گردانه‌ی سرنوشت شروع خوبی را برای «ایندیانا جونز» رقم نزد (باکس آفیس هفته)

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
ایندیانا جونز و گردانه سرنوشت

«ایندیانا جونز و گردانه سرنوشت» (Indiana Jones and the Dial of Destiny) محصول دیزنی با کسب ۶۰ میلیون دلار در هفته افتتاحیه، جایگاه اول جدول باکس آفیس داخلی را به خود اختصاص داد. این مبلغ مناسبی برای فیلمی است که مخاطبان مسن‌تر را هدف گرفته، اما «ایندیانا جونز ۵»، یکی از گران‌ترین فیلم‌های تاریخ، ۲۹۵ میلیون دلار هزینه داشت. این فیلم به یک دستاورد قهرمانانه نیاز دارد، دستاوردی که حتی افسانه‌ای ماندگار مانند ایندیانا جونز را در بوته‌ی آزمایش قرار دهد تا پنجمین قسمت از این فرانچایز را با چند دهه قدمت به سود قابل توجهی برساند.

«ایندیانا جونز و گردانه سرنوشت» رقمی مشابه فیلم «فلش» (The Flash) برادران وارنر و دی‌سی بدست آورد که با ۷۵ میلیون دلار در سطح بین‌المللی و ۱۳۹ میلیون دلار در سطح جهانی افتتاح شد. انتظار می‌رود که هر دوی آن‌ها در اکران سینمایی خود ضرر کنند. از نظر اولین نمایش داخلی، آخرین قسمت از فرنچایز «ایندیانا جونز» با قسمت قبلی خود یعنی «قلمرو جمجمه بلورین» (Kingdom of the Crystal Skull) محصول ۲۰۰۸ که ۱۵ سال پیش با ۱۰۰ میلیون دلار افتتاح شد، فاصله زیادی دارد. تماشاگران و منتقدان نسبت به «گردانه سرنوشت» که اولین اکران خود را در جشنواره کن امسال داشت برخورد گرمی نداشتند. این فیلم امتیاز «B+» را در سینما اسکور کسب کرد و در راتن تومیتوز امتیاز ۶۸ درصدی را به خود اختصاص داد.

پیش‌بینی می‌شود که در تعطیلات ماه جولای، با تخمین ۸۲ میلیون دلار در داخل و ۱۵۲ میلیون دلار در سراسر جهان برای یک بازه‌ی زمانی پنج روزه، فروش این فیلم کمی تقویت شود. اما این اکشن ماجراجویی پیش از «ماموریت: غیرممکن- روزشمار مرگ بخش اول» (Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One) (12 جولای) و درام بمب اتمی کریستوفر نولان «اپنهایمر» (Oppenheimer) (21 چولای)، که دو فیلم مورد انتظار به شمار می‌روند، شانس چندانی ندارد. «ایندیانا جونز و گردانه سرنوشت» به غیر از اولین نمایش ۶۰ میلیون دلاری خود در آمریکای شمالی، بیشترین فروش را در بریتانیا (۸.۹ میلیون دلار)، فرانسه (۵.۹ میلیون دلار)، ژاپن (۴.۷ میلیون دلار)، کره (۴.۱ میلیون دلار) و آلمان (۴.۱ میلیون دلار) داشت.

«دنیای عنکبوتی» دومین فیلم باکس آفیس این هفته ۳۴۰ میلیون دلار در بازار داخلی فروش داشته و از مرز ۶۰۰ میلیون دلار فروش جهانی عبور کرده است. این انیمیشن که قبلا برنده اکران سینمایی شده بود، در آخر هفته ۱۳.۸ میلیون دلار از ۶۳ بازار به دست آورد، که برای عبور این انیمیشن ماجراجویی از مرز ۶۰۰ میلیون دلار در سطح جهانی کافی است. این دنباله پرطرفدار در خارج از کشور ۲۶۷.۴ میلیون دلار و در سراسر جهان ۶۰۷.۳ میلیون دلار فروش داشته است. «دنیای عنکبوتی» در مقایسه با «فلش» که در سومین هفته اکرانش در سینماها ۱۱.۴ میلیون دلار از ۷۸ بازار به فروش رساند، موفقیت بسیار بهتری در فروش بلیت داشته است.

رتبه سوم به «بنیادین» (Elemental) تعلق دارد که انتظارات پیکسار را برآورده نکرده است. این انیمیشن با ۸۸ میلیون دلار در آمریکای شمالی و ۱۸۶ میلیون دلار در سراسر جهان، موفقیت متوسطی کسب کرده است. به نظر می‌رسد این فیلم در طول تابستان نظر خانواده‌های بیشتری را به خود جلب کند، اما برای توجیه بودجه ۲۰۰ میلیون دلاری خود به تلاش بیشتری نیاز دارد.

کمدی «هیچ مشکلی نیست» (No Hard Feelings) با بازی جنیفر لارنس با ۷.۵ میلیون دلار از ۳۲۰۸ سینما در جایگاه چهارم قرار گرفت که نسبت به اولین نمایش خود ۵۲ درصد کاهش داشت. فیلم سونی پیکچرز با ۴۵ میلیون دلار هزینه در آمریکای شمالی ۲۹ میلیون دلار و در باکس آفیس بین‌المللی ۲۰ میلیون دلار فروخت.

«تبدیل‌شوندگان: ظهور هیولاها» (Transformers: Rise of the Beasts) محصول پارامونت بار دیگر با فروش ۷ میلیون دلاری در ۲۸۵۲ سالن در چهارمین هفته اکران خود، به جمع پنج نفر برتر رسید. هفتمین قسمت «تبدیل‌شوندگان» تاکنون ۱۳۶ میلیون دلار در باکس آفیس داخلی و ۳۸۱ میلیون دلار در سطح جهانی فروش داشت، این در حالی است که هزینه تولید آن ۲۰۰ میلیون دلار بود.

آخر هفته ناامیدکننده‌ای در باکس آفیس بود چرا که انیمیشن «روبی گیلمن، کراکن نوجوان» (Ruby Gillman, Teenage Kraken) یک فیلم خانوادگی با بودجه ۷۰ میلیون دلاری محصول دریم ورکس و یونیورسال در اولین اکران خود با ۵.۲ میلیون دلار در جایگاه ششم قرار گرفت. «روبی گیلمن» (Ruby Gillman) ۷.۶ میلیون دلار در باکس آفیس بین‌المللی فروخت و مجموع فروش جهانی خود را به ۱۲.۸ میلیون دلار رساند. علیرغم حضور ضعیف، تماشاگران این فیلم را دوست داشتند و در سینما اسکور امتیاز «A-» کسب کرد. فیلم بر روی یک نوجوان خجالتی تمرکز دارد که متوجه می‌شود عضوی از خاندان سلطنتی موجودات دریایی افسانه‌ای است. فروش برتر این انیمیشن در خارج از کشور به ترتیب به مکزیک (۱.۲ میلیون دلار)، بریتانیا و ایرلند (۱.۰۹ میلیون دلار) و اسپانیا (۶۴۳۰۰۰ دلار) تعلق دارد.

«روبی گیلمن» رقیب فیلم‌های جوان‌پسند مانند «بنیادین» پیکسار، «مرد عنکبوتی: میان دنیای عنکبوتی» و «پری دریایی کوچولو» سونی است. در این آخر هفته، آن فیلم‌ها هر کدام با وجود اکران‌های قبلی در سینماها، درآمد بیشتر، یا تقریبا برابر با «کراکن نوجوان» داشتند.

انیمیشن روبی گیلمن

بعد از «روبی گیلمن» فیلم لایواکشن «پری دریایی کوچولو» (The Little Mermaid) در ششمین هفته اکران خود با فروش هفتگی ۵.۱۵ میلیون دلار و به طور کل تا این هفته با ۲۸۰.۹۹ میلیون دلار در جایگاه هفتم باکس آفیس قرار گرفت. «پری دریایی کوچولو» در ششمین هفته اکران خود ۷.۲ میلیون دلار از ۵۲ بازار کسب کرد. این بازسازی دیزنی تا کنون ۵۲۳.۸ میلیون دلار در سراسر جهان به دست آورده است.

«فلش»، فیلم ماجراجویانه ابرقهرمانی دی‌سی در سومین هفته اکران خود با ۵ میلیون دلار به رتبه هشتم رسید که یک افت شرم‌آور ۶۷ درصدی دیگر بود. «فلش» هنوز در بازار داخلی از ۱۰۰ میلیون دلار عبور نکرده و تا به امروز کل فروش آن ۹۹.۲ میلیون دلار بوده است.

در رتبه نهم باکس آفیس، درام کمدی «استروید سیتی» (Asteroid City) ساخته وس اندرسون در هفته سوم ۳.۸ میلیون دلار به دست آورد. این فیلم پرستاره به رهبری اسکارلت جوهانسون و جیسون شوارتزمن تاکنون ۱۸.۱ میلیون دلار در آمریکای شمالی و ۲۹ میلیون دلار در سراسر جهان به دست آورده است. این نتیجه بدی برای یک فیلم مستقل در دوران پس از کووید نیست.

در نهایت «نگهبانان کهکشان بخش ۳» (Guardians of the Galaxy Vol. 3) در نهمین هفته اکران خود همچنان در فهرست ۱۰ فیلم اول باکس آفیس قرار دارد. نگهبانان کهکشان این هفته ۱.۸۰ میلیون دلار و به طور کل تا کنون ۳۵۴.۸۷ میلیون دلار فروخته است. این فیلم با حضور ستارگان خود مثل کریس پرت و زویی سالدانا امتیاز ۸۲ از ۱۰۰ در راتن تومیتوز و ۸.۲ از ۱۰ در IMDb کسب کرده است.

به طور کل پس از یک سری چالش‌های طاقت‌فرسا در شروع تابستان و نتایج نه‌چندان خوب هفته‌های اخیر، صاحبان سالن‌های سینما به اکران‌های جولای مانند «ماموریت: غیرممکن ۷»، «اپنهایمر» و «باربی» (Barbie) به کارگردانی گرتا گرویگ و پر شدن صندلی‌های سینما امیدوارند.

نام فیلم هفته اکران فروش آخر هفته فروش کلی
ایندیانا جونز و گردانه سرنوشت
Indiana Jones and the Dial of Destiny
۱ ۶۰.۰۰ ۶۰.۰۰
مرد عنکبوتی؛ میان دنیای عنکبوتی
Spider-Man: Across the Spider-Verse
۵ ۱۱.۵۰ ۳۳۹.۸۷
بنیادین
Elemental
۳ ۱۱.۳۰ ۸۸.۷۷
هیچ مشکلی نیست
No Hard Feelings
۲ ۷.۵۰ ۲۹.۳۱
تبدیل شوندگان؛ ظهور جانوران
Transformers: Rise of the Beasts
۴ ۷.۰۰ ۱۳۶.۱۱
روبی گیلمن، کراکن نوجوان
Ruby Gillman, Teenage Kraken
۱ ۵.۲۰ ۵.۲۰
پری دریایی کوچولو
The Little Mermaid
۶ ۵.۱۵ ۲۸۰.۹۹
فلش
The Flash
۳ ۵.۰۰ ۹۹.۲۵
استروید سیتی
Asteroid City
۳ ۳.۸۰ ۱۸.۱۴
نگهبانان کهکشان بخش ۳
Guardians of the Galaxy Vol. 3
۹ ۱.۸۰ ۳۵۴.۸۷

* رقم فروش بر اساس میلیون دلار است و فروش داخلی فیلم‌ها در آمریکای شمالی را شامل می‌شود.

منبع: boxofficemojoبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما