۲۷ فیلم خون آشامی برتر به جز دراکولا

۳ مرداد ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲۸ دقیقه
فیلم خون آشامی

زندگی ابدی یکی از چیزهایی است که انسان‌های فانی همواره به دنبال آن هستند و شاید به همین دلیل است که مفهوم حیات ابدی به روش‌های مختلف در ادبیات و فرهنگ عامه ریشه دوانده است؛ از جمله در ۲۸ فیلم خون آشامی برتر که قصد بررسی‌شان را داریم.

شاید دوست داشتنی‌ترین داستانی که برای ما انسان‌ها خبر از حیات ابدی دارد، داستان خون‌آشام‌هاست. خون‌آشام‌ها برای ما جذاب هستند، زیرا از حیات ابدی برخوردارند و همین موضوع می‌تواند حس حسادت ما را برانگیزد. البته آن‌ها باید برای حفظ زندگی ابدی‌شان گردن انسان‌ها را با دندان‌های تیزشان سوراخ کنند و خون آن‌ها را بمکند. به‌ علاوه آن‌ها نمی‌توانند در طول روز بیرون بیایند و حتی نمی‌توانند بدون دعوت وارد خانه‌ی کسی شوند. بنابراین به‌ مرور زمان به یک موجود تنها تبدیل می‌شوند که فقط می‌تواند شکار کند و خون انسان‌ها را بمکد.

از آنجایی که خون ‌آشام‌ها در فرهنگ عامه‌ی همه جوامع روی زمین ریشه دوانده‌اند، طبیعی است که داستان‌های زیادی به زبان‌های مختلف در رابطه با آن‌ها وجود دارد و فیلم‌های زیادی هم در این خصوص ساخته شده است. به علاوه برخی فیلم‌هایی که در رابطه با آن‌ها ساخته شده‌اند فیلم‌های بی‌نظیری هستند. هر چند برخی دیگر چندان جالب نبودند. البته امروزه فیلم‌های ساخته شده در رابطه با ومپایرها با فیلم‌های کلاسیک قدیمی فرق کرده‌اند و جلوهای مدرن‌تر به خود گرفته‌اند. چرا که درست همانند خون‌آشام‌ها، فیلم‌هایشان هم باید خود را با دنیای امروز وقف دهند چون طبیعتا فیلمی که چندین دهه پیش طرفدار داشته نمی‌توانند امروز هم همان‌قدر خوش بدرخشند.

در این مطلب به ۲۷ فیلم خون آشامی برتر که داستان دراکولا جزو آن‌ها نیست می‌پردازیم. هر چند، رمان کلاسیک برام استوکر و اقتباس‌های فراوانی که از آن شده، قطعا به داستان‌هایی نمادین تبدیل شده‌اند و توانسته‌اند در طول اعصار مختلف، تعریف و تمجیدها و جوایز زیادی را از آن خود کنند.


بهترین فیلم‌های خون‌ آشامی


۱. کارمیلا (Carmilla)

فیلم خون آشامی

 • کارگردان: امیلی هریس
 • بازیگران: اسکات سیلون، جسیکا رین
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۹
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۵.۲ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۱ از ۱۰۰

علیرغم اینکه «کارمیلا» یکی از تاثیرگذارترین داستان‌هایی است که تا به امروز در رابطه با خون‌آشام‌ها نوشته شده و در طول ده‌ها سال چندین فیلم اقتباسی از روی آن ساخته شده، اما در سال ۲۰۱۹ بود که کارمیلا توانست به فیلمی تبدیل شود که کاملا با داستان اصلی همخوانی داشت. این فیلم فضای خون ‌آشامی کلاسیک منحصربه‌فردی را همراه با امارت‌ها و جنگل‌های انگلیس قرن نوزدهم به تصویر می‌کشد و روایتی مدرن‌تر از کتاب شریدان لو فانو را به مخاطبان نشان می‌دهد.

زمانی که کارمیلای مرموز به خانه‌ی زن جوانی آورده می‌شود تا پس از تصادف بهبود یابد زندگی این زن برای همیشه تغییر می‌کند. اگرچه این فیلم خون آشامی جدید به اندازه‌ی بسیاری از فیلم‌های خون‌آشامی دهه‌های ۶۰ و ۷۰ که از آثار لو فانو الهام گرفته‌اند، جذاب و خیره کننده نیست، اما از وجود داستان جالبی بهره می‌برد که قطعا برای مخاطبان سرگرم کننده بود.

۲. پسران گمشده (The Lost Boys)

فیلم خون آشامی

 • کارگردان: جوئل شوماخر
 • بازیگران: کیفر ساترلند، دایان ویست، کوری فلدمن
 • تاریخ انتشار: ۱۹۸۷
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۲ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۵ از ۱۰۰

قطعا تنها جوئل شوماخر است که می‌تواند با گذاشتن امضای خود بر روی یک فیلم خون آشامی، تمامی طرفداران این سبک فیلم‌ها را جذب کند. داستان از این قرار است که برادرانی به نام‌های سم و مایکل به یک شهر ساحلی نقل مکان می‌کنند که در آن مردم زیادی به قتل می‌رسند. چندی نمی‌گذرد که مایکل به گروهی از جوانان می‌پیوندد و سم متوجه می‌شود آن‌ها خون آشام هستند. او از چند نفر از افراد محلی کمک می‌گیرد تا این کابوس وحشتناک را برای همیشه به پایان برساند.

این فیلم به واسطه‌ی حضور بازیگران مطرح دهه‌ی ۸۰ اعم از کیفر ساترلند، کوری و دایان ویست توانست به تجربه‌ای لذت‌بخش تبدیل شود و موسیقی متنی بی‌نظیر، لباس‌های شگفت انگیز و فیلم‌نامه‌ای واقعا سرگرم کننده، سبب شدند که فیلم «پسران گمشده» در زمان خود محبوبیت زیادی پیدا کند.

۳. شب وحشت (Fright Night)

فیلم های خون آشامی

 • کارگردان: تام هالند
 • بازیگران: کریس ساراندون، آماندا برس، استیون جفریس
 • تاریخ انتشار: ۱۹۸۵
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۵ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۱ از ۱۰۰

«شب وحشت» یکی از آن فیلم‌هایی است که توانست به خوبی کمدی نوجوان پسند را به داستان‌های خون آشامی مرتبط کند و در زمان خود محبوبیت زیادی به دست بیاورد.

البته این فیلم بعدها در سال ۲۰۱۱ مجددا بازسازی شد اما هرگز نتوانست همانند نسخه‌ی اصلی که به کارگردانی تام هالند ساخته شده بود خوش بدرخشد.

۴. خون آشام ها (Vampires)

فیلم های خون آشامی

 • کارگردان: جان کارپنتر
 • بازیگران: مارک بون جونیور، شریل لی، ماکسیمیلیان شل
 • تاریخ انتشار: ۱۹۹۸
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۱ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۴۱ از ۱۰۰

«خون‌آشام‌ها»، دومین فیلم بی‌نظیری بود که به دستان توانمند جان کارپنتر در دهه‌ی ۱۹۹۰، ساخته شد و در ادامه باعث شد بسیاری از کارگردان‌های دیگر به تقلید از فیلم او، فیلم‌هایی بسازند که نتوانستند به اندازه‌ی «خون‌آشام‌ها» موفق و محبوب باشند. در این فیلم، جیمز وودز نقش جک کرو را بر عهده گرفت، رهبر گروهی از خون‌آشام‌های قاتل که با جان والک با بازی توماس ایان گریفیث، دشمنی دیرینه‌ای دارد.

زیرا جان به دنبال طلسمی است که به او اجازه می‌دهد، آزادانه در زیر نور خورشید راه برود و بسیاری از کارهایی را که دیگر خون‌آشام‌ها قادر به انجامش نیستند به راحتی انجام دهد. این فیلم از وجود دیدگاهی ساده و اندکی بدبینانه بهره می‌برد که باعث شده در نوع خود بی‌نظیر باشد. به‌علاوه فیلم‌برداری هم به نحو منحصربه‌فردی انجام شده و سکانس‌های اکشن هم تاثیرگذار هستند.

علاوه‌براین حضور بازیگران برجسته‌ای مانند مارک بون جونیور، شریل لی و ماکسیمیلیان شل نیز به زیبایی فیلم افزوده است. تمامی این ویژگی‌ها در نوع خود عالی به نظر می‌رسند، اما این ذهن کارپنتر است که توانسته خون‌آشام‌هایی را خلق کند که از هر نظر جذاب و عالی و متمایز به نظر می‌رسند.

۵. بیزانتیوم (Byzantium)

فیلم خون آشامی ترسناک

 • کارگردان: نیل جوردن
 • بازیگران: سیرشا رونان، دنیل میز، سم رایلی
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۲
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۵ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۶۶ از ۱۰۰

نیل جوردن دوبار وارد ژانر خون آشامی شد و اگرچه فیلم «مصاحبه با خون آشام» شناخته‌شده‌ترین اثر او به حساب می‌آید، اما او یک فیلم خون آشامی دیگر هم در پرونده‌ی کاری‌اش دارد که چندان شناخته شده نیست. درست همانند فیلم مصاحبه که غم و اندوه ابدی خون‌آشام‌ها را به تصویر می‌کشد، «بیزانتیوم» هم به عمق این داستان می‌پردازد.

این فیلم خون آشامی ترسناک یکی از معدود فیلم‌هایی است که خون‌آشام‌ها را نه به‌ عنوان موجوداتی سطح بالا که فقط خون می‌مکند، بلکه به‌عنوان اعضای طبقه‌ی پایین دست جامعه به تصویر می‌کشد. این فیلم از دیدگاه یک خون آشام همیشه جوان روایت می‌شود که فقط کسانی را که در آستانه‌ی مرگ هستند شکار می‌کند و داستانی تراژیک و غم انگیز را درباره‌ی مادر خون آشامش با بازی جما آرترتون نقل می‌کند زیرا او زنی است که هرگز نتوانسته تکامل یابد.

با همه‌ی این‌ها این زن تصمیم گرفت که یک خون آشام باشد، در حالی که بر اساس قانون این فیلم، تنها مردان می‌توانند به خون آشام تبدیل شوند. این فیلم خون آشامی جدید جوردن، فیلمی فمینیستی و اندکی پیچیده است. هر چند از منظری دیگر می‌توان این فیلم را صحنه‌ای برای نمایش بریدن سر و آبشار خون، دانست. در کل «بیزانتیوم» کاری کرده تا نمایش حمام خون و بریدن سرها به مذاق مخاطبان خوش بیاید.

۶. عطش (Thirst)

فیلم خون آشامی ترسناک

 • کارگردان: پارک چان وود
 • بازیگران: سونگ کانگ هوو، کیم اوک بین، شین ها کیون
 • تاریخ انتشار: ۲۰۰۹
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۱ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۰ از ۱۰۰

قطعا طرفداران پارک چان ووک از تماشای فیلم «عطش» به وجد آمدند. چان ووک پس از ساخت دو تا از بهترین فیلم‌های کره جنوبی که به روایت داستان‌هایی در رابطه با جنگ می‌پرداختند، فیلم «بانوی انتقام» را ساخت که داستانی بی‌نظیر و در عین حال پرفراز و نشیب را روایت می‌کرد. هر چند چیزی که در این فیلم تغییر کرده بود، طنز داستان بود که به نظر سرزنده‌تر می‌آمد.

به تدریج چنین تاکتیکی به یکی از عادات این نویسنده و کارگردان تبدیل شد و «عطش» اولین فیلمی بود که گرچه از همین استایل پیروی می‌کرد اما او را به قلمروی کاملا جدیدی می‌برد. این فیلم، داستان یک کشیش گناهکار را روایت می‌کند که نه تنها خون می‌خورد بلکه رابطه‌ای پرشور را با یک زن آغاز می‌کند و در واقع می‌توان گفت که این فیلم نه تنها از وجود صحنه‌های هیجان انگیز زیادی بهره می‌برد بلکه به زیبایی ساخته شده است.

چان ووک در روایت داستان‌هایش بسیار صبور است و همین امر باعث می‌شود که داستان‌ها را به شیوهای گیرا تعریف کند. نتیجه‌ی تمام تلاش‌های او توانست به فیلم «عطش» تبدیل شود که داستانی خون آشامی و غرق در خون را همراه با مضامینی نظیر تبعیض جنسیتی به نمایش می‌گذارد.

۷. آنچه در سایه انجام می‌دهیم (What We Do in the Shadows)

فیلم خون آشامی جدید

 • کارگردان: تایکا وایتیتی
 • بازیگران: تایکا وایتیتی، جامین کلمنت، ریس داربی
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۴
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۶ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۶ از ۱۰۰

تایکا وایتیتی کارگردانی بود که به واسطه‌ی فیلم «آنچه در سایه انجام می‌دهیم» جان تازه‌ای به ژانر خون آشامی بخشید. این فیلم خون آشامی جدید که داستانی تمسخر آمیز را درباره‌ی چهار خون آشام که با هم همخانه هستند روایت می‌کند از رویکردی جذاب و سرگرم کننده برای روایت داستان کلاسیکی به شیوه‌ای مدرن و واقع گرایانه استفاده کرده است.

ویاگو، ولاد، دیکن و پتیر در دوره‌های زمانی مختلف به خون آشام تبدیل می‌شوند و همین موضوع باعث می‌شود که وارد کلوپ‌های شبانه شوند و بتوانند خودشان را با تکنولوژی جدید و خیلی چیزهای دیگر وقف دهند. البته این فیلم آن‌قدرها طولانی نیست و تنها ۸۶ دقیقه است. شوخی‌های متمایز و دوستی‌های جذاب شکل گرفته در بین شخصیت‌ها، باعث شد که در نهایت اقتباس تلویزیونی این فیلم هم ساخته شود.

۸. شب وحشت (Fright Night)

فیلم خون آشامی جدید

 • کارگردان: کریگ گیلسپی
 • بازیگران: آنتون یلچین، کالین فارل، دیوید تننت
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۱
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۴ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۲ از ۱۰۰

نظرات ضد و نقیض زیادی در رابطه با این فیلم وجود دارد. اگرچه فیلم اصلی «شب وحشت» فیلمی به شدت جذاب است و از طنز بی‌نظیری بهره می‌برد، اما در کل، جذاب‌ترین فیلمی نیست که در رابطه با خون‌آشام‌ها ساخته شده است. فیلم بعدی‌ای که در رابطه با همین موضوع ساخته شد و همانند فیلم اصلی صحنه‌های ترسناک و کمدی منحصربه‌فردی داشت، فیلم «شب وحشت» محصول سال ۲۰۱۱ بود که توانست همانند فیلم اول محبوب شود.

این فیلم خون آشامی ترسناک که به کارگردانی کریگ گیلسپی و با بازی آنتون یلچین فقید ساخته شده به روایت داستان مرد جوانی می‌پردازد که فکر می‌کند همسایه‌اش یک خون آشام است. شاید حضور کریس ساراندون، بهترین بخش فیلم اصلی بود اما در فیلم دوم بازی وحشی و توام با طنز کالین فارل در نقش خون آشامی که می‌خواهد حتما مادر یلچین با بازی تونی کولت را به یک ومپایر تبدیل کند، توانست اثری ماندگار را به جای بگذارد. در این فیلم صحنه‌های فیلم‌برداری شده در شب آن‌قدر خوفناک و چشمگیر هستند که می‌توانند مسحورتان کنند.

فیلم‌ساز فیلم آن‌قدر باهوش است که توانسته به واسطه‌ی دیوید تننت اندکی از وحشت موجود در فیلم بکاهد و فارل هم به درستی از مهارت‌های بازیگری خود برای تبدیل شدن به خون آشامی اغواگر استفاده کرده است. در این نسخه از «شب وحشت»، او به زیبایی موجودی را به تصویر می‌کشد که اگر فرصتش را پیدا کند شما را یک لقمه‌ی چپش خواهد کرد و آن‌قدر موذی است که تا آخرین لحظه نمی‌گذارد به نیت شومش پی ببرید.

۹. گنجا و هس (Ganja & Hess)

فیلم خون آشامی عاشقانه

 • کارگردان: بیل گان
 • بازیگران: مارلین کلارک
 • تاریخ انتشار: ۱۹۷۳
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۲ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۱ از ۱۰۰

قطعا هیچ‌کدام از فیلم‌های این فهرست نمی‌توانند به اندازه‌ی داستان خون آشامی و نژادپرستانه‌ی بیل گان که در دنیای سیاه پوستان مرفه آمریکایی دهه‌ی ۱۹۷۰ جریان دارد، جسورانه باشند. این فیلم که بیشتر، در خانه‌ی قصر مانند گنجا با بازی مارلین کلارک می‌گذرد، داستان یک بیوه‌ی ثروتمند را روایت می‌کند که فکر می‌کند طلسم شده و همین موضوع جذاب باعث می‌شود که مخاطبان نتوانند چشم از صفحه‌ی تلویزیون بردارند.

رابطه او با هس، خون آشامی که از قدرت‌های بی‌نظیری بهره می‌برد، رابطه‌ای بسیار جذاب و در عین حال بحث برانگیز است که به مضامینی نظیر تاریخ و نژاد اشاره دارد. هس توسط میرتی، شوهر گنجا که عضو یکی از اعضای قبایل باستانی خون‌خواران آفریقایی است به ومپایر تبدیل می‌شود و بعد از آن درمی‌یابد که تاکنون نتوانسته بود آنچه را که بر سر مردم آفریقا آمده به درستی درک کند.

گان برای روایت این دگرگونی و تحول از روشی استفاده کرده که تاریخ دردناک، پیچیده و مسائل اجتماعی مربوط به سیاه پوستان را در خود جای داده است. ممکن است مدتی طول بکشد تا مضمون داستانی متفکرانه‌ی فیلم را درک کنید اما قطعا بعد از پی بردن به آن دیگر همان انسان قبلی نخواهید بود. این فیلم آن‌قدر غنی است که با گذشت چند دهه هنوز هیچ فیلمی نتوانسته به گرد پایش برسد.

بنابراین گرچه «گنجا و هس» یک فیلم کلاسیک است اما قطعا ارزش تماشا کردن را دارد. زیرا کارگردان به زیبایی توانسته احساسات یک سیاه‌پوست آمریکایی ثروتمند را به تصویر بکشد و آن را با سبک هنری منحصربه‌فردش تلفیق کند. قطعا این فیلم هم مانند بسیاری از فیلم‌های کلاسیک، داستانی خشک دارد، اما در نوع خود بی‌نظیر است زیرا خشم، اضطراب، غم و قدرت را به زیبایی در داستان خود گنجانده است.

۱۰. بوسه خون آشام (Vampire’s Kiss)

بهترین فیلم های خون آشامی

 • کارگردان: رابرت بیرمن
 • بازیگران: نیکلاس کیج، جنیفر بیلز، الیزابت اشلی
 • تاریخ انتشار: ۱۹۸۸
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۶۱ از ۱۰۰

زمانی که انرژی کیج، به درستی و در فیلم مناسبی به کار گرفته شود به وضوح قابل درک است و هرکسی که فیلم «از ته دل وحشی» دیوید لینچ را دیده باشد، می‌تواند این موضوع را تایید کند. او در فیلم‌های سینمایی زیادی انرژی بی‌نظیر خود را در عرصه‌ی بازیگری به مخاطبان نشان داد که یکی از آن‌ها در دهه‌ی ۱۹۸۰ ساخته شد. داستان از این قرار است که پس از یک اتفاق عجیب، سر مالی حس می‌کند که در حال تبدیل شدن به یک خون آشام است و به این موضوع پی می‌برد که داستان‌هایی که در رابطه با این موجودات گفته می‌شده حقیقت دارند.

کیج به واسطه‌ی کاراکتر بی‌نظیری که دارد به زیبایی شخصیت مالی و فراز و نشیب‌هایی را که با آن‌ها مواجه می‌شود به تصویر می‌کشد. با توجه به هنرنمایی بی‌نظیر کیج که به زیبایی توانست این خون آشام غمگین را به تصویر بکشد، «بوسه خون آشام» سزاوار کسب جوایز متعددی بود و باید به یک فیلم کلاسیک بی‌نظیر تبدیل می‌شد.

۱۱. مصاحبه با خون آشام (Interview With the Vampire)

بهترین فیلم های خون آشامی

 • کارگردان: نیل جوردن
 • بازیگران: برد پیت، تام کروز، آنتونیو باندراس
 • تاریخ انتشار: ۱۹۹۴
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۵ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۴ از ۱۰۰

برداشت نیل جردن از رمان پرفروش آن رایس، توانست به یک فیلم گوتیک غم انگیز در زیر ژانر خون آشامی تبدیل شود. در این فیلم برد پیت نقش خون آشامی را بر عهده دارد که در سانفرانسیسکوی امروزی زندگی می‌کند و در حال بازگو کردن داستان زندگی، مرگ و زندگی پس از مرگ خود برای یک روزنامه نگار جوان است. این فیلم نگاهی فلسفی به سرنوشت یک خون آشام دارد و احساسات کسانی را که محکومند فناناپذیر باشند به مخاطبان نشان می‌دهد.

تام کروز در نقش لستات، خون ‌آشام دیگری که همکار پیت است و کریستن دانست در نقش فرزند خوانده‌شان نقش آفرینی کرده و بازیگران مکملی از جمله آنتونیو باندراس، استیون ری و کریستین اسلیتر با بازی بی‌نظیر خود توانستند فیلم «مصاحبه با خون آشام» را به فیلمی غنی و پرمحتوا تبدیل کنند. فیلمی تماما مملو از صحنه‌های فانتزی تاریک و پیچیده که توانست امتیاز بالایی کسب کند.

۱۲. دختران تاریکی  (Daughters of Darkness)

فیلم خون آشامی

 • کارگردان: هری کومل
 • بازیگران: دلفین سیرینگ، آندره راو، جان کارلن
 • تاریخ انتشار: ۱۹۷۱
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۵ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۹ از ۱۰۰

با پذیرفته شدن برخی مضامینی که پیش‌تر تابو محسوب می‌شدند، دست اندرکاران فیلم‌های خون آشامی دهه‌ی ۷۰ خلاصه به این باور رسیدند که این ژانر باید ویژگی‌های خاص خودش را داشته باشد. در چند دهه‌ی گذشته، فیلم‌های زیادی در مورد خون‌آشام‌ها ساخته شده که چنین ویژگی‌هایی را در خود جای داده‌اند.

«دختران تاریکی» محصول بلژیک، هنرمندانه‌ترین و خلاقانه‌ترین فیلمی است که بدین طریق ساخته شده است. مادری عاشق خوردن گل، یک مرد مرموز سوار بر دوچرخه و یک هتل شبیه به هتل ترانسیلوانیا چیزهایی هستند که این فیلم را منحصربه‌فرد می‌سازند. در هتل، یک کنتس با بازی دلفین سیریگ و دستیارش با هنرنمایی آندره راو می‌خواهند تا ابد در کنار هم بمانند، بنابراین، کنتس، مراسم حمام کردن در خون ۸۰۰ باکره را برای داشتن یک زندگی ابدی آغاز می‌کند.

در این فیلم سیریگ کهنه‌کار به زیبایی توانست اثری ماندگار را از خود به یادگار بگذارد، در حالی که راو هم به یکی از جذاب‌ترین خون ‌آشام‌هایی تبدیل شد که تاکنون بر روی پرده‌ی سینما ظاهر شده است. این امر بیشتر زمانی مشهود است که حرکات اغواکننده‌ی کاملا متمایز خود را به نمایش میگذارد.

۱۳. نادجا (Nadja)

فیلم خون آشامی

 • کارگردان: مایکل آلمریدا
 • بازیگران: دیوید لینچ، پیتر فوندا، مارتین دونوان
 • تاریخ انتشار: ۱۹۹۴
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۶۳ از ۱۰۰

بیشتر آثار ابتدایی مایکل آلمریدا، معمولا در بین فیلم‌های مستقل اوایل دهه‌ی ۱۹۹۰ آمریکا نادیده گرفته شدند. «نادجا» یکی از فیلم‌های دراکولایی بی نظیری است که مارتین دونوان و پیتر فوندا در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند. آلمریدا از تم سیاه و سفید برای به تصویر کشیدن داستانش استفاده کرده که در نوع خود فوق‌العاده به نظر می‌رسد.

این فیلم قدرت خاندان سلطنتی دراکولا را که توسط الینا لونسون در نقش نادجا و جرد هریس در نقش برادر مرموزش اداره می‌شود، به زیبایی به نمایش گذاشته به نحوی که توانست بینندگان را مسحور کند.

آلمریدا همواره دوست دارد دانش و تجربه‌ی تاریخی‌ای را که چنین موجوداتی کسب کرده‌اند، همراه با آسیب‌های روانی‌ای که می‌تواند روح آن‌ها را آزار دهد به تصویر بکشد، اما چنین چیزی به این معنی نیست که نادجا از وجود سکانس‌های خشن بهره نمی‌برد. فیلم آلمریدا آنقدر جذاب است که بسیار بیشتر از سایر فیلم‌های ساخته شده در این ژانر، ذهنتان را درگیر خواهد کرد زیرا «نادجا» به مضامینی ورای هیجان و خشم پرداخته است.

۱۴. نوسفراتو (Nosferatu)

خون‌آشام‌ها

 • کارگردان: فردریش ویلهالم مورنائو
 • بازیگران: مکس شرک، گرتا شرودر، یان گوتوفت
 • تاریخ انتشار: ۱۹۲۲
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۹ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۷ از ۱۰۰

در یکی از ابتدایی‌ترین فیلم‌های خون آشامی که تا به امروز ساخته شده فردریش ویلهالم مورنائو سعی نکرده خون‌آشام‌ها را موجوداتی رمانتیک جلوه دهد، بلکه آن‌ها را به عنوان موجوداتی ضعیف و بیمار به تصویر کشیده است. کنت اورلوک با بازی مکس شرک، چهرهای کاملا بی‌روح دارد. او با گوش‌ها و بینی نوک تیز خود، از نظر فیزیکی، چهره‌ی یک لاشخور و پنجه‌های رنگ پریده‌ی بلند شیطان را به نمایش می‌گذارد. مورنائو سعی نمی‌کند فیلم را به سمت و سویی سوق دهد که مخاطب دریابد شرک قبلا یک انسان بوده زیرا او با چنگال‌ها و غوز پشتش، طوری به نظر می‌رسد که گویا از ابتدا به صورت دراکولا خلق شده است.

علیرغم تمام هشدارهای مردم شهر به یک نماینده‌ی فروش، او همراه با همسرش به نوسفراتو سفر می‌کند تا بتواند ملک جدیدی را در این نقطه خریداری کند. اگر نماینده بتواند قرارداد فروش را کامل کند، پول خوبی به دست خواهد آورد، اما نمی‌داند که همسرش را به چه جای خطرناکی می‌برد.

در حالی که فیلم‌های بعدی ساخته شده در مورد خون‌آشام‌ها سعی کردند تا با گنجاندن مضامین شهوانی، اندکی از خشکی فیلم بکاهند، نوسفراتو تنها به چنگال‌های آویزان اورلوک برای ترساندن مخاطبانش اکتفا کرده است. در حقیقت می‌توان اعتراف کرد که «نوسفراتو» نه تنها یکی از بهترین فیلم‌های خون آشامی است که ساخته شده بلکه یکی از بی‌نظیرترین فیلم‌های ترسناک هم به حساب می‌آید.

۱۵. تیغه (Blade)

خون‌آشام‌ها

 • کارگردان: استیون نورینگتون
 • بازیگران: وسلی اسنایپس، کریس کریستوفرسوندانل لوگ
 • تاریخ انتشار: ۱۹۹۸
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۱ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۵۷ از ۱۰۰

قطعا «تیغه» بهترین فیلمی نیست که در دهه‌ی ۹۰ در رابطه با خون‌آشام‌ها ساخته شد، اما یکی از جذاب‌ترین فیلم‌های ساخته شده در این زیر ژانر است. این فیلم که با اقتباس از کتاب‌های کمیک اکشن تولید شده، وسلی اسنایپس را در نقش مزدور هیبریدی نشان می‌دهد که ماموریت دارد مردم جهان را از شر یک خون آشام رها کند.

این فیلم که بر اساس فیلم‌نامه‌ی دیوید اس. گویر ساخته شد، یعنی همان کسی که بعدها با نوشتن فیلم نامه‌ی «سه‌گانه شوالیه تاریکی» و «مرد پولادین» به تثبیت صنعت سینما کمک زیادی کرد، توانست داستان‌های خون آشامی را به طرز باورنکردنی‌ای با دنیای تلفیق کند. در این فیلم، مخاطب با تماشای بلید که خون‌آشام‌ها را یکی پس از دیگری نابود می‌کند به وجد می‌آید.

اسنایپس این کار را با حرکات ورزشی و به نحو بی‌نظیری انجام می‌دهد و بعد با شلیک کردن به طرف دشمنانش، راه خود را از میان آن‌ها باز می‌کند. او و همکار خون آشام کشش، ویسلر با بازی کریس کریستوفرسون، نه تنها به یک ارتش مخرب تبدیل شده‌اند بلکه دوستی بی‌نظیری را در کنار هم آغاز کرده‌اند. دوستی‌ای که به همین سادگی‌ها از هم نمی‌پاشد. برخی از دیالوگ‌های فیلم هم به شدت خنده دار هستند و همین موضوع تنش موجود در آن را کاهش می‌دهد. اما در کل آنچه که باعث درخشیدن فیلم شده وجود اسنایپس است زیرا فیلم حول محور کاراکتر او جریان دارد.

۱۶. از گرگ و میش تا سحر (From Dusk Till Dawn)

خون‌آشام‌ها

 • کارگردان: رابرت رودریگز
 • بازیگران: جرج کلونی، کوئنتین تارانتینو، سلما هایک
 • تاریخ انتشار: ۱۹۹۶
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۲ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۶۲ از ۱۰۰

در واقع برای ساخت فیلم «از گرگ و میش تا سحر»، دو فیلم کم کیفیت در یک فیلم تلفیق شده و قرار بود نام فیلم هم گریندهاوس باشد. در نیمه‌ی اول فیلم ما شاهد حضور چند قاتل با بازی جورج کلونی و کوئنتین تارانتینو هستیم که به سمت جنوب می‌روند و از بانک‌ها و فروشگاه‌های زنجیرهای سرقت می‌کنند.

آن‌ها مردی با ایمان با بازی هاروی کایتل و دخترش را می‌دزدند اما بعد از آن مجبور می‌شوند در نیمه‌ی راه توقف کنند. در همین اثنی سلما هایک به میدان می‌آید و پرده‌ی دوم فیلم آغاز می‌شود. حال آن‌ها به دست خون‌آشام‌ها افتاده‌اند و هر کسی که می‌خواهد زنده بماند باید تا سحر بجنگد. این فیلم که به کارگردانی رابرت رودریگز ساخته شده نه تنها به زیبایی انحرافات شیطانی را در خود جای داده بلکه به موضوعات فانتزی‌ای نظیر خون‌آشام‌ها هم پرداخته است.

۱۷. مارتین (Martin)

خون‌آشام‌ها

 • کارگردان: جورج آ. رومرو
 • بازیگران: کریستین فارست، تام ساوینی
 • تاریخ انتشار: ۱۹۷۷
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۶۸ از ۱۰۰

وقتی صحبت از فیلم‌هایی به میان می‌آید که به میراثی برای این زیر ژانر تبدیل شده‌اند، همیشه فیلم‌های تجاری جورج آ. رومرو مانند «شب مردگان زنده» جزو آن دست فیلم‌هایی هستند که نادیده گرفته می‌شوند. «مارتین» فیلمی بسیار مبتکرانه و در عین حال آزاردهنده است که پایانی عاشقانه‌تر از سایر فیلم‌های ترسناک دارد.

این فیلم خون آشامی عاشقانه به باورهای روان‌شناختی یک نوجوان می‌پردازد که تصور می‌کند یک خون آشام است. او برای به دست آوردن خون خود از سرنگ استفاده می‌کند و سعی می‌کند اغواگر و فریبنده به نظر برسد.

در حقیقت این فیلم بیشتر از آنکه بخواهد ترسناک باشد به اختلالات روانی کاراکترش پرداخته و همین امر هم باعث شده ده‌ها سال پس از انتشار این شاهکار منحصربه‌فرد، هنوز هیچ فیلمی شبیه به آن وجود نداشته باشد و حتی بسیاری از مدعیان این عرصه هم نتوانند به گرد پایش برسند. در واقع فیلم «مارتین» از هر نظر یکی از آثار منحصربه‌فرد ژانر تخیلی به حساب می‌آید.

۱۸. گرگ و میش (Twilight)

خون‌آشام‌ها

 • کارگردان: کاترین هاردویک
 • بازیگران: کریستین استوارت، رابرت پتینسون، بیلی بروک
 • تاریخ انتشار: ۲۰۰۸
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۵.۳ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۴۹ از ۱۰۰

شاید یکی از پیچیده‌ترین فیلم‌های موجود در این لیست، فیلم «گرگ و میش» باشد که توانسته به خوبی فرهنگ عامه و ژانر خون آشامی را با تمرکز بر نوجوانان تلفیق کند. در این فیلم بلا که یک دختر دبیرستانی است با پسر جوان مرموزی آشنا می‌شود و پس از آن رابطه‌ی عاشقانی بی‌نظیری در بین آن‌ها شکل می‌گیرد. هر چند این رابطه نه تنها زندگی آن‌ها بلکه زندگی جامعه‌ی مردگان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

این فیلم در نهایت به فیلم موفقی تبدیل شد که آینده‌ی ستارگان خود را تضمین کرد و دنباله‌های متعددی هم به همراه داشت. قطعا «گرگ و میش» فاقد مضامینی است که غالبا به ژانر خون‌آشامی نسبت داده می‌شوند، اما کارگردان آن، کاترین هاردویک توانسته به زیبایی داستان خود را به داستانی نوجوان پسنذ تبدیل کند.

۱۹. سایه خون آشام (Shadow of the Vampire)

خون‌آشام‌ها

 • کارگردان: الیاس مرهیگه
 • بازیگران: جان مالکوویچ، ویلم دفو، ادن گیلت
 • تاریخ انتشار: ۲۰۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۹ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۱ از ۱۰۰

همان‌طور که هیچ سینما دوستی نمی‌تواند بدون دیدن «نوسفراتو» اثر مورانئو خودش را عاشق سینما بنامد، همین امر در مورد «سایه خون آشام» هم صدق می‌کند. نقش کاراکتر خون آشام در فیلم «نوسفراتو» توسط مکس شرک آن‌قدر واقعی به تصویر کشیده شد که مخاطب فکر می‌کرد او واقعا خون آشامی است که توسط مورنائو برای بازی در این فیلم استخدام شده و در ازای بازی در آن می‌تواند خون انسان‌های بی‌گناه را بخورد.

در فیلم «سایه خون آشام»، جان مالکوویچ نقش مورنائو را بازی می‌کند، اما این ویلم دفو است که مکس شرک را به تصویر می‌کشد و شاید بتوان همکاری این دو را در این فیلم، یکی از بهترین نقش آفرینی‌هایشان دانست. البته فیلم «سایه خون آشام» بیشتر یک کمدی تاریک است تا ترسناک، اما می‌توان آن را به عنوان نسخه‌ی بازسازی شده‌ی «نوسفراتو» کلاسیک در نظر گرفت.

۲۰. تیغه ۲ (Blade II)

خون‌آشام‌ها

 • کارگردان: گیرمو دل تورو
 • بازیگران: وسلی اسنایپس، ران پرلمن، لوک گاس
 • تاریخ انتشار: ۲۰۰۲
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۷ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۵۷ از ۱۰۰

در طول دهه‌ی ۲۰۰۰، فرنچایز «تیغه» به چیزی شبیه به «ماموریت غیرممکن» تبدیل شده بود و طرفداران زیادی داشت و همین امر باعث شد گیرمو دل تورو فیلمی بسیار بهتر از فیلم اصلی را خلق کند و مجددا به داستان‌های خون آشامی بپردازد. در واقع او از این فرنچایز برای خلق موجوداتی کاملا وحشی استفاده کرد. فیلم اول، به خوبی توانست زندگی قاتل خون‌آشام‌ها با بازی وسلی اسنایپس را به تصویر بکشد.

اما دل تورو در فیلم دوم بیشتر به ریشه‌های او به ‌عنوان یک جانور و قهرمان پرداخت. دل تورو نه تنها خون‌آشام‌ها بلکه کاراکترهای هیولا مانندی را نیز در فیلم خود جای داد. اما در کل «تیغه ۲» به واسطه‌ی آهنگ‌های خلاقانه و صحنه‌های اکشنش توانست به فیلمی بی‌نظیر تبدیل شود. در واقع این فیلم در عین سرگرم کننده بودن به داستان‌های خلاقانه نیز اشاره کرده است.

۲۱. مبتلا (Afflicted)

خون‌آشام‌ها

 • کارگردان: درک لی
 • بازیگران: کلیف بروس، درک لی
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۳
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۲ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۳ از ۱۰۰

«مبتلا» نشان می‌دهد که چگونه ممکن است زندگی ابدی صرف انجام کارهای خوب برای بشریت شود. این فیلم ترسناک و هیجان ‌انگیز به روایت داستان دو دوست می‌پردازد که یکی از آن‌ها بر اثر بیماری مغزی در حال مرگ است و این دو می‌خواهند از زمان باقیمانده‌ی خود برای سفر استفاده کنند.

اما چندی بعد در بارسلونا، این مرد در حال مرگ به یک خون آشام تبدیل می‌شود و دنیایی که قبلا می‌شناخته از هم می‌پاشد، در نتیجه، او تصمیم می‌گیرد از زندگی ابدی خود برای کمک کردن به فقرا و مستضعفان استفاده کند.

۲۲. گرسنگی (The Hunger)

خون‌آشام‌ها

 • کارگردان: تونی اسکات
 • بازیگران: کاترین دنو، سوزان ساراندون، دن هدایا
 • تاریخ انتشار: ۱۹۸۳
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۶ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۵۳ از ۱۰۰

تونی اسکات این فیلم خون آشامی ترسناک بی‌نظیر را در اوایل دهه‌ی ۸۰ تولید کرد. در این فیلم، کاترین دونو در نقش میریام ظاهر شده، یک خون آشام مصری عهد باستان که با نامزد نیمه فانی خود، جان با بازی دیوید بووی در نیویورک امروزی زندگی می‌کند. اما وقتی که میریام هر روز پیرتر و پیرتر می‌شود، از دکتر رابرتز که نمی‌داند میریام او را به عنوان جانشین جان انتخاب کرده کمک می‌خواهند.

«گرسنگی»، برداشتی بسیار رمانتیک و رویا گونه از داستان‌های خون آشامی است و از وجود بازیگرانی بی‌نظیر و گریم‌هایی استثنایی بهره می‌برد. اگرچه این فیلم در زمان خود چندان مورد استقبال قرار نگرفت، اما هم اکنون از جایگاه خوبی برخوردار است و تماشای آن می‌تواند برای طرفداران این ژانر، سرگرم کننده باشد.

۲۳. اعتیاد (The Addiction)

خون‌آشام‌ها

 • کارگردان: آبل فرارا
 • بازیگران: کریستوفر والکن، لیلی تیلور، ادی فالکو
 • تاریخ انتشار: ۱۹۹۵
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۴ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۳ از ۱۰۰

لیلی تیلور، دانشجوی رشته‌ی فلسفه است و به کسب دانش علاقه‌ی زیادی دارد اما ناگهان توسط یک خون آشام در یکی از کوچه‌های نیویورک گاز گرفته می‌شود و عطش زیادی نسبت به خون پیدا می‌کند. زندگی ابدی به تازگی طرفداران زیادی پیدا کرده، اما فیلم سیاه و سفید آبل فرارا به وضوح مشکلات یک خون آشام تازه کار را که به دنبال کشف مذهب، علت وابستگی به مواد مخدر و اپیدمی ایدز است، نشان می‌دهد.

خوشبختانه تیلور با کریستوفر واکن مواجه می‌شود و یاد می‌گیرد که چگونه باید این رنج و درد ابدی را تحمل کند. «اعتیاد» فیلمی به شدت ابتدایی است، هر چند مفاهیم فلسفی زیادی را در دل خود گنجانده و ریتم خاصی به خود گرفته است. در مرکز «اعتیاد» همواره در رابطه با این موضوعات صحبت می‌شود که چگونه می‌توانیم با تغییر فلسفه‌ی زندگی خود، خودمان را با شرایط فعلی وقف دهیم و از دام عادات بدمان بگریزیم چه اعتیاد باشد، چه واکنش به تروما، چه تضاد طبقاتی و غیره و این همان چیزی است که این فیلم به آن اشاره دارد.

۲۴. فقط عاشقان زنده ماندند (Only Lovers Left Alive)

خون‌آشام‌ها

 • کارگردان: جیم جارموش
 • بازیگران: تام هیدلستون، جان هرت، جفری رایت
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۴
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۲ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۶ از ۱۰۰

«فقط عاشقان زنده ماندند» که به کارگردانی جیم جارموش ساخته شده بسیار شبیه به فیلم دیگر این لیست تحت عنوان «اعتیاد» است. در فیلم «اعتیاد» لیلی تیلور در آغاز راه است و هنوز نتوانسته به آرامشی که نیاز دارد دست پیدا کند. اما در برداشت فلسفی جارموش، ما تام هیدلستون و تیلدا سوینتون را پس از قرن‌ها زندگی به عنوان یک خون آشام، می‌بینیم.

تام به شدت ناامید است و تیلدا تلاش می‌کند تا او را به زندگی بازگرداند و دید تاریک او را تغییر دهد. مکالمات بین این دو کاراکتر نشان می‌دهد که جهان حتی با گذشت چندین قرن هنوز هم برایشان اسرار آمیز به نظر میرسد. از میان تمام فیلم‌های خون آشامی موجود در این فهرست، تنها در فیلم «فقط عاشقان زنده ماندند»، خبری از خوی وحشیانه‌ی خون‌آشام‌ها نیست. این فیلم خون آشامی جدید از مخاطبان خود می‌خواهد که تا زنده‌اند دست از جستجوی عشق، دنبال کردن ایده‌ها و سفر به مناطق جدید برندارند. زیرا حتی خون‌آشام‌ها هم به دنبال همین چیزها هستند.

۲۵. نوسفراتو، خون آشام (Nosferatu, the Vampyre)

خون‌آشام‌ها

 • کارگردان: ورنر هرسوک
 • بازیگران: کلاوس کینسکی، ایزابل آجانی، برونو گانتس
 • تاریخ انتشار: ۱۹۷۹
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۴ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۵ از ۱۰۰

بازسازی نفس‌گیر فیلم «نوسفراتو» ساخته‌ی اف. ام. مورنائو محصول سال ۱۹۲۲ توسط هرتسوک توانست به یکی از بهترین فیلم‌های خون آشامی آلمانی‌ تبدیل شود که تاکنون در رابطه با خون‌آشام‌ها ساخته شده و موقعیت این کارگردان را هم به عنوان یکی از رمانتیک‌ترین هنرمندان سینمای مدرن تثبیت کرد.

برخی روایت‌ها حاکی از آن هستند که مورنائو در هنگام ساختن «نوسفراتو» به حقوق کاراکتر دراکولا دسترسی نداشت، بنابراین او با تغییر نام و مکان این کاراکتر، حرکتی جسورانه انجام داد که منجر به خلق یک شاهکار سینمایی بی‌نظیر شد که تا به امروز توانسته در میان فیلم‌های خون آشامی جایگاه منحصربه‌فردی را اشغال کند.

هر چند این فیلم خون آشامی ترسناک بعدها به دلیل شکایت‌های مستمر بیوه‌ی برام استوکر تقریبا از بین رفت. اما زمانی که هرتسوگ خواست فیلم «نوسفراتو، خون آشام» را بسازد، دراکولا در مالکیت عمومی قرار گرفته بود، بنابراین این فیلم‌ساز توانست با تلفیق دو منبع عالی، یکی از بهترین درام‌های ترسناک تمام دوران را به مخاطبان عرضه کند.

هرتسوگ افسانه‌های خون ‌آشامی را به عنوان یک درد باستانی به تصویر می‌کشد و مزایای ذاتی جاودانگی را با طرح این موضوع که باید تا ابد تنها بود زیر سوال می‌برد. او به زیبایی از وجود کلاوس کینسکی در فیلم خود بهره می‌برد و شیطانی تمام عیار را خلق می‌کند. کنت دراکولایی که توسط کینسکی به تصویر کشیده شده در عین قدرتمندی رقت انگیز است و هیولایی را نشان می‌دهد که در عین خستگی ناپذیر بودن به شدت تنهاست. استیصال و اشتیاق او در نهایت باعث می‌شود که با لوسی هارکر آشنا شود. این صحنه به نوعی به عنوان نقطه‌ی قوت فیلم عمل می‌کند و در نهایت هم به سکانسی فوق‌العاده در تاریخ دراکولا تبدیل می‌شود.

در نهایت کارگردانی بی‌نظیر هرتسوگ و مهارت او در به تصویر کشیدن طبیعت خطرناک خون‌آشام‌ها همراه با فیلم‌برداری فوق العاده‌ی یورگ اشمیت ریتواین، داستان فیلم به نحوی ارائه شد که از لحاظ بصری جذاب به نظر بیاید. بنابراین در کل هرتسوگ، توانست یکی از بزرگ‌ترین فیلم‌های ترسناکی را که تا به امروز در رابطه با خون‌آشام‌ها ساخته شده تولید کند.

۲۶. تاریکی نزدیک (Near Dark)

خون‌آشام‌ها

 • کارگردان: کاترین بیگلو
 • بازیگران: جنی رایت، بیل پکستون، جنت گلدستاین
 • تاریخ انتشار: ۱۹۸۷
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۹ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۹ از ۱۰۰

پس از گذراندن دهه‌ای مملو از فیلم‌های خون آشامی توام با صحنه‌های آزار دهنده، خون‌آشام‌ها دوباره در دهه‌ی ۸۰ به عنوان موجوداتی چرم پوش ظاهر شدند. هم اکنون فیلم‌سازان از دیدگاه جدیدی به خون‌آشام‌ها می‌نگریستند و آن‌ها را در باندهای دوچرخه سواری و یا به عنوان افرادی معتاد به تصویر می‌کشیدند. این باندها معمولا به صورت دسته جمعی وارد عمل می‌شدند و رفتارهای خطرناک‌تری را نسبت به خون‌آشام‌های قدیمی از خود بروز می‌دادند.

اینها به گروه‌های ترسناکی تبدیل شده بودند و در نهایت برخلاف فیلم «پسران گمشده» فیلم «تاریکی نزدیک» توانست به یکی از بهترین فیلم‌های خون آشامی دهه‌ی ۸۰ تبدیل شود. کارگردان فیلم، ژانر خون آشامی را با ژانر نئو وسترن و جاده‌ای که در دهه‌ی ۷۰ به محبوبیت رسیده بود تلفیق کرد تا به فیلمی بی‌نظیر دست پیدا کند.

در فیلم او، خون‌آشام‌ها راهزنانی مدرن بودند که شب هنگام به درون بزرگراه‌ها سرازیر می‌شدند. در یکی از سکانس‌های بی‌نظیر این فیلم، مخاطب شاهد دعوایی است که در بار اتفاق می‌افتد. سورن، یکی از شخصیت‌های فیلم، تیغه‌هایی بر روی چکمه‌های گاوچرانی خود دارد، بنابراین برای حمله به یک نفر حتما نیاز نیست او را گاز بگیرد و همین امر باعث می‌شود که بتوان او را نسخه‌ی مدرن‌تری از خون‌آشام‌های کلاسیکی که می‌شناختیم دانست. اما در تاریکی هنوز همه چیز مانند گذشته است و هر لحظه ممکن است توسط یک خون آشام تشنه‌ی خون گاز گرفته شوید.

۲۷. آدم درست را راه بده (Let the Right One In)

خون‌آشام‌ها

 • کارگردان: توماس آلفردسن
 • بازیگران: کره هدبران، هنریک دال، لینا لئاندرشون
 • تاریخ انتشار: ۲۰۰۸
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۹ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۸ از ۱۰۰

یکی از داستان‌های عاشقانه‌ی غیرطبیعی که تاکنون در رابطه با خون‌آشام‌ها روایت شده، داستان عاشقانه‌ی پسر بی‌دست و پایی است که با دختر همسایه ملاقات می‌کند. در حقیقت کارگردان سوئدی فیلم، توماس آلفردسن توانست در سال ۲۰۰۸، یکی از خونین‌ترین روابط رمانتیک شکل گرفته با یک خون آشام را به تصویر بکشد.

این فیلم خون آشامی عاشقانه که با اقتباس از رمان نویسنده‌ای به نام جان آجوید لیندکویست ساخته شده داستان رابطهی رمانتیک اسکار خجالتی و دختر ۱۲ ساله ی آشفته حال همسایه را که ظاهری رنگ پریده و مرموز دارد روایت میکند. این دو نفر خیلی زود رابطه‌ای دوستانه را با هم برقرار می‌کنند و چندی نمی‌گذرد که اسکار مجذوب قتل‌های وحشتناک الی میشود که عطش غیرقابل وصفی برای چشیدن طعم خون دارد.

وقتی ماهیت واقعی الی برای اسکار آشکار می‌شود آن‌ها رابطه‌ای عمیق‌تر را برقرار می‌کنند. این دو یاد می‌گیرند که در زندگی به یکدیگر اعتماد کنند، اعتمادی که قبل از پایان وحشتناک و ناراحت کننده‌ی فیلم مورد آزمایش قرار می‌گیرد. بنابراین قطعا فیلم «آدم درست را راه بده» یکی از فیلم‌هایی است که به زیبایی مضامینی همچون عشق ابدی و عشق بی‌قید و شرط را در خود جای داده است.

منبع: collider

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۹ دیدگاه
 1. Avatar محمد امین

  یعنی چی شما فیلم های صد سال پیش رو گذاشتید اما خاطرات خون آشام و ادامه‌ اون که اصیل ها و بعدش که میراث‌ها که بهترین ها بودن رو نذاشتید! توی اینها فقط گرگ‌و‌میش خوب بود فقط این سه سری و گرگ‌و‌میش رو ببینید بقیه ارزش دیدن ندارن.

  1. Avatar Mohsen

   استاد بزرگ معترض!

   واسه ما که قدیما با فیلمهای

   lost boys – fright night – near dark و …. که

   فضاسازی شبیه به موسیقی راک دهه هشتاد

   میلادی رو داشت و کلی هم حال میکردیم و به

   نظر بنده این فیلمها تکرار نشدنی هست

   تعجب میکنم اینطور به لیست حمله میکنی و

   نظرت رو به همه سلیقه ها تحمیل میکنی!

 2. Avatar یه بنده خدا

  میراث هم نیست

 3. Avatar Sterategist

  این مطلب زرد بود و اصلا جالب نبود. جکی و خون اشام واقعا یکی از بهترین فیلم ها با بازی جکی چان تو این ژانره و خیلی فیلمای دیگه اصلا مطلب مفیدی مبود

 4. Avatar حمیدرضا ابراهیمی

  موربیوس و بلید کجان

 5. Avatar بهار

  خاطرات خون اشامم هس از همه اینا قشنگ تره

  1. Avatar پروین

   اصیل ها و میراث ها هم نیستند

  2. Avatar فرام

   اینا فیلم هستن و خاطرات خوناشام سریاله:/

 6. Avatar خشم شب

  Let me in هم جاش تو لیست خالیه

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه