ممنوعیت احتمالی اپل ایرتگ در هواپیما مسافران را با چالش مواجه کرد

۱۹ مهر ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
ایرتگ اپل برای چمدان

گفته‌های اخیر یکی از نمایندگان خط هوایی لوفت‌هانزا درباره‌ی ممنوع بودن ورود ایرتگ فعال به هواپیما، باعث ایجاد تردیدهایی در این زمینه شده است.

یکی از نمایندگان شرکت هواپیمایی آلمانی «لوفت‌هانزا» (Lufthansa) در توییتر اعلام کرد که لوفت‌هانزا «وجود ایرتگ‌های فعال درون چمدان‌ها را ممنوع می‌کند، زیرا به‌عنوان اشیاء خطرناک طبقه‌بندی می‌شوند و باید خاموش شوند.»

او مدعی شد که این تصمیم بر اساس دستورالعمل های بین‌المللی گرفته شده است. همچنین طبق گزارش‌ها، این شرکت پس از تجربه‌ی یک تابستان وحشتناک از بارهای گم‌شده، ورود ایرتگ را به پروازهای خود ممنوع کرده است.

این نماینده‌ی لوفت‌هانزا نوشت: «طبق دستورالعمل سازمان بین‌المللی هوانوردی کشوری (ICAO) ردیاب‌های چمدان مشمول مقررات کالاهای خطرناک می‌شوند. علاوه بر این، ردیاب‌ها به دلیل قابلیت فرستادن سیگنال، اگر در چمدان‌های تحویلی به بار باشند، باید غیرفعال شوند و در نتیجه قابل استفاده نیستند.»

هرچند ایرتگ را می‌توان به آسانی از Find My حذف کرد، اما این کار دلیل قرار دادن یک ایرتگ در چمدان را زیر سؤال می‌برد.

با این حال، بر اساس بیانیه‌ی رسمی‌تر لوفت‌هانزا که روز شنبه در مجله‌ی «ایرویز» (Airways) منتشر شد، این شرکت «ایرتگ‌ها را ممنوع نکرده است، و هیچ دستورالعمل یا مقرراتی از سوی لوفت‌هانزا برای ممنوعیت ایرتگ وجود ندارد. مقررات دائمی ایکائو درباره‌ی چنین دستگاه‌هایی وجود دارد، اما وضع این مقررات ارتباطی با لوفت‌هانزا یا هر اپراتور دیگری ندارد.»

به‌نظر می‌رسد که این توضیح به همان موضوع قبلی اشاره داشته باشد: ایرتگ‌ها در پروازها ممنوع هستند، اما ظاهرا بحث بر سر این است که چه کسی این تصمیم را گرفته است. تا کنون که این شرکت هواپیمایی گزارش‌های متناقضی را در توییتر ارائه کرده است.

در حالی که تحلیل‌گر هوانوردی «الکس ماچتس» (Alex Machetes) گزارش داده است که لوفت‌هانزا در پاسخ به او تأیید کرده است که ایرتگ‌ها ممنوع نیستند اما این شرکت هنوز درباره‌ی توییت های قبلی خود توضیحی نداده یا آن‌ها را حذف نکرده است.

اپل ایرتگ

اپل ایرتگ | Credit: Apple

از دید مقررات، به‌نظر نمی‌رسد که هیچ کس مطمئن باشد که آیا این ادعا قانونی است یا خیر. بسیاری از پاسخ‌دهندگان در توییتر تأکید داشتند که برای دستگاه‌هایی با باتری‌های لیتیومی کمتر از اندازه‌ی معین، معافیت وجود دارد و ایرتگ باید واجد شرایط این معافیت باشد.

«اداره امنیت حمل و نقل آمریکا» (TSA) اعلام کرده است که مشکلی برای وجود ردیاب‌های بی‌سیم در چمدان وجود ندارد و سایت آلمانی «واتسون» (Watson) هم که این موضوع را منتشر کرد، پاسخ مشابهی از نمایندگان فرودگاه‌های مونیخ و برلین دریافت کرده است.

بدین ترتیب به‌نظر می‌رسد که در حال حاضر در صنعت هواپیمایی هیچ اتفاق نظری درباره‌ی ایرتگ وجود ندارد و طبق مشاهدات وب‌سایت واتسون، بسیاری از خطوط هوایی وجود این گجت را می‌پذیرند.

یکی از نمایندگان «امریکن ایرلاینز» (American Airlines) در توییتر با احتیاط در پاسخ به پرسشی در این‌باره گفت: «در حال حاضر هیچ اطلاعاتی نشان نمی‌دهد که این دستگاه‌ها از پروازهای ما منع شده باشند.»

«ایزی جت» (EasyJet) هم در این رابطه اشاره کرد: «ما هیچ سیاستی علیه همراه داشتن ایرتگ اپل در داخل هواپیما نداریم.»

بنابراین باید منتظر واکنش دیگر شرکت‌های هواپیمایی به این موضوع و همچنین موضوع رسمی ایکائو باشیم.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از اپل ایرتگ برای چمدان
Credit: 9to5Mac

منبع: Macworld

راهنمای خرید آیفون
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه