چگونه خرده‌شیشه‌ها را به روشی امن و ساده جمع کنیم؟

۲۷ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۶:۰۰ ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
جمع‌آوری خرده شیشه

شکستن ظروف شیشه‌ای و پخش شدن خرده‌شیشه، یکی از چالش‌برانگیزترین حوادث غیرمنتظره‌ای است که می‌تواند در فضای داخلی خانه رخ دهد. معمولا خرده‌شیشه‌ها راه خود را به گوشه‌ و کنارهایی از اتاق‌ها و آشپزخانه‌ها پیدا می‌کنند که تمیز کردنشان به ندرت به ذهن خطور می‌کند. از این رو، خطر آسیب دیدن توسط خرده‌شیشه‌ها، در صورتی که به درستی تمیز نشوند، همواره در کمین است. آنچه اهمیت دارد، سریع اقدام کردن است، چراکه خرده‌شیشه‌ها گاهی آنقدر ریز هستند که با فعالیت‌های بسیار ساده‌ای، همچون راه رفتن، هم می‌توانند به سایر نقاط خانه منتقل شوند.

در این مقاله از دیجی‌کالا مگ، پس از معرفی لیستی از وسایل موردنیاز برای تمیز کردن خرده‌شیشه‌ها به مؤثرترین شیوه‌ی ممکن، ۳ مرحله‌ی اساسی تمیزکاری را شرح می‌دهیم و در همین حین، نکات ایمنی مهمی را هم گوشزد می‌کنیم. با ما همراه باشید.

وسایل موردنیاز برای جمع کردن خرده‌شیشه‌ها

 • جارو و خاک‌انداز دستی
 • جاروبرقی
 • دستکش‌های ضخیم
 • عینک محافظ چشم
 • کفش‌های جلو بسته
 • چراغ‌قوه
 • پرزگیر
 • انبر کوچک آشپزخانه‌ای
 • فرچه‌ی پلاستیکی
 • سطل
 • شلنگ آب
 • دستمال کاغذی
 • یک تکه نان تازه
 • نوار داکت
 • کیسه‌ زباله‌ی ضخیم یا پاکت کاغذی بزرگ
 • روزنامه
 • سیب‌زمینی

در ادامه، ۳ مرحله‌ی اصلی پاک‌سازی خانه از شیشه‌ی شکسته‌شده شرح داده شده‌اند.

۱. جمع‌آوری تکه‌های بزرگ شیشه

جمع کردن خرده‌شیشه‌ها با دستکش

در وهله‌ی اول، از دیگران بخواهید اتاق را تخلیه کنند و هر چیزی که ممکن است در اثر برخورد با خرده‌شیشه‌ها آسیب ببیند را از اتاق خارج کنند. کفش جلوباز بپوشید و با عینک محافظ و دستکش ضخیم، کار پاک‌سازی را شروع کنید. در روند پاک‌سازی خرده‌شیشه‌ها، از پرنورترین چراغ‌قوه‌ای که در اختیار دارید استفاده کنید. چراغ‌قوه‌های LED بهترین گزینه هستند، اما می‌توانید از چراغ‌قوه‌ی تلفن‌ همراهتان هم استفاده کنید. هنگامی که در تاریکی، نور را به نقاط مختلف اتاق بتابانید، خرده‌شیشه‌ها می‌درخشند و به راحتی پیدا می‌شوند.

پاک‌سازی را با دفع کردن تکه‌های بزرگ شیشه شروع کنید. اگر دستکش ضخیم ندارید، از انبرهای کوچک آشپزخانه‌ای برای برداشتن آن‌ها استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که دفع شیشه با دست‌های برهنه، به هیچ عنوان عاقلانه نیست. تکه‌های بزرگ شیشه را در پاکت کاغذی یا کیسه‌ زباله‌ی ضخیم قرار دهید. اگر کیسه زباله‌ی ضخیم در اختیار ندارید، می‌توانید از چندین کیسه برای ایجاد ضخامت کافی استفاده کنید یا تکه‌های شیشه را در روزنامه بپیچید. فراموش نکنید که تکه‌های بزرگ شیشه یا خرده‌شیشه‌ها، هیچوقت نباید بدون محافظ در سطل زباله قرار داده شوند.

نکته: برای جمع کردن خرده‌شیشه‌ها، روی زمین زانو نزنید. اگر لازم است خم شوید، از یک حوله یا چهارپایه‌ی کوچک کمک بگیرید.

۲. جمع‌آوری خرده‌شیشه‌های باقی‌مانده

جمع کردن خرده‌شیشه‌ها با جاروی دستی

اگر کف اتاق با فرش یا هر نوع کف‌پوش بافت‌دار پوشیده شده است، در ابتدا از یک فرچه‌ی پلاستیکی برای جمع کردن خرده‌شیشه‌هایی که روی سطح کف‌پوش قرار گرفته‌اند استفاده کنید. سپس، از جاروی دستی یا جاروبرقی برای جمع‌آوری سایر خرده‌شیشه‌ها کمک بگیرید. دقت داشته باشید که اصلا جارو یا فرچه را تکان ندهید، چراکه ذرات ریز شیشه به راحتی پخش می‌شوند و پاک‌سازی را به شدت دشوار می‌کنند. خرده‌شیشه‌ها را به آرامی در خاک‌انداز بریزید و تا جای ممکن در جارو کردن ظرافت به خرج دهید.

اگر قصد دارید از جاروبرقی استفاده کنید، ابتدا از نوع جاروبرقی و محکم بودن لوله‌ی آن اطمینان حاصل کنید. تمام جاروبرقی‌ها برای جارو کردن خرده‌شیشه‌ها مناسب نیستند.

اگر لوله‌ی جاروبرقی شما منعطف است، به هیچ وجه از آن برای پاک‌سازی خرده‌شیشه‌ها استفاده نکنید. این لوله‌ها معمولا در برخورد با تکه‌های ریز و درشت شیشه سوراخ می‌شوند و عملکرد جاروبرقی را مختل می‌کنند. به جای جارو کردن خرده‌شیشه‌ها به صورت مستقیم، می‌توانید از سری‌های فرچه‌ای که برای جارو‌برقی‌ها تعبیه شده‌اند استفاده کنید. عملکرد این سری‌های فرچه‌ای، مانند فرچه‌های پلاستیکی است. در نهایت، اگر هنوز هم قصد استفاده از جاروبرقی را داشتید، فراموش نکنید که از کیسه‌ی زباله‌ی یک‌بارمصرف استفاده کنید و آن را پس از پاک‌سازی خرده‌شیشه‌ها دور بیندازید.

برای جمع‌آوری خرده‌شیشه‌های بسیار ریز، می‌توانید از یک تکه نان تازه یا سیب‌زمینی استفاده کنید. در بسیاری از مواقع، حتی بعد از دفع کردن تکه‌های بزرگ شیشه و با دقت جارو کردن خرده‌شیشه‌ها، هنوز هم ذرات ریزی روی زمین باقی می‌مانند که برای وارد کردن آسیب‌های جدی، کاملا کافی هستند! این ذرات معمولا در درزهای کف‌پوش‌ها و گوشه‌های غیرقابل‌دسترس دیوار‌ها جا خوش می‌کنند و دفع کردنشان با جارو و فرچه ممکن نیست.

برای این منظور، دستکش‌ها را بپوشید و از یک تکه نان تازه یا یک تکه سیب‌زمینی پوست‌کنده شده استفاده کنید. استفاده از سیب‌زمینی بیشتر توصیه می‌شود، چراکه می‌توانید گوشه‌های آن را مطابق با مکان‌هایی که مدنظرتان هستند ببرید تا بیشترین سطح تماس حاصل شود. به خاطر داشته باشید که نان یا سیب‌زمینی را روی منطقه‌ی مورد نظر نکشید، بلکه از ضربه‌های آرام و مقطعی برای جمع‌آوری خرده‌شیشه‌ها استفاده کنید. به محض اتمام کار، نان یا سیب‌‌زمینی را دور بیندازید. استفاده از دستمال کاغذی و حوله‌ی خیس، پرزگیر و نوار داکت هم نتایج مشابهی به دنبال دارد.

۳. پاک‌سازی نهایی

تمیز کردن خانه

بعد از اطمینان حاصل کردن از تمیز شدن فضای داخلی خانه از خرده‌شیشه‌ها، نوبت انجام پاک‌سازی نهایی است. تمام وسایل غیر یک‌بارمصرفی که برای جمع‌آوری خرده‌شیشه‌ها استفاده کرده‌اید، باید با دقت و به طور کامل تمیز شوند. جارو‌ و خاک‌انداز را در فضای باز و با شلنگ حاوی آب با فشار نسبتا قوی بشویید. از تمیز کردن کف کفش‌هایتان با آب هم غافل نشوید. تمام لباس‌هایی که حین پاک‌سازی به تن داشته‌اید را هم در تشت آب بیندازید و پس از خالی کردن آب، آن‌ها را با دقت بشویید.

اگر احساس می‌کنید که ممکن است جایی از نگاهتان پنهان مانده باشد، می‌توانید از شلنگ آب در فضای داخلی خانه هم استفاده کنید. فقط توجه داشته باشید که این کار را فقط زمانی می‌توانید انجام دهید که وسایل چوبی و آسیب‌پذیر را از اتاق خارج کرده باشید. به طور کلی، با انجام این ۳ مرحله، هیچ جای نگرانی نیست، اما اگر خرده‌شیشه‌ها متعلق به وسایل بزرگی همچون آینه‌های قدی هستند، شاید بهتر باشد که گزینه‌ی شست‌و‌شو با آب را هم در صورت امکان در نظر بگیرید.

مرور کلی

تمیز کردن خرده‌شیشه‌ها کاری طاقت‌فرسا است که اگر به درستی انجام نشود، می‌تواند به آسیب دیدن اعضای خانه منجر شود. برای جمع‌آوری خرده‌‌شیشه‌ها، در وهله‌ای اول باید جانب احتیاط را رعایت کرد و پس از خلاص شدن از تکه‌های بزرگ شیشه، از ابزار مخصوص، همچون فرچه‌ی پلاستیکی و سیب‌زمینی، برای پاک‌سازی ذرات بسیار ریز خرده‌شیشه استفاده کرد. به خاطر داشته باشید که مهم‌ترین نکته در روند پاک‌سازی، داشتن دقت بالا است.

منابع: TheSpruce 1, TheSpruce 2

برچسب‌ها :
دیدگاه شما