آمریکا ۱۰ میلیون دلار پاداش برای پیدا کردن یک گروه هکری تعیین کرده است

۱۵ آبان ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
آمریکا

چند ماه قبل تعدادی از هکرها با حمله‌ی باج‌افزاری توانستند خط لوله‌ی سوخت‌رسانی شرکت Colonial Pipeline که حدود ۴۵ درصد سوخت مصرفی کرانه‌ی شرقی آمریکا را جابه‌جا می‌کند، از کار بیندازند. همین حمله‌ی سایبری دردسرهای زیادی به وجود آورد و ترس زیادی بابت آسیب‌پذیر بودن زیرساخت‌های مهم ایجاد شد. حالا وزارت امور خارجه آمریکا جایزه‌ای تا سقف ۱۰ میلیون دلار برای ارائه‌ی اطلاعات مربوط به هویت یا محل سکونت رهبران گروه موسوم به DarkSide در نظر گرفته است.

علاوه بر جایزه‌ی ۱۰ میلیون دلاری، هرکسی که بتواند مدارک مهمی علیه هر کدام از اعضای این تیم ارائه کند، تا ۵ میلیون دلار جایزه دریافت خواهد کرد. آمریکا سال‌هاست برای دستگیری و دریافت اطلاعات مربوط به مجرمان مهم، جایزه‌های هنگفتی تعیین می‌کند. این رویه از سال ۱۹۸۴ برای پیدا کردن تروریست‌ها آغاز شده و به نظر می‌رسد دولت آمریکا به این نتیجه رسیده که تهدید هکرها برای امنیت ملی در حد و اندازه‌ی تروریست‌ها اهمیت دارد.

آمریکا

در پیام منتشر شده از طرف وزارت امور خارجه آمریکا ابهامات زیادی وجود دارد که گویا به ماهیت مبهم هکرها و خلافکاران سایبری برمی‌گردد. این گروه‌ها به‌راحتی نام و هویت خود را تغییر می‌دهند اما از طریق ردیابی روش‌ها و نرم‌افزارها امکان شناسایی آن‌ها وجود دارد. به‌عنوان مثال گروه DarkSide بعد از حمله به شرکت Colonial Pipeline تمام فعالیت‌های خود را متوقف کرده است.

به نظر می‌رسد اعضای این گروه انتظار چنین عواقبی نداشتند و حتی یک عذرخواهی رسمی برای «عواقب اجتماعی» کاری که انجام دادند، منتشر کردند. اما به گفته‌ی کارشناسان امنیت سایبری، اعضای این گروه حالا تحت عنوان BlackMatter کار خود را انجام می‌دهند زیرا از همان روش‌ها و ابزارها برای حملات خود بهره می‌برند.

منبع: The Verge

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه