بهترین نقش‌آفرینی‌های رومیزی که از روی بازی‌های ویدیویی ساخته شده‌اند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
Fallout Tabletop RPG

بازی‌های ویدئویی همواره از بازی‌های نقش‌آفرینی رومیزی الهام پذیرفته‌اند، از Vampire: The Masquerade تا Cyberpunk و البته Dungeons & Dragons. آنچه که اکثریت به آن فکر نمی‌کنند این است که چقدر این رابطه دوطرفه است. فرقی ندارد بازی موردعلاقه‌تان چه باشد، به‌احتمال زیاد یک اقتباس نقش‌آفرینی رومیزی عالی از آن ساخته شده است. بعضی از این بازی‌ها به‌صورت رسمی هستند و مستقیماً از روی منبع ساخته‌اند و سایرین از منابع خود الهام پذیرفته‌اند و رویکرد خودشان به بازی را دنبال کرده‌اند. در این مقاله به جالب‌ترین بازی‌های رومیزی ساخته شده از بازی‌های ویدئویی می‌پردازیم.

اقتباس‌های رسمی

Fallout

اگر از هواداران بازی‌های جهان باز فالوت بتزدا هستید از بازی رومیزی آن نیز خوشتان خواهد آمد. این بازی رومیزی نقش‌آفرینی توسط Modiphius ساخته شده و از نظر مکانیکی سرراست است اما نقطهٔ قوت آن ازدل‌برآمده بودن و صداقت آن است. از طراحی هنری خاطره‌انگیزش گرفته تا جزئیات وفادار به منبع فراوانی که در بازی دیده می‌شود. شما حتی از در بطری‌ها در قالب مهره‌بازی استفاده می‌کنید. این بازی آرشیو قابل‌توجهی از داستان‌ها و ماجراجویی‌ها دارد و اگر از بازی‌کردن با مهره‌های مینیاتوری لذت می‌برید طیف کاملی از آنها نیز برای خریداری در دسترس قرار دارند. Modiphius دو نوع بازی فالوت ساخته است: Wasteland Warfare و Factions. همین سازنده بازی‌های رومیزی بر اساس Dishonored و Homeworld نیز ساخته است.

Dragon Age

بازی رومیزی نقش‌آفرینی دراگون ایج که اولین‌بار توسط Green Ronin در سال ۲۰۱۰ منتشر شد آن‌طور که انتظار می‌رفت مورد استقبال قرار نگرفت اما بااین‌وجود بازی بسیار جالب و سرگرم‌کننده‌ای است. یک جذابیت کلاسیک در رویکرد آن نسبت به ماجراجویی فانتزی وجود دارد و ایده‌های هوشمندانهٔ جدیدی نیز به آن اضافه شده تا بازی را هیجان‌انگیز کند. سیستم stunt به‌خصوص بسیار خوب است، مکانیکی که در آن هر بار طاس انداختن در نبرد شانس امتیاز آوردن برای بازیکن را دارد تا بتواند بر روی اعمالی مثل خلع سلاح کردن دشمن و موارد مشابه استفاده کند. با اینکه طیف محتویات افزوده زیاد نیست، بازی جدیدتر سازنده Fantasy AGE از قوانین کلی مشابهی استفاده می‌کند که به‌کارگیری هیولاها و ماجراجویی‌های آن در کمپین دراگون ایج را ممکن می‌کند.

Mutant: Year Zero

من با قراردادن این بازی در لیست کمی تقلب کردم زیرا Mutant: Year Zero اول در قالب بازی رومیزی منتشر شد و سپس به‌صورت بازی ویدئویی با نام Road to Eden اقتباس شد اما این بازی به‌اندازه‌ای خوب است که در این لیست جای بگیرد. جهان عجیب غریب اما پسا آخرالزمانی و مرگبار آن فوق‌العاده اتمسفریک است که توسط قوانین باظرافت بالا و طراحی هنری چشم‌نواز تقویت شده است. کتاب‌های مستقل به شما اجازه می‌دهند در نقش جهش‌یافته‌ها، حیوانات سخنگو و یا روبات‌های فراری بازی کنید و هریک مکانیک‌ها و کمپین داستانی منحصر به خود را دارند.  البته نباید انتظار داشته باشید که این بازی‌های رومیزی به اندازهٔ یک بازی ویدئویی از نظر مبارزه تاکتیکی باشند.

Free League بازی‌های نقش‌آفرینی تحت لیسانسه دیگری نیز ساخته است که از میان آنها خریداری The One Ring و Alien: Isolation را توصیه می‌کنم.

 Sea of Thieves

به طرز عجیبی بازی Sea of Thieves یک بازی رسمی رومیزی نیز دارد که در جعبه‌ای بزرگ پر از کتاب‌ها، نقشه‌ها و دیگر محتویات مجلل به دست شما می‌رسد. شاید ساخت بازی رومیزی از Sea of Thieves خیلی هم دور از منطق نباشد زیرا شما در نقش یک دزد دریایی با دوستانتان بازی می‌کنید.

The Witcher

R Talsorian سازندهٔ بازی رسمی رومیزی ویچر و خالق اصلی سایبرپانک است که بازی Cyberpunk 2077 بر اساس آن ساخته شده است. به نظر من بازی‌های آنها کمی ازمدافتاده است. انتظار داشته باشید که صفحات توضیح شخصیت‌ها شبیه صفحات اکسل باشند.

بازی‌های رومیزی الهام گرفته از بازی‌های ویدئویی

Destiny

Light برداشت فوق‌العاده هوشمندانه‌ای در اقتباس دستینی به‌صورت یک بازی رومیزی است. در این بازی نبردها سریع اما تاکتیکی هستند و حتی سلاح‌هایی که به‌صورت تصادفی ایجاد می‌شوند تقلیدی از loot dropهای بازی ویدئویی هستند. بازی مشابه آن Nova عناصری از دستینی و وارفریم را با هم ترکیب کرده و آن را در یک بستر منسجم پسا آخرالزمانی قرار می‌دهد که بازیکنان کنترل روبات‌های قدرتمند را برعهده دارند و طاس انداختن در طول نبردها کاملاً حذف شده است. در عوض تمرکز بر این است که بازیکن حملات و قابلیت‌هایش را به بهترین نحو ممکن با هم ترکیب کند و به بالاترین سطح تخریب دست پیدا کند.

Dark Souls/Elden Ring

Runecairn: Wardensaga با زیرکی ایده‌های مرکزی دارک سولز را اقتباس می‌کند از مرگبار بودن آن تا سختی طاقت‌فرسایش تا جزئیاتی مثل آتش‌ها و جمع‌آوری ارواح. بازی بستر مختص به خود را ارائه می‌دهد، یک جهان فانتزی دارک که از حماسه وایکینگ‌ها الهام پذیرفته است. این بازی‌های ویدئویی خود به شکل قابل‌توجهی از مرگبار بودن و وحشت بازی‌های اولیه D&D تأثیر پذیرفته بودند و حال این دارک سولز است که تأثیر بزرگی بر روی جنبش OSR گذاشته است. OSR جامعه‌ای از بازی‌های رومیزی نقش‌آفرینی است که به گذشتهٔ بازی‌های D&D برگشته است. اگر می‌خواهید در هر گوشه‌وکنار خطری انتظارتان را بکشد، باید تمام امتیازهای ممکن را که شانس زنده‌ماندنتان را بیشتر می‌کند به دست بیاورید و از حال و هوای تاریک، سنگین و ویرانگر دنیاهای فانتزی لذت می‌برید بازی ای در سبک  OSR مثل Old School Essentials به دردتان می‌خورد و به‌خوبی خواهید دید که چقدر این بازی تداعی‌گر بازی‌های فرام سافت است.

اگر به دنبال تجربه‌ای سبک‌تر و مدرن‌تر هستید Trophy Gold گزینه بهتری است که با اتمسفر سهمگین و درعین‌حال سورئالش یادآور بازی الدن رینگ است.

Persona

سری پرسونا ترکیبی از درام زندگی روزمره و فانتزی  Dungeon crawl است که فرمولی عالی برای یک بازی رومیزی به‌حساب می‌آید و در نبود بازی رومیزی رسمی برای این فرنچایز، عنوان Voidheart Symphony جایگزین بسیار خوبی است. طراحی شده بر اساس سیستم محبوب Powered by the Apocalypse، این بازی به‌خوبی حال و هوای پانک پرسونا ۵ را به بازیکن منتقل می‌کند و به شما اجازه می‌دهد در قالب شورشیان ماورای طبیعی علیه وضعیت فاسد حاکم مبارزه کنید. همان‌طور که انتظار می‌رود شخصیت شما از قابلیت‌های بسیار متفاوتی در جهان سایه در مقایسه با جهان واقعی استفاده می‌کند و مثل پرسونا قدرت‌های بازیکن به روابطی که با شخصیت‌های غیر قابل بازی شکل می‌دهد گره‌خورده است.

Hollow Knight

از عنوانی مثل The Unofficial Hollow Knight RPG مشخص است چه چیزی انتظارتان را می‌کشد. این بازی به شما اجازه می‌دهد هر نوع فرد حشره مانندی که می‌توانید تصور کنید را برای شخصیت خود بسازید و به ماجراجویی در ویرانه‌های جهان بازی بپردازید. با درنظرگرفتن اینکه این بازی رومیزی یک پروژهٔ رایگان ساخته شده توسط هواداران است توجه به جزئیات واقعاً تحسین‌برانگیز است. بازی فوق‌العاده به منبع خود وفادار است اما درباره اینکه چه جادوها و معماهایی در جهان بازی وجود دارند ایده‌های جدیدی نیز به آن اضافه شده‌اند و ترکیب طراحی هنری رسمی بازی و طراحی‌های صورت‌گرفته توسط هواداران با روانی هرچه‌تمام‌تر با هم تلفیق شده‌اند.

Street Fighter

Fight! یک بازی رومیزی نقش‌آفرینی خوش‌ساخت است که از بازی‌های مبارزه‌ای الهام گرفته به‌خصوص سری بازی‌های محبوب استریت فایتر. البته باید خاطرنشان شد که درست مثل یک بازی مبارزه‌ای این بازی رومیزی جزئیات زیادی دارد و عادت‌کردن به آن وقت می‌برد.

Bloodborne

Hollows با اینکه هنوز در مرحلهٔ تست قرار دارد از بازی Bloodborne الهام گرفته است و در آن باید بر هیولاهای عظیم‌الجثه جهش‌یافته داستان با نبردهای تندوتیز تاکتیکی فائق بیایید.

Thief/ Dishonored

Blades in the Dark اتمسفری دارد که از بازی‌های Thief و Dishonored تأثیر پذیرفته است. با اینکه این بازی از همه نظر منسجم است اگر بتوانید اطلاعاتی که در اختیارتان قرار می‌دهد را به‌خوبی درک کنید تجربهٔ به‌یادماندنی برایتان رقم خواهد زد.

منبع: PCgamer

صفحه‌ی اصلی بازی دیجی‌کالا مگ | اخبار بازی، تریلرهای بازی، گیم‌پلی، بررسی بازی، راهنمای خرید کنسول بازیبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما