وضعیت کرونا در استان‌های ایران روی گوگل مپ نمایش داده می‌شود

۳ مهر ۱۳۹۹ | ۰۹:۰۰ ۵ مهر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
لایه‌ی کووید-19 در گوگل مپ

با یک لایه‌ی جدید، اکنون کاربران می‌توانند در اپلیکیشن نقشه‌ی گوگل اطلاعات به‌روز مربوط به همه‌گیری کرونا را در هر منطقه مشاهده کنند.

طبق اعلام گوگل، بیش از یک میلیارد نفر برای کسب اطلاعات ضروری درباره‌ی رفت‌وآمد از یک نقطه به نقطه‌ی دیگر، به ویژه در زمان همه‌گیری ویروس کرونا از گوگل مپ استفاده می‌کنند.

ویژگی‌های مانند ساعت‌های پرطرفدار مکان‌ها و وضعیت لحظه‌ای شلوغی، هشدارهای کووید-۱۹ در حمل‌ونقل و اطلاعات فعالیت کسب‌وکارها در دوران کرونا، از جمله قابلیت‌هایی است که گوگل پیش از این برای کمک به پیشگیری از بیماری در نقشه گنجانده بود. همچنین برخی از ویژگی‌ها، مانند نمایش بیمارستان‌های مرتبط با کرونا، با مشارکت داوطلبانه روی نقشه افزوده شده بود.

پس از اطلاعاتی که هفته‌های گذشته درباره‌ی لایه‌ی مرتبط با کرونا بر روی گوگل مپ منتشر شده بود، اکنون گوگل این لایه‌ی جدید را از حالت آزمایشی خارج کرده است که اطلاعات مهم کووید-۱۹ را در یک منطقه نشان می‌دهد تا به مردم در تصمیم‌گیری بهتر برای مسافرت‌ها کمک کند.

روش کار

زمانی که اپلیکیشن گوگل مپ را باز می‌کنید، با استفاده از دکمه‌ی «لایه‌ها» در بالای آن می‌توانید لایه‌ی مربوط به «اطلاعات کووید۱۹» را مشاهده کنید. در این لایه، اطلاعات موارد تازه‌ی ابتلا به کووید-۱۹ در هر منطقه به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر نمایش داده می‌شود و توضیحاتی نوشته شده که کاهش، افزایش یا ثابت ماندن وضعیت شیوع بیماری را نشان می‌دهد.

همچنین رنگ‌های به‌کار رفته در این لایه به کاربران کمک می‌کند تا تراکم موارد جدید ابتلا به بیماری کووید-۱۹ را در هر منطقه آسان‌تر تشخیص دهند. این داده‌ها هم‌اکنون برای ۲۲۰ کشور و منطقه‌ای که گوگل مپ پشتیبانی می‌کند، دردسترس است.

در جاهایی که اطلاعات کافی وجود داشته علاوه بر کشور، تقسیم‌بندی وضعیت بیماری کووید-۱۹ در سطح استان، شهرستان و شهر هم روی گوگل مپ قابل مشاهده است. برای نمونه در ایران، وضعیت شیوع کلی بیماری در زوم دور دیده می‌شود و وضعیت بیماری در هر استان هم با زوم بیشتر مشخص است.

نمایی از لایه‌ی کووید-19 در گوگل مپ

نمایی از لایه‌ی کووید-۱۹ در گوگل مپ
Credit: Digikala Mag/Google

فعال‌سازی این لایه درحالی انجام می‌شود که گوگل از آغاز همه‌گیری کرونا وب‌سایتی مخصوص را راه‌اندازی کرده است که نقشه‌ی وضعیت شیوع کرونا هم  در آن قرار دارد. همچنین با جست‌وجوی عبارات مرتبط مانند «کرونا در ایران» در موتور جست‌وجوی گوگل، جدول داده‌های رسمی و نقشه‌ی وضعیت شیوع کرونا نشان داده می‌شود.

منبع داده‌ها

داده‌های لازم برای به‌روزرسانی این لایه از منابع معتبری مانند دانشگاه جان هاپکینز، نیویورک تایمز و ویکی‌پدیا دریافت می‌شود. این منابع داده‌ها را از نهادهای رسمی بهداشت عمومی مانند سازمان بهداشت جهانی، وزارتخانه‌های بهداشت هر کشور، آژانس‌های بهداشتی منطقه‌ای و بیمارستان‌ها به دقت دریافت و به‌روزرسانی می‌کنند.

گوگل امیدوار است این لایه‌ی جدید که طی هفته‌ی جاری به تدریج برای ‌همه‌ی کاربران اندروید و iOS در سراسر جهان فعال می‌شود، به کاربران کمک کند تا با ایمنی بیشتری رفت‌وآمد داشته باشند.

عکس کاور: نمایی از لایه‌ی کووید-۱۹ در گوگل مپ در سطحی از زوم که استان‌ها هم مشخص است.

Credit: Digikala Mag/Google

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
  1. Avatar fo

    جمهوری اسلامی فردا: اطلاعات ارائه شده در گوگل مپس دروغ و برای متشنج کردن وضع فعلی است.
    جمهوری اسلامی پس فردا: گوگل مپس فیلتر شد.

    1. Avatar سارا

      نوشته آمار رو از منابع رسمی میگیره. پس آمار ایران هم طبق گزارش خود وزارت بهداشت هست