چه اشتباهاتی هنگام شست‌وشو باعث چرب شدن مو می‌شود؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
اشتباهاتی که باعث چرب شدن مو می‌شود

کارشناسان می‌گویند که ممکن است شست‌وشوی موها با شامپو ساده به نظر برسد اما این احتمال وجود دارد که این کار را اشتباه انجام دهید. در واقع، بیشتر مردم هر بار که از شامپو استفاده می‌کنند حداقل یک مرتبه دچار اشتباه می‌شوند. در این مقاله، اشتباهات رایجی که باعث چرب شدن مو می‌شوند و راهکارهایی برای حل این مشکل را می‌خوانید.

اشتباهات رایج که به چرب شدن مو منتهی می‌شوند

ممکن است موهایتان به صورت مادرزادی چرب نباشند اما پس از مدتی متوجه شوید که موها و پوست سرتان همیشه چرب هستند. علت این اتفاق ممکن است مسائل مختلفی باشد که از نحوه‌ی شست‌وشوی موها با شامپو تا استفاده از محصولات مراقبتی اشتباه متغیر هستند.

۱. موها را کاملا خیس نمی‌کنید

بیشتر افراد قبل از استفاده از شامپو موهای خود را به طور کامل خیس نمی‌کنند. کارشناسان معتقدند که باید پیش از هر کاری در حمام موهای خود را کاملا خیس کنید. یک تا دو دقیقه زیر دوش بایستید و موهای خود را چنگ بزنید. به این ترتیب، مطمئن می‌شوید که آب به تمام قسمت‌های پوست سر و موهایتان می‌رسد.

تمام تارهای مو باید کاملا خیس شوند تا بتوانید آن‌ها را تمیز کنید. فقط یک دقیقه‌ی کامل طول زیر دوش طول می‌کشد تا مطمئن شوید که همه‌ی تارهای مو خیس شده‌اند. البته، ممکن است این مدت بسته به جنس موهای شما کمی متفاوت باشد. اگر موهایتان پرپشت است و حتی ضخیم هم نیست، انگشتان خود را لابه‌لای آن‌ها بکشید تا بتوانید بررسی کنید که آب از ریشه تا انتهای موهای شما رسیده است.

۲. از شامپو بیش از حد استفاده می‌کنید

مردم معمولا نمی‌دانند که در حمام باید از چه مقدار شامپو استفاده کرد. اگر هم از یک شامپوی فانتزی استفاده می‌کنید، ممکن است مقادیر فراوانی از آن را در شست‌وشو هدر دهید. به طور کلی، مردم از مقدار بیشتری شامپو استفاده می‌کنند چون مقدار کمی از آن باعث ایجاد کف نمی‌شود. شامپوهای بدون سولفات معروف به شامپوهای بی‌رنگ اغلب زیاد کف نمی‌کنند و ممکن است شما را فریب دهند. در واقع، این احتمال وجود دارد که فکر کنید این شامپوها به‌درستی موهایتان را شست‌وشو نمی‌دهند. مردم به امید ایجاد کف بیشتر مقدار شامپو را بیشتر می‌کنند.

برای موهای کوتاه باید از شامپو به اندازه‌ی یک سکه استفاده کنید. موهایی که اندازه‌ی متوسطی دارند را هم می‌توانید با یک‌چهارم بیشتر از این اندازه بشویید. اگر موهای بلندی دارید هم از شامپو به اندازه‌ی دو برابر یک سکه‌ی معمولی استفاده کنید. شامپو را در کف دست خود بریزید و از انگشتان خود برای شست‌وشو استفاده کنید. شست‌وشو را هم از پوست و فرق سر شروع کنید.

۳. پوست سر خود را نمی‌شویید

اشتباهات رایج که باعث چرب شدن مو می‌شود

برای شست‌وشوی سر باید از پوست شروع کنید. اگر تابه‌حال از شامپویی حرفه‌ای در سالن آرایشی استفاده کرده باشید، می‌دانید که باید چقدر زمان صرف شست‌وشوی پوست سر کرد. این کار فقط یک ماساژ ساده‌ی پوست سر نیست. شستن پوست سر گامی مهم برای شست‌وشوی مؤثر موها با شامپو است.

برای تمیز کردن پوست سر باید سه دقیقه وقت بگذارید. این عدد جادویی بدون توجه به طول و جنس موهای شما است. شامپو را باید کف دست خود بمالید. سپس، دستان خود را به هم بمالید تا شامپو امولسیون شود و مقدار اندکی کف ایجاد کند. از نوک انگشتان خود برای ماساژ دادن شامپو روی پوست سر خود استفاده کنید. سپس، شامپو را به‌آرامی به سمت پایین موهای خود و نوک آن‌ها بکشید.

اگر در ابتدا برای تمیز کردن پوست سر خود با شامپو تلاش کنید، کثیفی، سبوم و تجمع چربی در آن پاک می‌شود. صرف زمانی کمتر از سه دقیقه برای ماساژ دادن پوست سر مثل این است که به جای پاک کردن زمین کثیف، به‌سرعت تی را روی آن بکشید. هفته‌ای یک بار باید پوست سر خود را به‌درستی لایه‌برداری کنید.

۴. از شامپوی درستی استفاده نمی‌کنید

بزرگ‌ترین اشتباهی که افراد موقع خرید شامپو مرتکب می‌شوند، انتخاب نکردن شامپوی مناسب برای جنس موهایشان است. کارشناسان توصیه می‌کنند که از محصولی مناسب برای همه‌ی انواع مو مانند شامپویی بدون سولفات استفاده کنید. اگر هم جنس موهای خود را می‌دانید، شامپویی مناسب آن‌ه انتخاب کنید.

مهم نیست از چه شامپویی استفاده می‌کنید. حتما آن را روی موها بزنید. مقدار مناسبی از شامپو را متناسب با طول موهای خود بردارید و به موهایتان بمالید. شامپو را روی موهای خود ماساژ دهید. برای این کار می‌توانید کم‌تر از ۲۰ ثانیه وقت صرف کنید یا از شامپوی فراوان که ممکن است روی سرتان جمع شود استفاده نکنید.

۵. موها را کاملا آبکشی نمی‌کنید

آبکشی در شست‌وشوی موها با شامپو فقط یک مرحله‌ی ساده نیست، بلکه مرحله‌ای مهم برای آماده‌سازی یا فاصله انداختن میان مراحل مختلف شست‌وشوی سر با شامپو است. این مرحله به‌ویژه برای کسانی که موهای بلند یا ضخیم دارند، مهم‌تر است.

وقتی موهایتان را کاملا با کف شامپو آغشته کردید، شامپوی باقی‌مانده را از روی دست‌هایتان بشویید. سپس، موها را به چند قسمت تقسیم کنید و شروع به آبکشی آن‌ها کنید. این کار باید از پوست سر شروع شود و به سمت پایین ادامه یابد. پس از آبکشی کردن دستان خود آن‌ها را میان موهای خود بکشید تا مطمئن شوید که هیچ کف شامپوی روی سرتان باقی نمانده است.

اگر معمولا مرحله‌ی آبکشی در فرایند شست‌وشوی موهای خود را جدی نمی‌گیرید، ممکن است به تارهای موی خود آسیب برسانید. اهمیت این آسیب زمانی بیشتر می‌شود که بدانید این شامپو است که می‌تواند روی موها جمع شود نه کاندیشنر یا نرم‌کننده‌ی مو.

۶. از نرم‌کننده یا کاندیشنر استفاده نمی‌کنید

نادیده گرفتن نرم‌کننده یا کاندیشنر مو ممکن است باعث صرفه‌جویی در زمان شود اما موهای شما در نهایت هزینه‌ی آن را پرداخت خواهند کرد. یک نرم‌کننده‌ی مناسب برای موهای شما به افزایش رطوبت و آبرسانی به موها کمک می‌کند. نرم‌کننده‌ها و کاندیشنرهای مو انواع بسیار متنوعی دارند. از نرم‌کننده‌های مخصوص موهای مجعد گرفته تا نرم‌کننده‌های سبک یا ترمیمی همه به لطافت و آبرسانی موهای شما کمک می‌کنند. یک نرم‌کننده یا کاندیشنر را متناسب با جنس موهای خود و دغدغه‌هایی که دارید انتخاب کنید. البته، اگر در انتخاب نرم‌کننده تردید دارید، می‌توانید یک نرم‌کننده‌ی سبک با ترکیبات آبرسان انتخاب کنید.

نکته‌ی مهم برای حالت‌ دادن موها به شکلی مؤثر این است که پیش از استفاده از این محصول، اب اضافی موهای خود را خارج کنید. این کار باعث می‌شود که موهایتان به اندازه‌ی کافی خیس بخورند و نرم‌کننده کار خود را انجام دهید. برای استفاده از نرم‌کننده یا کاندیشنر وقت کافی بگذارید و مطمئن شوید که هر رشته از موها را کاملا با این محصول پوشانده‌اید.

۷. برای تمام بخش‌های مو از‌ شامپو به یک اندازه استفاده نمی‌کنید

زمی از کیفیت موهایش بعد از شست‌وشو راضی نیست.

اگر می‌خواهید از گره خوردن و شکستگی موهایتان جلوگیری کنید، کف سر را با شامپو ماساژ دهید. مقدار مناسبی از شامپو را بردارید و روی سر بمالید. سپس، به آن آب اضافه کنید و منتظر بمانید تا کف تمام موها و همه‌ی سرتان را فرا بگیرد. برای استفاده از نرم‌کننده یا کاندیشنر هم از یک شانه‌ی دندانه‌دار یا یک برس حالت‌دهنده‌ی مو استفاده کنید. نرم‌کننده را هم پس از استفاده در حمام کاملا بشویید. به این ترتیب، مطمئن می‌شوید که تمام بخش‌های موی شما از شامپو و نرم‌کننده استفاده کرده‌اند. اگر موهایی فرفری یا ضخیم‌تر دارید، می‌توانید از نرم‌کننده به مقدار بیشتری استفاده کنید.

۸. وقتی موهایتان چرب است از شامپوی دوقلو استفاده نمی‌کنید

شامپوی دوقلو به پاک‌سازی موهای چرب بیشتر کمک می‌کند. شامپوی اول کثیفی و چربی را از روی موها پاک می‌کند و دومی پوست سر شما را تمیز می‌کند. از این روش برای تمیز کردن موها با شامپوهای دیگر هم می‌توان استفاده کرد. دو مرتبه شست‌وشوی موها با شامپو به این معنا است که قبل از استفاده از نرم‌کننده، موهایتان را با شامپو بشویید، آبکشی کنید و دوباره آن‌ها را با شامپو شست‌وشو بدهید. این کار به‌ویژه زمانی مفید است که موها را یک هفته نشسته باشید یا به صورت مکرر از شامپوهای خشک استفاده کرده باشید. برای شست‌وشوی مو به این روش می‌توانید از شامپوهای شفاف‌کننده نیز استفاده کنید.

اشتباهاتی که به سلامت موها آسیب می‌رسانند

شستن موها کاری است که همیشه آن را انجام می‌دهیم اما به‌ندرت به آن فکر می‌کنیم. اگر این روزها احساس می‌کنید که موهایتان کمی چرب یا وز شده‌اند و دلیل آن را نمی‌دانید، احتمالا به این دلیل است که موهایتان را به روش درستی نمی‌شویید. اگر اشتباهاتی که به موها آسیب می‌رسانند را بشناسید، می‌توانید از آسیب رسیدن به سلامت موهایتان جلوگیری کنید.

۱. استفاده از شامپو و نرم‌کننده‌ی نامناسب برای نوع موها

با وجود شامپوها و نرم‌کننده‌های مختلفی که در بازار وجود دارند، یافتن شامپوی مناسب کار دشواری است. حتی اگر موهای معمولی دارید هم باید مطمئن شوید که از بهترین شامپو و نرم‌کننده برای نوع موهای خود استفاده می‌کنید. برخی از افراد که موهای خشک یا وز دارند، به رطوبت بیشتری نیاز دارند اما کسانی که موهایشان نازک‌تر است به شامپو و نرم‌کننده‌ای سبک‌تر نیاز دارند که موهایشان را سنگین نمی‌کند.

۲. استفاده‌ی بیش از حد از شامپوهای شفاف‌کننده

زنی در حال خمیازه کشیدن پس از استحمام

اگر از محصولات مراقبت مو استفاده می‌کنید، ممکن است بخواهید یک شامپوی شفاف‌کننده را هم به روتین مراقبتی خود اضافه کنید. بااین‌حال، کارشناسان معتقدند که نباید در این کار زیاده‌روی کنید. شامپوهای شفاف‌کننده برای تمیز نگهداشتن پوست سر عالی هستند اما نباید از آن‌ها بیش از حد استفاده کنید چون روغن‌های طبیعی پوست سرتان را از بین می‌برند.

۳. شست‌وشوی بیش از حد

چه به طور طبیعی موهای چربی داشته باشیم و چه موهایمان وز باشد، بسیاری از ما هر روز موهای خود را می‌شوییم. بااین‌حال، شست‌وشوی بیش از حد موها ممکن است باعث شود که موها وز شوند. شامپوی بیش از حد می‌تواند روغن‌های طبیعی مو را از بین ببرد و باعث شود که پوست سر شما با تولید بیش از حد روغن این کمبود را جبران کند. هر چه بیشتر از شامپو استفاده کنیم، نه‌تنها از شر آلودگی‌ها و کثیفی‌های ریز، بلکه از چربی‌ها نیز خلاص می‌شویم. پس از آن، پوست سر بیش از حد چربی تولید می‌کند تا مرطوب شود و چیزی که از بین رفته را جایگزین کند.

به جای شست‌وشوی هر روزه‌ی موهای خود، سعی کنید در فواصل شست‌وشو از یک شامپوی خشک باکیفیت روی ریشه‌های موی خود استفاده کنید.

۴. شست‌وشوی کمتر از حد ضرورت

با اینکه برخی از افراد شست‌وشوی هفتگی موها را توصیه می‌کنند اما حرفه‌ای‌ها چنین توصیه‌ای ندارند. شستن موها به اندازه‌ی ناکافی می‌تواند باعث تجمع و انسداد فولیکول‌های مو شود و به ناسالم شدن پوست سر منتهی شود. کارشناسان توصیه می‌کنند که حداقل یک روز در میان موها را بشویید تا به بهترین نتیجه برسید.

۵. استفاده از آب با دمای نامناسب

شستن موها با آب داغ ممکن است احساس فوق‌العاده‌ای داشته باشد اما می‌تواند به موهایتان آسیب برساند. هر چه آب گرم‌تر باشد، روغن‌های طبیعی مو بیشتر از بین می‌روند و موها خشک می‌شوند. در مقابل، هر چه آب سردتر باشد، موهایی براق و هیدراته خواهید داشت. اگر حمام کردن با آب گرم را دوست دارید، پیشنهاد می‌کنیم که حداقل از آب ولرم برای شست‌وشوی موهای خود استفاده کنید.

۶. موها را شتابزده خشک کردن

چرب شدن مو

ممکن است برای خارج شدن از حمام و بیرون رفتن از خانه عجله داشته باشید اما کارشناسان توصیه می‌کنند که حتی در این صورت هم موها را به‌شدت و با عجله خشک نکنید. با موهایتان مهربان باشید. آن‌ها را پس از شست‌وشو با یک حوله از جنس پارچه‌ی میکروفایبر فشار دهید تا آب اضافی کاملا خارج شود. این کار کمک می‌کند که موهای موج‌دار و مجعد کمتر وز شوند، موهای نازک نشکنند و موهای رنگ‌شده در سالم‌ترین و بهترین حالت خود باقی بمانند.

کلام آخر

برای جلوگیری از چرب شدن مو باید روش درست شست‌وشوی موها را بدانید. درست نیست که موها را با هر شامپویی که تبلیغات جذابی داشته شست‌وشو دهید. موها باید با شامپو و نرم‌کننده‌ی مناسب برای موهای شما شست‌‌وشو و تمیز شوند. شست‌وشو و ماساژ دادن پوست سر هنگام شست‌وشو با شامپو نیز اهمیت بسیاری دارد. در واقع، هر مرتبه شست‌وشوی موها باید با ماساژ دادن پوست سر شروع شود.

اندازه‌ی شامپویی که به کار می‌برید هم اهمیت دارد. اگر موهایتان کوتاه هستند باید به اندازه‌ی یک سکه شامپو کف دست خود بریزید. کسانی که موهایی با اندازه‌ی متوسط دارند هم باید به اندازه‌ی یک‌چهارم سکه به این مقدار شامپو اضافه کنند. برای شست‌وشوی موهای بلند هم باید به اندازه‌ی دو برابر یک سکه‌ی معمولی از شامپو استفاده کرد.

در نهایت، پس از شست‌وشوی موها برای خشک کردن آن‌ها وقت بگذارید و عجله نکنید. به این ترتیب، می‌توانید مطمئن باشید که موهایتان همیشه سالم باقی می‌مانند.

منبع: realsimple

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما