۲۰ وسیله‌ی ورزشی که برای شروع ورزش یوگا به آن‌ها نیاز دارید

۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲۸ دقیقه
20 وسیله‌ی ورزشی که برای شروع ورزش یوگا باید داشته باشید

شروع یک ورزش و برنامه‌ی تمرینی جدید می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. بسیاری از تازه‌کارها اطلاعات کافی ندارند و نمی‌دانند چگونه باید این کار را انجام دهند و برای شروع به چه چیزهایی نیاز دارند.

یوگا یکی از بهترین فعالیت‌های بدنی است که می‌توانید در خانه انجام دهید و با فواید بی‌نظیر آن برای بهبود سلامتی و تناسب اندام روبه‌رو شوید. ولی برای نتیجه گرفتن باید بدانید به چه وسیله‌هایی نیاز دارید. این وسیله‌ها به شما کمک می‌کنند ورزش بهتر و ایمن‌تری داشته باشید، بهترین استفاده را از وقت خود ببرید و همچنین احتمال آسیب‌دیدگی را کاهش دهید.

در نوشته‌ی امروز می‌خواهیم همین وسیله‌ها را بررسی کنیم و ببینیم برای انجام تمرین‌های یوگا به کدام تجهیزات ورزشی نیاز خواهید داشت تا بهتر و ایمن‌تر ورزش کنید. در ادامه ۲۰ وسیله‌ی ورزشی عالی را معرفی می‌کنیم که ورزش یوگا را آسان‌تر و لذت‌بخش‌تر می‌کنند. جدا از این، چند مورد از بهترین محصولات و همچنین چند نکته‌ی مهم را هم برای انجام بهتر تمرین‌های یوگا بررسی می‌کنیم. پس با ما همراه باشید.

برای انجام تمرین‌های یوگا به چه وسیله‌هایی نیاز دارید؟

برای انجام تمرین‌های یوگا به چه وسیله‌هایی نیاز دارید؟

نخستین نکته‌ای که باید بدانید این است که برای نتیجه گرفتن لازم نیست هزینه‌های سرسام‌آور داشته باشید و چندین وسیله‌ی متنوع را بخرید. خیلی از ورزشکاران ممکن است بدون نیاز به این وسیله‌ها ورزش کنند، بنابراین استفاده از آن‌ها ضروری نیست. با وجود این، وسایل ورزشی می‌توانند ایمنی ورزش را افزایش دهند و به تازه‌کارها کمک کنند فعالیت بدنی بهتر و کارآمدتری داشته باشند و به بدن خود آسیب نزنند.

برخی وسیله‌های یوگا کاملا اساسی و ضروری به شمار می‌روند. برای نمونه، بیشتر کسانی که به طور منظم و حرفه‌ای تمرین‌های یوگا را انجام می‌دهند از وسیله‌های زیر استفاده می‌کنند.

  • زیرانداز یوگا
  • کیف زیرانداز یوگا
  • لباس‌های ورزشی راحت
  • قمقمه
  • آجر یوگا
  • بند و کمربند یوگا

شما برای اجرای بهتر بسیاری از تمرین‌های یوگا به این وسیله‌ها نیاز دارید. جدا از این وسیله‌ها برخی وسایل دیگر هم وجود دارند که اگرچه ضروری نیستند ولی همچنان می‌توانند ایمنی ورزش را افزایش دهند و کمکتان کنند نتیجه‌ی بهتری از جلسه‌های ورزشی خود بگیرید. افزون بر این، گاهی اوقات بدن شما را بیشتر به چالش می‌کشند و ورزشتان را دشوارتر می‌کنند تا فشار بیشتری به بدن خود وارد کنید و عملکرد جسمانی و ورزشی خود را بهبود ببخشید.

در ادامه این وسیله‌ها را آورده‌ایم. وسیله‌های ورزشی که در ادامه می‌بینید شامل برخی وسایل ضروری و برخی وسایل کمکی می‌شوند که از بدنتان حمایت می‌کنند و بهترین گزینه برای حفظ سلامتی و ایمنی تازه‌کارها به شمار می‌روند. شما با بررسی این وسایل می‌توانید دید بهتری نسبت به انجام تمرین‌های یوگا در خانه داشته باشید. بنابراین، با کمک راهنمایی و بررسی‌های این نوشته تلاش کنید وسایل مورد نیاز خود را تهیه کنید و به‌آسانی در خانه تمرین‌های یوگا را انجام دهید.

۱. زیرانداز یوگا

زیرانداز یوگا

زیرانداز یوگا یکی از اساسی‌ترین وسیله‌های ورزشی برای اجرای تمرین‌های یوگا به شمار می‌رود. در حقیقت، اگر بخواهید تنها یک وسیله برای این ورزش بخرید بدون شک باید به سراغ زیرانداز یوگا بروید.

استفاده از زیرانداز یوگا مزایای زیادی دارد. برای نمونه، شما روی این وسیله محکم قرار می‌گیرید و سُر نمی‌خورید. اجرای تمرین‌های یوگا و قرار گرفتن در وضعیت‌های گوناگون گاهی اوقات دشوار می‌شود و حفظ تعادل را سخت می‌کند. در صورتی که روی زیرانداز نباشید ممکن است همواره لیز بخورید و احتمال آسیب‌دیدگی را افزایش دهید. از آنجا که زیرانداز یوگا جلوی لیز خوردن را می‌گیرد باعث می‌شود ورزش ایمن‌تری داشته باشید و با خیال راحت تمرین‌ها را انجام دهید.

جدا از این، نرمی زیرانداز در مقایسه با زمین باعث می‌شود فشار کمتری به مفاصل وارد شود و احساس بهتری هنگام ورزش داشته باشید. این وسیله جلوی احساس درد و خستگی را می‌گیرد و کمکتان می‌کند از ورزش خود بیشتر لذت ببرید و برای مدت زمان طولانی‌تری در وضعیت‌های فیزیکی یوگا قرار بگیرید.

۲. کیف و کاور زیرانداز یوگا

کیف و ساک زیرانداز یوگا

زمانی که بحث وسیله‌های ورزشی یوگا به میان می‌آید یکی از وسیله‌هایی که معمولا نادیده گرفته می‌شود کیف و ساک یوگا است. اگرچه این وسیله ضروری نیست ولی باعث می‌شود نظم بیشتری به وسایل خود بدهید و جلسه‌های ورزشی کارآمدتری داشته باشید.

کیف و کاور زیرانداز یوگا یک وسیله‌ی عالی برای نگه‌داری از زیرانداز خواهد بود. شما می‌توانید زیرانداز یوگا را در این وسیله قرار دهید و همیشه آن را مرتب و سالم نگه دارید. به طور کلی، زیرانداز یوگا در خطر آسیب دیدن، تا خوردن و پارگی است. اگر آن را پس از ورزش به حال خود رها کنید به احتمال زیاد زیر دست و پا خواهد آمد و آسیب خواهد دید، اگر هم بخواهید آن را در پلاستیک یا سایر ساک‌های ورزشی که مناسب زیرانداز یوگا نیستند قرار دهید قطعا با تاخوردگی یا حتی پاره شدن زیرانداز روبه‌رو خواهید شد.

به همین دلیل، شما با استفاده از کیف مخصوص زیرانداز یوگا می‌توانید عمر زیرانداز خود را افزایش دهید و نظم بیشتری هم داشته باشید. فرقی ندارد بخواهید در خانه ورزش کنید یا به کلاس‌های یوگا بروید، در هر صورت کیف زیرانداز یوگا از وسایل شما مراقبت می‌کند و جلوی آسیب دیدن آن‌ها و هدر رفتن هزینه‌هایتان را خواهد گرفت. حتی برخی از این کیف‌ها می‌توانند جدا از زیرانداز وسیله‌های دیگری را هم درون خود جا دهند و یک وسیله‌ی کاملا کاربردی برای نگه‌داری از وسایل ورزشی یوگا به شمار بروند. بنابراین، خرید این وسیله کاملا کارآمد و منطقی خواهد بود.

۳. حوله‌ی یوگا

حوله‌ی یوگا

زیرانداز و کیف یوگا جزو وسایل کاربردی برای اجرای تمرین‌های یوگا به شمار می‌روند. حوله‌ی یوگا هم یک وسیله‌ی کاربردی و مهم برای یوگای داغ خواهد بود.

یوگای داغ و بیکرام سبکی از یوگا هستند که در دمای بالاتر از دمای معمول اتاق انجام می‌شوند و منجر به عرق کردن شدید و پاکسازی بدن می‌شوند. به همین دلیل شما برای یوگای داغ باید از حوله استفاده کنید تا زیرانداز خود را خشک نگه دارید و احتمال لیز خوردن را کاهش دهید. بدون شک عرق کردن باعث می‌شود روی زیرانداز سُر بخورید. شما با انداختن یک حوله‌ی یوگای مناسب روی زیرانداز می‌توانید جلوی لیز خوردن را بگیرید و ورزش ایمن‌تری داشته باشید.

حوله‌های یوگا در مقایسه با حوله‌های معمولی کاربردی‌تر هستند و بهتر می‌توانند عرق را جذب کنند و جلوی لیز خوردن را بگیرند. بنابراین، اگر خواستید یوگای داغ یا بیکرام را امتحان کنید، حتما یک حوله‌ی یوگا هم تهیه کنید تا جلسه‌ی تمرینی بهتر و ایمن‌تری داشته باشید.

۴. قمقمه و بطری آب

قمقمه و بطری آب

هیدراته و سیرآب نگه داشتن بدن هنگام ورزش بسیار اهمیت دارد و بسیاری از کسانی که به‌تازگی یوگا یا هر ورزش دیگری را شروع می‌کنند ممکن است این نکته را از یاد ببرند.

یوگا اگرچه ممکن است یک فعالیت سبک در نظر گرفته بشود، ولی به بدن فشار می‌آورد و منجر به احساس تشنگی می‌شود. شما حتی اگر احساس تشنگی نکنید هم همچنان به نوشیدن آب و حفظ سطح مایعات بدن نیاز خواهید داشت. به همین دلیل باید یک قمقمه یا بطری آب همراه خود داشته باشید و زمان مشخصی را برای نوشیدن مقداری آب گوارا در نظر بگیرید.

به طور کلی، شما باید آب کافی بنوشید و مایعات و الکترولیت‌های از دست رفته به دلیل عرق کردن را جایگزین کنید. اهمیت این موضوع هنگام انجام تمرین‌ها و ورزش‌های شدیدتر از جمله یوگای داغ بیشتر هم می‌شود. از آنجا که با یوگای داغ فشار زیادی به بدن وارد می‌کنید و مایعات زیادی از دست می‌دهید حتما باید آب کافی همراه خود داشته باشید و بدنتان را هیدراته نگه دارید. پس یادتان باشد هنگام اجرای تمرین‌های یوگا یک قمقمه هم کنار خود بگذارید و به اندازه‌ی کافی آب بنوشید.

۵. لگینگ و شلوار یوگا

لگینگ و شلوار یوگا

خیلی از مردم اهمیت لباس‌های ورزشی را از یاد می‌برند و با همان لباس‌های معمولی که در خانه تن می‌کنند به اجرای تمرین‌ها و ورزش‌های گوناگون می‌پردازند.

لباس‌های ورزشی به بدن شما کمک می‌کنند آزادی بیشتری داشته باشد و دمای خود را حفظ کند. این لباس‌ها همچنین بهتر عرق را جذب می‌کنند و باعث می‌شوند بدن خود را خشک نگه دارید.

لباس‌های مناسب یوگا راحت هستند، به‌خوبی کش می‌آیند و همچنین رطوبت را جذب می‌کنند. شما با پوشیدن این لباس‌ها احساس بهتری خواهید داشت، آزادتر خواهید بود و به‌خوبی بدنتان را حرکت خواهید داد. جدا از این، کمتر از عرق خیس می‌شوید و شادابی بیشتری هم خواهید داشت.

البته حواستان باشد لباس‌های مناسب و کاملا اندازه را تهیه کنید. لباس‌های زیادی تنگ آزادی و دامنه‌ی حرکتی شما را محدود می‌کنند و نمی‌گذارند تمرین‌ها را به‌درستی انجام دهید. لباس‌های زیادی گشاد هم ممکن است همواره حرکت کنند و زیر دست و پا بیایند. برای نمونه، اگر در برخی حرکات مجبور باشید پاهای خود را در هوا نگه دارید ممکن است شلوارتان پایین بیفتد و تعادل و تمرکزتان را به هم بریزد.

بنابراین، یادتان باشد لگینگ و شلوارهای کاملا اندازه تن کنید که به تنتان می‌چسبند ولی در عین حال نرم و کشسان هستند و اجازه می‌دهند به‌آسانی بدن خود را حرکت دهید.

۶. آجر یوگا

آجر یوگا

آجر یوگا یکی دیگر از وسایل پرطرفدار و کاربردی یوگا است که معمولا از چوب پنبه، فوم، لاستیک یا چوب ساخته می‌شود و تمرین‌های زیادی را با کمک آن می‌شود انجام داد.

شما می‌توانید استفاده‌های گوناگونی از آجر یوگا داشته باشید. برای نمونه، اگر نتوانید دست یا پای خود را به نقطه‌ی مشخصی کش دهید و برسانید می‌توانید از یک آجر یوگا استفاده کنید و دست و پای خود را به آن برسانید تا اجرای تمرین برایتان آسان‌تر شود.

مثلا در برخی تمرین‌ها باید بایستید و بدن خود را خم کنید و دست‌ها را به زمین برسانید، ولی ممکن است بدنتان انعطاف کافی نداشته باشد و نتوانید دستان خود را به زمین برسانید. در این مواقع می‌توانید یک یا دو آجر یوگا روی زمین بگذارید و دستان خود را به آن‌ها برسانید تا اجرای تمرین آسان‌تر شود.

شما همچنین می‌توانید آجر یوگا را زیر زانو، پاها، کمر و… قرار دهید تا فشار وارده به بدن حین اجرای برخی تمرین‌ها کاهش پیدا کند و ورزشتان آسان‌تر شود و امنیت بیشتری هم داشته باشید. این به‌ویژه برای تازه‌کارها یا افرادی که آسیب‌دیدگی خاصی دارند اهمیت دارد و مفید است.

به طور کلی، آجر یوگا کاربردهای زیادی دارد و باعث می‌شود سود بیشتری از جلسه‌ی ورزشی خود ببرید. همچنین به حمایت بیشتر از بدن کمک می‌کند، ایمنی را افزایش می‌دهد و منجر به کاهش احتمال از دست دادن تعادل و آسیب‌دیدگی می‌شود.

۷. بند و کمربند یوگا

بند و کمربند یوگا

بند و کمربند یوگا وسیله‌های مناسبی برای بهبود انعطاف‌پذیری بدن هنگام اجرای تمرین‌ها هستند. اگر تازه‌کار باشید و پیشتر تمرین‌های انعطافی انجام نداده باشید بد نیست اگر برای خرید کمربند یوگا برنامه‌ریزی کنید و با کمک این وسیله انعطاف‌پذیری خود را بهبود ببخشید.

استفاده از این وسیله آسان است و شما می‌توانید تمرین‌های گوناگونی را با کمک آن انجام دهید. برای نمونه، می‌توانید کمربند را دور کف پاهای خود قرار دهید و دو سر آن را با دستان خود نگه دارید. شما با کشیدن کمربند به سمت خودتان می‌توانید به ماهیچه‌ها فشار بیاورید و آن‌ها را نرم کنید.

این استفاده از کمربند یوگا باعث می‌شود تنش و خشکی ماهیچه‌ها را برطرف کنید و نرمی و انعطاف‌پذیری بیشتری به دست بیاورید. بهبود انعطاف‌پذیری هم منجر به کاهش آسیب‌دیدگی، حفظ ایمنی، افزایش دامنه‌ی حرکتی مفاصل بدن، افزایش پویایی و تحرک و بهبود فرم بدن می‌شود.

۸. کش‌های ورزشی

کش‌های ورزشی

اگرچه به کمربند یوگا شبیه هستند، ولی کش‌های ورزشی دارای ویژگی‌های خاص خود هستند و به همین دلیل تأثیر متفاوتی روی اجرای تمرین‌های یوگا می‌گذارند.

کاربرد اصلی کش‌های ورزشی تقویت بدن و قوی‌تر کردن ماهیچه‌ها است تا بهتر بتوانید تمرین‌های یوگا را انجام دهید. یعنی زمانی که بتوانید به این کش‌ها عادت کنید و نیرو و توان بیشتری به دست بیاورید، اجرای یوگا آسان‌تر می‌شود و برای مدت زمان بیشتری می‌توانید وضعیت‌های فیزیکی دشوار و تعادلی یوگا را حفظ کنید. بنابراین، باید دید کلی‌تری به کش‌های ورزشی داشته باشید و آن‌ها را تنها به چشم یک وسیله‌ی ورزشی برای یوگا نبینید.

در عوض باید کش‌های ورزشی را یک وسیله‌ی ویژه و عالی برای بهبود عملکرد ورزشی در نظر بگیرید و با استفاده از آن تناسب اندام خود را بهبود ببخشید. خوبی کش‌های ورزشی این است که در اندازه‌ها و مقاومت‌های گوناگونی پیدا می‌شوند و برای هر کسی مناسب هستند. شما با کمک این وسیله‌های ورزشی می‌توانید همواره به بدن خود فشار وارد کرده و پیشرفت کنید.

۹. حلقه‌ی یوگا

حلقه‌ی یوگا

حلقه‌ی یوگا یک تکیه‌گاه توخالی و دایره‌ای شکل است که به کشش بهتر بدن، رفع تنش ماهیچه‌ها و بهبود انعطاف‌پذیری کمک می‌کند.

این وسیله مزایایی مشابه با آجر یوگا دارد و باعث می‌شود هنگام اجرای تمرین‌های یوگا بهتر از بدن خود حمایت کنید. شما می‌توانید بدنتان را روی این وسیله قرار دهید و خودتان را رها کنید تا ماهیچه‌ها کش بیایند و نرم شوند. خوبی دیگر آن هم این است که به دلیل دایره‌ای بودن می‌تواند بچرخد و منجر به کشیدگی بیشتر بدن و ماهیچه‌ها شود.

حلقه‌ی یوگا به شما کمک می‌کند تمرین‌ها را با ایمنی بیشتری انجام دهید و همچنین جلوی شکل‌گیری درد و ناراحتی را بگیرید. شما اگر به کمردرد یا مشکلات ستون فقرات دچار باشید می‌توانید از حلقه‌ی یوگا برای کاهش درد استفاده کنید و با دراز کشیدن روی آن و حرکت به جلو و عقب تنش و درد ماهیچه‌ها و مفاصل را از بین ببرید.

با در نظر داشتن همه‌ی این‌ها پی می‌بریم حلقه‌ی یوگا یک انتخاب عالی برای بهبود انعطاف‌پذیری بدن، کاهش درد، جلوگیری از آسیب دیدن و حمایت بیشتر از بدن هنگام اجرای تمرین‌های یوگا خواهد بود. این فواید همچنین باعث می‌شوند ماهیچه‌ها را ریکاوری کنید و کیفیت خوابتان را هم بهبود ببخشید.

۱۰. فوم رولر

فوم رولر

فوم رولر یک وسیله‌ی فوق‌العاده برای ماساژ دادن بدن است که کارکرد ورزشی را بهبود می‌بخشد و منجر به کاهش آسیب‌دیدگی‌ها می‌شود. ورزشکاران بسیاری از این وسیله استفاده می‌کنند، زیرا دارای فواید فراوانی برای بهبود سلامتی و آماده‌سازی ماهیچه‌ها برای ورزش است. این وسیله تا حدودی به حلقه‌ی یوگا شبیه است، ولی مقاومت بیشتری دارد و تأثیر زیادی روی بهبود کارکرد ماهیچه‌ها می‌گذارد.

شما با استفاده از فوم رولر می‌توانید هم برخی از تمرین‌های یوگا را انجام دهید، هم بدن خود را ماساژ دهید تا ماهیچه‌ها و مفاصل را نرم کنید و درد و ناراحتی را از بین ببرید. به طور کلی، فوم رولر یک وسیله‌ی عالی برای درمان کمردرد و درد مفاصل و همچنین افزایش سرعت بهبودی و ریکاوری ماهیچه‌ها به شمار می‌رود.

دلایل فراوانی برای استفاده از فوم رولر وجود دارند. این وسیله می‌تواند ورزش و تناسب اندام شما را به سطح جدیدی برساند و اجازه دهد سریع‌تر بهبودی پیدا کنید و کارکرد ورزشی خود را هم ارتقا دهید. شما با استفاده از این وسیله می‌توانید انعطاف‌پذیری بدن را بهبود ببخشید، گردش خون را تقویت کنید، استرس و فشار روی بدن را کاهش دهید، درد و کوفتگی‌های عضلانی را درمان کنید و همچنین جلوی آسیب دیدن را بگیرید.

۱۱. ماساژور برقی

ماساژور برقی

اکنون که بحث ریکاوری و بهبود ماهیچه‌ها پس از تمرین با استفاده از فوم رولر به میان آمد باید به سراغ ماساژورهای برقی هم برویم که یک وسیله‌ی عالی برای کاهش درد عضلانی و بهبود ماهیچه‌ها به شمار می‌روند.

بیشتر وسیله‌هایی که در این نوشته معرفی کرده‌ایم برای اجرای تمرین‌های یوگا مناسب هستند، ولی شما باید حواستان به ریکاوری پس از ورزش هم باشد تا نه‌تنها سطح تناسب اندام خود را ارتقا دهید، بلکه احتمال آسیب‌دیدگی را هم به حداقل برسانید.

ماساژورهای برقی منجر به نرم و شل شدن ماهیچه‌ها می‌شوند و خستگی را از تن به در می‌کنند. این کار ذهن شما را هم آزاد و شفاف می‌کند و باعث می‌شود احساس شادابی و پرانرژی بودن کنید. همه‌ی این‌ها برای افزایش سرعت ریکاوری و بهبود تناسب اندام عالی هستند.

البته باید بگوییم ماساژورهای برقی معمولا قیمت بالایی دارند، ولی این وسایل با توجه به فوایدشان بسیار کاربردی و مناسب هستند. ماساژورهای برقی می‌توانند گردش خون را افزایش دهند، درد عضلانی را از بین ببرند، سوخت‌وساز را بهبود ببخشند و کاهش وزن و بهبود کیفیت خواب را هم به دنبال داشته باشند.

استفاده از این وسیله پس از ورزش یا پس از یک روز کاری پراسترس می‌تواند آرامش زیادی به شما بدهد و جلوی مشکلات جسمی و روانی را بگیرد تا زندگی سالم‌تری داشته باشید. پس شاید بد نباشد اگر برای خرید این وسیله برنامه‌ریزی کنید.

۱۲. بالش مدیتیشن

بالش مدیتیشن

کوشن و بالش مدیتیشن برای کسانی که اهل مراقبه و مدیتیشن هستند یک گزینه‌ی عالی و کاربردی به شمار می‌روند. این وسایل از بدن شما حمایت می‌کنند و فشار وارده به مفاصل را کاهش می‌دهند. همچنین فرم مناسب بدن را حفظ می‌کنند و جلوی آسیب به ستون فقرات و کمر را می‌گیرند.

این بالش‌ها در شکل‌ها و اندازه‌های گوناگونی پیدا می‌شوند و شما با توجه به سلیقه‌تان می‌توانید آن‌ها را بخرید و استفاده کنید. این وسایل احساس آرامش بیشتری به شما می‌دهند و کمکتان می‌کنند با خیالی راحت مدیتیشن داشته باشید و در بدنتان احساس درد و ناراحتی نکنید.

۱۳. کیسه‌ی شنی

کیسه‌ی شنی

کیسه‌ی شنی یکی دیگر از وسایل جالب یوگا است که به ایجاد آرامش در بدن کمک می‌کند و یک گزینه‌ی عالی برای کاهش درد و بهبود آسیب‌دیدگی‌ها به شمار می‌رود. به طور کلی، از این وسیله در یوگای ترمیمی استفاده می‌شود و برای کسانی که به آسیب‌دیدگی دچار هستند توصیه می‌شود.

کیسه‌ی شنی از یک محفظه‌ی محکم و بسته‌بندی‌‌شده شکل گرفته که معمولا با شن پر شده است. وزنه‌های مچ دست و پا هم به همین شیوه تولید می‌شوند. این وسیله در اندازه‌ها و وزن‌های گوناگونی تولید می‌شود و بهتر است آن‌هایی را خریداری کنید که زیادی سنگین نیستند ولی در عین حال فشار مناسبی به اندام‌های بدن وارد می‌کنند و حملشان برای چند دقیقه آسان است.

شما هنگام اجرای تمرین‌های یوگا می‌توانید این وسیله را روی اندام‌های خود قرار دهید تا فشار وارده منجر به کاهش درد و افزایش احساس آرامش شود. این فایده چیزی شبیه به آغوش کشیدن است که هورمون‌های آرامش‌بخش را ترشح می‌کند و کارکرد دستگاه عصبی بدن را بهبود می‌بخشد.

شما همچنین می‌توانید از این وسیله به‌عنوان تکیه‌گاه یا برای ایجاد تعادل استفاده کنید و حرکات دشوار و تعادلی یوگا را بهتر انجام دهید. برای نمونه، می‌توانید در یک وضعیت خاص قرار بگیرید و کیسه‌ی شنی را روی پای خود بگذارید تا پایتان ثابت بماند و تعادلتان را از دست ندهید. این برای تازه‌کارها و کسانی که به آسیب‌دیدگی دچار هستند بسیار سودمند خواهد بود.

۱۴. چشم‌بند

چشم‌بند

ایجاد آرامش نکته‌ی بسیار مهمی برای اجرای تمرین‌های یوگا یا مراقبه است. شما با استفاده از انواع چشم‌بندها می‌توانید دستگاه عصبی خود را تنظیم کنید، خلق‌وخو را تقویت کنید، آرامش بیشتری به دست بیاورید و همچنین منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن شوید.

این وسیله قیمت پایینی دارد و یک انتخاب عالی برای آرامش ذهن و از بین بردن استرس خواهد بود. شما حتی اگر نخواهید تمرین‌های یوگا را انجام دهید باز هم می‌توانید از چشم‌بند برای احساس آرامش و خواب بهتر استفاده کنید. پس حتما خرید این وسیله را در نظر داشته باشید.

۱۵. صندلی یوگا

صندلی یوگا

اگر با تحرک مشکل داشته باشید، بدنتان آسیب‌دیده باشد یا دامنه‌ی حرکتی‌تان محدود شده باشد می‌توانید از صندلی یوگا برای اجرای تمرین‌ها استفاده کنید و ایمنی ورزش خود را افزایش دهید.

شما می‌توانید بسیاری از تمرین‌های یوگا را در حالت نشسته انجام دهید. این کار برای افراد سالمند یا آسیب‌دیده بسیار مفید است. جدا از این، می‌توانید بدن خود را روی این وسیله رها کنید تا از بدنتان حمایت کند و منجر به افزایش دامنه‌ی حرکتی شود. افزایش دامنه‌ی حرکتی هم با بهبود انعطاف‌پذیری همراه خواهد بود.

شما همچنین می‌توانید از این وسیله برای حفظ تعادل و کاهش احتمال آسیب‌دیدگی استفاده کنید. بنابراین، اگر تازه‌کار هستید یا فکر می‌کنید برای اجرای تمرین‌های یوگا به کمک نیاز دارید حتما یک صندلی یوگا برای خودتان تهیه کنید.

۱۶. گوشی، تبلت یا لپ‌تاپ

گوشی، تبلت یا لپ‌تاپ

شاید با دیدن نام این وسایل کمی تعجب کنید، ولی استفاده از تکنولوژی کمک زیادی به ورزش و فعالیت بدنی می‌کند. برای نمونه، شما می‌توانید از این وسایل برای گوش دادن به موسیقی‌های آرامش‌بخش استفاده کنید و جلسه‌ی ورزشی خود را در آرامش کامل انجام دهید. همچنین می‌توانید انواع تمرین‌ها و ویدیوهای آموزشی را در اینترنت ببینید و ورزش کارآمد و مناسب‌تری داشته باشید.

به طور کلی، تکنولوژی می‌تواند کمک زیادی به آسان‌تر شدن زندگی کند. پس بد نیست اگر از این وسایل به نفع خودتان استفاده کنید و کیفیت ورزشتان را ارتقا دهید. شما می‌توانید از نرم‌افزارهای آموزشی، ویدیوهای اینترنتی، کلاس‌های آنلاین و… کمک بگیرید و به‌آسانی در خانه ورزش کنید.

پس اگر به هر دلیلی نخواستید در کلاس‌های حضوری شرکت کنید سری به اینترنت بزنید و از محتواهای آموزشی برای ورزش در خانه استفاده کنید.

۱۷. عکس و عود

عکس و عود

شما برای اجرای تمرین‌های یوگا باید محیط مناسبی داشته باشید. این محیط مناسب به معنای کم‌نور بودن، زیبا بودن، خوش‌بو بودن و همچنین آرامش‌بخش بودن است. شما می‌توانید محیط خانه را با استفاده از وسایل گوناگونی از جمله شمع، چشم‌بند، موسیقی و… آرامش‌بخش کنید. یکی دیگر از وسایل کارآمد برای این کار هم عکس‌، تابلو و عود هستند.

شما با قرار دادن عکس و تابلوهای زیبا و آرامش‌بخش انگیزه‌ی بیشتری به خودتان می‌دهید و همچنین ذهنتان را آرام‌تر می‌کنید. استفاده از عود هم منجر به آرامش ذهن و غرق شدن در جهان درونی ذهنتان می‌شود.

شما همچنین می‌توانید عکس‌های مرتبط با یوگا را در پیرامون خود قرار دهید تا احساس کنید در یک کلاس ورزشی هستید. این کار کمک زیادی به حفظ انگیزه و پایبند ماندن به برنامه‌ی ورزشی‌تان می‌کند. پس اگر خواستید در خانه تمرین‌های یوگا را انجام دهید حتما با کمک این وسایل مکان مناسبی برای ورزش آماده کنید.

۱۸. طناب

طناب

طناب برای انجام تمرین‌های دیواری یوگا مناسب است. شما در این تمرین‌ها باید در حالت ایستاده قرار بگیرید و در کنار دیوار ورزش کنید. بنابراین، آویزان شدن از طناب‌های دیواری منجر به حمایت از بدن و اجرای مناسب تمرین‌ها می‌شود.

این وسیله در بیشتر کلاس‌ها و باشگاه‌های یوگا پیدا می‌شود و به شما این امکان را می‌دهد تا از دیوار به‌عنوان یک تکیه‌گاه یا نیروی مقاومتی برای قرار دادن بدن در وضعیت‌های خاص استفاده کنید. آویزان شدن از طناب به بدن شما کمک می‌کند تنش‌های عضلانی را از بین ببرد، انعطاف بیشتری به دست بیاورد و همچنین جریان خون را بهبود ببخشد.

استفاده از این وسیله همچنین برای بهبود فرم بدن و مشکلات ستون فقرات مفید است. شما با تکیه به طناب و کشیدن بدن می‌توانید فشار روی مهره‌ها را کاهش دهید و جلوی احساس درد و ناراحتی را بگیرید. البته یادتان باشد نصب و استفاده از این وسیله کار دشواری است. بهترین کار این است که ابتدا در باشگاه‌های یوگا از آن‌ها استفاده کنید و به‌خوبی با نحوه‌ی کارکردشان آشنا شوید، سپس اگر خواستید از آن‌ها در خانه‌ی خود استفاده کنید به سراغ افراد متخصص بروید و از آن‌ها راهنمایی بگیرید.

۱۹. پارچه‌ی یوگا

پارچه‌ی یوگا

پارچه‌ی یوگا هم یک وسیله برای آویزان شدن و اجرای تمرین‌های هوایی و حرکات کششی ضدجاذبه است. از این وسیله بیشتر در سویینگ یا یوگای هوایی استفاده می‌شود.

ساده‌ترین تعریف از یوگای هوایی این است که یک تمرین یوگا به شمار می‌رود، آمیزه‌ای از حرکات سنتی یوگا و تمرین‌های پیلاتس است و با کمک بند و پارچه‌های هاموک انجام می‌گیرد تا از بدن حمایت کند و آن را نگه دارد. ورزشکاران با تکیه کردن به بند یا هاموک که به سقف وصل شده و از آن آویزان است و انتهای آن کم‌وبیش یک متر با زمین فاصله دارد می‌توانند حرکات گوناگونی مانند آویزان یا شناور شدن را اجرا کنند.

هاموک‌های مخصوص یوگای هوایی بسیار محکم هستند و می‌توانند وزن زیادی را تحمل کنند، با این حال بسیار نرم هستند و کار با آن‌ها آسان و لذت‌بخش است. به دلیل این آویزان و شناور شدن‌ها به این نوع از تمرین‌ها «یوگای ضدجاذبه یا معلق شدن» هم می‌گویند، زیرا بیشتر جلسه‌های تمرینی را با آویزان شدن از هاموک سپری می‌کنید.

این وسیله درست مانند صندلی یوگا گزینه‌ی مناسبی برای کسانی است که مشکلات حرکتی و آسیب‌دیدگی دارند. شما با تکیه به پارچه‌ی یوگا می‌توانید فشار وارده به مفاصل را کاهش دهید و بهتر از بدن خود حمایت کنید.

۲۰. ویبراتور لاغری

ویبراتور لاغری

آخرین وسیله‌ای که قرار است معرفی کنیم قیمت بالایی دارد و شاید برای هر کسی مناسب نباشد، ولی بد نیست نگاهی به فواید آن بیندازیم.

ویبراتورهای لاغری یک دستگاه لرزشی هستند که بدن را می‌لرزانند و منجر به آب شدن چربی می‌شوند. ورزشکاران زیادی ممکن است از این وسیله برای یوگا استفاده کنند و با ایستادن روی آن تمرین‌های تعادلی یوگا را انجام دهند.

این وسیله تأثیر زیادی روی کالری‌سوزی و افزایش سوخت‌وساز بدن می‌گذارد و خیلی از مردم مدعی هستند که انتخاب فوق‌العاده‌ای برای کاهش وزن به شمار می‌رود. شما هم می‌توانید با بررسی این دستگاه، مزایای آن و همچنین قیمتی که دارد ببینید آیا برایتان مناسب است یا نه. با توجه به تأثیر آن روی کاهش وزن می‌توانید با استفاده از آن وزن خود را مدیریت کنید، تمرین‌های یوگا را بهتر انجام دهید و سلامتی‌تان را هم بهبود ببخشید.

بهترین وسیله‌ها برای انجام یوگا در خانه

اکنون که وسیله‌های مورد نیاز برای اجرای تمرین‌های یوگا را بررسی کردیم به سراغ چند نمونه از بهترین و محبوب‌ترین محصولاتی که می‌توانید از فروشگاه دیجی‌کالا بخرید می‌رویم. شما همچنین می‌توانید محصولات مشابه را در دیجی‌کالا ببینید تا خرید بهتری برای خودتان رقم بزنید.

۱. زیرانداز یوگا مدل Razor کد ۳

زیرانداز یوگا مدل Razor کد 3

این زیرانداز از فوم انعطاف‌پذیر تولید شده و دارای ضخامت و اندازه‌ی مناسبی است که اجرای تمرین‌های یوگا را آسان می‌کند. همچنین وزن کمی دارد و شما بدون هیچ دردسری می‌توانید آن را حمل کنید. جدا از این، دارای کیف یا کاور هم هست که آن را به انتخاب بهتری تبدیل می‌کند.

این زیرانداز در رنگ‌های گوناگونی عرضه شده و شما به سلیقه‌ی خود می‌توانید آن را خریداری کنید. با توجه به ویژگی‌های آن، قیمت و همچنین دارا بودن کاور می‌توانیم این زیرانداز را انتخاب بسیار مناسبی در نظر بگیریم.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

۲. قمقمه مانیا مدل دمبلی

قمقمه مانیا مدل دمبلی

این قمقمه به شکل دمبل تولید شده و به همین دلیل انتخاب جالبی برای نوشیدن آب هنگام ورزش به شمار می‌رود. شما حتی می‌توانید آن را با آب پر کنید و به‌عنوان یک دمبل واقعی استفاده کنید و تمرین‌های گوناگونی را انجام دهید.

این قمقمه جنس پلاستیکی محکمی دارد، دارای گنجایش ۱.۳ لیتری است و در رنگ‌های متنوعی هم عرضه می‌شود. افزون بر این، قیمت پایینی هم دارد و می‌تواند گزینه‌ی بسیار خوبی برای شما باشد.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

۳. شلوار ورزشی آلشپرت مدل WUH698-602

شلوار ورزشی آلشپرت مدل WUH698-602

این شلوار از پلی‌استر تهیه شده، جذب تن می‌شود و در عین حال نرمی بالایی دارد و برای اجرای تمرین‌های یوگا یا سایر ورزش‌ها مناسب است.

رنگ زیبا، طرح‌دار بودن و دارا بودن سایزبندی باعث می‌شود این لگینگ را انتخاب کارآمد و مناسبی برای خانم‌ها در نظر بگیریم. شما همچنین می‌توانید سایر محصولات مشابه و شلوارهای ورزشی برای مردان را هم در دیجی‌کالا ببینید و خریداری کنید.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

۴. آجر یوگا مدل Yogimats کد ۰۳-Black بسته ۲ عددی

آجر یوگا مدل Yogimats کد 03-Black بسته 2 عددی

این آجرهای یوگی‌مت جنس محکمی دارند و دارای ویژگی ضد لغزش بودن، عایق حرارت و نرمی و انعطاف‌پذیری هستند. همچنین در اندازه‌ی استانداری تولید می‌شوند و می‌توانند برای هر کسی که می‌خواهد یوگا کار کند مناسب باشند.

جدا از این‌ها، رنگ‌بندی و قیمت پایین آجرهای یوگی‌مت را به انتخاب بسیار خوبی تبدیل می‌کنند. بسته‌بندی ۲ عددی آن‌ها هم باعث می‌شود بدون دردسر آجرهای مشابه و یک اندازه را تهیه کنید و در خانه تمرین‌های یوگا را انجام دهید.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

۵. کمربند یوگا تارتن مدل LINE 2

کمربند یوگا تارتن مدل LINE 2

این کمربند با طول ۳ متر و عرض ۳ سانتی‌متر عرضه می‌شود و از کتان تهیه شده است. نرمی، سبکی، ضخامت مناسب و همچنین دارا بودن سگک فلزی و محکم این کمربند را یک انتخاب عالی برای اجرای تمرین‌های یوگا در سطح ابتدایی تا پیشرفته تبدیل می‌کند.

افزون بر این، کمربند یوگا تارتن قیمت پایینی دارد، استفاده از آن آسان است و شما بدون هیچ دردسری می‌توانید آن را پس از ورزش بشویید و تمیز کنید.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

۶. کش ورزشی تن زیب مدل SuperStrong200

کش ورزشی تن زیب مدل SuperStrong200

کش ورزشی تن زیپ دارای طول ۲ متری است و از جنس لاتکس تهیه شده است. این کش نیروی مقاومتی بالایی دارد و می‌تواند تا ۳ برابر طول عادی‌اش کش بیاید.

از خوبی‌های این کش می‌توانیم به دسته‌های محکم و قلاب کارآمد آن اشاره کنیم. شما می‌توانید به‌آسانی از این وسیله در خانه استفاده کنید و جدا از تمرین‌های یوگا انواع تمرین‌های قدرتی را هم انجام دهید و ماهیچه‌های خود را تقویت کنید.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

۷. حلقه‌ی یوگا مدل professional

حلقه‌ی یوگا

این وسیله از فایبرگلاس تهیه شده و وزن و اندازه‌ی مناسبی دارد. شما با هر سطح تناسب اندامی می‌توانید از این حلقه‌ی یوگا استفاده کنید و انواع تمرین‌های نشسته یا خوابیده‌ی یوگا را انجام دهید. همچنین می‌توانید از این وسیله برای رفع گرفتگی و خشکی ماهیچه‌ها استفاده کنید و انعطاف‌پذیری بدن خود را بهبود ببخشید.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

۸. فوم رولر مدل ۳۶

فوم رولر مدل 36

این فوم رولر طول بلندی دارد و می‌تواند به‌خوبی پاها و بالاتنه‌ی شما را ماساژ دهد. همچنین سبک است و جنس محکمی دارد که از فوم و پلی‌استر تهیه شده است.

این فوم رولر قیمت به‌نسبت بالایی دارد، ولی یک ویژگی برتر آن توپُر بودن است و به همین دلیل دارای مقاومت و استحکام خیلی خوبی است. فوم رولرهای توخالی نه‌تنها ممکن است وزن‌های بالا را تحمل نکنند، بلکه پس از مدتی می‌شکنند یا ترک می‌خورند. ولی این فوم رولر به دلیل توپر بودن انتخاب مناسبی برای کسانی است که وزن بالایی دارند یا می‌خواهند خرید مطمئنی داشته باشند. جدا از این، برجستگی‌های روی آن هم نرم هستند و منجر به کبودی یا آسیب دیدن پوست نمی‌شوند.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

۹. چشم‌بند طب و صنعت کد ۸۷۱۰۰

چشم‌بند طب و صنعت کد 87100

این چشم‌بند جنس نرم و ضدحساسیتی دارد و شما می‌توانید بدون هیچ مشکلی آن را برای مدت زمان‌های طولانی روی چشم‌های خود قرار دهید تا آرامش بیشتری به دست بیاورید، بهتر تمرین‌های یوگا را انجام دهید و همچنین خواب ژرف و باکیفیت‌تری داشته باشید.

چشم‌بند طب و صنعت دارای دوخت و جنس باکیفیتی است و قیمت آن هم مناسب است. اگر بخواهید تمرین‌های یوگا را در محیطی آرام انجام دهید یا بخواهید شب‌ها بهتر بخوابید می‌توانید این وسیله را از دیجی‌کالا بخرید و استفاده کنید.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

۱۰. ماساژور برقی اوآبس مدل KH-515

ماساژور برقی اوآبس مدل KH-515

این ماساژور برقی دارای یک طراحی ارگونومیک است، وزن کمی دارد و استفاده از آن آسان و لذت‌بخش است. به دلیل شارژی بودن شما می‌توانید آن را با خود حمل کرده و هر زمان که خواستید استفاده کنید.

این وسیله به‌خوبی شارژ نگه می‌دارد، کیفیت ساخت خوبی دارد و شما همچنین می‌توانید سرعت آن را به دل‌خواه تنظیم کنید و از آن برای ریکاوری ماهیچه‌ها، رفع تنش و کاهش درد عضلانی و عصبی کمک بگیرید.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

با این نکات به‌آسانی در خانه تمرین‌های یوگا را اجرا کنید

با این نکات به‌آسانی در خانه تمرین‌های یوگا را اجرا کنید

اجرای تمرین‌های یوگا در خانه می‌تواند فواید فراوانی داشته باشد. برای نمونه، لازم نیست برای کلاس‌های ورزشی هزینه کنید یا وقت زیادی را برای رفت و آمد هدر دهید. همچنین مجبور نیستید با برنامه‌ی ورزشی سایر مردم سازگار شوید، در عوض می‌توانید خودتان برنامه‌ی مناسبی را آماده کرده و با توجه به توانایی، سطح تناسب اندام و سبک زندگی‌تان ورزش کنید.

شما با در نظر داشتن برخی نکات می‌توانید به‌آسانی در خانه ورزش کنید و سلامتی خود را بهبود ببخشید. در ادامه چندتا از همین نکات را آورده‌ایم که کمکتان می‌کنند جلسه‌ی یوگای بهتری در خانه داشته باشید.

۱. مکان مناسبی را برای ورزش مشخص کنید

شما برای اجرای حرکات یوگا تنها به یک فضای کافی به اندازه‌ی زیرانداز یوگای خود نیاز خواهید داشت. هر کجا که بتوانید این زیرانداز را قرار دهید می‌تواند سالن یوگای شما به شمار برود.

با وجود این، باید فضای اتاق‌ها و خانه را به اندازه‌ی کافی خلوت و مرتب نگه دارید. هرچه محیط شما خلوت‌تر باشد، انگیزه و تمرکز بیشتری برای ورزش خواهید داشت. بنابراین، فضای خانه را تمیز و مرتب کنید، زیراندازتان را روی زمین قرار دهید و به هیچ‌چیز جز این محیط کوچک برای ورزش توجه نکنید.

۲. از موسیقی کمک بگیرید

از بین حواس پنج‌گانه، حس شنیداری سریع‌تر به مغز منتقل می‌شود. شما می‌توانید از این حس کمک بگیرید تا ورزش بهتر و کارآمدتری داشته باشید و همچنین خانه‌تان را به محیطی مناسب برای ورزش کردن دگرگون کنید.

اگر می‌خواهید تمرین‌های یوگا را در خانه انجام دهید حتما از موسیقی‌های آرامش‌بخش و موردعلاقه‌ی خودتان کمک بگیرید تا حال‌وهوای ورزشی بیشتری پیدا کنید. استفاده از هدفون و هندزفری هم باعث می‌شود حس بهتری به موسیقی داشته باشید و آن را با تمام وجود احساس کنید.

۳. فضا و محیط خانه را ملایم و آرامش‌بخش کنید

اکنون که اهمیت موسیقی و حس شنیداری را می‌دانید باید روی حس بینایی و بویایی خود هم کار کنید. سالن ورزشی شما باید از هر نظر برای ورزش مناسب باشد. شما برای اجرای یوگا به آرامش بالایی نیاز دارید. این آرامش را می‌توانید با تمرکز روی حواس پنج‌گانه‌ی خود به دست بیاورید.

همانگونه که گفتیم، با گوش دادن به موسیقی می‌توانید آرامش بیشتری از راه حس شنیداری پیدا کنید. برای حس بینایی و بویایی هم باید محیط خانه را تاریک یا کم‌نور نگه دارید و همچنین از خوش‌بوکننده، روغن‌های اسانسی یا شمع‌های معطر استفاده کنید.

تا جای ممکن تلاش کنید لامپ‌های اضافی را خاموش نگه دارید. اگر در روز ورزش می‌کنید و فضای خانه پرنور است می‌توانید چشم‌هایتان را ببندید یا از چشم‌بند استفاده کنید تا جلوی نور خورشید را بگیرید. هنگام اجرای حرکات به صورت خوابیده هم می‌توانید یک حوله روی چشم‌ها قرار دهید تا آرامش بیشتری به دست بیاورید.

رایحه‌ی مطبوع هم تأثیر بسیاری روی سیستم عصبی بدن می‌گذارد. برای همین همیشه خانه و فضای ورزشی خود را تمیز نگه دارید و از خوش‌بوکننده‌های گوناگون کمک بگیرید.

۴. وسایل کمکی خود را آماده کنید و در دسترس قرار دهید

اگر بخواهید در خانه ورزش کنید همیشه باید وسیله‌های ورزشی را مرتب و در دسترس نگه دارید تا هم وقتتان برای استفاده از آن‌ها هدر نرود، هم انگیزه‌تان را از دست ندهید. زیرا بسیاری از مردم ممکن است حوصله‌ی استفاده از وسیله‌های نامرتب را هنگام ورزش کردن نداشته باشند. هرچه این وسیله‌ها مرتب‌تر باشند، حس بهتری نسبت به استفاده از آن‌ها خواهید داشت.

بنابراین، تلاش کنید همیشه وسایل ورزشی خود را مرتب کنید، آن‌ها را پس از ورزش بشویید و برای جلسه‌ی بعدی خود آماده نگه دارید تا همواره با نظم ورزش کنید و انگیزه‌ی خود را بالا نگه دارید.

سخن پایانی

یوگا یکی از بهترین فعالیت‌های بدنی است که می‌توانید در خانه انجام دهید و با فواید بی‌نظیر آن برای بهبود سلامتی و تناسب اندام روبه‌رو شوید. اگرچه برای این فعالیت بدنی تنها به فضای کافی و بدن خود نیاز دارید، ولی انجام تمرین‌های یوگا با استفاده از وسیله‌های ورزشی می‌تواند بسیار کارآمدتر باشد و باعث شود هم نتیجه‌ی بهتری بگیرید، هم احتمال آسیب دیدن را کاهش دهید و ایمنی بیشتری داشته باشید.

وسیله‌هایی که در این نوشته بررسی کردیم انتخاب‌های بسیار مناسبی برای انجام تمرین‌های یوگا در خانه به شمار می‌روند. اگرچه همه‌ی آن‌ها ضروری نیستند، ولی هر کدام دارای ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود است و کمک زیادی به اجرای بهتر تمرین‌ها می‌کند.

شما با بررسی این وسیله‌ها و فواید آن‌ها می‌توانید دید بهتری نسبت به ورزش در خانه داشته باشید و ببینید استفاده از کدام تجهیزات کمکتان می‌کند تا بهتر ورزش کنید. بنابراین، وسایل و نکاتی را که بررسی کردیم در نظر داشته باشید و با استفاده از آن‌ها یک باشگاه خانگی برای یوگا تهیه کرده و به طور منظم ورزش کنید تا سلامتی خود را بهبود ببخشید و زندگی سالم‌تری داشته باشید.

منبع: OriGym

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه