گودزیلا در برابر کونگ همچنان می‌تازد (باکس آفیس هفته)

۳۱ فروردین ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
فیلم گودزیلا در برابر کونگ

فیلم «گودزیلا در برابر کونگ» در سومین هفته‌ی اکرانش کماکان با اقتدار صدر جدول باکس آفیس را در اختیار دارد.

فیلم هیولایی و تخیلی گودزیلا در برار کنگ توانست مأموریت ناتمام «انگاشته» (Tenet) را با موفقیت به پایان برساند و به کمپانی‌های بزرگ فیلم‌سازی نشان دهد اکران فیلم‌های بلاکباستری حتی در دوران دنیاگیری کروناویروس هم می‌تواند سودآور باشد. در کنار موفقیت تجاری این فیلم، واکسیناسیون کرونا در اغلب کشورهای جهان آغاز شده و در نتیجه می‌توان انتظار داشت آرام‌آرام سینمادوستان دوباره با سالن‌ها آشتی کنند و دیگر شاهد به تعویق افتادن تاریخ اکران فیلم‌های پرهزینه‌ای مثل «زمانی برای مردن نیست» و «بیوه سیاه» نباشیم.

کمپانی برادران وارنر از ۱۹ روز قبل اکران گودزیلا در برابر کونگ را آغاز کرده و این فیلم ۲۰۰ میلیون دلاری را به طور هم‌زمان از طریق سرویس آنلاین HBO مکس هم در دسترس علاقه‌مندان قرار داده است. خوشبختانه استقبال سینمادوستان از گودزیلا در برابر کونگ حتی فراتر از انتظارات بوده و این فیلم طی سه هفته‌ی اخیر در چین، آمریکا، استرالیا و مکزیک به ترتیب ۱۶۵٫۴، ۸۰٫۵، ۱۵٫۸ و ۱۶٫۲ میلیون دلار فروخته است. در باکس آفیس موجو مجموع رقم فروش گودزیلا در برابر کونگ در بازارهای جهانی پس از ۱۹ روز نمایش ۳۹۰٫۲ میلیون دلار درج شده است.

فیلم گودزیلا در برابر کونگ همانند هفته‌ی قبل در آخر هفته‌ی گذشته هم کار چندان سختی برای صدرنشینی پیش رو نداشت و با ۷٫۷ میلیون دلار فروش در سینماهای آمریکا، با وجود کاهش ۴۴٫۵ درصدی فروش‌اش دوباره صدرنشین باکس آفیس شد.

تا به این ساعت در پایگاه IMDB بر اساس ۶۶ هزار رأی امتیاز گودزیلا در برابر کونگ ۶٫۷ از ۱۰ است که نشان می‌دهد عموم فیلم‌بین‌ها از تماشای فیلم تا حدودی راضی بوده‌اند. در متاکریتیک هم ۵۵ نقد و میانگین امتیاز ۶۰ از ۱۰۰ برای گودزیلا در برابر کونگ به ثبت رسیده که این امتیاز هم نشان از متوسط بودن فیلم دارد. ای. او. اسکات از نیویورک تایمز در بخشی از نقد خود برای این فیلم آورده است: «گودزیلا در برابر کونگ یک فیلم مجلل و با عظمت است که ادعای چندانی ندارد و خیلی هم با اصالت نیست.»

فیلم گودزیلا در برابر کونگ

فیلم اکشن و مهیج «هیچ‌کس» (Nobody) مثل هفته‌ی گذشته با ۲٫۵ میلیون دلار فروش در رتبه‌ی دوم قرار گرفته است. هیچ‌کس بر اساس فیلم‌نامه‌ای از دریک کولستاد ساخته شده و بازیگران اصلی آن باب ادنکیرک، کانی نیلسن و کریستوفر لوید هستند. هیچ‌کس در ابتدا قرار بود در تاریخ ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ (۱۴ آگوست ۲۰۲۰) اکران شود، اما به خاطر دنیاگیری کروناویروس نمایش آن تا اواخر اسفندماه گذشته به تعویق افتاد.

هیچ‌کس پس از ۲۴ روز نمایش در مجموع، گیشه آمریکا و بازارهای بین‌المللی به ترتیب ۳۴٫۵، ۱۹٫۰۵ و ۱۵٫۴ فروخته است. این فیلم درباره‌ی مردی‌ست که به یک زن که توسط چند مرد مورد اذیت و آزار قرار گرفته، کمک می‌کند، اما این کار چندان به مذاق رییس یک گروه مافیایی و مواد فروش خوش نمی‌آید و اتفاقات داستان از اینجا آغاز می‌شود. امتیاز هیچ‌کس در IMDB، متاکریتیک و راتن‌تومیتوز به ترتیب ۷۷ از ۱۰۰، ۶۳ از ۱۰۰ و ۸۱ از ۱۰۰ است که نشان می‌دهد اگر به چنین آثار اکشن و هیجان‌انگیزی علاقه‌مند باشید، احتمالا از تماشای فیلم جدید ایلیا ویکتوروویچ نایشولر پشیمان نخواهید شد.

میزان فروش فیلم ترسناک «نامقدس» (The Unholy) به کارگردانی ایوان اسپیلوتوپولوس نسبت هفته‌ی قبل ۱۴ درصد کاهش یافته و این فیلم فراطبیعی با ۲٫۰۶ میلیون دلار فروش در جایگاه سوم قرار گرفته است. نامقدس بر اساس رمان «معبد» نوشته جیمز هربرت ساخته شده و از میان بازیگران آن می‌توان به جفری دین مورگان، کیتی اسلتون، ویلیام سدلر، دیوگو مورگادو، کریکت براون و کری الویس اشاره کرد. در خلاصه داستان رسمی نامقدس آمده است: «دختری کم‌شنوا با مریم مقدس دیدار می‌کند و پس از آن می‌تواند به‌خوبی بشنود و صحبت کند و حتی بیماران را هم شفا دهد. در حالی که مردم برای دیدن معجزات این دختر سرازیر می‌شوند، اتفاقات شومی رقم می‌خورد و این پرسش به میان می‌آید که آیا دخترک توسط مریم مقدس شفا پیدا کرده یا پای موجودات شیطانی در میان است؟»

نامقدس طی روزهای گذشته به طور میانگین در آمریکا در ۲۰۵۷ سالن نمایش داده شده و اکران آن در بازارهای بین‌المللی هم آغاز شده است. امتیاز این فیلم ترسناک در آی‌ام‌دی‌بی ۵۲ از ۱۰۰ است و در متاکریتیک هم بر اساس ۱۵ نقد میانگین امتیاز ۳۶ از ۱۰۰ برای آن ثبت شده است. تنها نقد مثبت نامقدس مربوط به اوون گلیبرمن از ورایتی بوده و سایر منتقدان نگاهی متوسط یا ضعیف به آن داشته‌اند.

«رایا و آخرین اژدها» این هفته با فروشی ۱٫۹ میلیون دلاری دوباره در مکان چهارم جدول باکس آفیس قرار گرفته است. این انیمشین پس از ۴۵ روز اکران در سینماهای آمریکا و بازارهای بین‌المللی به ترتیب ۳۷٫۶ و ۷۱٫۸ میلیون دلار فروخته و باکس آفیس موجو رقم کلی فروش ماجراجویی‌های رایا و اژدهایش را تا آخر هفته‌ی گذشته ۱۰۹٫۵ میلیون دلار اعلام کرده است.

انیمیشن رایا و آخرین اژدها داستان دختری به اسم رایا (با صداپیشگی کلی مری ترن) را روایت می‌کند که قصد دارد آخرین اژدها که اژدهایی آبی به نام سیسو (با صداپیشگی آکوافینا) است را پیدا کند و پدرش رییس بنجا (با صدا پیشگی دنیل داعه کیم) را از دست دروون نجات دهد. رایا در این سفر اودیسه‌وار از سرزمین­‌های مختلفی که در اختیار گروه‌ها و قوم‌های گوناگونی‌ست می‌گذرد و می‌بیند که چگونه جنگ میان دروون و انسان‌ها همه چیز را ویران کرده است. او همچنین با گروهی از بازماندگان که خانواده‌ی خود را در جنگ از دست داده‌اند، از جمله یانگ بون، بیبی نوئی و جنگجو تانگ ملاقات می­‌کند. رایا با دوستان جدیدش و تاک تاک، حشره محبوب و دوست‌داشتنی‌اش، باید با ناماری (با صدا پیشگی جما چان)، کسی از گذشته‌اش که کلید نجات کوماندرا است، روبه‌رو شوند.

اغلب منتقدان و سینمادوستان از انیمیشن یارا و آخرین اژدها راضی بوده‌اند و در راتن‌تومیتوز بر اساس ۲۱۸ بررسی و در IMDb بر اساس ۲۵ هزار رأی به ترتیب امتیازات ۹۵ از ۱۰۰ و ۷۵ از ۱۰۰ برای اثر جدید دیزنی ثبت شده است. برایان لوری در بخشی از یادداشت خود برای این انیمیشن آورده است: «پیام عمیق یارا و آخرین اژدها درباره‌ی تفرقه و بی‌اعتمادی است که یک امپراطوری افسانه‌ای را به کام نابودی می‌کشد.»

فیلم لایو اکشن «تام و جری» کماکان فروش قابل قبولی دارد و این هفته با ۱٫۰۹ میلیون دلار فروش و یک پله صعود در قیاس با هفته‌ی گذشته مکان پنجم جدول را تصاحب کرده است. مجموع فروش تام و جری پس از ۵۲ روز نمایش ۱۰۱٫۳ میلیون دلار اعلام شده که ۴۲٫۵ میلیون دلار آن مربوط به سینماهای آمریکا و ۵۸٫۸ میلیون دلار آن مربوط به بازارهای بین‌المللی است.

فیلم گودزیلا در برابر کونگ

داستان جدیدترین نسخه‌ی سینمایی «تام و جری» از آنجایی شروع می‌شود که این موش و گربه‌ی دوست‌داشتی از خانه‌اشان بیرون می‌شوند و به ناچار به یک هتل می‌روند. در همین اثنا قرار است یک جشن عروسی مجلل هم در هتل برگزار شود، اما دعواهای تام و جری در نخستین دیدارشان همه چیز را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. کارگردانی فیلم جدید تام و جری را تیم استوری بر عهده داشته است که او را بیشتر به خاطر «چهار شگفت‌انگیز: قیام موج‌سوار نقره‌ای» می‌شناسیم. از میان بازیگران لایو اکشن تام و جری هم می‌توان به کلویی گریس مورتس، مایکل پنیا و کن جیونگ اشاره کرد.

تا به این ساعت برای تام و جری ۲۰۲۱ در پایگاه راتن تومیتوز ۵۲ بررسی و میانگین امتیاز ۲۵ از ۱۰۰ به ثبت رسیده و در متاکریتیک هم بر اساس ۱۴ بررسی امتیاز این فیلم ۳۱ از ۱۰۰ است. از میان نقدهای مهم نوشته شده برای تام و جری جدید تنها بررسی نسبتا مثبت مربوط به پیتر دبروژ از رسانه‌ی ورایتی است و مابقی منقدها و رسانه‌های سرشناس نگاهی متوسط یا ضعیف به این فیلم داشته‌اند. به‌عنوان نمونه تریسی براون از لوس آنجلس تایمز در بخشی از نقد خود آورده است: «اگر شما به دنبال تجربه‌ی حس و حال و تماشای خشونت خاص تام و جری هستید، بهتر است به جای دیدن این فیلم لایو اکشن به سراغ فیلم‌های کوتاه یا برخی قسمت‌های سریال تلویزیونی تام و جری بروید.»

استودیوی لاینزگیت فیلم علمی تخیلی «سفرهای دریایی» (Voyagers) را از ۱۰ روز قبل در آمریکا روی پرده برده و این فیلم در آخر هفته‌ی گذشته با ۷۹۰ هزار دلار فروش به رتبه‌ی ششم باکس آفیس رضایت داده است. داستان سفرهای دریایی به کارگردانی نیل برگر درباره‌ی چند فضانورد است که در یک مأموریت چند نسلی (همکارانی با سن‌های متقاوت) قرار دارند؛ آن‌ها رفته رفته به پارانویا (بدگُمانی) و جنون دچار می‌شوند و مرز واقعیت و خیال از میان برداشته می‌شود. از بین بازیگران این فیلم می‌توان به لیلی رز ملودی دپ، کالین فارل و تای شرایدن اشاره کرد.

سفرهای دریایی چندان در جلب رضایت منتقدان و سینمادوستان موفق نبوده و امتیازش در IMDB، راتن‌تومیتوز و متاکریتیک به ترتیب ۵۴ از ۱۰۰، ۲۷ از ۱۰۰ و ۴۴ از ۱۰۰ است. اوون گلیبرمن منتقد ورایتی در بخشی از نقد خود آورده: «سفرهای دریایی یک تریلر خوب درباره‌ی شیطان درون (خباثت ذاتی) بشر است، اما نکته‌ی سورپرایز کننده و جالب چندانی در آن به چشم نمی‌خورد. حتی هنگامی که شخصیت‌ها به رهایی می‌رسند هم درام فیلم پیش رونده نیست.»

فیلم نوجوان‌پسند «دختری که به معجزه اعتقاد دارد» (The Girl Who Believes in Miracles) توانسته طی آخر هفته‌ی گذشته با نمایش در ۱۰۱۲ سالن به فروش ۵۵۶ هزار دلاری در آمریکا برسد. این فیلم در نخستین روزهای نمایش‌اش تنها در ۶۴۰ سالن روی پرده می‌رفت، اما استقبال خانواده‌های آمریکایی از آن موجب افزایش تعداد سالن‌های نمایش دهنده فیلم ریچ کورل شد. دختری که به معجزه اعتقاد دارد فعلا در کشورهای اروپایی و آسیایی روی پرده نرفته و باکس آفیس موجو مجموع فروش آن پس از ۱۷ روز اکران در آمریکا را ۲ میلیون دلار اعلام کرده است. از میان بازیگران این فیلم می‌توان به اوستین جانسن در نقش اصلی، پیتر کایوتی، میرا سوروینو و کوین سوربو اشاره کرد.

بر خلاف اکثر مردم سارا هاپکینز (با بازی اوستین جانسن) اعتقاد راسخی به خدا دارد و هنگامی که یک واعظ از معجزات شگفت‌انگیز ایمان و باورهای اعتقادی می‌گوید، سارا تصمیم می‌گیرد برای حل مشکلات دست به دعا ببرد. با دعاهای سارا خیلی زود سایه‌ی بدبختی و بدبیاری از سر مردم شهر کنار می‌رود، اما واکنش رسانه‌ها و مردم زندگی این دختر خوش‌قلب را به سمت و سویی جدید و غیرقابل پیش‌بینی می‌برد.

بازار اکران فیلم‌های ترسناکِ متوسط در آمریکا طی ماه‌های اخیر داغ بوده و کمپانی نئون «در زمین» (In the Earth) را آخر هفته‌ی گذشته روی پرده برده و جدیدترین ساخته‌ی بن ویتلی با ۵۰۵ هزار فروش در مکان هشتم باکس آفیس قرار گرفته است. در خلاصه داستان رسمی فیلم آمده زمانی که یک ویروس کشنده جهان را در برگرفته، یک دانشمند و همراه‌اش در اعماق جنگل به دنبال انجام مأموریتشان می‌روند، اما در شب سفر آن‌ها به اکتشافی وحشتناک در قلب تاریکی تبدیل شده و در میان جنگلی مرموز گرفتار می‌شوند.»

فیلم گودزیلا در برابر کونگ و در زمین

در متاکریتیک برای فیلم در زمین تا به این ساعت ۲۰ نقد و میانگین امتیاز ۶۰ از ۱۰۰ به ثبت رسیده است. تاشا رابینسون، منتقد پالیگان در بخشی از نقد خود برای این فیلم آورده است: «در زمین یک نمایش همه‌جانبه از زندگی ایلیاتی، جنون، عصبانیت و مبارزه برای بقاست که با وجود روایت قابل پیش‌بینی‌اش به اثری ترسناک و هراس‌انگیز تبدیل می‌شود.»

فیلم درام تاریخی «پِیک» (The Courier) که با نام «آیرون بارک» هم شناخته می‌شود با بازی بندیکت کامبربچ آخر هفته‌ی گذشته به طور متوسط  با نمایش در ۹۲۳ سالن ۴۴۰ هزار دلار فروخته و مکان نهم باکس آفیس را از آن خود کرده است. پِیک از چند روز قبل در کشورهای اروپایی هم روی پرده رفته و این بازارها تا به امروز ۲٫۸ میلیون دلار فروخته تا مجموع درآمد خود را به ۸٫۳ میلیون دلار برساند.

در خلاصه داستان رسمی فیلم آمده است: «گرویل وین، یک جاسوس برتانیایی است که در خلال جنگ سرد سعی دارد بحران موشکی کوبا را خاتمه دهد.» تا به امروز بر اساس ۱۴۳ بررسی امتیاز قابل اعتنای ۸۷ از ۱۰۰ برای این فیلم در پایگاه راتن‌تومیتوز ثبت شده است.

«غارنشینان: عصر جدید» هفته‌ی گذشته فقط ۳۰۴ هزار دلار فروخته و به جایگاه دهم باکس آفیس بسنده کرده است. این انیمیشن که چند هفته صدرنشین باکس آفیس بود، به نظر باید با جدول پرفروش‌ها خداحافظی کند و با نمایش فیلم‌های جدید در آخر هفته‌ی پیش رو احتمالا از این پس قسمت دوم ماجراجویی غارنشینان را در جمع پرفروش‌ترین‌ها نخواهیم دید. اثر جدید یونیورسال پیکچرز و دریم‌ورکس پس از ۱۴۵ روز نمایش به ترتیب در آمریکا و بازارهای جهانی ۵۷ و ۱۰۶٫۱ میلیون دلار فروخته و رقم درآمد کلی آن هم ۱۶۳٫۲ میلیون دلار است.

انیمیشن «خانواده غارنشینان: عصر جدید» ماجرای زندگی کرودزها کمی پس از انیمیشن قبلی را روایت می‌کند. این خانواده به جست‌وجوی یافتن محل زندگی مناسب‌تری نسبت به گذشته می‌روند و سرانجام در میان درختان انبوه و رودخانه‌های جاری منزل دلخواهشان را پیدا می‌کنند، اما آن محل پیش از این توسط خانواده‌ی آدم‌های بهتر تصاحب شده است. خانواده‌ی آدم‌های بهتر انسان‌هایی مدرن‌تر و تکامل یافته‌تر در مقایسه با غارنشینان هستند و قصد ندارند خانه‌ی خود را با آن‌ها تقسیم کنند؛ ولی اتفاقاتی غیرمنتظره باعث می‌شود این دو خانواده برای رسیدن به هدفی مشترک با یکدیگر متحد شوند.

نام فیلم هفته اکران فروش آخر هفته فروش کلی
گودزیلا در برابر کونگ
Godzilla vs. Kong
۳ ۷٫۸ ۸۰٫۶
هیچکس
Nobody
۴ ۲٫۵ ۱۹٫۰۳
نامقدس
The Unholy
۳ ۲٫۰۵ ۹٫۵
یارا و آخرین اژدها
Raya and the Last Dragon
۷ ۱٫۹ ۳۷٫۶
تام و جری
Tom and Jerry
۸ ۱٫۱ ۴۲٫۵
سفرهای دریایی
Voyagers
۲ ۰٫۷ ۲٫۵
دختری که به معجزه اعتقاد داشت
The Girl Who Believes in Miracles
۳ ۰٫۵ ۲
در زمین
In the Earth
۱ ۰٫۵ ۰٫۵
پِیک / آیرون باک
The Courier
۵ ۰٫۴ ۵٫۵
غارنشینان: عصر جدید
The Croods: A New Age
۲۱ ۰٫۳ ۵۷٫۰۸

* رقم فروش بر اساس میلیون دلار است.

منبع: Box Office Mojo

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه