اصلی‌ترین نکات که برای شروع عکاسی حرفه‌ای از کودکان باید بدانید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه

خیلی از والدین دوست دارند که هر مرحله از زندگی فرزندان خود را مستند کرده و به‌عنوان یادگاری حفظ کنند. اگر شما هم عاشق کودکان و همچنین علاقه‌مند و مسلط به امر عکاسی باشید،‌ می‌توانید در گرفتن عکس‌های حرفه‌ای به والدین کمک کنید. برای این کار باید عکاسی از کودکان را بلد باشید و به نکات مختلف آن احاطه داشته باشید.

بنابراین، اگر قصد دارید حرفه‌ای مرتبط با عکاسی را شروع کنید یا اینکه کسب و کار مرتبط با عکاسی خود را گسترش دهید، عکاسی از کودکان می‌تواند یک گزینه‌ی عالی برای شما باشد. عکاسی کودک حیطه‌ای پرتقاضا است که با توجه به ماهیت خلاقانه و سرگرمی آن، جای زیادی برای به‌کارگیری ایده‌های جدید دارد. چه بخواهید در جشن‌ها برای عکاسی از کودکان شرکت کنید، به‌عنوان عکاس مد و لباس کودکان فعالیت کنید یا اینکه عکس‌های خاطره‌انگیز پرتره از کودکان بگیرید، فرصت‌های شغلی و خلاقانه زیادی پیش روی شما خواهد بود. به علاوه، شغل‌های مرتبط با عکاسی و کودکان معمولا درآمدهای خوبی دارند و راه اندازی آن‌ها هم به تجهیزات چندان زیاد و پرهزینه‌ای نیاز ندارد.

در این مقاله هر آنچه در خصوص ورود به دنیای عکاسی کودکان احتیاج است بدانید را برای شما مطرح کرده‌‌ایم. این نکات شامل مروری بر رایج‌ترین سبک‌های عکاسی در این زمینه است.

عکاس کودکان بودن به چه معناست؟

عکاسان کودکان هم مانند هر عکاس دیگری از توانایی و هنر خود با دوربین برای ثبت خاطرات و روایت کردن داستان‌ها استفاده می‌کنند. آن‌ها هم در زمینه‌ی گرفتن عکس و هم در زمینه‌ی استفاده از ابزارهای مختلف برای ویرایش تصاویر تخصص دارند و این کار را ممکن است به صورت مستقل یا در غالب گروه و بخشی از یک مجموعه عکاسی انجام دهند.

وقتی به‌عنوان یک عکاس کودک فعالیت می‌کنید، کارهای روزانه شما تا حد زیادی به تخصص شما بستگی خواهد داشت. برای مثال،‌ اگر یک عکاس پرتره هستید، احتمالا در یک استودیو مشغول به فعالیت شده‌اید و خانواده‌ها به شما مراجعه خواهند کرد. از سوی دیگر،‌ اگر عکاس مهمانی‌ها و جشن‌های کودکان هستید، احتمالا همیشه باید به مکان‌ها و مهمانی‌های مختلف رفته تا عکاسی کنید و سپس به استودیو و محل کار خود بازمی‌گردید تا عکس‌ها را ویرایش و بهینه سازی کنید.

اگر دوست دارید ایده بیشتری درباره‌ی این کار به دست بیاورید، شاید بهتر باشد پرتفولیو و نمونه‌ کارهای چند نفر از عکاس کودکان حرفه‌ای و سرشناس‌تر را مشاهده و بررسی کنید.

یک عکاس کودکان هم هنرمندی مانند سایر هنرمندان است. بنابراین، ذوق هنری و استعداد هر فرد در نتیجه کار و عکس‌هایی که می‌گیرد نمایان خواهد بود. در واقع،‌ هر فرد دیدگاه منحصربه‌فرد خود را به این کار وارد می‌کند. از پرتره‌‌های ساده و تأثیر گذار گرفته تا عکس‌هایی طنزگونه،‌ هر کاری را می‌توانید در این حیطه انجام دهید. ولی برای شروع به کار بهتر است به افراد موفق‌ نگاه کرده و از آن‌ها الهام بگیرید. سپس کم‌کم عناصر شخصی و دلبخواه خود را هم وارد کار کنید. شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام می‌توانند منبعی عالی برای مرور تجارب دیگران و ایده و الهام گرفتن برای عکاسی از کودکان باشند.

انواع حیطه‌های تخصصی عکاسی حرفه‌ای از کودکان

بسیاری از عکاسان توصیه می‌کنند که فقط در زمینه تخصص و علاقه‌ی خودتان کار کنید. این امر درباره‌ی عکاسی از کودکان هم صدق می‌کند. در ادامه، ما ۳ نمونه از محبوب‌ترین تخصص‌های عکاسی از کودک را معرفی خواهیم کرد.

عکاسی پرتره کودکان

عکاسی از کودکان

یک عکاس پرتره کودکان معمولا‌ در استودیو خود مشغول به کار است و از کودکان در این محیط عکاسی می‌کند. این عکس‌ها معمولا به‌خاطر یک رویداد مهم (مانند تولد نوزاد، عکس‌های فارغ‌التحصیلی و غیره) هستند. عکاس‌های پرتره همچنین ممکن است گهگاه در محل هم کار کنند. مانند افرادی که برای سالنامه و عکس‌های دسته‌جمعی مدارس عکس می‌گیرند یا در محل شما حاضر می‌شوند تا عکس را در محیط خاطره‌انگیز خودتان بگیرید. طبعا عکسی که در اتاق خود کودک گرفته شود خاطره‌انگیزتر از عکس‌های آتیله‌ای خواهد بود.

عکاسی پرتره از کودکان معمولا خلاقیت کمتری دارد و بیشترین تغییر در دکوراسیون و پس‌زمینه است. در واقع، این موضوع کاملا برخلاف سایر انواع عکاسی از کودک، مانند عکاسی در جشن‌ها و مراسم است.

عکاسی تولد کودکان

عکاسی از تولد در گذشته فقط کار والدین بود. البته اگر عکس خاصی گرفته میشد! اما امروزه گرفتن عکس‌های حرفه‌ای از جشن تولد کودکان دیگر رایج شده است. برای این کار قراردادی با یک عکاس حرفه‌ای از مراسم کودکان بسته می‌شود و از تخصص این افراد استفاده می‌‌شود. البته این مراسم فقط شامل تولد نمی‌شود و انواع دیگر مراسم مرتبط با کودکان را هم در برمی‌گیرد.

بدیهی است که عکاسی در مراسم و تولد کودکان شامل عکاسی فقط از یک کودک نمی‌شود و باقی کودکان حاضر در مراسم هم در عکس‌ها خواهند بود. به‌عنوان یک عکاس، از این موقعیت می‌توانید استفاده کرده و آن‌ها را هم به‌عنوان مشتری‌های بالقوه خود در نظر داشته باشید. نحوه‌ی جذب و کسب درآمد از آن‌ها بستگی به ذوق و توانایی‌های شما دارد. ولی ثبت نمونه عکس رایگان از آن‌ها می‌تواند یکی از راهکارها باشد. والدین این کودکان هم در صورت تمایل می‌توانند به شما مراجعه کرده و عکس‌ اصلی و باکیفیت را خریداری کنند. البته در نظر داشته باشید که اگر قصد دارید از این عکس‌ها برای مقاصد تبلیغاتی خود استفاده کنید، حتما باید اجازه نشر آن‌ها را بگیرید یا حداقل اینکه این کار را با اطلاع افراد حاضر در عکس انجام دهید.

عکاسی فشن از کودکان

این دست از عکاس‌ها فعالیتشان بیشتر تجاری و کاری است. به عبارت دیگر، کار آن‌ها ارتباط چندانی با ثبت لحظات شخصی کودکان و خانواده آن‌ها ندارد. یک عکاس فشن کودکان معمولا به فعالیت روی تصاویر مجلات، عکس‌های تبلیغاتی و نمونه‌کارهای طراحان متمرکز می‌شوند.

سوژه کار آن‌ها عموما کودکان حرفه‌ای در مدلینگ هستند. البته‌ ممکن است با کودکان تازه‌کار و آماتوری هم کار کنید که به‌تازگی وارد این حیطه شده و در حال ساخت نمونه‌کار هستند.

برخلاف دو مدل قبلی که ذکر شد، افرادی که در زمینه عکاسی فشن و تبلیغاتی کودکان فعال هستند معمولا با آژانس‌های تبلیغاتی، طراحان و ویراستارها همکاری می‌کنند و بنابراین کنترل خلاقانه کمتری بر تصاویر دارند. آن‌ها همچنین ممکن است به سایر رشته‌های عکاسی مد و عکاسی منشعب شوند و تنها محدود به عکاسی از بچه‌ها نمانند.

چطور یک عکاس کودک بشویم؟

اگر فکر می‌کنید به این کار علاقه دارید و تمایل به انجام آن دارید، پس وقت آن رسیده که دست به کار شده و کسب و کار خود را بسازید. بدیهی است که مهم‌ترین اصل در فعالیت شما،‌ میزان تمرین است. چراکه شما باید بتوانید عکس‌هایی فوق‌العاده و خاص بگیرید تا افراد بیشتری به شما مراجعه کنند.

شما همچنین باید به نرم‌‌افزارهای ویرایش عکس تسلط پیدا کنید. در واقع، یک عکاس کودک نه‌ تنها باید عکس‌هایی عالی بگیرید،‌ بلکه باید بتواند آن‌ها را به‌خوبی ویرایش کند. نکات بالا برای شروع این کسب و کار الزامی بودند، ولی چیزهای دیگری هم وجود دارند که تأثیر زیادی در میزان موفقیت شما خواهند داشت. در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

تجربه

مانند هر هنرمند دیگری، ایجاد یک نمونه‌کار و پرتفولیو مناسب برای کسب و کار شما ضروری است. این کار را می‌توانید با عکاسی از دوستان و آشنایان یا کودکان اطراف خودتان انجام دهید. این عکس‌ها را سپس در رسانه‌های اجتماعی منتشر کرده و سعی کنید مشتری‌های بیشتری جذب کنید. به هر حال، در ابتدا کار انتظار سود و درآمد عالی نداشته باشید. شاید حتی مجبور باشید با مزد خیلی کمتری کار کنید تا به مرور زمان تجربه و نمونه کار کافی در زمینه عکاسی از کودکان به دست بیاورید.

خلق و خوی

تنها تجربه و مهارت عکاسی برای موفقیت در زمینه عکاسی از کودکان کافی نیست. خلق و خوی و میزان صبر و حوصله شما هم عاملی مهمی در زمینه موفقیت شما به شما می‌رود. در نظر داشته باشید که با مجموعه‌ای از افراد بالغ و بزرگسال رو‌به‌رو نیستید. مخاطب شما کودکان خردسال و بازیگوشی هستند که ممکن است برای عکاسی از آن‌ها خیلی اذیت شوید. بنابراین، میزان صبر و تحمل و نحوه‌ی رفتار شما با این کودکان هم برای موفقیت در این کسب و کار اهمیت دارد.

پیدا کردن شغل و سفارش عکاسی از بچه‌ها

افراد شاغل در این زمینه معمولا از دو طریق کار می‌کنند و سفارش می‌گیرند:

  • فریلنس؛ مزیت کار به‌عنوان یک فریلنسر این است که آزادی عمل بسیار بیشتری داشته و تمام سود هم برای خودتان خواهد بود. ولی کار دشوار بازاریابی و جذب مشتری را هم به‌تنهایی باید انجام دهید. برای این کار باید نرخ‌ها و ساعات کاری خود به‌عنوان یک عکاس کودک فریلنسر را منتشر کنید تا افراد با شما تماس بگیرند. بهتر است یک وب‌سایت خوب و حضور فعال و حرفه‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشته باشید و بهترین نمونه کارهای خود را در این پلتفرم‌ها منتشر کنید.
  • از طریق آژانس یا کسب و کار عکاسی؛ اگر تمایلی به کار کردن انفرادی ندارید، بهتر است برای همکاری با یک شرکت و آژانس عکاسی درخواست دهید. مزیت این‌کار آن است که افراد دیگری مسئول جذب پروژه‌ها و تبلیغات خواهند بود. ولی تمام درآمد هم برای شما نخواهد بود و تقسیم می‌شود.

به‌صورت کلی، تبلیغات عکاسی معمولا به‌صورت کلامی و دهان به دهان انجام می‌شود. ولی به‌کارگیری روش‌های نوین بازاریابی دیجیتال هم مسلما مفید خواهد بود. همانطور که در بخش قبل گفته شد، استفاده از قابلیت‌های رسانه‌های اجتماعی برای موفقیت در یک کسب‌وکار عکاسی بسیار ضروری است.

برای شروع آماده هستید؟

با شرکت در کلاس‌ها و دوره‌های عکاسی و یادگیری تکنیک‌های جدید، سعی کنید سبک منحصر‌به‌فرد خود را ساخته و خود را از رقبای خود تمایز کنید. حتما مقداری از سرمایه اولیه خود را به بازاریابی اختصاص دهید تا کار و هنر شما در معرض دید افراد بیشتری قرار بگیرد. توجه داشته باشید، هرچه افراد بیشتری عکس‌های شما از کودکان را تماشا کنند،‌ احتمال اینکه مشتری‌های بیشتری به سمت شما بیایند هم بیشتر خواهد شد.

منبع: Skillshareبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما