۸ ساوندترک و موسیقی متن برتر فیلم‌ها؛ از «تاپ گان» تا «ارباب حلقه‌ها»

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
8 ساوندترک و موسیقی متن برتر فیلم‌ها

فیلم‌ها برای تکمیل قصه‌هایشان یا درگیر و سرگرم کردن مخاطب به ساوندترک یا موسیقی متن برتر نیاز دارند. البته بسیاری فیلمسازان انتخاب می‌کنند که قصه‌شان را بدون موسیقی متن یا ساوندترک روایت کنند. در بسیاری فیلم‌ها موسیقی متن به اندازه‌ی خود فیلم مهم و خوب است، حتی در جذابیت و موفقیت فیلم تأثیر عمده‌ای دارد. ساوندترک این فیلم‌ها بعدها به صورت آلبومی جداگانه منتشر و موفق می‌شود. یک ساوندترک اورجینال که می‌تواند ترکیبی از ترانه و قطعات بی‌کلام باشد، گاهی روح و جان یک فیلم خوب باشد و به محبوبیتش کمک کند.

یک ساوندترک خوب شاید برای فیلمی موزیکال استفاده شود و شامل قطعاتی باشد که از اساس برای فیلم ساخته شده است. این جور فیلم‌ها برای مخاطب هم بسیار جذاب است، چرا که معمولاً چند قطعه‌ی محبوب در هر یک از ساوندترک‌ها هست که بعدها مخاطبان در حین تماشای فیلم با آن‌ها همراهی کنند یا در زمان انتشار جداگانه‌ی آلبوم دوباره و چندباره کیفش را ببرند. و یک آهنگساز خوب می‌تواند بهترین کارهای زندگی حرفه‌ای‌اش را در فیلمی خوب ارائه کند که نمونه‌اش کم نیست. در این مطلب سعی شده است چند ساوندترک یا موسیقی متن برتر فیلم‌های موزیکال و غیرموزیکال معرفی شود. بعضی‌ها باکلام بوده‌اند و بعضی صرفاً موسیقی تماتیک همراه با اثر.

۷. موسیقی متن «ایندیانا جونز» (Indiana Jones) نهایت تم ماجراجویی را دارد

موسیقی متن برتر «ایندیانا جونز»

«ایندیانا جونز» را می‌توان به سادگی بهترین فرنچایز ماجراجویی تاریخ سینما دانست. فیلم با بازی هریسون فورد در نقش دکتر هنری ایندیانا جونز دوم یکی از کارهای موفق استیون اسپیلبرگ داستان ماجراجویی‌های جهانی بی‌شمار دکتر جونز را در جست‌وجوی آثار هنری دست‌ساز گمشده‌ روایت می‌کند. او در این مسیر با دوستان زیادی آشنا می‌شود و روابط عاطفی برقرار می‌کند؛ چیزی شبیه به همان فرمول جیمز باند البته نسخه‌ی امریکایی‌اش.

جان ویلیامز یکی از بهترین آثارش را برای موسیقی متن معروف سری فیلم‌های ایندیانا جونز ساخته است. همچون سایر فیلم‌های این چنینی، تم اصلی موسیقی متن این فیلم در تمام صحنه‌های مهم و هیجانی که ایندی در آن‌ها دست به عملی مخاطره‌آمیر می‌زند، جذابیت و هیجان فیلم را دو چندان می‌کند. حتی در صحنه‌های عاشقانه هم فیلم دارای تم‌های زیبا و به یادماندنی اس. موسیقی متن «ایندیانا جونز» یکی از بهترین نمونه‌های موسیقی متن برتر سینمایی است که همخوانی فوق‌العاده‌ای با ژانر خود دارد.

تابلو شاسی آواویز مدل پوستر فیلم طرح ایندیانا جونز کد 4G447

۶. «تاپ گان» (Top Gun) پر از ترانه‌های کلاسیک است

موسیقی متن برتر «تاپ گان»

«تاپ گان» موسیقی متن چندان شاخص یا تمی مشهور ندارد، اما تقریباً هر صحنه‌اش پر است از ترانه‌های پرطرفدار قدیمی. فیلم با ترانه‌ی «منطقه‌ی خطر» (Danger Zone) کنی لاگینز، خواننده و آهنگساز امریکایی، شروع و با «تو آن احساس عاشقانه را گم کردی» (You’ve Lost That Lovin’ Feeling) از رایچس برادرز تمام می‌شود، و به همین خاطر ساوندترکش مثل تمام آلبوم‌های دهه‌ی ۱۹۸۰ خوب است. از اساس ساوندترک در فیلم‌های امریکایی دهه‌ی هشتاد و بعد نود نقش مهمی داشت و پر از ملودی‌های زیبا بود.

مثلاً از همین «تاپ گان» ترانه‌ی «نفسم را ببر» (Take My Breath Away) از گروه برلین (گروه موج نو امریکایی که برای این قطعه جایزه‌ی بهترین ترانه‌ی اورجینال اسکار و گلدن گلوب را دریافت کرد) و همین‌طور «بازی با پسرها» (Playing With the boys) از کنی لاگینز که در بعضی از صحنه‌های به یادماندنی فیلم آمده بودند، بر سر زبان‌ها افتادند. در واقع، فیلم به خاطر همین ترانه‌ها و ملودی‌های قوی و به یادماندنی آلبوم مجزای خودش دارد.

۵. موسیقی متن «جادوگر شهر اوز» (The Wizard Of Oz) به جایگاهی که شایسته‌ی آن بود رسید

موسیقی متن برتر «جادوگر شهر اوز»

«جادوگر شهر اوز» بدون شک مهم‌ترین موزیکال تاریخ سینماست و کلاسیکی واقعی میان فیلم‌ها. فیلم قصه‌ی دوروتی، دختری اهل کانزاس را روایت می‌کند که یک توفان او را به سرزمین جادویی اوز می‌برد. آنجا او با شخصیت‌های عجیب و غریبی آشنا می‌شود که در مسیر بازگشت به خانه همراهش می‌شوند.

سفرهای دوروتی در این مسیر با موسیقی همراه است. از همه معروف‌تر، ترانه‌ی «جایی بر فراز رنگین کمان» (Somewhere Over the Rainbow) است که جودی گارلند می‌خواند و به لطف فیلم معروف شد و حالا دیگر کلاسیکی مهم است. ترانه‌های دیگری مثل «پیش به سوی دیدار با جادوگر» (We’re Off to See the Wizard) و «آه اگر … داشتم» (If I Only Had A…) هم به همین اندازه میان مخاطبان محبوب و فراموش نشدنی هستند.

۴. جان ویلیامز جان و روح موسیقی متن «جنگ ستارگان» (Star Wars) است

جنگ ستارگان

«جنگ ستارگان» احتمالاً موفق‌ترین فرنچایز تاریخ سینماست؛ این را به این خاطر می‌توان گفت که از سال ۱۹۷۷ تا به حال تقریباً هر یک دهه در میان یک سه‌گانه‌ی موفق و مشهور در سینما داشته و بی‌شمار فیلم و سریال تلویزیونی هم بر اساس آن ساخته شده است. موسیقی متن «جنگ ستارگان» اثر برجسته‌ی جان ویلیامز، که به اندازه‌ و همگام با خود فرنچایز معروف و پرطرفدار بوده و در شکوه و موفقیتش نقش مهمی هم داشته، کمابیش در بخش زیادی از عمر و زیستش همراهش بوده است.

تمام کارنامه‌ی هنری جان ویلیامز شاخص و فاخر بوده است اما «جنگ ستارگان» از جمله بهترین کارهای اوست. «مارش سلطنتی» (The Imperial March)، تم آغازین و صحنه‌های عاشقانه‌ی هان سولو و پرنسس لیا، همه در کنار هم یکی از موسیقی‌های متن خارق‌العاده‌ی تازیخ آهنگسازی فیلم در سینما را برای ما به یادگار گذاشته‌اند.

۳. «برادران بلوز» (The Blues Brothers) پر از ملودی‌های بلوز گوشنواز است

برادران بلوز

«برادران بلوز» به دلایلی زیادی محبوب است، یکی از آن‌ها کمدی فوق‌العاده‌اش در کنار موسیقی خوبش است که بیشترش ترانه‌هایی است که هنرمندان معروف اجرا کرده‌اند، از جمله ستارگانی همچون آریتا فرانکلین و ری چارلز.

فیلم داستان جیک و الوود بلوز را در سفری که برای زنده کردن گروه موسیقی‌شان «برادران بلوز» (یا بلوز برادرز) آغاز می‌کنند، روایت می‌کند. تقریباً هر صحنه با یک ترانه‌ی فوق‌العاده همراه است، از جمله قطعات معروفی مثل «همه همدمی می‌خواهند» (Everybody Needs Somebody) و «مونی مفت‌خور» (Minnie the Moocher)، که در کنار هم یک آلبوم ساوندترک به‌یادماندنی بلوز تشکیل می‌دهند.

۲. «گریس» (Grease) بهترین موزیکال عاشقانه‌ی تمام دوران است

گریس

«گریس» نمونه‌ی بارز موزیکال دبیرستانی است و یک کمدی رمانتیک بی‌نظیر. فیلم با بازی جان تراولتا و اولیویا نیوتن جان، که سال گذشته از دنیا رفت، در نقش دنی و سندی، داستان دختر و پسر جوانی را روایت می‌کند که در سال آخر دبیرستان دارند تلاش می‌کنند دل هم را به دست بیاورند.

فیلم راوی چند رابطه است، که هر یک همراه با ترانه‌هایی پرطرفدار که تا به امروز طرفدار دارند، روایت می‌شوند. ترانه‌هایی همچون «عشق تابستانی» (Summer Love) و «تو اونی هستی که می‌خوام» (You’re The One That I Want)، که دومی از اولی معروف‌تر و محبوب‌تر است، از جمله‌ی چندین ترانه‌ی تحسین‌شده‌ی این فیلم هستند. سامان مقدم در «نهنگ عنبر ۲» بخشی از این موزیکال نوستالژی قدیمی را بازسازی کرده است.

۱. هاوارد شور واقعاً برای «ارباب حلقه‌ها» (Lord Of The Rings) سنگ تمام گذاشت

ارباب حلقه‌ها

سه‌گانه‌ی «ارباب حلقه‌ها» اثر پیتر جکسون میان طرفداران ژانر فانتزی و همین‌طور مجموعه‌ی «ارباب حلقه‌ها» نوشته‌ی جی. آر. آر. تالکین افسانه‌ای است. این سه‌گانه داستان یاران حلقه را در سفرهای متعددشان در سرزمین میانه در خلال مأموریتی که برای از بین بردن حلقه‌ی یگانه و شکست دادن سائورون روایت می‌کند.

ساوندترک «ارباب حلقه‌ها» ساخته‌ی هاوارد شور پر از قطعات زیبا و تکان‌دهنده است. قطعاتی همچون «نواهای شایر» (Sounds of the Shire)، «سقوط گندالف» (Gandalf Falls) و «نبرد میدان‌های پلنور» (Battle of Pelennor Fields) به طور ویژه محبوب و شناخته‌شده‌اند و به خاطر همخوانی دقیقشان با صحنه‌های فیلم تحسین می‌شوند.

منبع: cbrبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

یک دیدگاه
  1. كامران

    نینا روتا موسیقیدان برجسته ایتالیایی و سازنده موسیقی متن پدرخوانده-روکو و برادرانش-مرگ در ونیز و …./میکلوش روژا/هنری مانچینی سازنده موسیقی پلنگ صورتی و …/جری گلد اسمیت سازنده موسیقی پاپیون و …/انیو موریکونه سازنده موسیقی متن حرفه ای با بازی ژان پل بلموندو و خوب بد زشت و …/برنارد هرمن سازنده موسیقی روانی هیچکاک و …

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما