خالق تتریس از نسخه‌ی متفاوت بازی خود به نام Tetris Reversed رونمایی کرد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
بازی تتریس برعکس

همه ما با بازی تتریس (Tetris) آشنایی داریم. تتریس پرفروش‌ترین بازی ساخته شده در تاریخ بازی‌های ویدئویی است که طرفداران بسیار زیادی در جهان دارد. نکته اصلی اینجاست که تتریس به حدی محبوب شد که روی تمامی پلتفرم‌ها وجود داشت و همین موضوع باعث شد که در دسترس افراد بسیار زیادی قرار بگیرد.

به راحتی می‌توان گفت که بازی تتریس عمر ندارد. به این شکل که این بازی در سبک پازلی خود بسیار خاص بوده و همیشه طرفداران خاص خود را خواهد داشت. نکته اصلی اینجاست که این بازی هیچ دردسری برای اجرا ندارد و بسیار در دسترس است. همینطور اینکه موسیقی آن بسیار خوب بوده و سبک پازلی آن باعث شده که طرفداران بسیاری داشته باشد.

نکته جالب اینجاست که شرکت اصلی سازنده تتریس دنباله‌ای برای آن عرضه نکرد. این در صورتی است که بسیاری از شرکت‌های ثانویه به دنبال ساخت یک دنباله برای این بازی بودند و در نتیجه عناوین مختلفی با این نام عرضه شد. حال سازنده بازی تتریس به نام الکسِی پاجیتنو (Alexey Pajitnov) در مصاحبه‌ای گفته که دنباله این بازی را در گذشته طراحی کرده است. در اصل این دنباله یک روش جدید برای تجربه بازی تتریس بود.

تتریس برعکس!

دنباله تتریس، تتریس برعکس (Tetris Reversed) نام داشت. طراحی این بازی در سال ۲۰۱۱ آغاز شد و ایده آن از بررسی چگونگی برخورد کاربران با بازی تتریس بوجود آمد. به این شکل که اکثر کاربران به شکل و شمایل چیزی که می‌ساختند توجه می‌کردند و در نتیجه حالت و ظاهر بلوک‌های تتریس برای این افراد اهمیت داشت.

طبق چیزی که سازنده تتریس گفت، اکثر کاربران در تلاش بودند تا چیزی که می‌سازند بسیار صاف و ساده باشد. زمانی که این ایده به ذهن سازنده رسید تصمیم گرفت تا بازی تتریس را تغییر دهد و چیزی را بسازد که کاربران به چارچوب آن بیشتر توجه کند. در نتیجه او با چندین برنامه‌نویس و طراح بازی همکاری کرد تا بازی تتریس برعکس ساخته شود.

بازی تتریس برعکس

بازی تتریس برعکس یک چارچوب بسیار جذاب داشت که در صورت عرضه می‌توانست موفقیت بسیار خوبی کسب کند.

طبق چیزی که سازنده بازی تتریس در مصاحبه اخیر خود گفت بازی تتریس برعکس چیزی مشابه با یک برد گیم است. به این شکل که در بازی‌های بورد گیم شما با یک فضا روبرو هستید و بازیکنان باید تلاش کنند از تمام فضاها و امکانات این فضا استفاده کرده و در بازی درگیر شوند. در اصل بازی تتریس برعکس نیز همین شرایط را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. به این شکل که به جای اینکه شما اجرهای بازی را در فضا کار بگذارید، باید با استفاده از اجرها برای تخریب محیط استفاده کنید.

بازی تتریس برعکس روی از بین بردن محیط در پس زمینه تمرکز دارد و به طور کامل برعکس بازی اصلی است. در نسخه دموی این بازی بازیکنان از تترومینو (Tetromino) بری تخریب محیطی که به صورت رندوم طراحی می‌شود استفاده می‌کنند. در نتیجه باید تلاش کنند تا تعداد اجرها را کم کرده و محیط پس زمینه را خالی از هرچیزی بکنند.

برخلاف بازی تتریس اصلی که یک بازی بدون انتها بود، تتریس برعکس به صورت مرحله‌ای و قطعه قطعه است. یعنی هر مرحله حدود ۱۰ دقیقه طول کشیده و کاربران باید تلاش کنند که محیط بازی را از هر چیزی پاک بکنند. بازی نیز به طور کامل مرحله‌ای بوده و هر مرحله چالش‌های مخصوص خود را دارد.

چرا تتریس برعکس عرضه نشد؟

پاجینتوُو در مصاحبه خود گفت که از بازی تتریس برعکس بسیار راضی بود. همه سازندگان نیز با آن مشکلی نداشتند و قرار بود وارد مرحله تولید و عرضه بشود. با این حال در روند ساخت و بخش آزمایشی این بازی مشکلاتی پیش آمد که باعث شد هرگز به مرحله نهایی نرسد و از حالت آزمایشی خارج نشود. سازنده بازی تتریس در مصاحبه خود گفت:

ما سهم خود را برای این بازی انجام دادیم. من ایده پردازی این بازی را کامل کردم و چاچوب کلی بازی طراحی شد. در نتیجه بازی تتریس برعکس دقیقاً نزدیک به مراحل نهایی ساخت بود. در اینجا دیگر کاری از دست ما بر نمی‌آمد و باید مارتین د رونده (Martin de Ronde) کار را ادامه می‌داد. با این حال در آن زمان مارتین بیش از حد برنامه داشت و عرضه این بازی را با تأخیر مواجه کرد. بحث اینجاست که او با شرکت سازنده تتریس نیز مشکل پیدا کرد و در نتیجه نتوانست شرکت را راضی کند تا یک نسخه خاص از بازی تتریس را عرضه کند. به همین دلیل این بازی هرگز عرضه نشد.

نکته جالب اینجاست که فایل آزمایشی بازی تتریس برعکس هنوز روی کامپیوتر سازندگان وجود دارد و این بازی برای آن‌ها در دسترس است!

بازی تتریس برعکس

بازی تتریس عادی توانست موفقیت بسیار زیادی کسب کند و به پرفروش‌ترین بازی تاریخ تبدیل شود.

آیا احتمال دارد که تتریس برعکس عرضه شود؟

در این چند سال اخیر استقبال بسیار خوبی از بازی‌های منحل شده و پروژه‌های آزمایشی قدیمی شده است. بازی تتریس برعکس نیز یک عنوان بسیار جذاب است که شرکت‌های سازنده به آن توجه خواهند کرد. بازی تتریس به تنهایی یک عنوان به شدت محبوب بود و عنوان تتریس برعکس نیز بسیار جالب به نظر می‌رسد.

اینکه بازی تتریس برعکس عرضه می‌شود یا نه هنوز مشخص نیست. به دلیل اینکه این بازی یک عنوان جذاب است ولی شرایط بسیار خاصی دارد. امکان دارد که عرضه این بازی با مخالفت طرفداران تتریس اصلی روبرو شود و در نتیجه باید حجم استقبال کاربران بررسی شود. طبق چیزی که سازنده بازی تتریس اعلام کرده اگر ناشر و حامی مالی خوبی پیدا کنند، امکان دارد که این پروژه را کامل کرده و آن را عرضه کنند.

منبع: Game Developer

صفحه‌ی اصلی بازی دیجی‌کالا مگ | اخبار بازی، تریلرهای بازی، گیم‌پلی، بررسی بازی، راهنمای خرید کنسول بازیبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما