خرید کیبورد ارزان‌قیمت؛ انتخابی که لزوماً پشیمان‌تان نمی‌کند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
کیبورد ارزان‌قیمت

فرهنگ مصرف‌گرایی برای بسیاری از کاربران این دیدگاه را به وجود آورده که کیبورد‌های اقتصادی تجربه‌ی جذابی ارائه نمی‌کنند و بهتر است برای تجربه‌ی بهتر و جذاب‌تر از بین کیبورد‌های گران‌قیمت دست به انتخاب بزنید. ولی آیا واقعا چنین چیزی صحت دارد یا اینکه در واقعیت مدل‌های مختلف کیبورد ارزان‌قیمت برای اکثر کاربران کافی هستند؟ در این مطلب به همین موضوع می‌پردازیم.

چرا کیبورد‌های گران‌قیمت برای کاربران جذابیت زیادی دارند؟

کیبورد‌های گران‌قیمت به‌خصوص بین حرفه‌ای‌ها و خوره‌های تکنولوژی همواره پرطرفدار بوده‌اند. معمولا برای این افراد، کاربردی بودن و کیفیت ساخت کیبورد‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد. بنابراین اگر به دنبال استفاده از یک کیبورد خوش‌ساخت مبتنی بر مواد درجه یک هستید، طبیعتا باید هزینه‌ی بالایی بپردازید.

از سوی دیگر باید به برخی کیبورد‌های بسیار تخصصی اشاره کنیم که مثلا ممکن است تاخیر بسیار پایین و طراحی ارگونومیک ارائه کنند. این نوع کیبورد‌های تخصصی ممکن است بهره‌وری افراد حرفه‌ای را افزایش دهد و گیمرهای حرفه‌ای با بهره‌گیری از چنین کیبورد‌هایی احتمالا می‌توانند تجربه‌ی بهتری برای بازی‌ها داشته باشند.

کیبورد ارزان‌قیمت

اما در واقعیت، برخی کاربران صرفا به دلیل پر زرق‌و‌برق بودن کیبورد‌های گران‌قیمت به سمت آن‌ها جذب می‌شوند و برخی دیگر فقط به دلیل اینکه سلبریتی‌های مشهور مثلا در حوزه‌ی گیمینگ از کیبورد‌های خاص استفاده می‌کنند، تصمیم می‌گیند یکی از همان مدل‌ها را خریداری کنند. ذهنیت «ارزان بد است و گران خوب است» در دنیای فناوری-به‌خصوص در حوزه گیمینگ-طرفداران زیادی دارد و برخی کاربران فکر می‌کنند هرچقدر کیفیت تجهیزات آن‌ها بالاتر باشد، سطح مهارت آن‌ها هم افزایش پیدا می‌کند.

اما در این میان باید بگوییم که تمام کیبوردها-صرف‌نظر از قیمت آن‌ها-کار اصلی خود را به طور یکسان انجام می‌دهند. طبیعتا یک کیبورد ارزان‌قیمت پر زرق‌و‌برق نیست و نمی‌توانید عکس‌ها و ویدیو‌های جذابی را در اینترنت منتشر کنید. اما همین کیبورد ارزان‌قیمت می‌تواند برای انواع و اقسام کاربردها وظیفه‌ی اصلی خود را به خوبی انجام دهد.

کیبورد تسکو مدل TK 8032 با حروف فارسی

بهترین کیبورد مدلی است که کار می‌کند

کیبورد ارزان‌قیمت

به راحتی می‌توانید خودتان را متقاعد کنید که یک کیبورد جدید و پر زرق‌و‌برق نیاز دارید. تقریبا تمام افراد مشهور در حوزه‌ی فناوری همواره می‌گویند که کیبورد ارزان‌قیمت اصلا خوب نیست و حتی گیمرها هم کیبورد‌ دیگر افراد را به سخره می‌گیرند. اما اگر با کیبورد فعلی خود راحت هستید و کار خود را به درستی انجام می‌دهد، پس هیچ لزومی به خرید یک کیبورد جدید وجود ندارد. حتی اگر زمان ارتقای کیبورد فرا رسیده، اصلا لازم نیست از بین مدل‌های گران‌قیمت دست به انتخاب بزنید.

اما در مورد دوام یک کیبورد ارزان‌قیمت، این موضوع تا حد زیادی به شرکت سازنده برمی‌گردد. به عنوان مثال در بازار جهانی، کیبورد لاجیتک K120 یکی از کیبورد‌های اقتصادی به‌شدت مشهور به حساب می‌آید. البته طبیعتا به دلیل شرایط اقتصادی بازار ایران، همین کیبورد برای برخی کاربران ایرانی کیبورد گران‌قیمتی محسوب می‌شود. اما در همین بازار ایران هم می‌توانید انواع کیبورد ارزان‌قیمت با عمر طولانی پیدا کنید.

کیبورد لاجیتک مدل K120

طبیعتا ویژگی‌هایی مانند نور پس‌زمینه و ارتباط بی‌سیم منجر به افزایش قیمت کیبورد می‌شود. از سوی دیگر برخی کیبورد‌ها دارای کلیدهای مبتنی بر بافت خاصی هستند که چربی انگشت‌ها را چندان جذب نمی‌کنند. چنین ویژگی‌هایی قیمت کیبورد را افزایش می‌دهند. با وجود اینکه برخی از بهترین کیبورد‌های اقتصادی از نوع بی‌سیم هستند، ولی بیشتر آن‌ها سیم دارند. برخی کاربران علاقه‌ی زیادی به استفاده از کیبورد‌های بی‌سیم نشان نمی‌دهند و برای این دسته از افراد، کیبورد‌های سیمی جذابیت بیشتری دارند.

به کیبورد‌های مکانیکی اقتصادی هم توجه کنید

کیبورد‌های اقتصادی معمولا قیمت بالاتری دارند ولی حتی در بین این کیبورد‌ها هم گزینه‌های اقتصادی خیلی خوبی وجود دارد. فقط در این مورد توصیه می‌کنیم از بین برندهای شناخته شده دست به انتخاب بزنید و از سوی دیگر نسبت به ویژگی‌های ارائه شده از طرف کیبورد واقع‌گرا باشید.

به‌عنوان مثال اگر می‌خواهید یک کیبورد مکانیکی اقتصادی باکیفیت خریداری کنید، بهتر است ویژگی‌هایی مانند نورپردازی حرفه‌ای و ارتباط بی‌سیم برای شما اهمیت زیادی نداشته باشد. در مورد ارتباط بی‌سیم باید تاکید کنیم که به طور کلی کیبورد‌های بی‌سیم چندان برای گیمینگ مناسب نیستند زیرا گزینه‌های اقتصادی تاخیر بالایی دارند. اگر هم امکان تعویض کلیدها به سادگی امکان‌پذیر باشد، بهتر است. زیرا می‌توانید به راحتی کلیدها را تعویض کنید.

در مورد این نوع کیبورد‌ها باید تاکید کنیم که قبل از خرید، بهتر است چند مدل کیبورد مکانیکی امتحان کنید تا ببینید اصلا با آن‌ها کنار می‌آیید یا نه. در چند سال گذشته کاربران زیادی صرفا به دلیل افزایش شهرت این نوع کیبورد‌ها، به بهره‌گیری از آن‌ها روی آورده‌اند ولی در واقعیت لذت چندانی از کیبورد مکانیکی نمی‌برند.

کیبورد گیمینگ ردراگون مدل K208، سوییچ مکانیکال آبی، Full-Size، نورپردازی RGB

یک کیبورد ارزان‌قیمت باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد

همانطور که در این مطلب گفتیم، ویژگی‌هایی مانند بدنه‌ی فلزی، نور پس‌زمینه و نور RGB حرفه‌ای معمولا در کیبورد‌های ارزان‌قیمت با‌کیفیت دیده نمی‌شوند. از طرف دیگر با وجود اینکه برخی کیبورد‌های اقتصادی از نوع بی‌سیم هستند، ولی این مشخصه هم اهمیت زیادی ندارد. بنابراین اگر می‌خواهید بین گزینه‌های اقتصادی دست به انتخاب بزنید، باید به چه ویژگی‌هایی توجه کنید.

در این میان بار دیگر باید به اهمیت انتخاب از بین مدل‌های مشهور اشاره کنیم. با توجه به وضعیت بازار ایران و کاهش قدرت خرید افراد، طبیعی است برخی برندهای مشهور در ایران، در بسیاری از کشورها چندان مشهور نیستند یا اصلا حضور ندارند. در این زمینه، برخی کیبورد‌های مناسب کارهای اداری معمولا گزینه‌های بسیار خوبی هستند. زیرا این نوع کیبورد‌ها برای استفاده طولانی‌مدت ساخته شده‌اند و طراحی ساده‌ای دارند.

از بین ویژگی‌های مفید، اول از همه توصیه می‌کنیم یک کیبورد فول‌سایز خریداری کنید تا به بخش اعداد در سمت راست کیبورد دسترسی داشته باشید. از سوی دیگر وجود کلیدهای مربوط به کم و زیاد کردن صدا و دیگر موارد این‌چنینی هم برای کاربران اهمیت زیادی دارد. اگر شیب داشتن کیبورد اهمیت زیادی برای شما دارد، باید ببینید آیا کیبورد موردنظر دارای پایه هست یا نه.

خوشبختانه در دیجی‌کالا می‌توانید از بین انواع و اقسام کیبورد‌ها دست به انتخاب بزنید و قبل از خرید کافی است نظرات خریداران را هم مطالعه کنید تا بتوانید بهترین خرید ممکن را داشته باشید.

منبع: ReviewGeek

سوالات متداول
یک کیبورد ارزان‌قیمت باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟
برای کیبورد ارزان‌قیمت بهتر است به ویژگی‌هایی مانند نورپردازی RGB و اتصال بی‌سیم توجه نکنید و در عوض نام شرکت سازنده و کیفیت خود محصول را در مرکز توجه قرار دهید.
آیا کیبورد‌های مکانیکی اقتصادی هم در بازار ایران وجود دارند؟
طبیعتا مدل‌های اقتصادی کیبورد‌های گیمینگ بسیار گران‌تر از کیبورد‌های اقتصادی معمولی هستند ولی در هر صورت با پرداخت مبلغ نه‌چندان بالایی می‌توانید این کیبورد‌ها را خریداری کنید.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما