جو بایدن قانونی برای تشدید محدودیت تجهیزات هواوی و ZTE امضا کرد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
هواوی

بیش از ۳ سال از آغاز تحریم‌های آمریکا علیه هواوی می‌گذرد و طی این مدت، هواوی با محدودیت‌های گسترده‌ای روبه‌رو شده است. به دلیل همین محدودیت‌ها، نام هواوی دیگر بین ۵ شرکت بزرگ بازار موبایل دیده نمی‌شود و در این میان، جو بایدن با امضای یک قانون جدید احتمالا وضعیت این شرکت را وخیم‌تر از گذشته خواهد کرد.

روز گذشته کاخ سفید از امضای قانون «تجهیزات امن» خبر داد که طبق آن، کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) دیگر هیچ درخواست مجوزی برای تجهیزاتی که خطر غیرقابل قبولی برای امنیت ملی ایجاد می‌کنند، بررسی یا تأیید نخواهد کرد. طبق این قانون، تجهیزات مخابراتی ساخت هواوی، ZTE و چندین شرکت چینی دیگر به دلیل خطر برای امنیت ملی آمریکا دیگر در زیرساخت‌های شرکت‌های مختلف نمی‌توانند استفاده شوند.

طبق اعلام یکی از مقامات کمیسیون ارتباطات فدرال، این نهاد از سال ۲۰۱۸ بیش از ۳ هزار درخواست استفاده از تجهیزات ساخت هواوی را تأیید کرده است. او افزوده که به لطف این قانون، تجهیزات ناامن شرکت‌هایی مانند هواوی و ZTE دیگر نمی‌توانند وارد شبکه‌های ارتباطی آمریکا شوند.

هواوی

مانند دولت ترامپ، دولت جو بایدن هم بارها درباره‌ی نقش چین به‌عنوان پیشرو در فناوری ۵G و استفاده از تجهیزات شرکت‌های این کشور برای نظارت بر شهروندان آمریکایی انتقاد کرده است. نهادهای امنیتی آمریکا بارها درباره‌ی استفاده از تجهیزات مخابراتی هواوی و ZTE و خطرات آن‌ها هشدار داده‌اند. دولت چین و شرکت‌های چینی هم همواره این ادعاها را رد کرده‌اند و می‌گویند تجهیزات آن‌ها برای جاسوسی از شهروندان استفاده نمی‌شود.

هواوی و ZTE هنوز درباره‌ی امضای این قانون جدید واکنش نشان نداده‌اند ولی هواوی ماه‌ها قبل بعد از امضای یکی دیگر از قوانین محدودکننده، این اقدامات را «نادرست و تنبیهی غیرضروری» خواند. باید خاطرنشان کنیم فقط چند روز دیگر جو بایدن و رهبر کشور چین در یک نشست مجازی حضور پیدا می‌کنند و باید ببینیم آیا در آینده‌ی نزدیک روابط آمریکا و چین بهبود پیدا می‌کند یا نه.

در این میان، هواوی‌ روزبه‌روز تحت فشار بیشتری قرار می‌گیرد و بعد از سقوط آزاد در بازار موبایل، حالا در زمینه‌ی تجهیزات مخابراتی هم تحت فشار فزاینده‌ای قرار گرفته است. با توجه به وضعیت فعلی هواوی‌ باید بگوییم که حضور این شرکت در بازار جهانی موبایل تا حد زیادی به آخر خط رسیده است. طی چند سال آینده مشخص می‌شود که حذف هواوی‌ چه تأثیراتی روی این بازار داشته است.

منبع: CNETبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما