کانادا استفاده از تجهیزات ۵G هواوی را ممنوع کرد

۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
هواوی کانادا

دولت کانادا ساعاتی قبل خبر ممنوعیت استفاده از تجهیزات ۵G ساخت هواوی و ZTE را اعلام کرد. در بیانیه‌ی منتشر شده آمده که این تصمیم به دلیل نگرانی‌های مربوط به امنیت ملی کانادا اتخاذ شده است. بر اساس این قانون، شرکت‌های مخابراتی از سپتامبر سال جاری دیگر نمی‌توانند تجهیزات ۵G ساخت هواوی و ZTE را خریداری کنند و تمام تجهیزات در حال استفاده هم تا سال ۲۰۲۴ باید کنار گذاشته شوند.

همچنین شرکت‌هایی که از تجهیزات ۴G این دو شرکت استفاده می‌کنند تا سال ۲۰۲۷ وقت دارند این تجهیزات را کنار بگذارند. دولت کانادا مدعی شده که اگرچه آن‌ها متعهد به ارائه‌ی فناوری ۵G برای کاربران هستند، اما چنین کاری را به بهای نقض امنیت ملی انجام نخواهند داد. باید خاطرنشان کنیم آمریکا و بریتانیا هم چندین میلیارد دلار برای جایگزینی تجهیزات مخابراتی هواوی هزینه کرده‌اند و استرالیا و نیوزیلند هم به دلیل نگرانی‌های مربوط به امنیت ملی، استفاده از این تجهیزات را تا حد زیادی محدود کرده‌اند.

هسته‌ی اصلی این نگرانی‌ها به یکی از قوانین پرحاشیه‌ی چین برمی‌گردد. بر اساس این قانون، دولت چین می‌تواند از شرکت‌ها و شهروندان چینی برای همکاری با سازمان‌های اطلاعاتی استفاده کند. به همین خاطر این کشورها می‌گویند که شرکت‌هایی مانند هواوی و ZTE در صورت درخواست چین می‌توانند اطلاعات حیاتی را در اختیار مقامات دولتی قرار دهند.

هواوی کانادا

هواوی بارها این ادعاها را رد کرده و می‌گوید این سوء‌تفاهم‌ها به دلیل خوانش نادرست از قوانین این کشور صورت می‌گیرد. سفارت چین در کانادا هم در واکنش به این اقدام بیانیه‌ی منتشر کرده که در بخشی از آن آمده:« چین به طور جامع و جدی این حادثه را ارزیابی خواهد کرد و تمام اقدامات لازم را برای حفظ حقوق و منافع مشروع شرکت‌های چینی انجام خواهد داد.»

همانطور که احتمالا می‌دانید، در سال ۲۰۱۸ مدیر مالی هواوی به دلیل دور زدن تحریم‌های آمریکا در کانادا دستگیر شد. چند روز بعد هم دولت چین در واکنش به این تصمیم، یک دیپلمات سابق و یک کارآفرین کانادایی را دستگیر کرد. در نهایت هواوی بعد از امضای یک توافق‌نامه با دولت آمریکا، کانادا مدیر مالی این شرکت را آزاد کرد و دو کانادایی دستگیر شده در چین هم آزاد شدند.

طی چند سال گذشته برخی مقامات کانادا تا حد زیادی تلاش کردند تا استفاده از تجهیزات ۵G هواوی را ممنوع کنند. همین تعلل در اعلام ممنوعیت هم با انتقاد این افراد روبرو شده است. این افراد می‌گویند شرکت‌های مخابراتی در چند سال اخیر صدها میلیون دلار تجهیزات ساخت هواوی و ZTE را خریداری کرده‌اند که حالا باید این تجهیزات را کنار بگذارند. با این حال گفته می‌شود که شرکت‌های مخابراتی کانادایی مدت‌هاست که چشم‌انتظار چنین ممنوعیتی هستند و به همین خاطر میزان خرید از هواوی را به طور قابل توجهی کاهش داده‌اند.

منبع: the Verge

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه