۱۲ فیلم و انیمیشن کمدی برتر که دنباله‌‌های‌شان‌ بهتر از نسخه اصلی بودند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۱ دقیقه

اگر از کسی بخواهید که برخی از دنبالههای کمدی موردعلاقهاش را نام ببرد، ممکن است برای پیدا کردن عناوین دچار مشکل شود. با این حال چالش سختتر این است که از آنها بپرسید که کدام دنباله کمدی از فیلم اصلی پیشی میگیرد. معمولا دنبالههای آثار کمدی ناامیدکننده ظاهر میشوند و دلیل ساختشان هم عمدتا تکرار موفقیت مالی فیلماول با تکرار فرمولهای جوابپسداده است.

با این حال دنبالههای زیادی وجود دارند که از فیلم اصلی پیشی میگیرند. بسیاری ادعا میکنند که «جنگ ستارگان: بازگشت امپراطور»، «نابودگر ۲: روز داوری» و «جنگجوی جاده» در همین دسته جای میگیرند. اما در حالی که ژانرهایی مانند اکشن، علمی-تخیلی و درام اغلب میتوانند با گسترش جهان فیلمهای اول و شخصیتهایشان دنبالههای باکیفیتی تولید کنند، تکرار این موفقیت برای کمدیها بسیار سختتر است. دنبالههای کمدی اغلب در جلب توجه تماشاگران ناموفقاند و معمولا شوخیها تکراری بنظر میرسند. البته استثناهایی هم در این قاعده وجود دارد. گاهی یک دنباله کمدی وجود دارد که با بهره بردن از عنصر سرگرمکننده فیلم اصلی آن را بهبود میبخشد. در اینجا فهرستی از چند دنباله کمدی داریم که در نهایت توانستند از فیلم اول پیشی بگیرند.

۱۲) معمای قتل ۲ (Murder Mystery 2)

فیلم معمای قتل ۲

 • کارگردان: جرمی گارلیک
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۵.۷ از ۱۰
 • سال انتشار: ۲۰۲۳

«معمای قتل» یک فیلم کمدی محصول سال ۲۰۱۹ با بازی جنیفر انیستون و آدام سندلر در نقش زوجی است که به تعطیلات میروند و به یکباره خودشان را در تلاش برای حل معمای قتل میزبان قایق تفریحی که در آن قرار دارند مییابند. این فیلم به نوعی هجو کلیشههای داستانهای معمایی قدیمی به ویژه داستانهای آگاتا کریستی است. فیلم یک موفقیت بزرگ برای نتفلیکس بود که در نهایت منجر به ساخت دنبالهاش شد.

«معمای قتل ۲» محصول سال ۲۰۲۳ یک پیشرفت قطعی نسبت به نسخه اصلی است. زوج اصلی فیلم، نیک و آدری، اکنون به کارآگاه خصوصی تبدیل شدهاند و همین باعث میشود تا داستان فیلم کمتر شبیه به یک اتفاق تصادفی باشد. خود معما که شامل ربوده شدن دوست آنها از فیلم نخست ویکرام است، بسیار از معمای فیلم اول جالبتر است و پسزمینه پاریس در فیلم جذابیت بسیاری به آن میبخشد. بازی آدام سندلر در این نسخه حتی منجر به جایزه بردن او از MTV برای بهترین نقشآفرینی کمدی شد. همچنین امتیاز فیلم در اکثر سایتها نسبت به نسخه اول بالاتر است.

مگنت طرح بازیگر آدام سندلر مدل S9032

۱۱) غرفه بوسیدن ۲ (The Kissing Booth 2)

فیلم غرفه بوسیدن ۲

 • کارگردان: وینس مارسلو
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۵.۷ از ۱۰
 • سال انتشار: ۲۰۲۰

فیلمنوجوانانه «غرفه بوسیدن ۲» دنباله موفقیت غافلگیرکننده فیلم اول محصول نتفلیکس است. فیلم اول از نظر منتقدان مورد انتقاد قرار گرفت اما میان تماشاگران به شدت محبوب شد. «غرفه بوسیدن» به سرعت بدل به یکی از موفقترین کمدی رمانتیکهای نتفلیکس شد و تد ساراندوس رئیس نتفلیکس سال ۲۰۱۸ آن را پربینندهترین فیلم کشور یا شاید جهان نامید. با این حال و علیرغم محبوبیت فیلم، «غرفه بوسیدن» همچنان فیلمی شلخته با ریتم نامناسب و شخصیتهای تکراری است.

در کمال تعجب «غرفه بوسیدن ۲» موفق میشود بسیاری از مشکلات فیلم اول را برطرف کند. نه تنها این دنباله به طرز قابل توجهی خندهدارتر است، بلکه فیلمنامه به نقاط قوت شخصیتها میپردازد. تورنمنت رقص فیلم یک زمینه سرگرمکننده برای جنبههای رمانتیک وکمدی داستان فراهم میآورد. در حالی که این فیلم هم نقدهای منفی زیادی دزیاقت کرد، امتیازش نسبت به فیلم اول بهتر است.

۱۰) شرک ۲ (Shrek 2)

انیمیشن شرک ۲

 • کارگردانان: اندرو آدامسون٬ کانراد ورنون٬ کلی آزبوری
 • امتیاز IMDb به انیمیشن: ۷.۳ از ۱۰
 • سال انتشار: ۲۰۰۴

دو انیمیشن نخست «شرک» جزوبهترینهای کمپانی دریمورکس است. از زمان اکران «شرک ۲» در سال ۲۰۰۴ بینندگان در مورد اینکه کدام یک از این دو بهتر است صحبت میکنند. در برخی سایتها نمره انیمیشن اصلی بالاتر است و در برخی دیگر قسمت دوم. با این حال هر دو بسیار محبوب هستند و رقابت میانشان نزدیک است.

در حالی که ممکن است کسی استدلال کند که قسمت نخست داستان بهتر و ساختارشکنانهتری دارد، به سختی میتوان انکار کرد که انیمیشن دوم کمدی بسیار بهتری است. نه تنها مملو از شوخیهای بصری خندهدار و دست انداختن فرهنگعامه، بلکه شرورهای انیمیشن هم نسبت به نسخه اول بامزهتر هستند. علاوه بر این اضافه شدن گربه چکمهپوش پویایی و جذابیت بیشتری به این قسمت اضافه میکند.

کتاب رنگ آمیزی شرک

۹) گوینده اخبار ۲ (Anchorman 2)

فیلم گوینده اخبار ۲

 • کارگردان: آدام مک کی
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۳ از ۱۰
 • سال انتشار: ۲۰۱۳

«گوینده اخبار ۲» سال ۲۰۱۳ و پس از تقریبا گذشت یک دهه کامل از اکران فیلم نخست منتشر شد. در این بازه استیو کارل و پل راد بدل به ستاره شدند و ویل فرل چندین کمدی دیگر مانند «برادرخواندهها» وبازی کرد. بنابراین وقتی خبر ساخت دنباله اعلام شد، در میان تماشاگران هم هیجان هم ترس برانگیخته شد. آنها نگران بودند که تفاوت زمانی ۹ ساله ممکن است باعث شود از قدرت فیلم کاسته شود. خوشبختانه «گوینده اخبار ۲» دنبالهای فوقالعاده برای فیلم نخست بود و هم از نظر کمدی هم کیفیت کلی از آن پیشی گرفت.

از بسیاری از جهات «گوینده اخبار ۲» همان «گوینده» است اما در مقیاسی عظیمتر. پسزمینه سن دیگو با ارجاعات بسیار برای بومیهای آن بازگشته است. همچنین بسیاری از المانهای فیلم اول در این نسخه حضور دارند چون صحنههای مبارزه اغراقآمیز و حضور افتخاری سلبریتیها. یکی از حوزههایی که در آن «گوینده اخبار ۲» واقعا بهتر عمل میکند در بازی بازیگران آن است. بازیگران تازهوارد جیمز مارسدن. میگان گود و هریسون فورد همگی پویایی بسیاری به فیلم میبخشند.

۸) فیلم ترسناک ۲ (Scary Movie 2)

فیلم فیلم ترسناک ۲

 • کارگردان: کینان ایوری واینز
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۵.۳ از ۱۰
 • سال انتشار: ۲۰۰۱

مجموعه فیلمهای «فیلم ترسناک» سال ۲۰۰۰ با فیلمی از برادران واینز آغاز شد. «فیلم ترسناک» به کارگردانی کینن ایوری واینز و نویسندگی و بازی شاون و مارلون واینز به عنوان یک پارودی بر فیلمهای ترسناکی چون «جیغ» و «من میدانم تابستان گذشته چه کردی» باشد. در حالی که این فیلم قطعا خندههای زیادی از مخاطبان گرفت، اما در نهایت بنظر تکراری میآمد.

«فیلم ترسناک» هنوز انقدر محبوب بود که منجر به تولید چهار دنباله شد و الهامبخش آثاری چون «فیلم حماسی» و «فیلم فاجعه» قرار گرفت. در حالی که برادران واینز در درازمدت به این فیلمها پایبند نماندند، فیلم دوم را ساختند. این دنباله اول به طرز خردمندانهای فیلمهای ترسناک بیشتری را با هم ترکیب میکند و دست روی هجو آثاری میگذارد که جدیتر هستند چون «تسخیر» و «جنگیر». این فیلم همچنین بخاطر نقشآفرینی کریس الیوت در نقش هنسون به یاد آورده میشود که نقل قولهایش در بسیاری از شوخیهای اینترنتی مورد استفاده قرار گرفت.

۷) نگهبانان کهکشان ۲ (Guardians of the Galaxy Vol. 2)

فیلم نگهبانان کهکشان ۲

 • کارگردان: جیمز گان
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۶ از ۱۰
 • سال انتشار: ۲۰۱۷

«نگهبانان کهکشان ۲» تنها دنباله در جهان سینمایی مارول نیست که از فیلم اصلی بهتر است، اما تنها عنوان کمدی آن است که به چنین هدفی نائل آمده است. در حالی که فیلمهایی مانند «انت من و وسپ» و «ثور: عشق وتندر» نتوانستند انتظارات را برآورده سازند، «نگهبانان کهکشان ۲» هر چیزی که از فیلم نخست یک اثر عالی ساخته بود را برداشت و آن را حتی بهتر کرد. یکی از منتقدان اظهار کرده بود که فیلم دوم شخصیتها و تعاملاتشان را بهتر پیش میبرد، شرور بهتری دارد و تعادل مناسبتری میان بامزگی و احساس برقرار میسازد.

اولین فیلم «نگهبانان کهکشان» به لطف شخصیتپردازیهای قوی و پویایی فوقالعاده میان اعضای تیم به موفقیت رسید اما طرح داستانی در بعضی نقاط کممایه بود. برای مقایسه در «نگهبانان کهکشان ۲» همه چیز درباره خانواده است. چه داستان پیتر کوئیل در مورد پیدا کردن پدرش باشد (که در نهایت فهمید یاندو برایش بیشتر پدر بود تا پدر بیولوژیکیاش)، چه تلاشهای گامورا برای ارتباط مجدد با خواهرش نبیولا و چه تلاشهای راکت برای پرورش نسخه نهال دوستش گروت.

تابلو شاسی گالری استاربوی طرح نگهبانان کهکشان مدل مارول 026

۶) ارزشهای خانواده آدامز (Addams Family Values)

فیلم ارزش های خانواده آدامز

 • کارگردان: بری ساننفیلد
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۸ از ۱۰
 • سال انتشار: ۱۹۹۳

زمانی که «خانواده آدامز» سال ۱۹۹۱ اکران شد به موفقیت عظیمی رسید. نه تنها از نظر اقتصادی به سود رسید بلکه توسط منتقدان و تماشاگران مورداستقبال قرار گرفت و این خانواده محبوب و عجیب و غریب را به نسل کاملا جدیدی از بینندگان معرفی کرد. برخی از بازیگران فیلم به گونهای دقیق انتخاب شدند که همچنان پس از ۳۰ سال دستنیافتنی به نظر میرسند. در حالی که «خانواده آدامز» فیلمی عالی است، میتوان استدلال کرد که داستان فیلم تا حدی کلیشهای پیش میرود و از ویژگیهای کلاسیک شخصیتها استفاده میکند تا اطمینان حاصل شود که مورد پسند طرفداران قدیمی قرار میگیرد.

«ارزشهای خانواده آدامز» دو سال پس از نسخه اصلی منتشر شد و تقرببا منجر به بهبود تمامی جنبههای فیلم نخست شد. فرستاده شدن پاگسلی و ونزدی به کمپ یک فضای عالی برای شوخیپردازی و برخی تفاسیر اجتماعی تیز و زننده فراهم کرد که تنها ونزدی آدامز (با بازی درخشات کریستینا ریچی) از پس آن برمیآمد. بقیه بازیگران نیز فوقالعاده هستند و جوآن کیوزاک پرده سوم به یاد ماندنی را برجا میگذارد.

۵) تعطیلات کریسمس نشنال لمپون (National Lampoon’s Christmas Vacation)

فیلم تعطیلات کریسمس نشنال لمپون

 • کارگردان: جرمیا اس. چچیک
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۵ از ۱۰
 • سال انتشار: ۱۹۸۹

«تعطیلات کریسمس نشنال لمپون» فیلمی است که اغلب در فهرست دنبالههای بهتر از فیلم اصلی ظاهر میشود و این امری منطقی هم هست. در اصل این سومین فیلم از مجموعه فیلمهای «تعطیلات نشنال لمپون» است که پس از فیلم ناموفق «تعطیلات اروپایی نشنال لمپون» منتشر شد. در حالی که «تعطیلات کریسمس نشنال لمپون» بلافاصله مورد تحسین قرار نگرفت، پسزمینه کریسمسی آن منجر شد تا فیلم یک اثر کلاسیک برای تماشا در فصل تعطیلات باشد و در گذر زمان به یکفیلم کالت بدل شود.

فیلم انبوهی از لحظات ماندگار دارد، مانند تزئینات مضحک درخت کریسمس توسط کلارک که منجر به قطعی برق کل شهر شد، یا رئیس کلارک که توسط همه از جمله همسرش بخاطر لغو پاداشهای کریسمس تنبیه میشود. «تعطیلات کریسمس نشنال لمپون» ممکن است نتواند امتیاز منتقدان به فیلم اصلی را دریافت کند، اما از منظر بینندگان بهترین فیلم این مجموعه است.

۴) گربه چکمهپوش: آخرین آرزو (Puss in Boots: The Last Wish)

انیمیشن گربه چکمه پوش: آخرین آرزو

 • کارگردان: جوئل کرافورد
 • امتیاز IMDb به انیمیشن: ۷.۹ از ۱۰
 • سال انتشار: ۲۰۲۲

«گربه چکمهپوش: آخرین آرزو» دنبالهای بر انیمیشن «گربه چکمه‌‌پوش» محصول سال ۲۰۱۱ است و ششمین اثر در جهان «شرک» به شمار میرود. این انیمیشن سال ۲۰۲۲ منتشر شد و با وجود گذشت یک دهه از نسخه قبلی منجر به بهبود آن شد. جوئل کرافورد کارگردان آن در مصاحبهای گفت که این انیمیشن سبک بصری تازهای دارد که آن را بدل به یک نقاشی قصه پریان میکند. همچنین این قسمت لحن پختهتری هم دارد؛ شخصیت اصلی به سفری عمیق و خودشناسانه میرود که او را با حضور قریبالوقوع مرگ مواجه می‌‌سازد، شخصیتی که به دنبال گرفتن جان پوس است.

برخلاف اولین انیمیشن «گربه چکمهپوش» که یک آغاز بامزه اما تقریبا فراموششدنی بود، قسمت دوم تعادل کاملی میان طنز، درام و به طرز شگفتانگیزی ایدههای ظریف وجودگرایانه برقرار میسازد.

۳) خیابان جامپ ۲۲ (۲۲ Jump Street)

فیلم خیابان جامپ ۲۲

 • کارگردانان: کریس میلر٬ فیل لرد
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷ از ۱۰
 • سال انتشار: ۲۰۱۴

«خیابان جامپ ۲۱» از بسیاری از جهان یک هوای تازه برای ژانر کمدی بود. هم به عنوان اسپینآف و هم بازسازی سریالی به همین نام محصول ۱۹۸۷ که ماجرای پلیسمخفیهایی بود که برای یک ماموریت به دبیرستان میروند. شیمی منحصربهفرد میان جونا هیل و چنینگ تیتوم و نویسندگی هوشمندانه «خیابان جامپ ۲۱» را به یک موفقیت بزرگ رساند.

در حالی که «خیابان جامپ ۲۱» موفق شد مفهوم تاثیرگذارش را به درستی ارائه دهد، دنبالهاش «خیابان جامپ ۲۲» کمدی بهتری شد که حتی از نسخه اول خندهدارتر است. همچنین سست شدن پیوند این فیلم با سریال اصلی منجر به هویت قویتر آن شد. همچنین  اضافه شدن گروه جدیدی از بازیگران به موفقیت فیلم دومکمک شایانی کرد.

۲) پدینگتون ۲ (Paddington 2)

فیلم پدینگتون ۲

 • کارگردان: پل کینگ
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۸ از ۱۰
 • سال انتشار: ۲۰۱۷

به ندرت پیش میآید که با دنبالهای برای هر فیلمی، چه برسد به یک کمدی، مواجه شویم که توسط اکثریت به عنوان فیلمی بهتر از فیلم اصلی شناخته میشود، اتفاقی که برای «پدینگتون ۲» افتاد. فیلماول، داستان یک خرس سخنگو از پرو که برای زندگی با یک خانواده انسانی به لندن میآید، بیش از هر چیز در مورد قدرت مهربانی است و دنباله آن هم واقعا چنین گرایشی دارد. فیلم اول «پدینگتون» سال ۲۰۱۴ منتشر شد و به موفقیتی جهانی رسید. اتفاقی که کار را برای دنباله آن سختتر میکرد اما «پدینگتون ۲» به بهترین شکل ممکن از پس انتظارات برآمد.

فیلم دوم نه تنها انتظارات را برآورده میسازد، بلکه در گرفتن خنده و تسخیر قلب مخاطبان بهتر از قبل هم عمل میکند. شرور بامزه فیلم با بازی هیو گرانت حتی از ضدقهرمان فیلم اول خندهدارتر است و طرح داستان که شامل ایجاد تغییر در زندان توسط پدینگتون و بخشیدن شور و شادی به زندانیان میشود بسیار جذاب و دیدنی است. این فیلم نه تنها از نسخه اول پیشی میگیرد بلکه در فیلم نیکلاس کیجی «وزن تحملناپذیر استعداد شگرف» پدرو پاسکال در نقش خاوی ادعا میکند که «پدینگتون ۲» یکی از بهترین فیلمهای تاریخ است.

۱) ایس ونچورا ۲: وقتی طبیعت فرامیخواند (Ace Ventura 2: When Nature Calls)

فیلم ایس ونچورا ۲: وقتی طبیعت فرامی‌خواند

 • کارگردان: استیو اودکرک
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۴ از ۱۰
 • سال انتشار: ۱۹۹۵

«ایس ونچورا ۲: وقتی طبیعت فرامیخواند» محصول ۱۹۹۵ دنباله فیلم کمدی «ایس ونچورا: کارآگاه حیوانات خانگی» محصول ۱۹۹۴ است. در حالی که فیلم نخست نقدهای متفاوتی از منتقدان دریافت کرد، محبوب تماشاگران شد و به فروش خوبی رسید. «ایس ونچورا: کارآگاه حیوانات خانگی» اغلب به عنوان موتور محرکه اولیه در کارنامه سینمایی جیم کری شناخته میشود. با وجود لحظات بامزه بسیاری که فیلم دارد، محتوای آن برای شرایط امروز آنچنان مناسب نیست.

برای مقایسه «ایس ونچورا: وقتی طبیعت فرامیخواند» همین حالا هم خوب و خندهدار است. البته فیلم همچنان مسائل حساسیتزا دارد اما بیشتر بار کمدی فیلم روی دوش جیم کری و حرکات او است. کمدی فیزیکی جیم کری بی عیب و نقص است و بسیاری از حرکات او در این فیلم وارد شوخیهای اینترنتی شده است.

کتاب خاطرات و خیالات اثر جیم کری و دانا واچون نشر مون

منبع: looper

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما