۱۰ سریال کمدی سیاه که حتما باید تماشا کنید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۱ دقیقه

سریال‌های کمدی سیاه روز به روز بیشتر می‌شوند تا طرفداران دوآتشه این آثار کمتر احساس کمبود کنند. مردم به کمک سریال‌های کمدی سیاه مثل «برای من مرده‌» (Dead to me) و «بدون شرم» (Shameless) تراژدی‌هایی که برای‌شان رخ داده یا ممکن است رخ بدهد را هضم می‌کنند. از طرف دیگر تماشای این سریال‌ها راهی است تا مخاطبان با احساس ناتوانی‌شان در مسائل مختلف پیوند برقرار کنند؛ در هر حال عده‌ای هستند که از این سریال‌ها به شدت لذت می‌برند.

۱.‌ آنچه در تاریکی انجام می‌دهیم (What we do in the shadows)

آنچه در تاریکی انجام می‌دهیم

 • سال انتشار: ۲۰۱۹ تا کنون
 • سازنده: جمین کلمنت
 • بازیگران: کیوان نواک، مت بری، ناتاشا دمتریو، هاروی گی‌ین
 • امتیاز IMDb سریال: ۸.۶ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز سریال: ۹۴ از ۱۰۰

داستان «آنچه در تاریکی انجام می‌دهیم» درباره چهار خون‌آشام است که با هم زندگی می‌کنند، چهار خون‌آشام بسیار منحصر به فرد که هر کدام به طور ویژه‌ای عجیب و غریب است و موضوع اصلی سریال نمایش نحوه‌ی برخورد این خون‌آشام‌های عجیب و غریب با پدیده‌های دنیای معاصر در شهر نیویورک است. سریال در سبک مستندنما یا مستند ساختگی (mockumentary) ساخته شده است. این سبک نوعی هجو است که برای ایجاد موقعیت‌های کمدی در آن رویدادها به‌صورت ساختگی اما در قالب مستند و غیرداستانی ارائه می‌شود.

کمدی سریال حول این موضوع می‌چرخد که خون‌آشام‌ها دنیای مدرن را درک نمی‌کنند و مدام در حال درگیری با ابداعات مختلف‌ جهان تازه‌ی ساخته‌ی دست انسان هستند. مرگ و خون و جنازه هم از چیزهایی هستند که در «آنچه در تاریکی انجام می‌دهیم» خواهید دید، اما این عناصر هرگز موضوع اصلی سریال نبوده و نیستند و همیشه در پس‌زمینه‌ی داستان حضور داشته‌اند و کمدی است که عنصر اصلی سریال است. اگر خوش‌سلیقه باشید و کمی هم صبر به خرج بدهید، قطعا این سریال لبخند به لب شما خواهد آورد.

۲. مرده از نظر من (Dead to Me)

مرده از نظر من

 • سال انتشار: ۲۰۱۹ تا کنون
 • سازنده: لیز فلدمن
 • بازیگران: کریستینا اپل‌گیت، لیندا کاردلیانی، جیمز مارسدن
 • امتیاز IMDb سریال: ۸ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز سریال: ۸۶ از ۱۰۰

«مرده از نظر من» سریالی است درباره جن با بازی کریستینا اپلگیت و جودی با بازی لیندا کاردلینی، دو زن غمگین‌ که به واسطه یک گروه حمایتی با هم آشنا می‌شوند. جودی و جن هر کدام به نحو متفاوتی با اندوه دست و پنجه نرم می‌کنند، اما در نبردشان علیه غصه عمیقاً به یکدیگر تکیه دارند و از هم حمایت می‌کنند.‌

«مرده از نظر من» حکایت انتقامی است که از رنج کشیدن، رفاقت و تلافی کردن حرف می‌زند. این سریال به خوبی نشان‌مان می‌دهد انتقام‌جویی چطور می‌تواند بعضی آدم‌ها را کنترل کند و مثل یک افسار این‌ور و آن‌ور بکشاندشان. «مرده از نظر من» نه تنها کمدی بسیار خوبی دارد، بلکه با پیچش‌های داستانی پیاپی کاری می‌کند بخواهید بلافاصله قسمت بعدی را تماشا کنید.

۳. بوجک هورسمن (BoJack Horseman)

بوجک هورسمن

 • سال انتشار: ۲۰۱۴ تا کنون
 • سازنده: رافائل باب وکسبرگ
 • صداپیشگان: ویل آرنت، ایمی سداریس، الیسون بری
 • امتیاز IMDb سریال: ۸.۸ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز سریال: ۹۳ از ۱۰۰

در دنیایی که حیوان‌ها عقل و شعور دارند و در کنار و برابر با انسان‌ها زندگی می‌کنند، در سریال کمدی سیاه و انیمیشنی «بوجک هورسمن»، داستان بوجک هورسمن با صداپیشگی ویل آرنت را دنبال می‌کنیم؛ یک بازیگر مشهور که دیگر چیز زیادی از شهرتش باقی نمانده و آن‌قدرها محبوب نیست، افسرده است و گرفتار اعتیاد و الکل شده است. شخصیت بوجک هورسمن زمانی ستاره‌ی مشهور یک سریال کمدی محبوب به نام «اسب‌بازی درآوردن» (Horsin’ Around) بود. اما زمان گذشت و بوجک از عرش به فرش رسید، حالا تقریباً یک بازیگر گمنام شده که کسی او را نمی‌شناسد و از یادها رفته، خیلی وقت است که هیچ فیلم و سریالی بازی نکرده و به طور کلی، زندگی‌اش اصلاً مطلوب نیست. اما بوجک هورسمن دلش تغییر می‌خواهد، و کم‌کم برای چنین تغییری، یک بازگشت شکوهمند، آماده می‌شود.

سریال «بوجک هورسمن» قطعاً شما را معتاد (به خودش) می‌کند. تا مدت‌ها (و شاید هرگز) نمی‌فهمید چرا آن‌قدر مجذوب این سریال انیمیشنی شده‌اید و چرا آن‌قدر روی شما تأثیر گذاشته است، اما قسمت‌ها را یکی پس از دیگری و فصل‌ها را پشت‌ سر هم تماشا خواهید کرد و با بوجک، تاد و بسیاری از شخصیت‌های غنی، عمیق و متفاوت سریال خواهید خندید و به موقعش از شباهت زندگی این حیوان‌های انسان‌نما با زندگی خودتان و اطرافیان‌تان شوکه خواهید شد. «بوجک هورسمن» حین خندیدن شما را به وحشت می‌اندازد و حین به وحشت افتادن، شما را وادار می‌کند فکر کنید. این سریال افسردگی شدید شخصیت اصلی را بررسی می‌کند و شما خود را در حال کاوش خودتان خواهید یافت… این کاری است که سریال «بوجک هورسمن» با شما می‌کند و به طور خلاصه، شما، اگر اهل دل باشید، در بوجک هورسمن ذوب خواهید شد.

یکی از ویژگی‌های درخشان سریال بوجک هورسمن، شخصیت‌پردازی است، به ویژه شخصیت‌پردازی بوجک. در ژانر کمدی سیاه این که اثر بتواند میان ویژگی‌های منفی شخصیتیِ کاراکترها و ویژگی‌های مثبت‌شان تعادل ایجاد کند و به قولی، شخصیت‌های خاکستری خوبی بسازد، امتیاز ویژه‌ای به حساب می‌آید و سریال بوجک هورسمن به بهترین نحو ممکن این کار را کرده است.

۴. فارگو (Fargo)

فارگو

 • سال انتشار: ۲۰۱۴- ۲۰۲۳
 • سازنده: نوآ هاولی
 • بازیگران: بیلی باب تورنتون، الیسن تولمن، کالین هنکس، مارتین فریمن، کیث کارادین، باب ادنکیرک
 • امتیاز IMDb سریال: ۸.۹ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز سریال: ۹۳ از ۱۰۰

سریال «فارگو» به نویسندگی و کارگردانی برادران کوئن و با الهام از فیلمی با همین نام محصول سال ۱۹۹۶ ساخته شده است. این سریال در قالب یک آنتالوژی ساخته شده که داستان هر فصل آن مجزا و مستقل است. هر فصل از سریال در زمان و شهری متفاوت روایت می‌شود که شخصیت‌های متفاوت درگیر جنایتی به خصوص می‌شوند.

کار «فارگو» در ایجاد تعادل بین کمدی و هول و هراس بی‌نظیر است، دقیقا به همین دلیل هم این سریال به یک کمدی سیاه ایده‌آل تبدیل شده است. «فارگو» همیشه مخاطب را با پذیرش اتفاقات و حقایق وحشتناک به هنوان موضوعاتی کمدی و خنده‌دار به چالش کشیده است. به علاوه شخصیت‌های عجیب و غریب و نامانوس، داستانی پر از پیچ و خم، غافلگیری و خشونت خونین و روان‌شناخته‌ای را ارائه می‌دهد که در فیلم اصلی هم از ویژگی‌های برترش بوده‌اند.

۵. معاون‌های مدرسه (Vice Principals)

معاون‌های مدرسه

 • سال انتشار: ۲۰۱۶- ۲۰۱۸
 • سازنده: دنی مک‌براید، جودی هیل
 • بازیگران: دنی مک‌براید، والتون گاگینز، دیل دیکی، جورجیا کینگ
 • امتیاز IMDb سریال: ۸ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز سریال: ۶۶ از ۱۰۰

نیل گامبی با بازی دنی مک براید، معاون منفور دبیرستان نورث جکسون است که می‌خواهد وقتی مدیر فعلی دبیرستان، با بازی بیل موری بازنشسته شد، جایش را به عنوان مدیر مدرسه بگیرد. اما لی راسل با بازی والتون گاگینز، معاون دیوانه و مجنون این مدرسه هم نمی‌خواهد جا بماند و سمت مدیر مدرسه را برای خودش می‌خواهد. این دو معاون برای به دست آوردن مقام مدیری دست به هر کاری می‌زنند. اما آیا می‌توانند این شغل را به دست بیاورند؟

«معاون‌های مدرسه» در ترکیب کردن طنز مریض و قصه‌گویی اعجاب‌آور ماهر است و مخاطب را در مدرسه‌ای که میدان جنگ این دو معاون شده، به دنبال خودش می‌کشاند. سریال کاری می‌کند مخاطب به فکر بیفتد که اگر خودش هم جای این دو معاون بود و چیزی مثل مدیر مدرسه شدن را آنقدر شدید می‌خواست و حاضر بود برای رسیدن به این مقام، دست به هرکاری بزند؟

در سریال «معاون‌های مدرسه» سر و کله‌ی یک آهنگ ایرانی هم پیدا می‌شود. ولی این که این آهنگ چه آهنگی است و در چه موقعیتی پخش می‌شود، شما را غافلگیر خواهد کرد و این بخشش طنز ویژه‌ای برای ما ایرانی‌ها دارد.

۶. پسران (The Boys)

پسران

 • سال انتشار: ۲۰۱۹ تا کنون
 • سازنده: اریک کریپک
 • بازیگران: کارل اربن، جک کواید، آنتونی استار، جفری دین مورگان، جیانکارلو اسپوزیتو، ارین موریارتی، جنسن اکلس
 • امتیاز IMDb سریال: ۸.۷ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز سریال: ۹۳ از ۱۰۰

اگر ابرقهرمان‌ها واقعی بودند دنیا جای بهتری می‌بود؟ قبل از پاسخ‌ دادن قاطعانه به این پرسش، سریال «پسران» را تماشا کنید. این سریال دنیایی را نشان می‌دهد که ابرقهرمان‌ها واقعی‌اند، اما با ابرقهرمان‌هایی که ما می‌شناسیم تفاوت‌های اساسی زیادی دارند. ابرقهرمان‌های سریال «پسران» یک چیز بسیار مهم را ندارد. پیشینه (backstory). مثلاً تصور کنید، سوپرمن اگر به دست یک خانواده صاف و ساده‌ی کشاورز بزرگ نمی‌شد چجور شخصیتی پیدا می‌کرد؟ بتمن اگر به خاطر دادخواهی خون پدر و مادرش شنلش را به تن نمی‌کرد، چطور قانون‌شکنی از آب درمی‌آمد؟ کاپیتان آمریکا چه، اگر آن شخصیت میهن‌دوستی که به جان تک‌تک انسان‌ها اهمیت می‌داد را نداشت، چطور از قدرت‌هایش استفاده می‌کرد؟

سریال «پسران» پر است از آدم‌هایی که قدرت‌های فرابشری دارند، اما هیچ‌کدام آن‌ها شخصیت قهرمانانه ندارند. ابرقهرمان‌ها همه برای یک ابرکمپانی بزرگ به نام وات (Vought) کار می‌کنند. ابرقهرمانی شغل‌شان است، هیچکس هویت مخفی ندارد و مثل سلبریتی‌ها با آن‌ها رفتار می‌شود. مردم فکر می‌کنند این‌ افراد ناجیان‌شان هستند، کسانی که دنیا را به جای بهتری تبدیل کرده‌اند، نهایت احترام را به آن‌ها می‌گذارند، اما همه‌چیز آن‌طور که عموم مردم فکر می‌کنند نیست. این ابرقهرمان‌ها درواقع انسان‌هایی حریص و بی‌وجدان هستند که فقط به شهرت و پول اهمیت می‌دهند، نه جان انسان‌ها یا عدالت و… هر چیز مثبتی که از خودشان نشان می‌دهند، نمایشی است تا مردم باور کنند آن‌ها قهرمانند و نه شرور. در این میان، گروه پسران قانون‌شکنانی هستند که می‌خواهند کمپانی وات و ابرقهرمان‌ها را رسوا کنند.

سریال «پسران» براساس یک سری کمیک با همین نام ساخته شده که موضوع اصلی‌اش این است که اگر ابرقهرمان‌ها واقعی بودند واقعاً انگیزه‌های خوبی داشتند؟ «پسران» به بهترین نحو ممکن به این پرسش پاسخ می‌دهد و جهانی خاکستری با شخصیت‌هایی خاکستری به وجود می‌آورد، جهانی که به راحتی می‌توانید درش غرق شوید.

پسران با همه‌ی بزن‌بزن‌ها و خشونتی که دارد، خنده‌دار هم است. کمدی سیاهی که میخ‌کوب‌تان خواهد کرد.

۷.  زندگی پس از مرگ (After life)

زندگی پس از مرگ

 • سال انتشار: ۲۰۱۹- ۲۰۲۲
 • سازنده: ریکی جرویس
 • بازیگران: ریکی جرویس، تام بسدن، تونی وی، اشلی جنسن، دیوید بردلی، کری گادلیمن
 • امتیاز IMDb سریال: ۸.۴ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز سریال: ۷۱ از ۱۰۰

«زندگی پس از مرگ» سریالی است که ریکی جرویس هم بازیگر اصلی‌اش است، هم تهیه‌کننده، کارگردان و نویسنده‌ی سریال. همین امر باعث شده ریکی جرویس آزادی عمل داشته باشد و این سریال حال و هوای استند‌آپ کمدی‌هایش را داشته باشد، به همان اندازه تیره و تاریک، و به همان اندازه خنده‌دار و تماشایی.

تونی جانسون با بازی ریکی جرویس، همسرش را به خاطر سرطان از دست می‌دهد و این اتفاق برایش به معنای پایان یافتن زندگی و دنیاست. تونی دلش می‌خواهد باقی عمرش را به مجازات کردن این جهان بی‌رحم و تمام آدم‌هایی که درش زندگی می‌کنند صرف کند. برای همین هر حرفی را می‌زند و هر کاری را که بخواهد، انجام می‌دهد، بدون آنکه ذره‌ای برایش اهمیت داشته باشد که این رفتارش چه تأثیری روی زندگی دیگران می‌گذارد؛ او تصمیم گرفته درست مثل دنیایی که در آن زندگی می‌کند، بی‌رحم باشد.

« زندگی پس از مرگ» یک تراژدی با پوستین کمدی است. شما را می‌خنداند، اما یکهو به خودتان می‌آیید و می‌بینید چشم‌تان اشکی شده. یا دارید خودتان را جای تونی می‌گذارید و همین باعث شده غصه‌تان بگیرد. برای همین هم این سریال یک کمدی سیاه معرکه است.

۸. فیلادلفیا همیشه آفتابی است (It’s Always Sunny in Philadelphia)

فیلادلفیا همیشه آفتابی است

 • سال انتشار: ۲۰۰۵ تا کنون
 • سازنده: راب مک‌الهنی
 • بازیگران: گلن هاوتون، چارلی دی، راب مک‌الهنی، کیتلین اولسون، دنی دویتو
 • امتیاز IMDb سریال: ۸.۸ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز سریال: ۹۴ از ۱۰۰

ما عادت کرده‌ایم در سریال‌های کمدی عاشق تک تک شخصیت‌ها شویم، با آن‌ها همذات‌پنداری کنیم و پی‌گیر روابط‌شان باشیم. اما «فیلادلفیا همیشه آفتابی است» نمی‌گذارد ما این رویه را ادامه بدهیم. شخصیت‌های این سریال اشخاص بی‌ادب، خودخواه، افراطی و  به طول کلی یک مشت عوضی تمام عیار هستند. همیشه در حال مست کردن و به هم ریختن زندگی یک آدم از همه‌جا بی‌خبرند. «فیلادلفیا همیشه آفتابی است» داستان زندگی پنج دوست است که به طور مشترک صاحب یک بار به نام پابِ پدی هستند، و به معنای واقعی کلمه، تک تک این پنج نفر، خانه‌خراب‌کن‌اند!

با این وجود شما از آن‌ها متنفر نخواهید شد. دوست‌شان نخواهید داشت، کارهای‌شان را تأیید نخواهید کرد، اما ازشان متنفر هم نخواهید شد. آن‌ها همیشه به طور مضحکی درگیر کارهایی می‌شوند که آدم با خودش می‌گوید امکان ندارد در زندگی واقعی کسی چنین کاری بکند. هرکدام‌شان به شیوه خاصی آشوب درست می‌کند و هربار یکی‌شان بدترین ایده ممکن را بیان می‌کند، بقیه با علاقه پی‌گیر این ایده می‌شوند.

سریال «فیلادلفیا همیشه آفتابی است» قطعاً شما را می‌خنداند، اما ممکن است چند جایی چندش‌تان بشود، اما با این وجود باز هم یک کمدی سیاه عالی است.

۹. بی‌شرم (Shameless)

بی‌شرم

 • سال انتشار: ۲۰۱۱- ۲۰۲۱
 • سازنده: پل ابوت
 • بازیگران: ویلیام اچ میسی، امی رسوم، جاستین چتوین، اتان کوتکوسکی، شانولا همتون، استیو هووی، اما کنی، کامرون مانهن
 • امتیاز IMDb سریال: ۶ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز سریال: ۸۲ از ۱۰۰

«بی‌شرم» تصور شما از آمریکا را تغییر می‌دهد. آمریکایی که «بی‌شرم» به ما نشان می‌دهد آمریکای فقیر فقراست، آمریکای خیابان‌های کثیف، محله‌های خطرناک و آدم‌هایی که اگر بتوانند سرتان کلاه می‌گذارند و اگر نتوانند، خفت‌تان می‌کنند.

خانواده گلگر از جنس این آمریکاست. برای مثال، فرانک گلگر با بازی ویلیام اچ. میسی اغلب اوقات نمی‌داند چند تا بچه دارد. چون اغلب اوقات یا مست است یا مخدر مصرف کرده، تاحالا در عمرش کار نکرده و همیشه در حال کلاه‌برداری برای چندرغاز پول است. این شخصیت فقط وقتی به خانواده‌اش اهمیت می‌دهد که پول یا غذا نیاز داشته باشد.

سریال «بی‌شرم» یکی از بهترین‌های کمدی سیاه است که می‌توانید تماشا کنید. سریالی که قرار نیست خنده‌دار باشد، چون زندگی قشر فرودست آمریکا را نشان می‌دهد، بدون ذره‌ای اغراق، اما چنان ماهرانه نوشته و ساخته شده که شما را به قهقهه می‌اندازد.

۱۰. بری (Barry)

بری

 • سال انتشار: ۲۰۱۸ تا کنون
 • سازنده: الک برگ، بیل هیدر
 • بازیگران: بیل هیدر، استیون روت، سارا گلدبرگ، گلن فلشلر، آنتونی کاریگان، هنری وینکلر
 • امتیاز IMDb سریال: ۸.۴ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز سریال: ۹۸ از ۱۰۰

بری برکمن با بازی درخشان بیل هیدر داستان یک نظامی سابق است که حالا به عنوان آدم‌کش کار می‌کند. بری برای کشتن یک هدف جدید به لس‌آنجلس می‌رود، اما آنجا با یک کلاس بازیگری آشنا می‌شود و ناگهان مسیر زندگی‌اش عوض می‌شود. بری هدف و مقصد جدیدی برای زندگی‌اش پیدا می‌کند و تصمیم می‌گیرد شغل آدم‌کشی را کنار بگذارد. اما مسئله اینجاست که شغل آدم‌کشی قرار نیست او را کنار بگذارد.

تفاوت مهم سریال «بری» با دیگر کمدی‌های سیاه این است که معمولاً سریال‌های این ژانر با مقوله‌ی مرگ خیلی راحت برخورد می‌کنند، یعنی آن‌قدر روی مرگ تأکید ندارند و مرگ‌ها در این قبیل سریال‌ها آنچنان دردناک نیستند. اما موضوع سریال «بری»، مقوله‌ی مرگ را به یکی از مسائل اساسی‌اش تبدیل کرده و به شکل ظریف و زیبایی به گرفتن جان انسان‌ها پرداخته است. «بری» با شخصیت‌های گوناگون و دوست‌داشتنی و عمیقی که دارد، با طنز موقعیت و شوخی‌های کلامی، طوری سرگرم‌تان می‌کند که آرزو خواهید کرد چند فصل بیشتر ازش ساخته شده بود و می‌توانستید یک شبه همه‌اش را نگاه کنید.

منبع: COLLIDER

راهنمای تماشای سریال


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

یک دیدگاه
 1. حشمت

  شاهکار بیل هیدر به نام Barry رو از دست ندید……

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما