۵ باور غلط اما رایج در مورد امنیت مرورگرها

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
امنیت مرورگرها

در مورد امنیت سایبری باورهای غلط زیادی وجود دارد که بخش بزرگی از کاربران همچنان برخی از توصیه‌های غلط را به کار می‌گیرند. در این مطلب به ۵ باور غلط اما رایج در مورد امنیت مرورگرها می‌پردازیم که بهتر است از آن‌ها اطلاع داشته باشید.

حالت Incognito شما را کاملا ناشناس می‌کند

یکی از رایج‌ترین باورهای غلط در مورد مرورگر این است که با فعال‌سازی حالت Incognito، در فضای وب کاملا ناشناس می‌شوید. در این حالت فقط اطلاعاتی مانند تاریخچه جستجو، کوکی‌ها و دیگر موارد این‌چنینی در مرورگر شما ذخیره نمی‌شود.

امنیت مرورگرها

این یعنی ISP، ادمین شبکه و سایت‌هایی که به آن‌ها سر می‌زنید همچنان می‌توانند فعالیت‌های شما را ردیابی کنند. در ضمن اگر در سیستم شما یک بدافزار وجود داشته باشد، حالت Incognito فعالیت‌های شما را برای بدافزار موردنظر مخفی نمی‌کند. برای افزایش امنیت، استفاده از VPNهای مناسب توصیه می‌شود که البته آن‌ها هم محدودیت‌هایی دارند.

یک سایت HTTPS امنیت شما را تضمین می‌کند

بسیاری از کاربران فکر می‌کنند سایت‌هایی که از پروتکل HTTPS استفاده می‌کنند کاملا امن هستند. اول از همه باید بگوییم که پروتکل HTTPS داده‌های رد و بدل شده بین کاربر و سایت را رمزگذاری می‌کند تا در این بین کسی نتواند این داده‌ها را شنود کند. اما از طرف دیگر، هر سایتی که از پروتکل HTTPS استفاده می‌کند لزوما ایمن و بدون مشکل نیست.

به همین خاطر به‌خصوص افرادی که سایت‌های فیشینگ راه‌اندازی می‌کنند، برای اینکه بتوانند اعتماد قربانی را جلب کنند ممکن است از پروتکل HTTPS بهره ببرند. بنابراین فارغ از این که سایت موردنظر از پروتکل HTTPS استفاده می‌کند، همواره از بابت ایمن بودن آن اطمینان حاصل کنید تا مثلا با ارائه‌ی اطلاعات حساس مانند مشخصات کارت بانکی، به دردسر نیفتید.

لپ تاپ 15.6 اینچی لنوو مدل IdeaPad 3 15ITL6-i5 1155G7 8GB 1HDD MX350

دانلود فایل‌ها تنها راه دریافت بد‌افزار است

از دیگر باورهای غلط رایج در مورد امنیت اینترنت باید به این موضوع اشاره کنیم که بخش بزرگی از کاربران فکر می‌کنند بدافزارها صرفا از طریق دانلود و اجرای فایل‌های مشکوک راهی سیستم می‌شوند. اگرچه بدون شک این یکی از راه‌های مهم برای دریافت بد‌افزار است، اما تنها راه نیست. گاهی اوقات حتی برخی تبلیغات مخرب هم بدون نیاز به دانلود فایل خاصی، می‌توانند سیستم شما را به بد‌افزار آلوده کنند.

در مورد امنیت مرورگرها باید به این نکته توجه داشته باشید که گاهی حتی سر زدن به یک سایت آلوده و بدون نیاز به کلیک بر روی لینک خاصی، می‌تواند شما را به دردسر بیندازد. بنابراین همواره مرورگر و افزونه‌های آن را آپدیت نگه دارید و همچنین برای پایین آوردن خطر، از مسدود‌کننده‌های تبلیغات بهره ببرید.

تمام افزونه‌های مرورگرها ایمن هستند

اگرچه افزونه‌ها می‌توانند قابلیت‌های مرورگر را به طور قابل توجهی افزایش دهند، اما لزوما تمام افزونه‌ها ایمن و بدون مشکل نیستند. برخی از افزونه‌ها ممکن است دارای کد‌های مخربی باشند و برخی دیگر شاید فعالیت‌های شما را برای اهداف تبلیغات و بازاریابی ردیابی کنند. گاهی اوقات هم برخی افزونه‌ها در ابتدا کاملا ایمن هستند، اما در ادامه به دلیل فروش افزونه یا تغییر توسعه‌دهندگان، به افزونه‌های مضر تبدیل می‌شوند. به طور کلی برخی افزونه‌ها کابوس حریم خصوصی هستند و معمولا هر چند وقت یک بار خبری در مورد مخفی شدن بدافزارها در افزونه‌های مختلف منتشر می‌شود.

بنابراین نسبت به نصب افزونه‌های مختلف باید با احتیاط عمل کنید. حتی اگر افزونه‌ی موردنظر از طرف منبع معتبری ارائه شده باشد، بعد از نصب بررسی کنید تا ببینید این افزونه چه مجوزهایی از شما می‌خواهد. به‌عنوان مثال افزونه‌ای که وضعیت آب‌و‌هوا را نمایش می‌دهد، به تاریخچه‌ی وب‌گردی شما هیچ نیازی ندارد.

لپ تاپ 15.6 اینچی لنوو مدل IdeaPad 5 15ITL05-i5 8GB 512SSD MX450

استفاده از VPN امنیت مرورگرها را به شدت افزایش می‌دهد

امنیت مرورگرها

VPNها ابزارهایی عالی برای افزایش امنیت در اینترنت هستند اما از طرف دیگر ابزارهای کاملا بی‌نقصی محسوب نمی‌شوند. یک VPN به زبان ساده با تغییر دادن IP شما، ردیابی فعالیت‌ها را برای دیگران سخت‌تر می‌کند. با این حال یک VPN قرار نیست امنیت مرورگر را به طور کامل تضمین کند.

در این میان باید به VPNهای رایگان هم اشاره کنیم که بسیاری از آن‌ها مشکوک هستند و درآمد اصلی آن‌ها با فروش اطلاعات کاربران به دست می‌آید. بنابراین اگر از VPN در کنار دیگر روش‌ها برای افزایش امنیت استفاده کنید، می‌توانید با اطمینان بیشتری در فضای وب مشغول وب‌گردی شوید.

منبع: HowToGeek

سوالات متداول
آیا حالت Incognito کاربر را کاملا ناشناس می‌کند؟
یکی از رایج‌ترین باورهای غلط در مورد مرورگر این است که با فعال‌سازی حالت Incognito، در فضای وب کاملا ناشناس می‌شوید. در این حالت فقط اطلاعاتی مانند تاریخچه جستجو، کوکی‌ها و دیگر موارد این‌چنینی در مرورگر شما ذخیره نمی‌شود.
آیا HTTPS بودن یک سایت به معنای تضمین امنیت شما است؟
اول از همه باید بگوییم که پروتکل HTTPS داده‌های رد و بدل شده بین کاربر و سایت را رمزگذاری می‌کند تا در این بین کسی نتواند این داده‌ها را شنود کند. اما از طرف دیگر، هر سایتی که از پروتکل HTTPS استفاده می‌کند لزوما ایمن و بدون مشکل نیست.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما