راهکارهای اتصال چاپگر به کامپیوتر ویندوزی و مک بوک؛ روش‌های با سیم و بی‌سیم

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
اتصال چاپگر به کامپیوتر

برای اتصال چاپگر به کامپیوتر به دو روش بی‌سیم و با سیم باید دقیقا چه کار کرد؟ در این مقاله قصد داریم اتصال پرینتر به کامپیوتر را به طور مفصل در هر دو سیستم عامل ویندوز و مک توضیح دهیم.

برای بهره‌برداری از پرینتر یا همان چاپگر احتیاج داریم تا این دستگاه کاربردی را ابتدا به درستی به کامپیوتر یا لپ تاپ متصل و سپس برای اجرای فرایند چاپ اقدام کنیم. خرید چاپگر بی‌سیم یا با سیم اصلا مهم نیست و هر دو مدل دستگاه را می‌توان در عرض چند دقیقه به کامپیوتر یا هر سیستم دیگر نصب کرد. در ادامه تمام روش‌های اتصال چاپگر به کامپیوتر را توضیح می‌دهیم.

برای اتصال چاپگر با سیم شما ابتدا باید قبل از روشن کردن دستگاه، کابل USB را به کامپیوتر متصل کنید. اگر هم صاحب یک پرینتر بی‌سیم هستید، باید پرینتر را به شبکه‌ی وای-فای مودم محیط منزل یا کار متصل کنید. در ویندوز شما باید با رفتن به بخش Printers & Scanners برای راه‌اندازی اقدام کنید. در سیستم عامل مک، برای این کار باید ابتدا به بخش System Preferences ر فته و سپس Printers & Scanners را انتخاب کنید. در ادامه تمام این فرایند را با جزئیات بیشتر و با ارائه‌ی تصاویر به صورت قدم به قدم توضیح می‌دهیم.

نحوه اتصال چاپگر به کامپیوتر با کابل

اتصال چاپگر به کامپیوتر

ابتدا پرینتر را در مجاورت کامپیوتر خود روی میز قرار دهید. به اندازه‌ای که بتوانید راحت با پرینتر کار کنید، فاصله مناسب خواهد بود.

اتصال چاپگر به کامپیوتر

پرینتر خود را روشن کنید. معمولا دکمه‌ای دایره‌ای شکل در اطراف پنل جلویی پرینترها وجود دارد که با یک مرتبه فشار دادن آن، دستگاه روشن می‌شود. البته بدیهی است که ابتدا باید دو شاخه‌ی مربوط به برق پرینتر را وارد پریز برق کنید.

آموزش اتصال پرینتر به کامپیوتر و لپ تاپ

کامپیوتر خود را روشن کرده و سپس کابل USB مربوط به پرینتر که در داخل جعبه وجود دارد را از یک سمت به درگاه پرینتر و از سمت دیگر به درگاه USB مربوط به کامپیوتر یا لپ تاپ متصل کنید.

نحوه اتصال چاپگر به کامپیوتر با وای فای

پس از شنیدن صدای اتصال کابل USB در محیط ویندوز، روی منوی استارت ویندوز در سمت پایین و چپ صفحه نمایش کلیک کنید.

نحوه اتصال چاپگر به کامپیوتر با کابل شبکه

روی Settings کلیک کنید که در بخش سمت چپ و پایین منوی استارت دیده می‌شود. البته در ویندوز ۱۱ شما باید عبارت Settings را جست‌وجو کرده و سپس آن را انتخاب کنید.

نحوه اتصال چاپگر به لپ تاپ بدون کابل

روی Devices کلیک کنید که در بخش بالای پنجره‌ی تنظیمات قرار دارد. در ویندوز ۱۱ شما باید از منوی جانبی، Bluetooth & devices را انتخاب کنید.

گزینه‌ی Printers & scanners را انتخاب کنید که یک سربرگ در سمت چپ پنجره است. در ویندوز ۱۱، این بخش در لیست منو زیر دستگاه‌های متصل شده قرار دارد.

روی Add a printer or scanner کلیک کنید. این دکمه در بالای صفحه قرار دارد. در ویندوز ۱۱ شما باید روی Add device کلیک کنید که در کنار Add a printer or scanner دیده می‌شود.

روی اسم پرینتر خود کلیک کرده و سپس Add device را انتخاب کنید. اسم پرینتر به طور پیش‌فرض معمولا اسم برند سازنده چاپگر است (برای مثال HP). اگر شما اسم پرینتر خود را پیدا نمی‌کنید، روی عبارت The Printer that I want isn’t listed کلیک کرده و سپس دکمه‌ی Add a printer or scanner را انتخاب کنید و دستور العمل‌ها را دنبال کنید.

اتصال چاپگر به کامپیوتر

دستور العمل‌های صفحه را دنبال کنید. بسته به نوع پرینتری که خریداری کرده‌اید، احتمال دارد بخشی از تنظیمات را در وهله‌ی اول شخصی‌سازی کنید. در هر صورت، چند دقیقه بیشتر وقت شما گرفته نمی‌شود و پرینتر آماده به کار خواهد بود.

داخل پرانتز نیاز است به این نکته اشاره کنیم که پرینترهای قدیمی معمولا با CD فروخته شده‌اند و اگر سیستم کامپیوتر یا لپ تاپ کنونی شما فاقد CD یا DVD درایو است، شما باید اسم و مدل پرینتر خود را به علاوه کلمه‌ی Driver download در گوگل جست‌وجو کنید. برای مثال اگر شما صاحب پرینتر اچ پی مدل HP 1500 هستید، ترجیحا باید عبارت زیر را در گوگل جست‌وجو کنید تا درایور مربوط به پرینتر خود را یافته و آن را روی سیستم خود اجرا کنید تا پرینتر نصب گردد.

  • HP 1500 printer free driver download

اتصال چاپگر با سیم به مک

اتصال چاپگر به کامپیوتر

قبل از هر گونه اتصال چاپگر به کامپیوتر مک شما باید ابتدا از آپدیت بودن سیسمت عامل خود اطمینان حاصل کنید.

چاپگر را در مجاورت و با فاصله‌ی مناسب از مک بوک خود قرار دهید تا بدون دغدغه و به راحتی بتوانید از چاپگر نیز استفاده کنید.

دکمه‌ی مربوط به روشن و خاموش کردن پرینتر را فشار دهید تا چاپگر روشن شود.

حالا نوبت آن رسیده تا کابل USB را به کامپیوتر خود متصل کنید. یک انتهای دیگر کابل هم باید در داخل درگاه اتصالی پرینتر نصب شود. البته در اتصال کابل USB به مک بوک یک نکته‌ی مهم وجود دارد.

پرینترها معمولا با پورت‌های USB-B عرضه می‌شوند و معمولا کابلی که در داخل جعبه وجود دارد نیز از نوع تبدیل USB-A به USB-B است. حالا اگر کامپیوتر شما دارای پورت USB-A باشد و صرفا از پورت USB Type-C بهره ببرد، شما به ناچار باید نسبت به خرید کابل USB-C به USB-B اقدام کنید. اگر به تازگی مک بوک خریداری کرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم نسبت به خرید هاب USB-C اقدام کنید تا بتوانید ضمن اتصال پرینتر به مک بوک، سایر دستگاه‌های دیجیتال جانبی را به مک بوک متصل کنید. همچنین هاب‌های USB Type-C معمولا سایر پورت‌ها مثل USB-A هم دارند.

در نهایت امر، پس از اتصال موفقیت آمیز کابل USB به مک بوک، باید سیستم کامپیوتر خود را روشن کنید.

اتصال چاپگر به کامپیوتر

روی Install کلیک کرده و دستور العمل‌هایی که روی صفحه ظاهر می‌شود را ادامه دهید. مادامی که پرینتر با مک سازگار است، احتمال دارد بدون هیچ مشکلی فرایند نصب با موفقیت به اتمام برسد. اگر چه، شما باید در همان وهله‌ی اول روی Install یا Download & Install که روی صفحه ظاهر می‌شود کلیک کنید. به محض اتمام فرایند، پرینتر شما روی مک آماده به کار خواهد بود.

نحوه اتصال چاپگر به کامپیوتر با وای فای

نحوه اتصال چاپگر به مک بوک

برای اتصال پرینتر به کامپیوتر و حتی اتصال چاپگر به لپ تاپ بدون کابل نیاز است تا چند کار ساده را انجام دهید.

ابتدا اتصالات شبکه‌ی پرینتر را بررسی کنید. برای مثال اگر پرینتر شما به جای وای-فای از فناوری بلوتوث برای اتصال استفاده می‌کند، آماده‌سازی پرینتر برای اتصال به کامپیوتر مقداری متفاوت خواهد بود.

نحوه اتصال پرینتر به مک بوک

رایانه‌ی خود را در مکانی قرار دهید که بتواند سیگنال بی سیم پرینتر را دریافت کند. چاپگر شما باید بتواند با روتر بی سیم شما ارتباط برقرار کند، بنابراین نمی‌توانید آن را خیلی دور از روتر قرار دهید.

راه‌اندازی اتصال چاپگر بی‌سیم برای چاپ از هر نقطه در خانه مفید است؛ به خصوص اگر از لپ‌تاپ استفاده می‌کنید که زیاد جابه‌جا می‌شوید.

پرینتر خود را روشن کنید. دکمه‌ی پاور پرینتر را روشن کنید.

برای دستورالعمل‌های راه‌اندازی شبکه، دفترچه راهنمای همراه چاپگرتان را بررسی کنید. اگر دفترچه راهنمای خود را ندارید، می‌توانید آن را در سایت سازنده پیدا کنید.

برخی از چاپگرها قبل از استفاده بی سیم باید به طور مستقیم به سیستم ویندوز یا Mac شما متصل شوند، در حالی که برخی دیگر به شما امکان می‌دهند فرآیند راه اندازی بی‌سیم را به طور کامل روی خود چاپگر تکمیل کنید. اگر چاپگر شما از شبکه‌های بی سیم پشتیبانی می‌کند، به طور معمول باید از رابط منوی چاپگر برای جستجوی شبکه بی سیم خود استفاده کنید. پس از اتصال، باید رمز عبور بی سیم خود را وارد کنید.

برخی از مدل‌های چاپگر از WPS نیز پشتیبانی می‌کنند که به شما امکان می‌دهد به جای وارد کردن رمز عبور روتر، با فشار دادن دکمه WPS روی روتر به شبکه متصل شوید.

پرینتر را برای اتصال آماده‌سازی کنید. برای این کار:

  • وای-فای: از صفحه چاپگر خود برای پیدا کردن صفحه راه اندازی وای-فای استفاده کنید، سپس رمز عبور شبکه خود را وارد کنید. این اتصال باید همان شبکه‌ای باشد که کامپیوتر شما به آن متصل است.
  • گزینه‌ی WPS: Wi-Fi Protected Setup (WPS) اتصال بی سیم بین چاپگر و روتر شما را فعال می‌کند. این ویژگی چاپگر شما را بدون استفاده از نام و رمز عبور کامپیوتر مربوط به شبکه به یک شبکه بی‌سیم متصل می‌کند. در عوض، از دکمه WPS یا پین WPS (کد منحصر به فرد استفاده شده برای اتصال دستگاه) استفاده خواهید کرد. برای فعال‌سازی این قابلیت، گزینه WPS را در منوی تنظیمات شبکه چاپگر انتخاب کنید. سپس روتر خود را در لیست انتخاب کنید.
  • بلوتوث: دکمه‌ی Pair را روی دستگاه پرینتر فشار دهید. معمولا آیکون B در کنار یا روی دکمه حک شده است. امکان دارد در برخی از مدل‌ها، نماد بلوتوث موجود روی گوشی‌های هوشمند روی دکمه‌ها وجود داشته باشد.

منوی استارت در نوار پایین و سمت چپ را باز کنید.

اتصال چاپگر به کامپیوتر

روی Settings کلیک کنید که در گوشه‌ی پایین و سمت چپ پنجره‌ی استارت وجود دارد. در ویندوز ۱۱ شما باید عبارت Settings را جست‌وجو کنید.

اتصال چاپگر به کامپیوتر

روی Devices کلیک کنید که در بخش بالای پنجره‌ی تنظیمات وجود دارد. در ویندوز ۱۱ باید Bluetooth & devices را از منوی سمت چپ انتخاب کنید.

روی Printers & Scanners یا Bluetooth & other devices کلیک کنید. این سربرگ‌ها در سمت چپ پنجره وجود دارد. اگر شما قرار است با اتصال وای-فای به پرینتر متصل شوید، روی Printers & Scanners کلیک کنید. برای یک پرینتر بلوتوثی باید Bluetooth & other devices را انتخاب کنید.

روی Add a printer or scanner یا Add Bluetooth or other device کلیک کنید. این موارد در بخش بالای صفحه وجود دارند و بسته به نوع اتصال وای-فای یا بلوتوث باید یک گزینه‌ را انتخاب کنید.

  • در ویندوز ۱۱، روی Add device که در مجاورت Add a printer or scanner قرار دارد کلیک کنید.
  • زمانی که به یک پرینتر وای-فای متصل می‌شوید، احتمال دارد اسم پرینتر در صفحه لیست شده باشد. در این حالت یعنی پرینتر شما متصل شده است.
  • برای فعال کردن بلوتوث در رایانه، ابتدا باید روی سوئیچ Bluetooth کلیک کنید.
  • اگر اسم پرینتر را مشاهده نمی‌کنید، روی عبارت The printer that I want isn’t listed کلیک کرده و سپس دکمه‌ی Add a printer or scanner را اضافه کنید و دستور العمل‌ها را ادامه دهید.

اتصال چاپگر به کامپیوتر

در پنجره‌ی Add روی اسم پرینتر کلیک کنید. اگر شما در حال اتصال پرینتر بلوتوثی هستید، شما باید Connect را بعد از انتخاب پرینتر کلیک کنید. با این کار، پرینتر شما به سیستم عامل ویندوز متصل خواهد شد. اگر با اتصال بلوتوثی باید پرینتر را به کامپیوتر وصل کنید، احتمالا از شما خواسته می‌شود مجدد دکمه‌ی Pair را کلیک کنید.

نحوه اتصال پرینتر بی‌ سیم به مک

از مقدمات اولیه‌ یعنی مستقر کردن پرینتر کنار مک بوک و سایر موارد که بارها تکرار کردیم گذر می‌کنیم. پس از اتصال کابل‌های اولیه، منوی اپل را که در گوشه بالا و سمت چپ تصویر قرار دارد را باز کنید.

روی System Preferences کلیک کنید. این گزینه در منوی باز شده وجود دارد. البته این عبارت در سیستم عامل مک Ventura و جدیدتر تحت عنوان System Settings شناخته می‌شود.

اتصال چاپگر به کامپیوتر

روی Printers & Scanners کلیک کنید که آیکونی شبیه به پرینتر در پنجره‌ی مذکور دارد. شما می‌توانید هر دو مدل پرینتر بلوتوثی و وای-فای را از داخل این منو به سیستم خود متصل کنید.

روی علامت + کلیک کنید که در گوشه‌ی پایین و سمت چپ پنجره موجود است. اگر پرینتر شما همین الان به شبکه‌‌ی سیستم‌تان متصل شده باشد، شما باید اسم آن را در سمت چپ پنجره ببینید.

اتصال چاپگر به کامپیوتر

روی نام چاپگرتان کلیک کنید؛ باید در منوی کشویی ظاهر شود. انجام این کار باعث می‌شود چاپگر شروع به راه اندازی کند. هنگامی که این فرایند به پایان رسید، شما نام چاپگر را در در سمت چپ پنجره می‌بینید، به این معنی که چاپگر با موفقیت به مک شما متصل شده است.

  • اگر نام چاپگر را نمی‌بینید، مطمئن شوید که از همان شبکه‌ی اینترنت چاپگر استفاده می‌کنید.
  • اگر اتصال بلوتوثی قرار است برقرار شود، شما باید روی دکمه‌ی Pair مجدد کلیک کنید.

آموزش اتصال پرینتر به کامپیوتر و لپ تاپ؛ برقراری ارتباط به راحتی آب خوردن!

در این مطلب تلاش کرده‌ایم به طور مفصل و به زبان شیوا و سلیس نحوه اتصال چاپگر به لپ تاپ بدون کابل و با سیم را توضیح دهیم. مهم نیست چه مدل پرینتر را خریداری کرده‌اید، اتصال دستگاه به سیستم عامل ویندوز و مک به راحتی قابل انجام خواهد بود.

البته در محصولات قدیمی با کابل شبکه باید پرینتر را راه‌اندازی می‌کردیم. خوشبختانه نحوه اتصال چاپگر به کامپیوتر با کابل شبکه هم شبیه به محصولات جدید است و تنها نگرانی در این دسته از محصولات به این موضوع خلاصه شده که اگر پرینتر توسط کامپیوتر شناسایی نمی‌شود، شاید کابل شبکه خراب بوده یا دچار آسیب شده است. در هر صورت، ماهیت اتصال تمامی چاپگرها به کامپیوتر یکسان بوده و اگر مراحل این مقاله را دنبال کنید جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

منبع: wikihow

سوال و جواب‌های رایج
آیا پرینتر بلوتوثی را می‌توان به مک بوک متصل کرد؟
بله. این قابلیت وجود دارد.
پرینتر من به کامپیوتر متصل شده اما شناسایی نمی‌شود؛ چرا؟
احتمالا درایور پرینتر را باید به صورت جداگانه دانلود و نصب کنید.
پرینتر بی سیم من به کامپیوتر وصل شده اما بالا نمی‌آید. چرا؟
کامپیوتر و پرینتر هر دو باید به یک شبکه‌ی اینترنت متصل شده باشند.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما