جف بزوس در سفر به فضا یک همراه ۲۸ میلیون دلاری خواهد داشت

۲۳ خرداد ۱۴۰۰ | ۲۰:۰۰ ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
نمایی از کابین داخلی فضاپیمای نیو شپرد بلو اوریجین

در حالی که در هفته‌ی گذشته جف بزوس اعلام کرد که ماه آینده در نخستین پرواز سرنشین‌دار فضاپیمای نیو شپرد بلو اوریجین همراه برادرش به فضا می‌رود، اکنون این شرکت از فروش ۲۸ میلیون دلاری بلیت همراهی با مدیرعامل آمازون در این سفر خبر داده است.

سرانجام حراج یک ماهه‌ی بلیت پرواز به لبه‌ی فضا توسط شرکت «بلو اوریجین» (Blue Origin) همراه جف بزوس با قیمت نهایی ۲۸ میلیون دلار پایان یافت. نخستین پرواز سرنشین‌دار فضاپیمای «نیو شپرد» (News Shepard) برای ۲۰ جولای (۲۹ تیر) در نظر گرفته شده است که طی آن فضانوردان داوطلب شامل جف بزوس، برادرش و یک مسافر تعیین شده‌ی دیگر پیش از بازگشت به زمین برای چند دقیقه ریزگرانش را تجربه می‌کنند و زمین را از لبه‌ی فضا می‌بینند.

«هویت برنده تا چند هفته پنهان خواهد ماند.» این چیزی است که «آریان کورنل» (Ariane Cornell) مدیر فروش فضانوردی بلو اوریجین گفت و افزود: «ما باید مدارک نهایی را با آن‌ها تکمیل کنیم.» علاوه بر این برنده‌ی حراج، آخرین و چهارمین سرنشین هم به‌زودی اعلام خواهد شد اما هنوز مشخص نیست که آیا از کارکنان بلو اوریجین خواهد بود یا خیر.

نشست پایانی این حراج در بوستون و به میزبانی «حراجی آرآر» (RR Auction) برگزار شد که طی آن ده‌ها اپراتور تلفنی به نمایندگی از ۲۰ پیشنهاددهنده جمع شده بودند و قیمت بلیت به لبه‌ی فضا، در کمتر از ۱۰ دقیقه از قیمت پایه‌ی ۴٫۸ میلیون دلار به قیمت نهایی ۲۸ میلیون دلار رسید. درآمد حاصل از این فروش به مؤسسه‌ی خیریه‌ی غیرانتفاعی «باشگاه آینده» (Club For The Future) بلو اوریجین اختصاص خواهد یافت.

جف بزوس در کنار فضاپیمای نیو شپرد

جف بزوس در کنار فضاپیمای نیو شپرد
Credit: Blue Origin

نیو شپرد یک موشک قابل استفاده‌ی مجدد با ارتفاع ۱۸ متر است که برای پرتاب کپسولی گنبدی‌شکل تا ارتفاع تقریبا ۱۰۰ کیلومتری زمین طراحی شده است؛ یک مأموریت تقریبا ۱۰ دقیقه‌ای که امکان تجربه‌ی تقریبا ۳ دقیقه‌ای ریزگرانش را برای مسافران فراهم می‌کند.

بنیان‌گذار «آمازون» (Amazon) که ماه آینده از سمت مدیرعاملی این شرکت کناره‌گیری می‌کند، در هفته‌ی گذشته اعلام کرد که قصد دارد خودش و برادرش نخستین سرنشینان بلو اوریجین باشند. اقدامی که یک گام جسورانه در قیاس با مأموریت های شرکت «اسپیس‌ایکس» (SpaceX) ایلان ماسک به‌شمار می‌رود.

قیمت ۲۸ میلیون دلاری یک صندلی بلو اوریجین برای مأموریت زیرمداری، تقریبا نصف قیمت یک صندلی در پروازهای مداری است. اسپیس‌ایکس که توانایی کپسول دراگون آن برای مأموریت‌های دولتی به ایستگاه فضایی بین‌المللی اثبات شده است، نخستین مأموریت کاملا خصوصی خود را اواخر سال ۲۰۲۱ انجام می‌دهد که طی آن چهار مسافر را برای مدت تقریبا ۳ روز به مدار زمین خواهد برد.

بلو اوریجین که از سال ۲۰۱۵ تا کنون موشک قابل بازیابی نیو شپرد را ۱۵ بار آزمایش کرده است، هنوز قیمت مشخصی را برای صندلی‌های مسافری خود در سفرهای گردشگری فضایی اعلام نکرده اما داده‌های حراج اخیر در کنار سال‌ها تحقیق در بازار می‌تواند نقطه‌ی شروعی برای تعیین قیمت باشد.

عکس کاور: نمایی از کابین داخلی فضاپیمای نیو شپرد بلو اوریجین

Credit: Blue Origin

منبع: The Verge

برچسب‌ها :
دیدگاه شما