چرا به جز بتمن هیچ شخصیت دیگری از DC در جهان نولان وجود ندارد؟

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
شوالیه تاریکی

به جز بتمن دیگر شخصیت‌های کمیک‌های دی‌سی در جهان شوالیه تاریکی کریستوفر نولان وجود ندارند و این مسأله دلایل متقاعدکننده و مناسب خودش را دارد. نگاهی به این دلایل خواهیم داشت.

سه‌‌گانه‌ی شوالیه تاریکی یکی از محبوب‌ترین سری‌های ساخته شده درباره‌ی بتمن است و در آن خبری از دیگر قهرمان‌های دنیای دی‌سی نیست. پس از سپری کردن مشکلاتی با فیلم‌های بتمن برای همیشه (Batman Forever) و بتمن و رابین (Batman & Robin) در دهه‌ی نود، قهرمان سیاه‌پوش فرصت دیگری برای درخشش در عرصه سینما، با حضور در اولین فیلم از سه‌گانه‌ای که گاتهام سیتی را به دنیای واقعی آورد (بتمن آغاز می‌کند)، پیدا کرد.

روشی که نولان برای توصیف شخصیت‌ها و پس زمینه فیلم به کار برد بسیار واقع‌بینانه‌تر از روشی است که تیم برتون در بتمن و بازگشت بتمن استفاده کرده است و با روش جوئل شوماخر هم تفاوت زیادی دارد. او همچنین زمینه‌ی تلخ و تاریک‌تری را برای فیلم فراهم کرده است. فیلم بتمن آغاز می‌کند بتمن با بازی کریستین بیل، شخصیت‌های منفی راس الغول (لیام نیسون) و جاناتان کرین/مترسک (کیلیان مورفی) را به دنیا معرفی کرد. موفقیت این فیلم به نولان اجازه داد که در قسمت‌های بعدی این فیلم (شوالیه تاریکی و شوالیه تاریکی برمی‌خیزد)، بیشتر به این شخصیت بپردازد. اما در هیچ کدام از این قسمت‌ها اشاره‌ای به شخصیت‌های دیگری دی‌سی نشده است.

در کمیک‌های دی‌سی می‌بینیم که بتمن با قهرمان‌های دیگر این دنیا برخورد دارد. حتی در دنیای توسعه یافته‌ی دی‌سی، به لطف فیلم‌هایی مانند بتمن در برابر سوپرمن (Batman v Superman) و لیگ عدالت نسخه‌ی زک اسنایدر (Justice League)، شاهد چنین اتفاقی هستیم. اما در بتمن نسخه نولان به کل از اشاره به دیگر قهرمانان دنیای دی‌سی اجتناب شد. این اتفاق امری تصادفی نبود، بلکه دلیل کریستوفر نولان برای چنین تصمیمی، خالص ماندن نیت‌های بتمن و تأثیر نیافتن آن‌ها از اهداف شخصیت‌های دیگر بود، که این موضوع به شاخص‌تر و منحصربه‌فرد‌تر شدن شخصیت او کمک می‌کرد.

در سال ۲۰۰۸، زمانی که ایده‌های کراس‌اوور (منظور تلاقی جهان‌های مختلف است) در دنیای ابرقهرمانان، با فیلم‌هایی مانند مرد آهنی و هالک شگفت‌انگیز در حال جوانه زدن بودند، نولان در مصاحبه‌ای اعلام کرد که این نسخه از بتمن و گاتهام سیتی به ادغام بین ابرقهرمانان نمی‌پردازد. نولان گفت که در مراحل ابتدایی ساخت درباره‌ی ترکیب دنیا‌های ابرقهرمانان صحبت شده بود، اما در نهایت به این نتیجه رسیدند که چنین اتفاقی نیافتد. چنین تصمیمی به این دلیل گرفته شد، تا انتخاب بتمن مبنی بر پوشیدن لباسی مبدل و عملکرد او به‌عنوان عدالت جویی خودسر، یک انتخاب اولیه به نظر برسد و چیزی نباشد که از سوپرمن یا هر شخصیت دیگری تقلید شده باشد. نولان در ادامه می‌گوید که او سراغ ایده‌های اصلی و اولیه‌ی این شخصیت رفته و کاری کرده که بتمن «خود را به‌عنوان شخصیتی جدید مطرح کند».

کریستوفر نولان نمی‌خواست بتمن او تحت تأثیر هیچ شخصیت دیگری، حتی زورو (که در شبی که پدر و مادر بروس وین کشته شدند، مشغول به دیدن فیلمش بودند) قرار بگیرد. نولان در نسخه بتمن خود، زورو را هم از داستان اولیه حذف کرده و به این صورت می‌شود که ایده‌های بتمن، فقط به خود او متعلق هستند و به دنبال اهداف شخصی بروس وین به وجود آمده‌اند. نبود شخصیت‌های دیگر کمیک‌های دی‌سی در دنیای شوالیه تاریکی مشکلی بزرگ یا فرصتی از دست رفته نیست. زیرا این مسأله به شخصیت‌ها اجازه داد تا فضای خود را داشته باشند و این تصمیم به قدری خوب اجرا شد، که بسیاری از بینندگان متوجه نبود دیگر شخصیت‌های دی‌سی در این دنیا نشدند.

منبع: Screenrant

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar امین

    خود بتمن هم نولان بهش ابهت داد . این همه جوکر جوکر شد تو دنیا نولان بهش ابهت داد وگرنه این آخرین جوکر که مالی نبود . بقیه فیلمای دی سی رو بدن نولان بسازه اون وقت دیسی میتونه جلو مارول حرف واسه گفتن داشته باشه. آقای رهبری کلا مثل اینکه طرف داره دیسی هس :))) .

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه