنچایز است. ده سال پیش از آنکه سورا سفرش را آغاز کند سه حامل کی‌بلید با تمرین برای دست‌یافتن به مقام استادی کی‌بلید به مصاف دشمنی به نام آنورسد (Unversed) می‌روند.

بازیکن به سه خط داستانی متفاوت و سه شخصیت قابل بازی دسترسی دارد: تِرا، آکوا و ونتوس.

توصیه ما آن است که بازی را با ترا آغاز کنید سپس به سراغ ونتوس بروید و در آخر آکوا را انتخاب کنید. سیستم نبرد در این بازی هک‌اند اسلش است اما هر شخصیت مهارت‌های خاص خود را دارد. Birth By Sleep داستانی عالی دارد که به بازیکنان اطلاعات مهمی درباره بازی‌های گذشته می‌دهد و درعین‌حال آن ها را با سؤال‌های بسیاری تنها می‌گذارد که به کینگدام هارتس ۳ مرتبط می‌شوند.

۶. Kingdom Hearts Re: coded

پلتفرم‌ها: نینتندو دی‌اس، پلی‌استیشن ۳، پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، کامپیوتر

بازی KH Re: coded

این بازی پس از کینگدام هارتس ۲ رخ می‌دهد و بازیکن کنترل یک سورای مجازی را در دست می‌گیرد که دیتا سورا خطاب می‌شود. این شخصیت مجازی از ژورنال جیمینی کریکت خلق شده است.

میکی دیتا سورا را مأمور انجام مجدد رویدادهای گذشته می‌کند تا معنای نهفته شده در پیام نوشته شده در ژورنال را پیدا کند. در طول این ماجراجویی سورا با مکعب‌هایی موذی که به Bugs و Heartless شناخته می‌شوند می‌جنگد. این بازی خلأهای داستانی را پر می‌کند و با دریافت نامه‌ای از شاه میکی به سورا به پایان می‌رسد. این دقیقاً پایان کینگدام هارتس ۲ است. اکنون داستان‌ها به هم متصل شده‌اند و آماده حرکت به جلو هستند.

۷. Kingdom Hearts 3D: Dream Drop Distance

پلتفرم‌ها: نینتندو تری‌دی‌اس، پلی‌استیشن ۳، پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، کامپیوتر

Kingdom Hearts 3D Dream Drop Distance

بازی بعدی در این فهرست Dream Drop Distance است. این بازی به شما اجازه می‌دهد در نقش سورا و ریکو بازی کند زیرا هر یک باید آزمون نشان مهارت Mark of Mastery را با موفقیت پشت سر گذاشته تا به اساتید کی‌بلید تبدیل شوند. آنها به دنیاهای مختلف سفر می‌کنند تا خود را برای بازگشت استاد زهنورت آماده کنند. در این عنوان دشمنان جدیدی معرفی می‌شوند اما شخصیت‌هایی که در بازی‌های گذشته حضور داشتند در آن همچنان حاضرند. داستان در این نسخه با نزدیک شدن به پایان پیچیده‌تر شده و نویدبخش محتویات بیشتر برای کینگدام هارتس ۳ است.

۸. Kingdom Hearts 0.2: Birth By Sleep – A Fragmentary Passage

پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، کامپیوتر

بازی Kingdom Hearts 0.2: Birth By Sleep – A Fragmentary Passage

این بازی مؤخره Birth By Sleep و مقدمه کینگدام هارتس ۳ است. در کینگدام هارتس ۰.۲ آکوا پروتاگونیست داستان است و بازیکنان سفر او را به قلمروی تاریکی دنبال می‌کنند.

A Fragmentary Passage در کل بازی کوتاهی است که بعضی از بخش‌های مهم داستانی که به کینگدام هارتس ۳ منتهی می‌شوند را توضیح می‌دهد.

۹. Kingdom Hearts Unchained χ / Union χ / Back Cover

پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، کامپیوتر

Kingdom Hearts X Back Cover

در اینجا کار کمی دشوار می‌شود. اول آنکه حرف χ حرف انگلیسی X نیست و به‌صورت «کی» تلفظ می‌شود. این نسخه روی گوشی‌های همراه و مرورگر عرضه شد و داستان آن پیش از خط داستانی اصلی فرنچایز قرار دارد. در اصل این عنوان پیش‌زمینه مجموعه کینگدام هارتس است. این بازی همچنین یک فیلم نیز دارد که در تیتر این بخش آن را می‌بینید. Back Cover چند شخصیت مهم که برای بازی کینگدام هارتس ۳ و بازی‌های آینده کلیدی هستند را معرفی می‌کند.

بازی و فیلم همراه آن خاستگاه صاحبان کی‌بلید و جنگ باستانی کی‌بلید را شرح می‌دهد و اطلاعات بیشتری درباره شخصیت‌هایی که تاکنون آن ها را ملاقات کرده‌ایم در اختیارمان قرار می‌دهد.

۱۰. Kingdom Hearts 3

پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، کامپیوتر

بازی Kingdom Hearts 3

حال به سراغ جام مقدس بازی‌های کینگدام هارتس، کینگدام هارتس می‌رویم. تمامی هواداران فرنچایز بیش از یک دهه مشتاقانه منتظر انتشار این عنوان بودند و جایزه صبر چندین و چندساله خود را نیز دریافت کردند.

اگر تا به اینجای کار همراه ما بودید… قطعاً این بازی را نیز تجربه خواهید کرد. کینگدام هارتس خطوط داستانی تمامی بازی‌های گذشته را به سرانجام می‌رساند و زمینه‌ساز رویدادهای مهیج آینده می‌شود. قصد ندارم در این مقاله داستان بازی را برای کسی لوث کنم. اما این را بدانید که با بازی‌ای بسیار زیبا و دوست‌داشتنی روبه‌رو خواهید شد که لحظه‌لحظه آن لذت خواهید برد.

هیچ مجموعه‌ای داستانی به پیچیدگی کینگدام هارتس ندارد اما ترتیبی که در این مقاله ارائه کردیم بهترین راه تجربه این فرنچایز سرشناس و محبوب است.

منبع: Centurion Report

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه