نکاتی مهم درباره‌ی خرید مدادرنگی که سورپرایزتان می‌کند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲۳ دقیقه

حس خوب خرید لواز‌م‌التحریر. یکی از آن لذت‌های نابی که همه درباره‌اش اتفاق نظر داریم. حالا اگر هدف خرید هم یکی از جذاب‌ترین و حال‌خوب‌کن‌ترین نوشت‌افزارهای دوران کودکی‌مان باشد همه‌چیز فوق‌العاده‌تر می‌شود. مدادرنگی‌ها، خصوصا مدل‌های ۱۲ رنگ‌شان همراه با دفتر نقاشی‌های چهل برگ، نوستالژی دوران کودکی همه‌ی ما به حساب می‌آیند. خیلی از ما با آرزوی نقاش شدن نقاشی‌های‌مان را رنگ کرده‌ایم و با فکر خرید مدل جعبه چوبی دسته‌دار به خواب رفته‌ایم.

با این حال استفاده از مدادرنگی فقط مختص کودکان نیست و بسیاری از افراد به واسطه‌ی کاری که انجام می‌دهند با آن سروکار دارند. به‌هرحال استفاده ازین نوشت‌افزار علاوه بر کمک به رشد خلاقیت کودکان، به اثری که توسط بزرگسالان کشیده شده هم جلوه و زیبایی خاصی می‌بخشد. خوب است بدانید که رنگ‌آمیزی یکی از روش‌های اثبات شده برای کاهش استرس و دستیابی به آرامش است. امروز قصد داریم در این راهنمای خرید به معرفی انواع مدادرنگی بپردازیم و در ادامه نکاتی را ذکر کنیم که باید هنگام خرید این دوست داشتنی‌های جذاب درنظر بگیرید.

تاریخچه‌ی کوتاه پیدایش مدادرنگی

مدادرنگی‌های دوست داشتنی

اسناد قابل اتکایی برای اینکه بدانیم مدادرنگی‌ها اولین بار کجا ابداع شدند و اختراع آن کار چه کسانی بوده وجود ندارد اما روایت است که یونانی‌ها و رومیان باستان از نوعی قلم رنگی مبتنی بر موم استفاده می‌کرده‌اند. مدلی که اکنون یکی از روش‌های اصلی ساخت مدادرنگی است. ابزار ابداعی یونانیان نوعی مداد شمعی مبتنی بر موم بوده است. یعنی هیچ‌گونه روکشی دربرگیرنده‌ی آن نبوده و مستقیما با دست تماس داشته. اما میان رومیان استفاده از مداد رنگی مبتنی بر موم رواج داشته.

تاریخچه و منشا پیدایش مداد سیاه بسیار قدیمی‌تر از مدادرنگی است زیرا به‌نظر می‌رسد که در آن زمان ضرورت نوشتن بیش از اهداف هنری احساس می‌شده است. جالب است بدانید که نخستین قلم رنگی هم با هدفی غیر از مقاصد هنری شکل گرفته است. قدمت این نخستین نمونه به اوایل قرن نوزدهم بازمی‌گردد و هدف از ساخت آن علامت‌گذاری و مشخص کردن اهداف بوده است.

استدلر یکی از اولین کمپانی‌هایی است که دست به تولید مدارنگی زد و در سال ۱۸۳۴ میلادی نوعی مدادرنگی روغنی ابداع کرد که از نوآورانه‌ترین نوشت‌افزارهای آن دوره بود. تولید مدادرنگی اما به شکلی که امروزه وجود دارد به اوایل قرن بیستم میلادی بازمی‌گردد. مدادرنگی‌هایی که صرفا برای اهداف هنری طراحی و ساخته شده بودند و کار نقاشی و رنگ‌آمیزی را برای عموم مردم ساده‌تر کردند. فابرکاستل و کَرِن داش دو نام بسیار مهم در تاریخچه‌ی به وجود آمدن مدادرنگی هستند. دو شرکت پیشرو در صنعت لوازم‌التحریر که نخستین مدادرنگی‌های هنری را در سال ۱۹۲۴ روانه‌ی بازار کردند. البته که این شرکت‌ها هنوز هم از معتبرترین تولیدکنندگان بهترین مارک مداد رنگی در جهان به شمار می‌روند و کیفیت بالای محصولات‌شان زبانزد است.

پس از موفقیت تجاری بسیار بالای این محصول شرکت بِرول نیز این‌کار را از سال ۱۹۳۸ آغاز کرد و به مرور تولیدکنندگان بیشتری در دهه‌های ۳۰ و ۴۰ میلادی، به تولید این مدادهای دوست داشتنی پرداختند. دِروِنت، بلیک استودیو، لیرا رامبرانت و پراگرِسو کمپانی‌های لوازم‌التحریری بودند که اجازه ندادند تولید مداد رنگی در انحصار یک شرکت یا تولیدکنندگانی معدود باقی بماند و با نوآوری و تولید مدادرنگی‌های با بالاترین استانداردها بازاری رقابتی در این حوزه‌ی پرطرفدار به وجود آوردند.

مقدماتی مهم در راهنمای خرید مداد رنگی

حالا که با چگونگی به وجود آمدن مدادرنگی آشنا شدید وقت آن است که مقدماتی مهم و کاربردی را برای خرید آن بازگو کنیم. توجه داشته باشید که راهنمای انتخاب بهترین مدادرنگی، لزوما شما را به سمت خرید مجموعه‌های بزرگ و گران‌قیمت سوق نمی‌دهد و شما باید نخست نیاز و سطح کار خود را بشناسید تا مناسب‌ترین انتخاب را داشته باشید.

پس پیش از پرداختن به معیارهای اصلی در انتخاب مداد رنگی، به این پیش‌نیازها توجه کنید.

سطح کار هنری که در آن از مدادرنگی استفاده می‌شود

در کلی‌ترین و اصلی‌ترین دسته‌بندی‌، انواع مدادرنگی به دو گروه حرفه‌ای و دانش‌‎آموزی تقسیم می‌شود. مدادرنگی‌های حرفه‌ای نیز می‌توانند پاسخ‌گوی نیازهای مختلفی از سطح مبتدی تا پیشرفته باشند.

اصلی‌ترین تفاوت این دو مدل در جنس مغزی آن‌هاست. مدادرنگی‌های آماتوری و غیرحرفه‌ای و اصطلاحا دانش‌آموزی دارای رنگ‌دانه‌های کم‌تری نسبت به گرافیت و خاک رس به کار رفته در آن هستند. این باعث می‌شود که مغزی مداد ناخالصی داشته باشد و سخت‌تر بنویسد، به‌طوری که برای پررنگ کردن طرح باید فشار زیادی به آن وارد کنید. این در حالی است که مدادرنگی‌های حرفه‌ای به دلیل نسبت بیشتر رنگ‌دانه به گرافیت و میزان بسیار کم و حتی نبود خاک رس در ساختار مغزی‌شان نرم‌تر و پررنگ‌تر هستند. همچنین به دلیل نبود ناخالصی، کشیدن خطوط و رنگ‌آمیزی با آن‌ها نیازی به فشار قابل توجهی ندارد و مهم‌تر از همه می‌توان رنگ‌های مختلف‌شان را باهم ترکیب کرد.

مدادرنگی را برای چه کاری می‌خواهید؟

از بنیادی‌ترین نکاتی که هنگام خرید مدادرنگی باید به آن توجه شود، اینست که اصلا مدادرنگی را برای چه کاری می‌خریم؟ دقت به این موضوع باعث می‌شود که از هزینه‌های غیرضروری و خریدهای هیجانی جلوگیری شود و با مناسب‌ترین قیمت بهترین انتخاب اتفاق بیفتد.

مثلا اگر قرار باشد که از مدادها برای طراحی‌های دقیق و ظریف که روی کاغذها و مقواهای خاص کشیده می‌شوند استفاده کنید، خرید مدادرنگی حرفه‌ای را به شما پیشنهاد می‌کنیم اما اگر برای استفاده‌ی روزمره، مدرسه‌ی کودکان، نقاشی‌های ساده و رنگ‌آمیزی‌های نه چندان حرفه‌ای به دنبال مدادرنگی هستید سراغ گزینه‌های معمولی و عادی بروید. خوبی این دسته اینست که با هزینه‌ای معقول می‌توانید تعداد رنگ بالاتری داشته باشید.

به رنگ‌های متنوع احتیاج دارید یا طیف رنگی محدود؟

طیف رنگی صورت از پرکاربردترین رنگ‌های مدادرنگی است

تعداد و طیف رنگی مداد‌رنگی‌ها از چند تا صدها عدد متغیر است. مهم اینست که شما به چند عدد مداد و چه طیف رنگی نیاز دارید؟ باید بنا به کاربردی که برای خرید مدادرنگی در نظر دارید، دست به انتخاب مدادی با طیف‌های زیاد و متنوع، یا بسته‌ای ساده و با چند رنگ محدود بزنید. اگر بنا باشد در اثری که قرار است با مدادهای رنگی تولید کنید، طیف‌های رنگی متنوعی را به نمایش بگذارید، خرید تعداد اندکی مداد به طیف محدود برای‌تان کافی نخواهد بود؛ اما اگر هدف بزرگ و خاصی ندارید و فقط از مدادرنگی‌ها برای رنگ‌آمیزی ساده استفاده می‌کنید، یک بسته‌ی ۱۲ رنگ ارزان قیمت هم کارتان را راه می‌انداز. ضمن اینکه، گاهی ترکیب رنگ‌ها هم می‌تواند به تولید رنگ‌های تازه به شما کمک کند که البته این ویژگی در مدادرنگی‌های گران‌قیمت به چشم می‌خورد.

مداد رنگی 12 رنگ فابر کاستل مدل پلی کروم طیف پوست

اصلا چه تعداد رنگ نیاز دارید؟

اگر یک فرد مبتدی هستید، خرید مداد رنگی ۲۴ تا ۳۶ رنگ احتمالا برای‌تان کافی خواهد بود. بدیهی است که هر چقدر بسته یک مداد رنگی، پروپیمان‌تر می‌شود، قیمت آن هم افزایش می‌یابد. البته حق انتخاب با شماست. شاید حتی اگر به طور حرفه‌ای هم از مدادرنگی استفاده نمی‌کنید، دلتان بخواهد که یک بسته مدادرنگی بزرگ با طیف‌ رنگی وسیع بخرید. اگر از لحاظ نیز مشکل و محدودیتی ندارید، اصلا دیگر نیازی به رعایت نکات مختلف نیست! ولی یادتان باشد که برای غیرحرفه‌ای‌ها، یک بسته مداد رنگ کوچک با بسته‌ای بزرگ از مدادها با طیف‌های رنگی متنوع چندان تفاوتی ندارد.

مداد رنگی 15 رنگ آریا طرح قلعه کد 3+12

مدت زمان استفاده از مدادرنگی

آیا یک دانشجوی هنر هستید و مدادرنگی را برای مدتی طولانی استفاده می‌کنید، یا دانش‌آموزی که فقط هفته‌ای یک‌بار آن‌هم ۴۵ دقیقه در زنگ هنر مدادرنگی‌های‌تان را می‌بینید؟ چه مدت دوام و ثبات کیفیتی از مدادرنگی انتظار دارید؟ این مسئله در انواع مختلف مدادرنگی و برندهای آن متفاوت است. اینکه نوک مدادرنگی پس از مدتی بر اثر رطوبت یا عوامل محیطی کیفیت خود را از دست ندهد و بدنه‌اش در برابر ضربه یا فرسودگی مقاوم باشد دو نکته‌ی بسیار مهم هستند که باید در نظر بگیرید.

بودجه

قصد دارید چه مقدار برای خرید مدادرنگی هزینه کنید. این مهم‌ترین سوالیست که پاسخ آن می‌تواند معیارهای دیگر را تحت شعاع قرار دهد. این راهنمای خرید مدادرنگی بر اساس این‌که محصول را برای چه مدت استفاده می‌کنید و چه کاربردی مدنظرتان است، شما را به سمتی هدایت می‌کند که خرید مقرون‌به‌صرفه‌تری باشد. پس اگر مسائل مالی برای‌تان مهم نیست، به فروشگاه رفته و گران‌ترین محصول از بهترین برند را تهیه کنید و لذتش را ببرید.

انواع مدادرنگی

قدم بعدی و البته مهم‌ترین مرحله برای خرید مدادرنگی و داشتن درست‌ترین انتخاب، شناخت انواع مختلف آن است. مدادرنگی دارای مدل های بسیار متنوعی است و این تفاوت عمدتا به جنس بدنه و جنس مغزی آن‌ها بازمی‌گردد. از جمله مدل‌های مختلف مدادرنگی موجود در بازار می توانیم به مدادرنگی آبرنگی، مدادرنگی پلی‌کروم یا پلی‌کالر، مدادرنگی مومی و مدادرنگی روغنی اشاره کنیم.

مدادرنگی‌های مومی از بافت نرمی برخوردار هستند و کشیدن نقاشی با آن‌ها بسیار راحت است. مدادرنگی‌های روغنی نیز دارای مغزی خشک و محکمی هستند و معمولاً توسط کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرند. مدادرنگی‌های آبرنگی از جدیدترین انواع این نوشت‌افزار هستند که به بازار عرضه شده‌اند و برای تولید آن‌ها از محلول رنگ و آب استفاده شده است. در آخر نیز مدادرنگی‌های پلی‌کروم هستند که باکیفیت‌ترین و بهترین گزینه‌ی موجودند. این نوع مدادرنگی قابلیت ترکیب تا چند رنگ و ساخت رنگ جدید را دارد.

مدادرنگی آبرنگی

همان‌طور که در تصویر می‌بینید، مدادرنگی آبرنگی توانایی ترسیم جزئیات بیشتری نسبت به آبرنگ دارد

اگر به هر دلیلی امکان خرید آبرنگ باکیفیت ندارید، اگر باید پروژه‌ای با متریال آبرنگ تحویل استادتان دهید اما طرح نهایی شلخته و خیس از آب درمی‌آید و اگر از کثیف‌کاری‌های معمول کار با آبرنگ خوشتان نمی‌آید، این مدل بهترین انتخاب برای شماست. مدادهای آبرنگی دقیقا شبیه مدادرنگی معمولی هستند، با این تفاوت که با اضافه کردن اندکی آب جلوه‌ای متفاوت به اثر شما می‌دهند. این به دلیل آن است که رنگ‌دانه‌ی مدادرنگی معمولی توسط یک چسب مومی یا روغنی نگه داشته می‌شود، اما مدادرنگی‌های آبرنگی دارای چسب نگهدارنده‌ی محلول در آب هستند. این متریال جذاب در یک بدنه‌ی چوبی محصور شده است و از این رو می‌توان به راحتی آن را تراشید و جزئیات ریز و دقیق را طراحی کرد که این یک مزیت نسبت به قلم‌مو به شمار می‌رود.

خلاصه که دنیای مداد آبرنگی سراسر جادو و خوشحالی است، این مدادها ممکن است در نگاه اول شبیه مدادرنگی معمولی به‌نظر برسند، اما جادو زمانی اتفاق می‌افتد که کمی آب به نقاشی خود اضافه کنید و در کسری از ثانیه متوجه زیبایی پنهان اثر هنری خود شوید. این نوع مدادرنگی سه مزیت اصلی نسبت به انواع معمولی دارد که در ادامه می‌خوانید.

کنترل آسان: برای اکثر مردم، کنترل مداد ساده‌تر از کنترل قلم‌مو است. مدادرنگی آبرنگی همچنین از آب کمتری استفاده می‌کند که یکی از غیرقابل پیش‌بینی ترین جنبه های آبرنگ است. اگر کنترل بیشتری روی آب داشته باشید، می توانید رنگدانه‌های صفحه را بهتر تنظیم کنید.

جزئیات بیشتر: با این مدادرنگی می‌توانید جزئیات بیشتری را به طرح‌تان اضافه کنید. نوک تیز مدادرنگی آبرنگی به شما کمک می‌ کند تا اطلاعات بصری بیشتری نسبت به نقطه انعطاف ‌پذیر قلم‌مو در طرح‌تان داشته باشید.

راحتی استفاده: فقط کافیست پس از اتمام رنگ‌آمیزی طرح، با یک قلمو اندکی آب به آن اضافه کنید تا جادوی مدادذنگی آبرنگی نمایان شود.

مداد آبرنگی 18 رنگ کارن داش مدل Swiss Color
مداد رنگی 24 رنگ آبرنگی آریا مدل آرتیست

مدادرنگی پلی‌کروم یا پلی‌کالر

نمونه‌ای از رنگ‌آمیزی با مدادرنگی پلی‌کروم

همین ابتدا بگوییم که اضافه کردن لایه‌های متعدد رنگ اساسی‌ترین تفاوت این مدادرنگی با سایر مدل‌های آن است. یعنی مدادرنگی به شما این امکان را می‌دهد که بر روی رنگ های قبلی، بدون پخش شدن رنگ، رنگ جدیدی را اضافه کنید و حتی با ترکیب چند رنگ، رنگ جدید بسازید.

به عنوان مثال فرض کنید که قصد کشیدن چشم یک عقاب را دارید، وقتی بخشی از مردمک چشم را سیاه می‌کنید ، با مدادرنگی معمولی امکان گذاشتن دایره کوچک به رنگ سفید را روی رنگ سیاه نخواهید داشت ولی با مدادرنگی پلی‌کروم خواهید توانست روی رنگ سیاه یک لایه با رنگ سفید اضافه کنید. یکی دیگر از توانایی‌های این مدادرنگی ایجاد عمق رنگ با اضافه کردن لایه‌های متعدد رنگ است.

از دیگر ویژگی‌های قابل ذکر مدادرنگی پلی‌کروم ساخت آن با رنگ‌دانه‌های بسیار مرغوب است. این رنگ‌دانه‌های باکیفیت سبب شده‌اند تا نوک این مدادرنگی بافتی نرم و شبیه به پاستل روغنی داشته باشد. به همین دلیل اثری زنده و زیبا برجای می‌گذارد. به خاطر همین کیفیت بالا و نرمی نوک مدادرنگی پلی‌کروم، این مدل برای اجرای تکنیک‌های خاص نقاشی از قبیل هاشور زدن، محو کردن و سایه روشن ایده‌آل است و برای دیگر تکنیک‌های خاص مانند شیار‌اندازی، خراش و سفید کردن بسیار حرفه‌ای عمل می‌کند. جالب است که پوشش SV سبب می‌شود مغز مداد در عین نرمی، شکننده نباشد و همچنین به دلیل روغنی بودن، در برابر آب مقاوم است.

اگر از کسانی هستید که سایه‌پردازی یکنواخت و مشخص نبودن مرز خطوط برای‌تان اهمیت دارد پیشنهاد ما این است که حتما از مدادرنگی‌های پلی‌کروم استفاده کنید تا از قابلیت عجیبی که در روی هم قرار گرفتن و محو شدن دارند شگفت‌زده شوید. با این ترفند حاصل کارتان یک رنگ‌آمیزی پیوسته و طبیغی خواهد بود که جلوه‌ی نقاشی شما را دو چندان می‌کند.

با تمام این توضیحات پلی‌کروم‌ها قیمت بالایی دارند که برای محصولی با چنین کیفیت و مرغوبیت دور از انتظار نیست. با این حال راه‌حل‌هایی اقتصادی و به صرفه وجود دارد که شما را برای خرید مدادرنگی پلی‌کروم کمک می‌کند. خرید مدادرنگی پلی‌کروم تکی یکی از راه‌هایی است که سازندگان پیش روی شما گذاشته‌اند. با توجه به فوق‌حرفه‌ای بودن این محصول، نیازی نیست حتما آن را به صورت بسته‌بندی و در تعداد بالا بخرید. شما می‌توانید رنگ‌های مورد نیاز خود را به صورت دانه‌ای خریداری و استفاده کنید. همچنین اگر در بسته‌بندی از قبل خریداری شده، رنگی را بیشتر استفاده کردید و زودتر تمام شد می‌توانید همان یک رنگ را مجدد شارژ کنید. یک راه دیگر هم این است که از میان دو نوع بسته‌بندی فلزی و چوبی، نوع فلزی را انتخاب کنید زیرا جعبه‌های چوبی قیمت بالاتری دارند.

مداد رنگی 120 رنگ فابر کاستل مدل Polychromos
مداد رنگی 24 رنگ لیرا مدل پلی کالر

مداد رنگی مومی

همان‌طور که قبلا هم گفته شد، رنگ‌دانه‌ها در مغز برخی از مدادهای رنگی به کمک موم در کنار هم قرار می‌گیرند. ترکیب کردن رنگ‌ مدادهای رنگی مومی نسبت به مدادهای روغنی ساده‌تر است. این مدادها نرم‌تر هستند و ترکیب رنگی بهتری را نسبت به مدادهای روغنی در اختیارتان می‌گذارند. البته نرمی نوک این نوع از مدادرنگی، احتمال شکسته شدن‌شان را هم افزایش می‌دهد. نرمی مدادهای رنگی مومی باعث می‌شود تا راحت‌تر از سطح کاغذ و مقوا پاک شوند.

مداد رنگی روغنی

در مدادهای رنگی روغنی به جای موم از روغن برای نگه داشتن رنگدانه‌های مداد در کنار یکدیگر استفاده می‌شود. این روغن‌ها عموما گیاهی هستند. در ساختار این مدادها از موم هم استفاده می‌شود اما بخش غالب آن روغن است. مقاومت رنگی این مدادها نسبت به آب زیاد است، دیرتر شکسته می‌شوند و مدادرنگی حالت سفت‌تر و خشک‌تری دارد و ماندگاری اثر آن‌ها معمولا بیشتر از مدادرنگی مومی است. ترکیب کردن رنگ‌های مختلف در مدادهای رنگی روغنی هم دشوارتر از دیگر مدل‌هاست.

نکاتی که برای خرید مدادرنگی باید به آن‌ها دقت شود

و اما می‌رسیم به مهم‌ترین بخش خرید یک مدادرنگی مناسب. با مقدماتی که گفته شد، انواع مدادرنگی را شناختید و فهمیدید که چه پیش‌زمینه‌های برای داشتن یک خرید درست مورد نیاز است. حال می‌خواهیم شما را با ویژگی‌های اصلی مدادرنگی خوب آشنا ‌کنیم.

مدادرنگی رایج‌ترین ابزار رنگ‌آمیزی در نقاشی و طراحی است

کیفیت و مرغوبیت مداد رنگی

این مهم ترین نکته‌ای است که در انتخاب مدارنگی ایرانی و خارجی باید به آن توجه شود. کیفیت مدادرنگی باکیفیت دربرگیرنده‌ی مجموعه‌ای از فاکتورهاست که در ادامه مهم‌ترین آن‌ها را ذکر می‌کنیم.

مغزی مداد رنگی

اصلی‌ترین بخش مدادرنگی مغزی آن است. مغز مدادرنگی از ترکیب گرافیت با موم یا روغن، رنگدانه و مواد چسباننده مانند خاک رس ساخته می‌شود. هرچه درصد رنگدانه بالاتر باشد، مدادرنگی پررنگ‌تر و به این ترتیب، مرغوب‌تر و گران‌تر است. البته استحکام را نیز نباید فراموش کنید. رنگدانه‌ها در معرض ترکیب با دو ماده موم یا روغن قرار می‌گیرند. در نوع ترکیب شده با موم، مغز مداد نرم‌تر است در حالی که در نوع روغنی، مغزی سخت‌تر و نسبت به آب مقاوم‌تر است. همچنین مدادرنگی‌های سخت در کشیدن جزئیات ظریف و مدادرنگی‌های نرم در رنگ‌آمیزی بخش‌های وسیع‌تر کاربرد دارند.

بدنه‌ی مداد رنگی

رایج‌ترین متریال برای ساخت بدنه مداد رنگی، چوب است. گاهی نیز برای دوستی با طبیعت و توجه به محیط زیست از برخی مواد بازیافتی مانند روزنامه‌های باطله برای ساخت بدنه استفاده می‌شود. در هرصورت بهترین بدنه آن است که ضمن استحکام لازم، راحت و نرم تراشیده شود. چوب درختان مناطق سردسیر بهترین متریال شناخته شده در جهان برای ساخت بدنه مداد است.

مدادرنگی‌های بدنه چوبی بسیار باکیفت‌تر از انواع دیگر هستند

رنگ و جلد

جنس لایه‌ی پوششی که روی بدنه مدادرنگی قرار دارد نیز باید کیفیت لازم را دارا باشد. مدادرنگی ابزاری است که در تماس مستقیم با دست است. اگر مواد به کار رفته در آن مرغوبیت نداشته باشد یا حساسیت‌زا باشد، نمی‌توان با آن کار کرد. همچنین کیفیت چاپ برند و سایر اطلاعات روی بدنه نیز نکات مهمی را به خریدار منتقل می‌کند. برندهای خوب و مطرح حتی در این مورد نیز با دقت و ظرافت کار می‌کنند و معمولا در یک بروشور تمام موارد، از حساسیت‌زا بودن تا جنس چوب و مغزی و… را ذکر می‌کنند.

سابقه‌ی برند مداد رنگی

این نکته‌ای است که در خرید مدادرنگی بیشتر برای حرفه‌ای‌ها مطرح است. اگر تاریخچه‌ای که در ابتدا آوردیم مرور کنید، کمپانی‌هایی هستند که قدیمی‌ترین سابقه را دارند و تا به امروز جایگاه خود را در صدر حفظ کرده‌اند. از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به فابرکاستل، استدلر و کرن داش اشاره کرد. این برندهای معتبر جهانی معمولا پاسخ‌گوی انتظاری هستند که یک هنرمند از کیفیت دارد. همچنین در تولید مدادهای تخصصی پیش‌تاز هستند. به همبن خاطر با خیالی آسوده می‌توانید به خربداری محصولات این برندها پرداخته و از تمام جهات خاطر جمع باشید. همچنین می‌توانید با کمی جست‌وجو در اینترنت روش‌هایی که خود این شرکت‌ها برای تشخیص اصل بودن محصولاتشان معرفی کرده‌اند را یاد بگیرید.

شکل بسته‌بندی مدادرنگی

مدادرنگی یکی از جذاب‌ترین کالاهای دنیاست و تنوع بی‌نظیری در بسته‌بندی دارد. مجموعه‌های بزرگ معمولا دارای جعبه‌های فلزی و محکم هستند که البته به ندرت حمل می‌شوند؛ اما اگر کودک یا دانش‌آموز قصد استفاده از آن را دارد، بهتر است به بسته‌بندی‌های مقوایی که برای تعداد محدود رنگ طراحی شده اکتفا کنید. این بسته‌ها هم سبک‌تر هستند و هم باز و بسته‌کردن‌شان که معمولا به صورت کشویی است، برای بچه‌ها راحت‌تر است. البته اگر استحکام هم برایتان مهم است، می‌توانید از انواع دارای جعبه فلزی استوانه‌ای استفاده کنید.

مداد رنگی 36 رنگ آریا مدل 3053

فرم بدنه مداد رنگی

ارگونومی بدنه‌ی مدادرنگی به عنوان وسیله‌ای که ممکن است ساعت‌ها در دست قرار بگیرد بسیار مهم است. برخی بدنه‌ها مقطع گرد و برخی دیگر مقطع شش یا هشت‌ضلعی دارند. باید ببینید دست شما با کدام فرم راحت‌تر است و هنگام استفاده از کدام یک تسلط بیشتری دارید.

مقطع گرد بدنه‌ی مدادرنگی راحتی زیادی به دستان شما می‌دهد

بهترین مدادرنگی برای کودکان

تمام کودکان عاشق مدادرنگی هستند و چشمان‌شان با دیدن یک جعبه مدادرنگی از خوشحالی برق می‌زند. نقاشی و رنگ‌آمیزی هم یکی از دوست‌داشتنی‌ترین سرگرمی‌ها برای آن‌هاست اما کیست که نداند این فعالیت جذاب تنها جنبه‌ی سرگرمی ندارد و در رشد ذهنی، مهارت‌های دستی و خلاقیت کودکان بسیار تاثیرگذار است؛ به همین دلیل در مدارس و مهدکودک‌ها به آن توجه ویژه‌ای می‌شود. اگر نمی‌دانید که چه نوع مدادرنگی برای کودک دلبندتان مناسب است این بخش از مقاله مختص شماست.

نکاتی که در خرید مدادرنگی برای بچه‌ها باید رعایت شوند

به‌طور کلی چهار اصل مهم در خرید مدادرنگی برای کودکان وجود دارد که در ادامه به تفصیل درباره‌ی هرکدام توضیح داده‌ایم.

مداد رنگی کودکان با مدادرنگی حرفه‌ای متفاوت است

به‌عنوان پدر و مادری نمونه شاید دوست داشته باشید بهترین برند مدادرنگی را برای فرزند خود تهیه کنید اما باید بدانید اولویت با نام نیست بلکه با نیاز فرزند شماست. کودکان در سنین پایین مهد و دبستان واقعا نیازی به مدادرنگی حرفه‌ای ندارند. با یک بسته مدادرنگی ۱۲ رنگ هم می‌توانید نیاز او را برطرف کنید زیرا اساسا سطح آموزش نقاشی در مدارس ما چندان بالا و حرفه‌ای نیست که به بیشتر ازین نیاز باشد.

مدادرنگی حرفه‌ای پلی‌کروم لیرا

قابل حمل بودن ابعاد جعبه‌ی مدادرنگی برای کودک

درست است که مدادرنگی‌‌‌ تعداد بالا، طیف وسیع‌تری از رنگ را پوشش می‌دهد و کودک انتخاب‌های بیشتری دارد، اما در نظر داشته باشید که حمل چنین جعبه‌ی بزرگی از مدادرنگی برای کودکان دشوار است و قطعا او را خسته می‌کند.

نرمی مناسب نوک مداد رنگی

اگر مداد رنگی نوک سختی داشته باشد و کودک برای رنگ‌آمیزی‌های پُر، مجبور باشد آن را زیاد فشار دهد، مداد رنگی مناسبی نیست؛ همچنین از آنجا که کودکان در نقاشی مبتدی هستند و تسلط کافی در به دست گرفتن مداد ندارند، اگر مغز مداد بیش از حد نرم و شکننده باشد هم آنان را در نقاشی دچار مشکل می‌کند.

استحکام مناسب

بچه‌ها معمولا بازیگوش هستند و در مراقبت از وسایل خود کمی سهل‌انگار. به همین دلیل امکان گم شدن یا خراب شدن مدادرنگی‌ها در طول سال تحصیلی کاملا طبیعی است. مدادرنگی ممکن است بارها از دست کودکان یا از روی میز، بر زمین بیفتد و به دلیل عدم توجه زیر پای هم‌کلاسی‌ها برود. در این موقعیت مدادرنگی اگر دوام و استحکام مناسبی نداشته باشد و زود بشکند، بسته ناقص می‌شود و احتمالا ناچارید یک بسته مداد رنگی دیگر برای کودک تهیه کنید. بنابراین از خرید برندهای گران‌قیمت و لوکس چشم‌پوشی کنید و یک کالای متوسط بخرید تا پول‌تان را دور نریزید.

مداد رنگی 36 رنگ آریا مدل 3018

آشنایی با بهترین مارک‌های ایرانی و خارجی مدادرنگی

انتخاب بهترین مارک مدادرنگی در بازار، آن‌هم از میان صدها برند ایرانی و خارجی متنوع کار چندان ساده‌ای نیست و ممکن است شما را به دردسر بیاندازد. تا اینجای راهنمای خرید مدادرنگی با ویژگی‌ها و معیارهای محصول خوب آشنا شدید. در ادامه تعدادی از بهترین برندهای تولید کننده مداد رنگی ایرانی و خارجی را به شما معرفی می‌کنیم که نام‌شان تضمینی بر کیفیت آن‌هاست.

آلمان از پیشروترین کشورها در تولید مدادرنگی است

بهترین مارک مدادرنگی ایرانی

حوزه‌ی نوشت‌افزار و ابزار نقاشی تولیدکنندگان مطرح و باسابقه‌ای در داخل کشور دارد. تلاش این تولیدکنندگان برای تولید کالاهای باکیفیت و مرغوب همراه قیمتی مناسب‌تر از کالاهای خارجی قابل تقدیر است. البته حمایت هموطنان عزیزمان از این تولیدکنندگان ایرانی نیز ستودنیست. کیفیت کار این تولیدکنندگان چنان است که نمی‌توان از میان آن‌ها، یکی را به عنوان بهترین مارک مدادرنگی معرفی کرد. با این حال تلاش می‌کنیم در ادامه تعدادی از بهترین برندها را که نمونه بهترین مداد رنگی ایرانی هستند، معرفی کنیم.

آریا

این شرکت خوش‌نام ایرانی فعالیت خود را از سال ۱۳۴۰ شمسی آغاز کرده است. اگرچه نخستین تولیداتش محدود به خمیر بازی و ملزومات مجسمه‌سازی بود اما بعدها حوزه‌ی تولیداتش را گسترش داد و به یکی از بهترین برندهای ایرانی تولید نوشت‌افزار، ابزار طراحی – نقاشی و انواع وسایل مدرسه تبدیل شد. به جرات می‌توان گفت که مدادرنگی آریا بهترین مارک مدادرنگی ایرانی است که روی طراحی بسته‌بندی‌هایش حسابی وقت و فکر گذاشته شده.

از بهترین محصولات این شرکت می‌توان به مداد رنگی ۲۴ رنگ اشاره کرد که تنوع رنگی عالی دارد و قیمت آن نیز مناسب است. نوک مداد رنگی های آریا دارای استحکام در برابر ضربه هستند و در عین حال نرمی خوبی برای رنگ‌آمیزی دارند. مداد رنگی آریا به دلیل استفاده از مواد غیرسمی در محصولاتش، بهترین مارک مداد رنگی برای کودکان نیز به شمار می‌رود.

پلیکان

دیگر برند مطرح ایرانی که از نظر سابقه و کیفیت هم‌پای آریاست، برند پلیکان است. این تولید کننده‌ی برتر از سال ۱۳۴۵ به تولید لوازم‌التحریر می‌پردازد. نوک مدادرنگی‌های این شرکت رنگ‌دهی بسیار خوبی دارد که نشانه‌ی رنگدانه‌های زیاد آن است. مدادرنگی پلیکان در بسته‌های ۱۲، ۲۴ و ۳۶ رنگ تولید و عرضه می‌شود و از نظر کیفیت و قیمت نمونه بهترین مداد رنگی ایرانی به شمار می‌رود. همچنین بهتر است بدانید که محصولات این شرکت تحت لیسانس پلیکان سوئیس است.

پارسی‌کار

اگرچه این برند، قدمت دو برند نامبرده‌ی قبلی را ندارد، اما خیلی زود به شهرت رسیده و سهم خوبی از بازار را کسب کرده است. کیفیت عالی در کنار تنوع خوب محصولات، سبب شده پارسی‌کار در دسته‌ی برندهای مشهور ایرانی قرار گیرد. مدادرنگی‌های دوازده رنگ پارسی‌کار در دو بسته‌بندی فلزی و مقوایی، بهترین مدادرنگی ایرانی برای مدرسه محسوب می‌شوند. این شرکت همچنین تولید کننده‌ی مداد فانتزی دخترانه و پسرانه است که در کنار مداد رنگی‌هایش هدیه‌ای مناسب برای کودکان و نوجوانان است.

ادمیرال

ادمیرال نیز با تنوع محصول خوبی که در زمینه‌ی لوازم‌التحریر، به‌خصوص مدادرنگی دارد به شهرت و محبوبیت خوبی رسیده است. ادمیرال تولیدات خود را در بسته‌بندی‌های ۶ تا ۲۴ رنگ تولید می‌کند. همچنین بسته‌بندی‌های مخصوص دخترانه و پسرانه دارد. این برند از خوش‌قیمت‌ترین محصولات بازار است که این ویژگی به هیچ عنوان دلیل پایین بودن کیفیت محصولات این برند نیست.

این چهار برند نمونه های بهترین مارک مداد رنگی ایرانی هستند که محصولاتشان کیفیت عالی و قیمت مناسبی دارند و قابل رقابت با برندهای مطرح خارجی هستند.

بهترین مارک مدادرنگی خارجی

از میان تولیدکنندگان خارجی مدادرنگی، برخی دارای قدمت و سابقه‌ای بسیار بالا هستند. برخی دیگر نیز آن قدمت را ندارند اما تولیدات متنوع، حرفه‌ای و درخشانی دارند که آنان را رقیب برندهای باسابقه کرده است. این قسمت به معرفی نمونه هایی از بهترین مداد رنگی خارجی می‌پردازیم.

فابرکاستل

صدر جدول در اختیار یک نام آشنا، مشهور و محبوب در حوزه‌ی انواع نوشت‌افزار و ابزار نقاشی است که شنیدن اسمش کیفیت را در ئهن تداعی می‌کند. مغز مداد رنگی فابرکاستل به دلیل روغنی بودن، بسیار روان است. این برند همچنین پیشتاز تولید مداد رنگی پلی‌کروم است که در نقاشی‌های حرفه‌ای و تخصصی کاربرد دارد. قیمت مداد رنگی های فابرکاستل به دلیل کیفیت آن‌ها بسیار بالا است اما با کمی جست‌وجو می‌توان آن‌ها را با قیمت مناسب‌تری هم خریداری کرد. این برند تولید کننده‌ی بهترین مارک مداد رنگی در بسته‌بندی‌های متنوع از ۱۲ تا ۱۶۰ رنگ است.

لیرا رامبراند

نمونه‌ی یک مدادرنگی بسیار سطح بالا که نقاشان حرفه‌ای را مجذوب خود کرده است. محصولات این شرکت از مدادرنگی‌های معمولی تا آبرنگی و پلی‌کالر گسترده‌اند و بهترین کیفیت را ارائه می‌دهند. مدادرنگی‌های برند لیرا با توجه به متریال مرغوبی که در ساخت‌شان استفاده شده قیمت بالایی دارند اما هم‌زمان طول عمر زیادشان آن‌ها به گزینه‌ای مناسب و به صرفه برای خرید تبدیل می‌کند.

برونزیل

این برند هلندی مانند شیائومی در دنیای لوازم‌التحریر است. بالاترین کیفیت و رقابتی‌ترین قیمت. جالب است بدانید چوب‌های استفاده شده در مدادهای این شرکت مستقیما از فنلاند وارد می‌شود و بوی خاصی دارد که ببسیار مجذوب کننده است. بدون دغدغه خرید کنید و از حس خوب محصولاتش لذت ببرید.

پریسما کالر

برند آمریکایی پریسماکالر در تولید مدادرنگی‌های حرفه‌ای در تعداد رنگ بالا و نیز مدادرنگی‌های پلی‌کروم با فابرکاستل رقابت تنگاتنگی دارد. هرچند در سابقه به پای آن نمی‌رسد اما نرمی و روانی مدادهای پریسماکالر مثال زدنی است و خیلی خوب با هم ترکیب شده و رنگ‌های خاص می‌سازند. قیمت آن‌ها نیز به دلیل کیفیتی که دارند، بالاست بنابراین برای افراد حرفه‌ای مناسب است.

کنته پاریس

همان‌طور که از نام آن پیداست، برندی فرانسوی است که سابقه‌ای بیش از دو قرن دارد. کنته پاریس نیز از تولیدکنندگان بهترین مدادرنگی خارجی برای حرفه‌ای‌ها به شمار می‌رود. این کمپانی مدادهایی با کیفیت بالا تولید می‌کند که البته قیمت‌شان نیز همانند فابرکاستل و پریسماکالر بالاست. رنگ‌های مداد رنگی کنته پاریس اشباع و روان هستند و خیلی خوب با هم ترکیب می‌شوند. کابرد مدادرنگی سفید که برای بسیاری از مصرف‌کنندگان غیر‌حرفه‌ای فلسفه‌ی وجودی آن نامشخص است، در این انواع حرفه‌ای آشکار است، ترکیب با رنگ‌های دیگر به عنوان رنگ مکمل و ساخت رنگ جدید.

استدلر

استدلر هم یک نام باسابقه و آشنای دیگر در حوزه‌ی تولید انواع نوشت‌افزار و مدادرنگی مناسب مدرسه است. این برند بسیار باکیفیت آلمانی نیز حدود دو قرن سابقه دارد و نمونه‌ی بهترین مارک مدادرنگی به شمار می‌رود. اصلا مگر می‌شود محصولات آلمانی بد باشند؟ در مقایسه با سایر برندهای خارجی نامبرده، استدلر قیمت مناسب‌تری دارد و اساسا متناسب با مصارف دانش‌آموزی تولید می‌شود. هرچند از نظر کیفیت با برندهایی چون فابرکاستل رقابت می‌کند.

منبع: art-is-funبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما