فیلم ترسناک کندی‌من گیشه را تکان داد (باکس آفیس هفته)

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
فیلم کندی‌من

فیلم «کندی‌من» (Candyman) به کارگردانی نیا داکستا این هفته توانسته با فروشی قابل توجه صدر جدول باکس آفیس را به دست آورد.

از زمان آغاز دنیاگیری کرونا فیلم‌های ترسناک عملکرد خوبی در گیشه داشته‌اند. در ابتدای سال ۲۰۲۰ و با شیوع کروناویروس فیلم «مرد نامرئی» با بازی الیزابت ماس حسابی دیده شد و پس از آن طی ماه‌های اخیر «احضار ۳: شیطان مرا وادار کرد»، «یک مکان ساکت: بخش ۲» و «نفس نکش ۲» با توجه به شرایط فعلی جهان به فروش قابل قبولی دست پیدا کردند و رضایت کلی سینمادوستان و منتقدان را هم به دست آوردند.

حالا فیلم ترسناکِ اسلشر و فراطبیعی کندی‌من به کارگردانی نیا داکستا که دنباله‌ی مستقیمی برای فیلمی با همین نام و چهارمین نسخه از این مجموعه به شمار می‌رود، توانسته با فروشی ۲۲ میلیون دلاری در نخستین آخر هفته‌ی اکرانش روند موفقیت‌های فیلم‌های ترسناک در جدول فروش را تداوم ببخشد. جردن پیل، کارگردان فیلم‌های «برو بیرون» و «آن» به‌همراه وین روزنفلد و نیا داکستا فیلم‌نامه‌ی کندی‌من جدید را نوشته‌اند و از میان بازیگران آن می‌توان به یحیی عبدالمتین دوم، تیونا پریس، ناتان استیورات-جارت و کولمن دومینگو اشاره کرد.

تا به این ساعت در متاکریتیک، راتن‌تومیتوز و IMDb به ترتیب امتیاز ۷۲ از ۱۰۰، ۸۵ از ۱۰۰ و ۶۴ از ۱۰۰ برای این فیلم به ثبت رسیده است. اوون گلیبرمن منتقد ورایتی در بخشی از یادداشت خود برای فیلم کندی‌من آورده است: «کندی‌من جدید از طرح داستانی فیلم اصلی به‌عنوان یک طرح خیالی و شیطنت عروسک‌های شیطانی یاد می‌کند تا به مخاطب خود بگوید ساخته‌ی داکستا یک اثر واقعی‌ است، در حالی که فیلم قبلی، افسانه‌ای بوده است. رگه‌های درام کندی‌من ۲۰۲۱ بیشتر از اتفاقات اسلشر آن است و علاوه‌ بر این‌ها، فیلم‌ساز به خوبی چند دغدغه‌ی اجتماعی را هم در اثر جای داده است.»

فیلم اکشن-کمدی مرد آزاد طی آخر هفته‌ی گذشته با نمایش در ۳۹۴۰ سالن در آمریکا ۱۳٫۵ میلیون دلار فروخته و در رده‌ی دوم جدول باکس آفیس این هفته قرار گرفته است. باکس آفیس موجو رقم درآمد بین‌المللی این فیلم تا به امروز را ۱۰۰٫۳ میلیون دلار اعلام کرده تا مجموع فروش اثر جدید والت دیزنی بعد از ۱۷ روز اکران از ۱۷۹ میلیون دلار گذر کند.

داستان مرد آزاد، در دنیایی واقعی و درون یک بازی ویدیویی رقم می‌خورد. در بازی ویدیویی شهر آزاد، گای (با بازی رایان رینولدز) جوان شاد و دوست‌داشتنی‌ است که زندگی معمولی و سالمی دارد. او صبح‌ها قهوه می‌نوشد، گوینده بانک است و با بهترین خود در شهر قدم می‌زنند. اما یک روز، هنگام عبور از کنار دختر مولوتوف (با بازی جودی کامر)، در نگاه اول عاشقش می‌شود و اینجا سرآغاز اتفاقات هیجان‌انگیز داستان است و ناگهان گای شروع به بازنویسی برنامه‌‌ی شخصیت خود می‌کند و در بازی به مرد یاغی و سرکشی تبدیل می‌شود.

برای فیلم مرد آزاد در IMDb، راتن‌تومیتوز و متاکریتیک به ترتیب امتیاز ۷۷ از ۱۰۰، ۸۲ از ۱۰۰ و ۶۲ از ۱۰۰ به ثبت رسیده که نشان می‌دهد با فیلم اکشن-کمدی معمولی مواجه هستیم که احتمالا به‌خاطر جو سرخوشانه‌اش و وضعیت دنیا در ماه‌های اخیر با استقبال خوبی از جانب سینمادوستان در گیشه مواجه شده است.

فیلم کندی‌من و گشت پنجه‌ای

پویانمایی «گشت پنجه‌ای: فیلم سینمایی» طی هفته‌ی گذشته ۶٫۶ میلیون دلار فروخته و جایگاه سوم جدول را تصاحب کرده است. محبوبیت بالای شخصیت‌های این انیمیشن در میان نوجوانان و عدم نمایش انیمیشن جالب توجه دیگری در سینماهای آمریکا مهم‌ترین دلایل توفیق گشت پنجه‌ای در گیشه هستند. باکس آفیس موجو رقم درآمد این انیمیشن از بازارهای بین‌المللی را هم پس از ۱۰ روز نمایش ۳۷٫۸ میلیون دلار اعلام کرده تا مجموع فروش «گشت پنجه‌ای: فیلم سینمایی» در سراسر جهان به ۶۱٫۹ میلیون دلار برسد.

در «گشت پنجه‌ای: فیلم سینمایی» رایدر و توله سگ‌ها به شهر ماجراجویی فراخوانده می‌شوند تا از هرج‌ومرج جلوگیری کنند. برای این پویانمایی در IMDb، راتن‌تومیتوز و متاکریتیک به ترتیب امتیاز ۶۵ از ۱۰۰، ۷۹ از ۱۰۰ و ۵۰ از ۱۰۰ ثبت شده است.

فیلم «گشت‌و‌گذار در جنگل» (Jungle Cruise) با بازی دواین جانسون و امیلی بلانت در پنجمین هفته‌ی اکرانش ۵٫۰۲ میلیون دلار فروخته و به جایگاه چهارم جدول رضایت داده است. این فیلم بلاکباستری با بودجه‌ی ساخت ۲۰۰ میلیون دلاری تا به امروز از گیشه آمریکا و بازارهای بین‌المللی به ترتیب ۱۰۰ و ۸۶.۹ میلیون دلار کسب کرده است.

فیلم گشت‌و‌گذار در جنگل بر اساس جذابیت‌های پارک‌های دیزنی ساخته شده است. در این فیلم دواین جانسون نقش کاپیتانِ یک قایق به نام فرانک را بازی می‌کند. داستان گشت‌و‌گذار در جنگل از این قرار است که فرانک به همراه لیلی و برادرش مک‌گرگور مأموریت می‌یابند تا یک درخت جادویی را که قدرت‌های شفابخشی دارد، پیدا کنند. اما این کار چندان ساده نیست و در این مسیر آن‌ها می‌بایست با حیوانات وحشی و رقیب آلمانی‌اشان بجنگند.

در IMDb، متاکریتیک و راتن‌تومیتوز برای این فیلم به ترتیب امتیاز ۶۶ از ۱۰۰، ۵۰ از ۱۰۰ و ۶۳ از ۱۰۰ به ثبت رسیده که نشان می‌دهد عموم منتقدان و سینمادوستان نگاه متوسطی به گشت‌و‌گذار در جنگل داشته‌اند. تیم برایتون منتقد Alternate Ending در بخشی از یادداشت خود برای این فیلم آورده: «فیلم گشت‌و‌گذار در جنگل از مفاهیم قابل توجه‌ای صحبت نمی‌کند، اما بخش‌های زیادی از نیمه‌ی ابتدایی آن مفرح و سرگرم کننده‌اند.» در یکی دیگر از نقدهای به ثبت رسیده برای گشت‌و‌گذار در جنگل، آل اسکندر از The Patriot Ledger فیلم را این‌گونه ارزیابی کرده است: «مزخرفی که به‌طرز شگفت‌انگیزی زمان کمی از آن هرز رفته است. این فیلم با بازی جانسون و بلانت دقیقا همان چیزی‌ است که تماشاگر انتظار دارد.»

«نفس نکش ۲» (Don’t Breathe 2) در سومین هفته‌ی اکرانش با یک پله سقوط نسبت به هفته‌ی گذشته در جایگاه پنجم جدول باکس آفیس قرار گرفته است. این فیلم ترسناک و هیجان‌انگیز هفته‌ی گذشته با نمایش در ۲۷۰۳ سالن در آمریکا ۲٫۸ میلیون دلار فرخت تا مجموع درآمدش در سراسر جهان را به ۳۵٫۳ میلیون دلار برساند.

اتفاقات فیلم نفس نکش ۲ حدود هفت سال پس از فیلم اول رقم می‌خورد و حالا پیرمرد یک دختر جوان یتیم را که از آتش‌سوزی خانه‌اشان نجات یافته زیر پر و بال خود گرفته است. آن‌ها زندگی آرامی باهم دارند تا اینکه چند جوان خلافکار دختر را می‌ربایند. حال مرد نابینا باید برای نجات دخترخوانده‌اش به خانه‌ی آدم‌ربایان برود و این سرآغاز اتفاقات هیجان‌انگیز داستان است. کارگردانی این فیلم را رودو سایگس بر عهده دارد. سایگس در فیلم قبلی در نوشتن فیلم‌نامه با فده آلوارز همکاری کرده بود و حالا در نخستین تجربه‌ی کارگردانی‌اش سکان ساخت نسخه‌ی دوم نفس نکش را در دست گرفته است.

فیلم کندی‌من و نفس نکش 2

در راتن‌تومیتوز و متاکریتیک به‌ترتیب بر اساس ۱۷ و ۳۵ بررسی امتیاز ۴۸ از ۱۰۰ و ۵۱ از ۱۰۰ برای این فیلم به ثبت رسیده که نشان می‌دهد از نظر منتقدان نفس نکش ۲ در قیاس با فیلم نخست، اثر ضعیف‌تری است. اوون گلیبرمن منتقد باسابقه‌ی ورایتی در بخشی از یادداشت خود برای این فیلم آورده: «با وجود تمام لحظات ترسناکِ اُپرایی و غالبا بی‌ثمرِ نیمه‌ی دوم فیلم، نفس نکش ۲ به اندازه‌ی فیلم نخست جذاب نیست. اگرچه نفس نکش ۲ در مجموع راضی کننده است، اما ردی از نبوغ و نوآوری در آن به چشم نمی‌خورد.»

فیلم درام-بیوگرافی «بزرگداشت» (Respect) با عملکردی قابل قبول این هفته هم در میان ۱۰ فیلم پرفروش آمریکا باقی مانده و توانسته طی آخر هفته‌ی گذشته ۲٫۱ میلیون دلار بفروشد و در رتبه‌ی ششم باکس آفیس قرار بگیرد. این فیلم به کارگردانی لیزل تامی و فیلم‌نامه‌ای از تریسی اسکات ویلسون بر اساس زندگی خواننده‌ی آمریکایی به نام آرتا فرانکلین ساخته شده است و از میان بازیگران آن می‌توان به جنیفر هادسون (نقش اصلی)، فارست ویتاکر، مارلون ویانز، کارن کلارک شرد، آودرا مک دونالد، مارک مارون، تیتوس برگس، سایکون سنگبلو و هیلی کیلگور اشاره کرد.

آریتا فرانکلین به ملکه‌ی روح شهرت داشت و در مدت بیش از نیم قرن فعالیت هنری‌اش ۱۸ جایزه‌ی گرمی برد. فرانکلین در سال ۲۰۱۰ به سرطان لوزالمعده مبتلا شد و در نهایت، سال ۲۰۱۷ به‌خاطر این بیماری درگذشت. وی به جز عرصه‌ی هنر، در جنبش‌های حقوق مدنی هم فعال بود.

با وجود عملکرد رضایت بخش فیلم جدید یونایتد آرتیستس و یونیورسال پیچکرز در زمینه‌ی فروش، اما منتقدان و سینما دوستان خیلی بزرگداشت را دوست نداشته‌اند. در هر دو پایگاه راتن‌تومیتوز و متاکریتیک به ترتیب بر اساس ۱۰۴ و ۳۴ بررسی امتیاز ۶۳ از ۱۰۰ برای این فیلم به ثبت رسیده است. البته در این بین برخی منتقدان برخورد بزرگداشت با موسیقی را جالب توجه ارزیابی کرده‌اند و به‌عنوان نمونه جاناتان دبلیو هیکمن در بخشی از یادداشت خود آورده است: «بزرگداشت به موسیقی احترام می‌‌گذارد. هر اجرای تکی، ممتاز و جذاب است و به داستانِ ملودرامِ محکم فیلم روح می‌بخشد.»

«جوخه‌ی انتحار» (The Suicide Squad) با بازی مارگو رابی بمبی بود که عمل نکرد! بسیاری از سینمادوستان انتظار داشتند فروش این فیلم در چهار هفته‌ی نخست نمایش‌اش دز آمریکا از ۱۰۰ میلیون دلار فراتر برود، اما فیلم جدید DC طی این مدت تنها ۵۲ میلیون دلار فروخته و با احتساب درآمد ۱۰۲ میلیون دلاری‌اش از گیشه‌ی بین‌المللی، جوخه‌ی انتحار بعد از ۲۴ روز اکران در سراسر جهان، ۱۵۵٫۳ میلیون دلار فروخته است.

عموم منتقدان و سینمادوستان اثر جدید DC را نسبت به نسخه‌ی قبلی اثر بهتری می‌دانند. برای جوخه‌ی انتحار ۲۰۲۱ تا به این ساعت در IMDb، متاکریتیک و راتن‌تومیتوز به ترتیب امتیاز ۷۶ از ۱۰۰، ۷۴ از ۱۰۰ و ۹۱ از ۱۰۰ به ثبت رسیده است. رابی کالین، منتقد تلگراف در بخشی از یادداشت خود برای این فیلم آورده: «جوخه‌ی انتحار جدید نسبت به نسخه‌ی قبلی از هر نظر فیلم بهتری است. اگر از تماشای جوخه‌ی انتخار ۲۰۱۶ ناراضی هستید، بد نیست بدانید فیلم جدید دارای جهانی رنگارنگ و خیره‌کننده و در عین حال بی‌رحمانه است که از لحاظ احساسی نکات قابل توجه‌ای در آن وجود دارد». خلاصه‌ داستان رسمی جوخه‌ی انتحار به این شرح است: «خلافکارانی از دنیای DC در زندان به گروه ویژه‌ی مخفی می‌پیوندند تا برای انجام مأموریت جدیدشان آماده شوند، اما برای شروعِ کارِ خود باید آزمایش‌های دشواری را پشت سر بگذارند»

فیلم «محافظ» (The Protege) به کارگردانی مارتین کمپل و با بازی مایکل کیتون، ساموئل ال. جکسون و مگی کیو در دومین آخر هفته‌ی اکرانش با نمایش در ۲۵۷۷ سالن ۱٫۶ میلیون دلار فروخته و در جایگاه هشتم جدول قرار گرفته است.

شخصیت محوری این فیلم اکشن آدمکشی به نام آنا داتون است که قصد دارد از قاتل استادش انتقام بگیرد. مگی کیو در نقش داتون حضور پیدا کرده و ساموئل ال. جکسون هم نقش استاد این کاراکتر را بازی کرده است.

فیلم ترسناک و روان‌شناختی «خانه شب» (The Night House) به کارگردانی دیوید بروکنر و نویسندگی بن کالینز و لوک پیوتروسکی با یک پله تنزل در قیاس با هفته‌ی گذشته و فروشی ۱٫۲ میلیون دلاری به جایگاه نهم جدول پرفروش‌ترین فیلم‌های در حال اکران آمریکا رضایت داده است.

فیلم کندی‌من و خانه شب

برای خانه شب در IMDb، متاکریتیک و راتن‌تومیتوز به ترتیب امتیاز ۷۱ از ۱۰۰، ۶۸ از ۱۰۰ و ۸۶ از ۱۰۰ به ثبت رسیده که نشان می‌دهند با فیلم ترسناک قابل توجه‌ای مواجه هستیم. درک اسمیت منتقد مجله اسلنت در بخشی از یادداشت خود برای این فیلم آورده است: «خانه شب روایت داستان‌های کلیشه‌ای ارواح را به سطح بالاتری می‌برد و به روشی جذاب و شگفت‌انگیز، مواجه با کلیشه‌های این ژانر را به نمایش می‌گذارد.»

فیلم «اولد» یا «پیری» (Old) به کارگردانی ام. نایت شیامالان دوباره به جمع پرفروش‌ترین‌ها بازگشته است. اولد این هفته در آمریکا ۸۴۰ هزار دلار فروخته و باکس آفیس موجو مجموع درآمد آن در بازارهای بین‌المللی و آمریکا را پس از ۳۸ روز نمایش به ترتیب ۳۸ و ۴۶٫۵ میلیون دلار اعلام کرده است.

فیلم اولد با بازی الیزا اسکلن، توماسین مک کنزی، آرون پیر و ابی لی بر اساس رمان گرافیکی «قلعه شن» ساخته‌ی پیر اسکار لوی و فردریک پیترز ساخته شده‌ است. در خلاصه داستان رسمی فیلم آمده: «خانواده‌ای در یک روز گرم تابستانی برای استراحت به ساحل می‌روند، اما خیلی زود متوجه می‌شوند اتفاقات عجیبی در حال وقوع است و در آن ساحل، با گذشت یک ساعت، آن‌ها چند سال پیر می‌شوند!»

تا به این ساعت برای اولد در IMDb، راتن‌تومیتوز و متاکریتیک به ترتیب امتیاز ۶۱ از ۱۰۰، ۵۲ از ۱۰۰ و ۵۴ از ۱۰۰ به ثبت رسیده که نشان می‌هد شیامالان بازهم هوادارانش را ناامید کرده است. کیفیت آثار این کارگردان نامزد جایزه‌ی اسکار که بارها با کارگردان‌های بزرگی همچون استیون اسپیلبرگ و آلفرد هیچکاک مقایسه شده، طی سال‌های اخیر افت محسوسی داشته و انتظارات سینمادوستان را برآورده نکرده است. کریستوفر لوید، منتقد The Film Yap در بخشی از نقد خود برای اولد آورده: «با وجود اینکه شیامالان برای خلق صحنه‌های ترسناک تمام تلاش خود را به کار بسته و بعضی دقایق فیلم جالب توجه شده است، اما متأسفانه در بعضی سکانس‌ها با کمدی ناخواسته طرف هستیم و برخی اتفاقات به‌جای اینکه بیننده را بترسانند، او را به خنده وامی‌دارند!»

نام فیلم هفته اکران فروش آخر هفته فروش کلی
کندی‌من
Candyman
۱ ۲۲ ۲۲
مرد آزاد
Free Guy
۳ ۱۳٫۱ ۷۸٫۹
گشت پنجه‌ای: فیلم سینمایی
PAW Patrol: The Movie
۲ ۶٫۶ ۲۴٫۱
گشت‌وگذار در جنگل
Jungle Cruise
۵ ۵ ۱۰۰
نفس نکش ۲
Don’t Breathe 2
۳ ۲٫۸ ۲۴٫۶
بزرگداشت
Respect
۳ ۲٫۲ ۱۹٫۷
جوخه انتحار
The Suicide Squad
۶ ۲٫۰۳ ۵۲٫۷
محافظ
The Protege
۲ ۱٫۶ ۵٫۷
خانه شب
The Night House
۲ ۱٫۲ ۵٫۱
اولد / پیری
Old
۶ ۰٫۸ ۴۶٫۵

* رقم فروش بر اساس میلیون دلار است.

منبع: BoxOfficeMojoبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما